STUDIEKOSTENVERGOEDING WORDT GEVOELIG PUNT Interne werving i Flitsen pagina 7 SAP Studiever goedings regeling In een langdurige COR-ver- gadering kwam op 5 februa ri jl. een aantal onderwer pen aan de orde die bij veel COR-leden de wenkbrau wen tot stevig fronsen brachten. Het sterkste was dit het geval bij het onder werp dat geagendeerd was als: „Reglement 100% stu diekostenvergoeding". Een toelichting bij dit onder werp werd gegeven door de heer Chr. van Gent, hoofd Arbeidsvoorwaarden van het Directoraat Personeel Organisatie van Ahold nv. Ook bij het onderwerp „In terne werving" verzorgde hij een toelichting. Voorafgaand aan deze onderwer pen kwamen diverse agendapun ten aan de orde, die weliswaar niet tot enige besluitvorming voerden, maar wel tot uitvoerige bespre king aanleiding gaven. Eén daar van was het onderwerp „Werkwij- ze COR". Het discussiestuk was ontstaan als reactie op een bij veel leden levend gevoel van onduide lijkheid over de werkwijze van de COR. Het stuk dat nu besproken is geeft, niet alleen voor COR-leden zelf, maar juist ook voor andere geïnteresseerden, zowel OR'en als achterbannen, zicht op die werk wijze. In de Wet op de Onderne mingsraden is dan wel formeel vastgelegd met welke onderwer pen een OR, dus ook de COR, zich bezighoudt, maar welke weg de te behandelen onderwerpen volgen is min of meer afhankelijk van het eigen huishoudelijk reglement. De duidelijkheid die het stuk bracht en die tijdens de discussie nog eens verder werd aangescherpt, zat hem ook vooral in de taakver deling tussen het dagelijks bestuur van de COR, het secretariaat, de agendacommissie en de diverse werkgroepen. Met het stuk wordt bereikt dat ieder de procesgang van elk onderwerp kent, weet op welk moment hij of zij bij de be handeling actief betrokken kan zijn en er invloed op kan hebben. Dat voorkomt ook dat men in de COR-vergadering in feite als een toeschouwer aan de zijlijn zit en de eigen OR of achterban niet vol doende kan informeren. Een soortgelijk onderwerp was het voorstel voor de werkwijze van het zgn. Sociaal-Activiteiten plan. Dit is een overzicht van alle lopende sociale activiteiten, die onderwerp voor onderwerp door de COR-werkgroep Arbeidsvoor waarden/Sociaal Beleid is geanaly seerd en van commentaar is voor zien. Die lijst betreft een breed scala van onderwerpen, zoals: flexibiliseren van arbeids- en be drijfstijden, ATV/ADV, jeugdwerk loosheid, verhuiskostenregeling, vrouwen binnen Ahold, loopbaan aanpassing, concernopleidingen e.d. Allemaal zaken waarmee de COR zich bezighoudt, waarvan de voortgang gevolgd wordt, maar die voor buitenstaanders vaak minder interessant lijken omdat er op dit moment geen herkenbare besluitvorming plaatsvindt. Als gast van de COR was deze dag de heer Van Gent aanwezig. Niet alleen voor het geven van een toe lichting op het gebied van studie vergoedingen, maar ook op het ge bied van de interne werving. Daar voor had de COR een memo ont vangen, waarvan de tekst bij dit ar tikel in een kadertje is afgedrukt. De COR was vooral benieuwd naar vacatures die geschikt zijn voor medewerkers van de Miro, wier baan „op de tocht" staat. De heer Van Gent zei hierop dat de herplaatsing van Miro-medewer- kers zo'n hoge prioriteit heeft, dat voor hen geschikte vacatures niet in Vrij Baan worden opgenomen. Het belangrijkste onderwerp waarvoor de aanwezigheid van de heer Van Gent gewenst was, bleek het onderwerp te zijn van de ver goeding van kosten voor studies die medewerkers volgen in op dracht van het bedrijf in het kader van loopbaanafspraken. Deze rege ling staat geheel los van het Stu- diebijdragenfonds, waarover de COR het vorige jaar uitgebreid sprak. Dat heeft betrekking op kos tenvergoeding van studies waar van Ahold de noodzaak niet on derkent. Nü gaat het om studies die nauw verband houden met de huidige of toekomstige functie en waarvan Ahold de noodzaak wél onderkent. Daarvoor is een ont werpregeling opgesteld om een heid te brengen in de toepassing per werkmaatschappij. Omdat er natuurlijk vele soorten studies binnen de werkmaatschappijen van Ahold nuttig