Werkmaatschappijen Albert Heijn in slag met plaatselijke concurrentie Scheiding tussen supermart en zelf bediening verdwijnt Veertig POS-kassa's geven „röntgenfoto's" van heel AH pagina 8 Jaarverslageditie Flitsen Albert Hegn Ook als groenteboer boert AH goed AH-filialen en mede werkers in nieuw jasje Hier en daar vertraging a met Leifo Bloemen verkoop •0*80 Aantal AH-filialen uitgebreid Albert Heijn is vorig jaar begonnen met het ont wikkelen van meer slagkracht tegenover concur rentie in de directe omgeving van de filialen, zo blijkt uit het interne jaarverslag van deze werk maatschappij, Naast landelijke strijd om de consu mentengulden, die vooral door middel van inten sieve reclamecampagnes wordt gevoerd, zal nu voor filialen geleidelijk meer ruimte worden ge schapen om de succesformule ook te „vertalen" naar plaatselijke en regionale omstandigheden. Voor elk afzonderlijk filiaal gelden immers geheel ver schillende concurrentiepro- blemen, waarbij telkens weer andere artikelen in het geding zijn. In de ene plaats zit de concurrent bij wijze van spreken „op de lip" van het AH-filiaal terwijl op een andere plek de grote zuig kracht merkbaar is van een zeer sterke discounter in de omgeving. Beide proberen klanten naar zich toe te ha len met extra verlaagde prij zen voor artikelen die Albert Heijn dan nét niet in de aan bieding heeft. minst op het bestaande ni veau te handhaven of liever nog, wat uit te breiden. Groei Beide doeleinden zijn be reikt: de omzet is gestegen met 7,5 procent terwijl het aantal medewerkers is ge groeid van 21.646 eind 1983, tot 22.957 eind 1984. Albert Heijn -verwacht dat ook in 1985 van verdere groei sprake zal kunnen zijn, temeer omdat het ernaar uit ziet dat de bestedingen van de consument in de levens middelensfeer niet nóg ver der zullen dalen. cn Vanillevla Verfijning De omstandigheden ver schillen dus van plaats tot plaats. Daarom is het van groot belang dat de filialen hun slagkracht beter en ef fectiever op de eigen om standigheden kunnen toe spitsen. Verwacht wordt dat er langs die weg, met de zgn. „midden-in-de-markt"-for- mule, nóg beter en effectie ver zal kunnen worden ge scoord. Dat wil zeggen: zo wel in de bovenkant van de markt als in het midden en de onderkant. Deze formule werd in 1984 ook in de prijs stelling verder verfijnd. Net als in 1981, toen er een ein de moest komen aan het denkbeeld van velen dat Albert Heijn „aan de dure kant" zou zijn, werd daarom opnieuw een forse prijsver laging doorgevoerd. De alge mene prijsverlaging van vo rig jaar heeft veel minder stof doen opwaaien. Ditmaal was omzetvergroting het eerste en belangrijkste doel. Dat was nodig om de onder neming op lange termijn rendabel te houden en de werkgelegenheid op z'n In het afgelopen jaar werd besloten de begrippen „su permart" en ..zelfbediening" in het winkelbestand van Al- bert Heijn te laten verdwij nen. De nadruk zal nu ko men te liggen op de genum merde winkeltypes, afhanke lijk van de omvang van het filiaal en van het assortiment. Tot nu toe was het land ver deeld in 4 area's voor de on geveer 230 supermam en 2 area's voor de ruim 200 zelf-' bedieningszaken. Daardoor kon het voorkomen dat in één stad of dorp twee zo nemanagers vlak bij elkaar aan het werk waren. Aan die scheiding werd een einde gemaakt om ook op dit vlak zoveel mogelijk efficiency en doelmatigheid in de AH- organisatie te brengen. Op 1 januari 1985 kregen alle areamanagers een ander ge bied, terwijl ook de zone- managers vrijwel allemaal een aantal andere filialen kregen toegewezen. Huub Henskens (filiaal Zaltbomtnel) Aardappelen, groenten en fruit worden zeer be langrijke produktgroe- pen binnen Albert Heijn. De omzet daarvan gaf in 1984 een forse stijging te zien terwijl de totale afzet in Nederland terugliep. Die groei is vooral te dan ken aan de hoge kwaliteit en de versheid. Die kon den enerzijds worden be reikt door het creëren van kortere aanvoerlij nen, terwijl anderzijds het aantal afleveringen bij de filialen tot zesmaal per week werd opgevoerd: da gelijks vers dus. Na uitgebreide proeven in de filialen Ede, Nieu- werkerk