mm Miro ontwikkelt nieuwe strategie Alberto toont nieuw gezicht Recreatiebedrijven meer omvangrijk Jaarverslag editie Nieuwe eigen merken bij Alberto Sherry-ballet bij opening nieuw hoofdkantoor Vier nieuwe Alberto's Jaarverslageditie Flitsen pagina 9 Toko Rekreatie Service Toko profiteert van glijbaan-sensatie in Duinrell Dirk v. Ommeren (Alberto Buikslotermeerplém, Amsterdam Alberto introduceerde vorig jaar twee nieuwe eigen mer ken: de Marquis Cognac en de sterk verbeterde in Schotland geblende en ge- In 1984 zijn er vier nieuwe Alberto-slijterijen bijgeko men, namelijk in Enkhuizen, Heerlen, Hoorn en Waddinx- veen. In Hoorn ging het om een vervangend filiaal. Alberto heeft thans 74 win kels, terwijl daarnaast twee zelfstandige ondernemers op franchise-basis met de Alberto-formule werken. bottelde whisky White Lion. De positie van het oud ste eigen merk, de Weduwe Visser, werd verbeterd. Kengetallen Alberto Aantal vestigingen: 74 slijterijen Omzet: 109 milj. Aantal medewerkers: 296 48,3% mannen 51,7% vrouwen 68,9% part-timers Gemiddelde leeftijd: 34,5 Gemiddeld aantal dienstjaren: 5,3 Het interne jaarverslag van Alberto maakt ook melding van „een groot sherry-ballet" bij de opening van het nieu we hoofdkantoor van deze werkmaatschappij bij het distributiecentrum te Zaan dam. Ter gelegenheid daar van was er namelijk een ech te Spaanse dame aanwezig om een demonstratie te ge ven in vaardigheid bij het hanteren van de zogenaam de venencia: het „op af stand" inschenken van een glas. Ook de gasten mochten het proberen en wie de meeste sherry in het glas kreeg, ontving als beloning een wijnkortingkaart. Maar jammer genoeg hanteerde niet iedereen de venencia vakkundig... „In de loop der jaren zijn vele camping- en recrea tiebedrijven uitgegroeid tot omvangrijke onderne mingen, waar een juiste organisatie en een goed management onmisbaar zijn geworden." Aldus het interne jaarverslag van Toko Rekreatie Service. Dit betekent dat aan de terreinen en de voorzie ningen, maar ook aan de mogelijkheden in de om geving, steeds hogere ei sen worden gesteld, voor al door de gasten, maar voor een deel ook door wettelijke bepalingen. Het spreekt vanzelf dat ook Toko in die ontwik keling mee moet, want ten aanzien van de cam pingwinkels worden evenzeer steeds hogere eisen gesteld. Dat lukt goed, zo blijkt uit het jaarverslag: Toko heeft haar positie verder kun nen versterken. Er zijn nu in totaal 48 filialen. Mede met het doel zo optimaal mogelijk te kunnen func tioneren, is in 1984 de filiaalorganisatie aange past. Zo werd het land in drie regio's verdeeld en is per regio een manager aangesteld. Kengetallen Toko Aantal vestigingen: 48 campingwinkels 1 Nettomarkt Aantal medewerkers: 127 82,7% mannen 17,3% vrouwen 30,7% part-timers Gemiddelde leeftijd: 29,8 Gemiddeld aantal dienstjaren: 6,7 Omdat gebleken was dat Alberto zich met lage prijzen alléén niet meer voldoende onderscheidt van de concurrenten, werd vorig jaar besloten een geheel nieuwe huisstijl in te voeren die de winkels een professioneler (vakkundiger) ge zicht zal geven. Maar dat is natuurlijk niet vol doende, er moet ook in de praktijk-van-alle-dag deskundigheid zijn. Daarom werd in 1984 veel aandacht geschonken aan vergroting van deskun digheid en vakbekwaamheid van de medewer kers in de filialen. Dat gebeurde door middel van cursussen op het gebied van assortimentskennis, verkoopkunde e.d., maar ook door wijnproeverij en. Zo werd vorig jaar een excursie per vliegtuig naar het Franse Cognac gemaakt. Het nieuwe ui terlijk werd getest en in praktijk gebracht in het filiaal te Heemskerk. Bij de opening bleken de klanten de winkel veel prettiger, overzichtelijker en aangenamer te vinden. Enkele essentiële ver anderingen zijn: geen dichtgeschilderde ramen meer, maar folie met een beeld van de eigen mer ken; een ander gevelbord, lichtere kleuren, lui fels boven alle stellingen, geschilderd in de kleur van de produktgroep. Eind 1986 moet elke Alber to het nieuwe gezicht tonen. kum te Castricum. Alie de Wit (filiaal Purmerend) Gedurende een aantal jaren kampt Miro nu met tegenvallende resultaten. Omdat bij het doorgaan met dezelfde formule geen enkel zicht was op verbetering, is in de loop van 1984 besloten tot een andere aanpak. Dit heeft ertoe geleid dat eind 1984 een nieuwe strategie werd ontwikkeld wel ke de basis vormt voor veranderingen die in de loop van 1985 moeten plaatsvinden in zowel ves tigingen als hoofdkantoor van Miro. Uit onderzoek dat werd ver richt in het kader van de nieuwe Miro strategie bleek dat het op de oude voet doorgaan met de hyper- marktformule, ook in de toe- Kengetallen Miro Aantal vestigingen: 13 Omzet 816 milj. Aantal medewerkers: 3.745 46,6% mannen 53,4% vrouwen 70,1% part-timers Gemiddelde leeftijd: 27,7 Gemiddeld aantal dienstjaren: 4,0 komst, niet tot het gewenste rendement zou leiden. Daar om werd na zorgvuldige stu die, gekozen voor de ontwik keling van een Super Food Store waarbij de resterende beschikbare oppervlakte wordt verhuurd aan gespe cialiseerde derden. In de loop van 1985 zal een Super Food Store worden ontwikkeld waarin, naast het assortiment houdbare krui denierswaren, het accent vooral gelegd zal worden op versgroepen. De belangrijk ste verandering die dit met zich brengt is het stilleggen van de verkoop in eigen be heer van de zgn. General Merchandise-artikelen (soft en hard goods). De veranderingen in de or ganisatie, die tengevolge van de herstructurering in 1985 moeten plaatsvinden, zullen voor alle personeelsleden veranderingen in hun func tie meebrengen. Daarom werd reeds aan het einde van het verslagjaar, in nauw overleg met de onderne mingsraad de aanzet gege ven om te komen tot allerlei regelingen en werden diver se projectgroepen ingesteld die in 1985 de reorganisatie Yvonne Kleis moeten begeleiden. (filiaal Purmerend) Attractiepark Duinrell in Wassenaar heeft in 1984 een tropisch Tiki-bad ge opend, waarin zich onder meer de langste glijbaan tunnels ter wereld bevin den. Dat trekt natuurlijk veel mensen; niet minder dan 300.000 in het eerste seizoen. Ook de Toko vestigingen in Duinrell hebben van die extra drukte goed geprofiteerd. 03

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 9