kunnen zijn en tegelijkertijd met de medewerkers individuele en dus verschillende afspraken worden gemaakt over hun loopbaan, is er geen overzicht te geven van cursussen. Wel zijn er een aantal voorwaarden en re gels in het voorstel opgesteld, die bij de verlening van de studiever goeding gehanteerd zouden moe ten worden. De COR had echter met gefronst voorhoofd het voor stel gelezen, want in de regeling komen zaken voor die een grote verrassing bleken te zijn, zoals te rugbetaling. De COR keek er nogal van op dat er sprake kan zijn van terugbetaling als het gaat om cur sussen in opdracht van de baas. Want zo wordt het gevoeld. Het is ingewikkeld, daarom hieronder nog eens een overzicht. In het verleden was er vergoeding van 3 soorten studie: - De vrijwillige studie die geen di rect verband houdt met de func tie. - De vrijwillige studie die nuttig kan zijn voor uitoefening van de functie, en - De verplichte studie voor de huidige of toekomstige functie. Door de invoering van het nieuwe reglement voor het Studiebijdra- genfonds, is er nu alleen een on derscheid in twee soorten studie: - De studie die (nuttig, maar) niet noodzakelijk is voor de huidige of toekomstige functie en die geen verband houdt met loopbaanaf spraken. Dit soort studies kunnen vergoed worden uit het Studiebij- dragenfonds. - De studie die gevolgd wordt in het kader van loopbaanafspraken. Deze studiekosten worden betaald op basis van de studievergoedings- regeling. Vanzelfsprekend gaat het daarbij niet alleen om cursuskosten, maar ook om de kosten voor studieboe ken, examenkosten, noodzakelijke reiskosten en porti. Zoals gezegd kijkt de COR wat vreemd aan te gen het feit dat ook voor deze stu diesoort een gehele of gedeeltelij ke terugbetaling gevraagd kan worden, bijvoorbeeld als de studie wel voldoende gevolgd is, het exa men niet werd gehaald en het per soneelslid besluit de studie te sta ken. Ook was de COR van mening, met bijvoorbeeld de Miro-colle- ga's in gedachten, dat in de rege ling geen voorzieningen waren ge troffen voor medewerkers die tij dens hun studie van werkmaat schappij veranderen en de lopen de studie willen voltooien, ook al zou die voor de nieuwe functie misschien niet meer noodzakelijk zijn. De heer Van Gent kon niet op alle vragen direct een antwoord ge ven. Terwijl de COR het voorstel nader zal bestuderen, zal de heer Van Gent de antwoorden op de gestelde vragen opstellen. De COR-vergadering werd na de ze langdurige zitting vervolgens afgesloten met informatie-uitwis seling uit de verschillende OR'en. In geval van een vacature zullen de volgende stap pen worden onderno men: A. degene die verant woordelijk is voor het la ten vervullen van een va cature, beoordeelt zijn el- gen organisatie (WM/OE) op mogelijke kandidaten, volgens zijn eigen metho diek. Deze beoordeling is ge richt op: kandidaten die conform de geïnventari seerde gegevens met be trekking tot potentieel- beoordeling en functio neringsgesprekken of de opgestelde loopbaanplan nen in aanmerking ko men voor de vacature. B. naast het beoordelen van kandidaten in de ei gen organisatie, wordt de vacature, indien het func ties betreffen die tot het werkgebied van Manage ment Development beho ren, conform de geldende procedures beoordeeld binnen Ahold op mogelij ke kandidaten. Deze beoordeling is ge richt op: kandidaten die conform de via Manage ment Development opge stelde loopbaanplannen in aanmerking komen voor de vacature. Wanneer deze metho den geen kandidaten hebben opgeleverd, dan wordt eerst binnen Ahold de vacature gemeld, door middel van „Vrij Baan" op de publikatieborden. Wanneer zich binnen Ahold geen geschikte kandidaten aanmelden wordt de werving extern voortgezet. Opmerking: In geval van reorganisa ties dienen de medewer kers, die als gevolg van de reorganisatie moeten worden herplaatst, de hoogste prioriteit te krij gen bij het vervullen van vacatures in alle WM/Cen tral e Diensten. De afstem ming hierover vindt plaats via het overleg tus sen de PZ-functionaris- sen. O S3 O. 13 O. O n c

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 7