Centrale Diensten Minder vrouwen bij Centrale Diensten Distributie Snuffelcursus Jaarverslag editie Etos introduceert 35 eigen merken Nieuwe huisstijl Etos NIEUW DISTRIBUTIECENTRUM IN ZWOLLE pagina 10 Jaarverslageditie Flitsen Herbezetting medewerksters Dataroom volgens plan Wel een prijs, maar géén nieuwe medewerkers I Minder transportkosten Functie- en loonstructuur afgewezen Bevoorrading Etos op één na de grootste na 10 jaar Het aantal vrouwen werkzaam bij de Centrale Diensten is in 1984 wederom teruggelopen en bedraagt nu nog 40,4% van het totaal aantal me dewerkers. Eind 1983 was dit nog 42,7%Ruim de helft van alle vrouwen bij de CD (57%) werkt part time, terwijl van de mannen slechts 2% geen full time baan heeft. Driekwart van alle mensen bij de CD had eind 1984 een full-time baan. De vermindering van de hoeveelheid werk op de Da taroom van de Centrale Diensten is in 1984 kleiner geweest dan oorspronkelijk verwacht. Dit betekent dat de afbouw van deze afdeling, als gevolg van toenemende automatisering, niet al eind 1986 zal zijn afgerond. Er zal meer tijd beschikbaar zijn voor het realiseren van her plaatsingen dan verwacht. De bezetting van de Data- room bedroeg op 1 januari van dit jaar 61 medewerk sters, één jaar eerder waren dat er nog 85 terwijl er 2 jaar geleden nog 108 waren. De herplaatsingen verlopen vol gens plan. Kengetallen Centrale Diensten Aantal medewerkers: 1.003 59,6% mannen 40,4% vrouwen 24,2% part-timers Gemiddelde leeftijd: 40,0 Gemiddeld aantal dienstjaren: 12,2 De Centrale Afdeling Oplei dingen heeft volgens plan in 1984 een introductiepro gramma automatisering op gezet. Deze snuffelcursus, zoals de benaming in de wandelgangen luidt, is een eerste algemene kennisma- king met het fenomeen com puter. Een groep medewer kers van de administratie heeft er begin 1985 als eer ste kennis mee gemaakt, ge volgd door de overige mede werkers van Centrale Dien sten. Een qua uitvoering sterk af wijkende advertentie voor automatiseringsmedewer kers voor de Centrale Dien sten heeft een prijs gekregen voor de creatieve aanpak. Helaas leverde deze adver tentie weinig reacties op van kandidaten, terwijl niemand van de sollicitanten kon wor den aangesteld. Deze gang van zaken is tekenend voor de moeilijkheden bij het werven van automatiserings medewerkers. In 1984 werd er weer veel geadverteerd, waarbij de kosten aanmerke lijk hoger waren dan in het voorgaande jaar. Eind vorig jaar is gestart met een onder zoek naar het beeld dat de automatiseringswereld van het CLA, het softwarehuis van Ahold, heeft. Streven is er achter te komen of Ahold voor automatiseringsmensen qua functies en arbeidsvoor waarden voldoende aantrek kelijk is. 03 Etos is vorig jaar begon nen met de introductie van het eerste produkt uit een reeks van ongeveer 35 eigen merken. Die eer viel te beurt aan „Kiddy's" luiers. Het was meteen een succes, dank zij de uitstekende kwaliteit en de redelijke prijs, maar ook dank zij de spontane en enthousiaste aanpak in de filialen. De eigen merken zullen een be langrijk onderdeel van het assortiment worden. Kengetallen Elos Aantal vestigingen: 93 drogisterijen Omzet 119 milj. Aantal medewerkers: 715 15,0% mannen 85,0% vrouwen 66,0% part-timers Gemiddelde leeftijd: 25,2 Gemiddeld aantal dienstjaren: 3,5 Werkoverleg in DC Tilburg In 1984 werden 23 volume combinaties, geschikt voor 30 pallets, ingezet. Door de hogere beladingsgraad van deze nieuwe transportmid delen en de voltooiing van