Vernieuwingen in centrale opleidings activiteiten om „bij de tijd" te blijven Jaarverslag editie QQ Jaarverslageditie Flitsen WAO-korting kost 7 ton - - Pensioenfonds belegt weer in woningbouw pagina 5 „Bij de tijd" blijven en dat wil Ahold - betekent voor veel medewerkers op vrijwel alle niveaus re gelmatig bijleren. Jaar-in- jaar-uit worden er binnen de onderneming dan ook veel cursussen gegeven. En, voorzover de noodza kelijke kennis niet „in ei gen huis" te vinden is, worden er ook oplei dingsprogramma's buiten de deur georganiseerd. Zowel het één als het ander was ook in het afgelopen jaar weer in ruime mate het ge val, zo blijkt uit het Sociaal Jaarverslag 1984. Daarbij is een aantal belangrijke ver nieuwingen te signaleren. Zo werd bijvoorbeeld bij de op leiding Algemene Kader Vor ming overgestapt op een nieuw concept, waarbij de cursisten via eigen onder zoek zelfstandiger een on derwerp kunnen uitdiepen dat zowel voor henzelf als voor het bedrijf actuele be tekenis heeft. Een aanpak die door de deelnemers als zeer positief werd ervaren. Bedrijfseigen karakter Een andere waardevolle ver nieuwing was, dat in samen werking met de werkmaat schappijen begonnen is met het zoeken naar een opzet waarbij het bedrijfseigen ka rakter van de werkmaat schappijen aan de algemene cursusstof kan worden toe gevoegd. Deze ontwikkeling moet mede worden gezien in het licht van de steeds verdergaande verzelfstandi- 03 ging van de werkmaatschap pijen. De Raad van Bestuur hierover: „De opleidingen moeten goed aansluiten bij de actuele bedrijfsproblema- tiek van de werkmaatschap pijen. Dit houdt in de prak tijk in dat er - naast de cur sussen die gericht zijn op het verbeteren van vooral socia le vaardigheden meer op leidingen moeten komen die zich richten op het functio neren van medewerkers tij dens veranderingsproces sen." Teamverband Tegen die achtergrond werd in 1984 vanuit de centrale opleidingsafdeling begonnen met een programma gericht op het functioneren in team verband. De Raad van Be stuur: „Het gaat er hierbij om hoe en op welk gebied gebruik kan worden gemaakt van ieders sterke kanten." In het kader daarvan werd vo rig jaar een begeleidingspro gramma voor het manage mentteam van het distribu tiecentrum Tilburg afge rond. De ervaringen zijn zo danig dat deze activiteiten in 1985 worden vervolgd. Er stond vorig jaar natuurlijk nog veel meer op het oplei dingsprogramma, bijvoor beeld op het gebied van au tomatisering. Zo werd er een startcursus opgezet om men sen vertrouwd te maken met „automatisering" en kwam er ook een aantal technische opleidingen en trainingen voor het gebruik van scan ning- en tekstverwerkingsap- paratuur en de microcompu ter. Tekenend voor de ont wikkeling op het terrein van de automatisering is de ster ke groei van het aantal beeldschermen op het hoofdkantoor: waren er in 1980 nog maar 30, vorig jaar al werd het aantal van 300 overschreden. Om ten slotte nog een paar korte grepen uit de opleidingsprogram ma's binnen Ahold te doen: bij Alberto werd voor alle fi liaal-medewerkers een ver kooptraining ontwikkeld, ge richt op het bevorderen van Opleidingen* 1984 1983 1982 Aantal cursusdeelnemers 4.200 3.700 3.100 Opleidingskosten (x milj. gld 10,0 7,2 .5,9 Opleidingskosten per ET E (x milj. gld 526 400 327 Commentaar De stijging van de oplei- dingskosten wordt met na me veroorzaakt door het Lei- fo-project bij Albert Heijn, de opening van DC Zwolle, een verkoopcursus bij Studie bijdragenfonds 1984 1983 1982 Aantal aanvragen Uitgekeerde bedragen (gld 1.178 702.325 1.050 554.992 1.101 568.989 Commentaar Het aantal aanvragen voor studiebijdragen is in 1984 sterk toegenomen, hetgeen voor een deel de stijging van het uitgekeerde bedrag ver- De verlagingen van de WAO-kortingen, die het kabinet in 1984 heeft doorgevoerd, kosten Ahold ongeveer 700.000 guldén per jaar extra. Dat komt omdat deze uitke ringen door het bedrijf gedurende de eerste twee jaar worden aangevuld tot Het WAO-bestand 1984 1983 1982 Aanvang WAO gedurende de betreffende jaren 310 301 293 Volledig WAO 209 146 Gedeeltelijk WAO (0-80% 101 155 Totaal aantal ontvangers 824 816 791 Uitgekeerd bedrag WAO suppletie 2,46 (in milj gld 3,20 2,50 Totaal "WAO'ers" waarvoor pensioenrechten worden opgebouwd 1.269 1.220 1.130 Commentaar Naast de ontvangers van WAO-suppletie zijn er nog WAO'ers, waarvoor nog wel pensioenrechten worden opgebouwd en die geen sup pletie op WAO meer ontvan gen. Dit aantal, te zamen met degenen die een WAO-sup pletie ontvangen en ook deelnemen aan het Ahold Pensioenfonds, is met 4% gestegen. doelmatigheid en klantge richtheid. Voor OR-leden werden, naast de ontwikke ling van 7 basiscursussen, ook enkele vervolgcursussen georganiseerd. Ten behoeve van de vrouwelijke mede werkers van de Dataroom op het hoofdkantoor werd ge start met de uitvoering van bijscholingsactiviteiten. Aan alle opleidings- en bij scholingsactiviteiten binnen