aan de IJssel en Valkenburg met aanpas singen van vormgeving, indeling en kleuren werd besloten alle AH-winkels én AH-medewerkers in een nieuw jasje te steken. Het geheel zal er modieu zer en vrolijker uit gaan zien en de presentatie van de artikelen zal aantrek kelijker worden. Met de hele operatie zal onge veer drie jaar gemoeid zijn. Bedrijfsleider II. v.d. Griendt (filiaal Zaltbommel) Overeenkomstig de plapning werd in 1984 doorgegaan met de invoering van het Leifo-organisatiemodel (Lei dinggeven en formatieplaat sen) in alle Alben Heijn-filia- len. Dit model houdt in dat de bedrijfsleiders en de uit voerende medewerkers nog slechts worden gescheiden door één niveau van leiding gevenden: de afdelingschefs. Een „plattere" organisatie dus, met kortere communi catielijnen. De invoering van het nieuwe organisatiemo del leverde hier en daar aan zienlijke vertraging op, om dat het verkrijgen van „de juiste man/vrouw op de juis te plaats" in de praktijk pro blemen bleek op te leveren, vooral bij de bezetting van de afdelingschef-functies. De verkoop van bloemen in ongeveer 200 supermarts van Albert Heijn, bevindi zich nog in de experimente le fase. In deze sector wor den nog goede toekomstmo gelijkheden gezien. De Bloe mencentrale in Woerden be schikt sinds kort over een speciale machine voor het automatisch samenstellen en verpakken van boeketten, ook van gemengde soorten. Vorig jaar werd besloten de „streepjescode-kassa" ofsvel Point of Sale (POS) op grote schaal in de filia len in te voeren. Eind 1984 waren er al 12 filia len met zo'n kassa, eind dit jaar zullen het er naar verwachting 50 a 60 zijn. Gekozen werd voor een zodanige variatie aan win kels, dat ongeveer 40 filia len een betrouwbaar beeld zullen geven van hetgeen zich in de hele organisatie afspeelt. Die werkwijze kan worden vergeleken met een en quête waaruit, via het on dervragen van een be perkt, maar zorgvuldig geselecteerd aantal men sen, een verkiezingsuit slag vrij nauwkeurig kan worden voorspeld. Eén druk op de knop dus en er ontstaat een soort rönt genfoto van heel Albert Heijn. „Het is ongeloof lijk welke mogelijkheden de micro-elektronische techniek te bieden heeft", aldus het interne jaarver slag. Computers Intussen rukt ook het per soonlijk computergebruik stevig op binnen de AH-orga- nisatie. Het verslag daarover: „Uiteindelijk zullen we zover komen dat we cen traal, in een mum van tijd, kunnen beschikken over alle nuttige gegevens van elk fi liaal afzonderlijk of van groe pen filialen in bepaalde ge bieden. Daarbij wordt bij voorbeeld gedacht aan op pervlakte, samenstelling van het assortiment, voorraad, aantal personeelsleden, aan tal afdelingen, personeelsop- bouw per filiaal, per afdeling, enzovoorts. Ook gegevens over bijvoorbeeld concur renten waarmee de filialen te maken hebben.- hun sterke en hun zwakke punten. En in een later stadium kunnen we van dag-tot-dag of zelfs van uur-tot-uur ook alle financië le gegevens oproepen. We kunnen dan bij wijze van spreken - elke dag een „jaarverslag" maken." Met de invoering van POS-kassa's en de aansluiting daarvan op centrale computers zijn gro te investeringen gemoeid. Maar daar staan vooral op langere termijn - veel voor delen tegenover, zoals bij voorbeeld een beter en effi ciënter voorraadbeheer. Marjan Nijbojf (filiaal Zaltbommel) Albert Heijn heeft in 1984 het aantal filialen opnieuw uitgebreid: er kwamen 13 nieuwe supermarts bij, waaronder een vijftal jeugd- filialen. Omdat het afgelopen jaar 12 kleinere filialen wér den gesloten, kwam het to taal aantal filialen eind 1984 op 428. Daarnaast is er ook nog een aantal ffanchise- winkels, waarbij de zelfstan dige ondernemer met de Albert Heijn-formule werkt. Op 31 december waren er daarvan 46. Ook kwamen er 2 nieuwe Albert Heijn Ex tra's bij: in Alkmaar en in Bussum. Kengetallen Albert Heijn (exclusief franchising) Aantal vestigingen: 428 Omzet: 4.778 milj. Aantal medewerkers: 22.957 45,5% mannen 54,5% vrouwen 64,8% part-timers Gemiddelde leeftijd: 24,7 Gemiddeld aantal dienstjaren: 4,0

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 8