de regionalisatie daalden de transportkosten met onge veer 15 procent. Het eigen wagenpark van de distribu tie-organisatie blijkt iets duurder te zijn dan het ver voer op contractbasis met derden. Tóch wordt een ei gen wagenpark verantwoord geacht, omdat dat ook ge bruikt kan worden voor het ontwikkelen van nieuwe transportsystemen en het analyseren van exploitatie- verschillen. Kengetallen Distributie Aantal vestigingen: dis tributiecentra in Til burg, Veghel, TaanHam en Zwolle Aantal medewerkers: 1.312 91,2% mannen 8,8% vrouwen 16,2% part-timers Gemiddelde leeftijd: 34,9 Gemiddeld aantal dienstjaren: 7,3 In Zwolle werd in 1984 een nieuw groot distribu tiecentrum in gebruik ge nomen, waarvoor rond 180 nieuwe medewerkers werden aangetrokken en opgeleid. In het kader van dat nieuwe distributie centrum werd een jonge renproject gestart op ba sis van een 24-urige werk week. Voor de betrokken werknemers moet dat op 22-jarige leeftijd leiden tot een full-time functie. Met de opening van het der de distributiecentrum voor Albert Heijn werd de her structurering van de filiaal- bevoorrading voltooid. De omzetdruk in de overige dis tributiecentra kon daardoor afnemen wat weer gunstige gevolgen had voor de finan ciële en kwalitatieve presta ties van de distributie-orga nisatie. Met behulp van onder meer invoering van vernieuwde informatiesystemen en döor de inzet van velen verbeter de de produktiviteit met vier procent. Mede dank zij de zelfde inzet verliep de filiaal bevoorrading ook rond de feestdagen aan het einde van het jaar uitstekend. Die da gen waren namelijk met eni ge zorg tegemoet gezien aan gezien zij in 1984 op dinsdag en woensdag vielen; wat in feite de meest ongunstige si tuatie leek te zijn. De goede bevoorrading droeg mede bij aan uitstekende omzet- resultaten. In 1984 wezen de vakor ganisaties, na overleg met de leden, de nieuwe func tie- en loonstructuur van de distributie-organisatie af. Het werken in andere afdelingen, als onderdeel van het rouleren van ta ken, werd als onaantrek kelijk ervaren. Daarom wordt nog dit jaar een nieuw voorstel aan de vakorganisaties voorge legd. Bij DC Tilburg krijgen enige punten extra aandacht. Te denken valt daarbij aan de verzorging van distributie centrum, de kwaliteit van het orders verzamelen, de organisatie van het werk overleg en het ziektever zuim. De overgang van de drie- naar de twee ploegen dienst staat hoog op de prio riteitenlijst van het DC Zaan dam, terwijl eveneens extra aandacht zal worden besteed aan de verzorging van de lo- katies. DC Zwolle kampt mo menteel met wat problemen rondom een te krap buiten terrein voor het opslaan van retouremballage en pallets. In 1985 zal aan oplossing van die problemen worden gewerkt. Etos bestond in 1984 tien jaar. Dat jubileum werd „ge vierd" met de opening van 12 nieuwe drogisterijen, waarmee Etos, met 93 filia len, de op één na grootste in deze marktsector is gewor den. Voordeeldrogisterijen zoals Etos krijgen een steeds betere positie in de branche: met slechts 10 procent van het totale aantal drogisterij winkels in ons land, nemen zij al een derde van de totale drogisterij-omzet voor hun rekening. Lilian Ummentbum (filiaal Zaandam) De Etos-drogisterijen kre gen een nieuw „gezicht" ofte wel huisstijl, tenein de zich nog beter van de concurrentie te kunnen onderscheiden. Essen tieel in die veranderingen zijn de winkellay-out en de kleurenschema's.

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 10