Ahold werd in 1984 door 4.200 personen deelgeno men. De kosten daarvan heb ben voor de onderneming rond 10 miljoen gulden be dragen. Vermeldenswaard is ook nog, dat in 1984 een nieuw reglement voor het Studiebijdragenfonds van kracht werd. Daarin wordt onderscheid gemaakt tussen studies die wél en studies die niet noodzakelijk voor het bedrijf' worden geacht. Het Studiebijdragenfonds subsidieert uiteraard na beoordeling alleen nog de laatstgenoemde studies. De, voor het bedrijf wél noodza kelijke, studies worden in het vervolg door de betrok ken werkmaatschappij be taald. Opleidingskasten, kosten interne en externe opleidingen; loonkosten cursisten; kosten afdelingen opleidingen; uitkerin gen Studiebijdragenfonds. klaart. Een andere oorzaak hiervoor moet gezocht wor den in 3 groepsopleidingen (ca. 75 medewerkers) die door het studiebijdragen fonds gefinancierd zijn. 100 procent van het laatst genoten loon, terwijl de daaraanvolgende twee jaar nog eens een gedeel telijke aanvulling plaats vindt. Zoals bekend is de regering van plan om de WAO-uitkering in 1985 opnieuw te verlagen. Alberto en een toenemend beroep op het Studiebijdra genfonds. Verder zijn dit jaar voor het eerst de opleidin gen binnen de distributie centra opgenomen Vz miljoen gulden). „Het beeld van de detail handel verandert. Kleine re, onrendabele winkels worden gesloten, on geacht of zij deel uitma ken van een grootwinkel bedrijf dan wel eigendom zijn van een zelfstandige." Dit zegt de Raad van Be stuur van Ahold in het hoofdstuk „Detailhandel" van het financieel verslag over 1984. De oorzaak van die ontwikkeling is dat de marktsituatie de onder nemers dwingt tot een ui terst scherpe concurren tie, als gevolg waarvan zich een verdere concen tratie in de levensmidde lendetailhandel voltrekt. Die marktsituatie werd in 1984 verder verzwaard, omdat door de koop krachtdaling niet alleen de geldomzet in de voe- dings- en genotmiddelen- branche, maar voor het eerst ook de hoeveelheid omzet stagneerde. Bepalend „Het is onze overtuiging", al dus de Raad van Bestuur, „dat de posities die nu wor den ingenomen, bepalend zullen zijn voor de plaats van Ahold in de negentiger ja ren." Het beleid van Ahold Nederland is er dan ook on verminderd op gericht de marktaandelen van de ver schillende winkelformules ten minste te handhaven en waar mogelijk te vergroten door middel van een agres sief marketing beleid, uit breiding van het aantal filia len en vernieuwing van de bestaande winkels. Een groeiend aantal zelfstandige ondernemers wordt via fran chising de mogelijkheid ge boden gebruik te maken van de AH-formule. Resultaten Dat beleid bleek ook in het afgelopen jaar succesvol te zijn, want ondanks de uiterst moeilijke marktsituatie kon de detailhandelsomzet in Nederland worden vergroot met 5,1% tot 5.822 mil joen. Bij Albert Heijn werd het lage-prijzen-beeld vooral in de eigen merken-sector opnieuw versterkt, waar door zowel marktaandeel als klantenkring wederom toe namen: thans komen dage lijks al gemiddeld 600.000 klanten bij AH hun inkopen doen. De filialenomzet steeg met 7,5% tot 4.778 miljoen gulden. Bij Miro daalde de omzet tot 816 miljoen gulden. Niette min bleef de dominerende positie van de hypermarkten in de desbetreffende regio's gehandhaafd. Volgens de huidige planning zal het nieuwe concept in het najaar van 1985 van start kunnen gaan. Verwacht wordt dan ook dat het resultaat in 1985 nauwelijks verbetering zal ondergaan. Alberto kon z'n marktaan deel opnieuw vergroten, maar de financiële bedrijfs resultaten bleven ongeveer op het niveau van 1983. Dank zij diverse aanpassin gen wordt reeds dit jaar een beter resultaat voorzien, zo wel in omzet als in bedrijfs resultaat. Ook Etos kon z'n marktaandeel (door een for se uitbreiding van het aantal filialen) verder uitbreiden. De concurrentie was echter zó hevig dat het bedrijfsre sultaat aanzienlijk lager uit kwam dan in 1983. Mede door verdere uitbreiding, de invoering van een eigen merken-reeks en een sterke re kostenbeheersing wordt in 1985 een beter resultaat verwacht. De Stichting Ahold Pen sioenfonds heeft in 1984 voor het eerst weer geld belegd in de woningbouw en wel in projecten te Bameveld, Breda en Veld hoven. Ongeveer 40 deelnemers maakten gebruik van de nieuwe mogelijkheid om een extra kapitaalverze kering af te sluiten die voorziet in een uitkering bij overlijden voor het 65ste levensjaar. Een voordeel is dat deze aan vullende verzekering kan worden voortgezet bij het aanvaarden van een be trekking buiten Ahold. Pensioenfonds Gepensioneerden 1984 mannen vrouwen totaal Actief 18 6 24 WAO 34 10 44 VUT 22 6 28 RSG 2 2 Totaal 76 22 98 Ontvangers pensioenuitkering 1984 1983 1982 Ouderdomspensioen mannen 725 692 677 Ouderdomspensioen vrouwen 160 138 109 Weduwenpensioen 510 490 451 Totaal 1.395 1.320 1.237 Uitgekeerd bedrag 8,3 (inmilj. gld 9,9 9,2

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 5