„Financieel beleid Ahold wekt vertrouwen" Collectieve ziektekostenverzekering pagina 4 Jaarverslageditie Flitsen Drs. L. Coren: Benoeming Commis sarissen Nieuwe functie-indeling voor 1.500 medewerkers WKÏÏBB%&$ÈSBÊtBBBÊ&ÊBÊ9UÊL Uit de woorden van drs. L. Coren, die binnen de Ahold-leiding verantwoordelijk is voor liet finan cieel beleid, spreekt vooral vertrouwen. Vertrou wen in het huidige beleid, vertrouwen in de toe komst. „Het is een jaar geweest met goede resul taten. Nooit eerder hebben we, in guldens uitge drukt, een zo grote omzet en winst behaald. Ook de rentabiliteit stemt tot tevredenheid. Een renta biliteit van ongeveer 13% is voldoende om de continuïteit te waarborgen. Voor 1985 denken we voor Ahold in binnen- en buitenland totaal aan een verder stijgende omzet en een toenemende winst." Nadat was vastgesteld dat zowel de Centrale Onder nemingsraad als de Com missie van Aandeelhou ders geen bezwaar zou den aantekenen tegen de benoeming van twee nieuwe leden en de her benoeming van drie le den in de Raad van Com missarissen zijn per 1 mei 1985 ir. A.J. Kranendonk en per 1 augustus 1985 ir. J.H. Choufoer tot lid van de RvC benoemd. Zij ne men de opengevallen plaatsen in die, door het overlijden van dr. ir. AA.Th.M. van Trier en het zich niet herkiesbaar stel len van de heer K. Fibbe, zijn ontstaan. Mr. G. van 't Hull, mr. R.J. Nelissen en drs. A. Spaander werden in de RvC herbenoemd met ingang van 1 mei 1985. „Nu moesten die resultaten over 1984 ook beter zijn dan over 1983", zo legt de heer Coren uit, „omdat het werk zaam eigen vermogen bin nen Ahold ook was toegeno men. Als wij in de toekomst opnieuw kapitaal willen aan trekken, zullen aan de finan ciers redelijke winstmoge lijkheden moeten worden geboden." Uitbreiding zoekt Ahold de laatste paar jaar vooral in de Verenigde Sta ten. Drs. Coren: „Nederland is een vol land. We hebben hier een groot marktaandeel. De markt stagneert nu en de concurrentie is fel. Het is in Nederland dan ook moeilijk verder uit te breiden. In de VS zijn we echter betrekke lijk onbetekenend. Met BI- LO en Giant Food Stores hebben we twee regionale ketens; daar zien de concur renten ons eigenlijk niet staan. Als „underdog" heb je in Amerika meer kans te groeien. Groei in de Verenig de Staten is bovendien nood zakelijk om optimaal te kun nen werken", stelt de heer Coren. ,Je moet er gewoon een bepaalde grootte heb ben om plezierig te werken. Daarom willen we door een Winstdelings- regeling 1984*** 1983 1982 Winst uitkeringspercentage* 50 52 57 Bruto uitkeringsbedrag** (in milj. gld) 23,2 23,8 24,8 Berekend over het salaris van de 12e periode. Dit is het bedrag dat ten laste van de reserveringen is ge bracht inclusief de dekking sociale lasten Deze cijfers betreffen een voorsdjot uitbetaald begin de cember 1984 op basis van voorlopige cijfers. In 1984 vond de definitieve invoering plaats van de nieu we functieclassificatie voor medewerkers die vallen on der de CAO voor het admini stratief, technisch en kader personeel (HK 1-12). Daar bij ging het om ongeveer 600 functies en 1.500 mede werkers. Door de invoering kwam qua functie- en organi satie-opbouw aansluiting tot stand met de categorie ho ger personeel. De nieuwe in deling betekende voor 25% van de medewerkers een ho ger maximum salaris, voor 50% een gelijkblijvende si tuatie en voor 25% een lager maximum salaris. Voor deze laatste groep is de bestaande „uitloop" evenwel gegaran deerd, zodat er voor de hui dige medewerkers geen ma teriële schade ontstaat. Voor de HK-fïincties van Miro, die ook vallen onder bovenge noemde CAO, is de nieuwe functieclassificatie in okto ber 1984 met terugwerken de kracht ingevoerd. extra winkelketen te kopen in één klap een forse uitbrei ding realiseren, die ons op dit niveau brengt." Juist om te kunnen groeien in de VS gaf Ahold in 1983 aandelen uit. Het geld dat daarmee binnenkwam zou geïnves teerd kunnen worden in een dergelijke uitbreiding. Waar iedereen op wachtte, ge beurde afgelopen jaar echter niet. Er werd geen derde be drijf in de VS overgenomen. Volgens de heer Coren is er niettemin consequent ge zocht naar een aantrekkelij ke regionale winkelketen. „We hebben interessante contacten gehad. En ook nu hebben we ze nog. Maar we stellen hoge eisen." Op de korrel Nu lijkt het alsof Ahold al leen maar in de Verenigde Staten expansie zoekt. Wat Nederland betreft, geeft de heer Coren toe inderdaad „niets bijzonders op de kor rel te hebben." Hij voegt daar echter aan toe: „Tegen initiatieven elders zullen wij niet uitdrukkelijk néé zeg gen." Het investeringsbeleid laat Nederland overigens geenszins ongemoeid. Van de „normale" investering van enkele honderden mil joenen guldens blijft zeker de helft binnen de lands grenzen. Of dat geld nu voor vervangings- of uitbreidings investeringen wordt aange wend, kan de heer Coren niet precies zeggen. „Wij maken dat onderscheid ei genlijk niet. Kijk, als je be paalde systemen automati seert en je capaciteit groeit daardoor, heb je dan iets ver vangen of uitgebreid?" Hoewel de winstkansen voor Ahold vooral buiten Neder land lijken te liggen, ver wacht de heer Coren voor 1985 opnieuw redelijke re sultaten op de „thuismarkt". „Natuurlijk, we werken on der moeilijke omstandighe den. Maar ons bedrijf is dy namisch genoeg om daarop in te spelen en oplossingen te vinden. Dat is ons de afge lopen jaren gelukt en waar om zou ons dat niet opnieuw weer lukken. In de toekomst zal Ahold ook in Nederland zijn boterham moeten ver dienen. Het bedrijfsresultaat staat onder druk, maar het rendement kan gehandhaafd blijven, mede door inciden tele factoren als belasting en rente. Het zal niet gemakke lijk zijn, maar we zullen ho pelijk een passend antwoord op de problemen vinden." Beleggers Hetzelfde vertrouwen dat de heer Coren heeft, heelt men op de Amsterdamse Effec tenbeurs ook. Met name Amerikaanse beleggers to nen interesse voor Ahold - aandelen. Hij verklaart: „De gulden is goedkoop voor Amerikanen. Zij hebben ook oog voor mogelijke koers winsten. Daar komt bij dat Nederlandse aandelen op een Nederlandse beurs rela tief goedkoop zijn. Het zijn trouwens niet alleen aande len Ahold die zo in trek zijn. Ook andere ondernemingen met belangen in Nederland en de Verenigde Staten be merken die belangstelling. Interesse en vertrouwen gaan hand in hand. Het gaat hierbij dan ook steevast om goede bedrijven, bedrijven waartoe ook Ahold gerekend moet worden." De grote be langstelling voor aandelen Ahold is begrijpelijk. Dat be tekent immers dat ook finan ciers in Ahold vertrouwen hebben. Hoe groter de inte resse. hoe meer vermogen Ahold weer kan aantrekken. Voor eind 1986 kan reke ning worden gehouden met een extra aandelenuitgifte, voortvloeiende uit het be staan van de warrants. „Er zijn immers ook veel facto ren van buitenaf die invloed hebben op Ahold. Als alles echter blijft zoals het nu is, is er ruimte voor een stijging van de aandelenkoers. Maar laten we niet in een feest roes raken. „Ahold zal ge staag goed blijven gaan", dat vind ik wel een passende uit drukking." Omslag van het A!:old jaarverslag ■HI Vorig jaar heeft Ahold met de verzekeringsmaat schappij Vezeno een nieuwe collectieve ziekte kostenverzekering afge sloten voor alle perso neelsleden die niet onder de ziektekostenverzeke ring vallen. Nieuwe me dewerkers en degenen met een inkomen boven de ziekenfondsgrens, kunnen nu alleen nog in aanmerking komen voor de werkgeversbijdrage 2.000,-) als zij zich bij Vezeno aanmelden. Bij het afsluiten van de nieu we verzekering, die een geldigheidsduur heeft van drie jaar (en daarna natuurlijk kan worden verlengd) heeft Ahold een premiereductie be dongen van 3V2 procent. Ontwikkeling ziekteverzuim Ziekteverzuim naar soorten bedrijven 1984 1983 1982 Winkels Kantoren Produktie Distributie Centrale Slagerijen 6,0 4,6 10,3* 13,1 13,3 6,3 4.5 9.6 14,0 13,0 6.3 5.4 9,8 13,6 11,1 Inclusief kantoorpersoneel Meester Wijhe Ziekteverzuim van de medewerkers Landelijk beeld versus Ahold 1984 1983 1982 Ahold Nederland* Landelijk (CBS) 66 7,2 6,8 7,2 6,9 8,1 Exclusief AC Restaurants en Ostara Landelijk Commentaar Tegen de verwachting in is het ziekteverzuim bij Ahold in 1984 verder afgenomen en relatief sterker dan het landelijk gemiddelde. Ahold blijft 0,8% onder het lande lijk gemiddelde van 7,2% (CBS-cijfer) zitten. De daling wordt met name veroorzaakt binnen de win kel- en distributie-organisa tie. Ahold

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 4