pagina 5 t Flitsen De nieuwe stmhwchine in werkingv/n bet midden met baard Peter van der Mee)-, links ran hem AliefiMtsez, rechts Mieke Keizer en Bian co Volland. Op de voorgrond een uitzendkracht. w de ander. De traditionele sla ger kan dan nog een advies geven aan de klant. „Me vrouw deze moet u iets lan ger laten braden". Dat kun nen wij niet. Daarbij weet de consument steeds minder van vlees. De produktieme- thode moet daar op afge stemd zijn." Peter van der Meer, management-trainee bij de CS Zaandam, is in dit kader bezig met een project dat er toe moet leiden dat op genoemde wens van de con sument nog beter wordt in gespeeld, namelijk het op zetten van een nieuwe snij lijn. „Nu is het nog zo dat vlees zonder been eerst wordt ontvliesd, gesneden en vervolgens ingepakt. Be houdens het ontvliezen alle maal handwerk. Duizenden schnitzels worden met de hand gesneden. Een ver moeiende zaak, waarbij ik het een kunst vind dat de sla gers in staat zijn ze allemaal ongeveer gelijk van maat te laten zijn. Daarbij is de pro- duktielijn ook nog zo inge richt dat, voordat het kan worden ingepakt, het vlees eerst in bakken wordt ge legd, die weer moeten wor den versjouwd. Kortom ver velend, zwaar en in feite on nodig werk", aldus de man agement-trainee. „Met onze nieuwe snijlijn komt daar een eind aan. Het snijden ge schiedt dan geheel machi naal. Een verlichting van het werk, maar ook kunnen we De kwaliteit van het gehakt wordt door Robin Kot te in de gaten gehouden. Hoofdmoot Het overgrote deel van het in Nederland geconsumeer de vlees is varkensvlees. „Bij ons ligt dat aandeel echter hoger dan landelijk", vertelt Albert Bruin, „dat heeft on der meer te maken met de reclamevoering, waarop we in de afgelopen jaren nogal de nadruk hebben gelegd." Ook rundvlees vertegen woordigt nog een fors aan deel in de markt. „Wij zitten wat dat betreft op het lande lijk gemiddelde", weet de Commercieel Manager, „de consumptie van rundvlees neemt echter af door de ho ge prijs, wat weer veroor zaakt wordt door de moeilij ke verkrijgbaarheid van goed rundvlees in Nederland." Voor andere vleessoorten is er in Nederland een beperk te markt. „Gezien de kwali teit en verkrijgbaarheid van bijvoorbeeld kalfsvlees, zou dat in Nederland meer gege ten kunnen worden." Kip Waar wel een groeiende be langstelling voor is in Neder land is kip. De Vers Vlees Groep, die ook verantwoor delijk is voor de toelevering van wild en gevogelte, boek te vorig jaar een omzetstij ging van 15 procent in kip terwijl er landelijk een lichte stijging in de markt was. „Kip wordt gezien als een vervanging voor vlees, het is lekker en goedkoop", ver klaart Rein Veldhuis de stij gingen in de omzet. De kip betrekt de Vers Vlees Groep van externe leveranciers die het merendeel van de filialen drie keer per week bevoor raden met verse kip. In de Centrale Slagerij Eindhoven loopt sinds enige tijd een ex periment, waarbij vanuit de CS zes keer per week vol gens een vast tijdschema te gelijkertijd met het vlees kip Het ontvliezen en strijden van het vlees. wordt geleverd. Ander wild en gevogelte dan kip komt in mindere mate voor in het as sortiment. De afzet is klein en geconcentreerd rond de kerstdagen waarbij de na druk dan nog ligt op kalkoen en haas. Reclame Reclame speelt in het werk van de Vers Vlees Groep een grote rol. Het is niet alleen het bepalen van de juiste prijs voor het juiste produkt, maar ook het afstemmen van de produktie op de lopende acties. Rik Louwman, net als Rein Veldhuis werkzaam op de afdeling verkoop, weet er alles van, aangezien dit on derdeel zijn verantwoorde lijkheid is. „Het bepalen van de verkoopprijs is het hete hangijzer want daar hangt van alles en nog wat mee sa men. Stellen we onze prijs te hoog dan halen we de ge plande tonnage niet en zit ten de CS'en bovendien zon der voldoende werk; zitten we te laag met de prijs dan krijgen we precies het tegen overgestelde, dan is er zo'n grote afname dat de Centrale Slagerijen het niet aange werkt kunnen krijgen." Al leen als vlees onderdeel uit maakt van de hoofdadverten ties van AH dan geldt de aan bieding landelijk. In alle an dere gevallen wordt er in drie regio's gewerkt. Dit on der meer in verband met de al eerder genoemde slechte verkrijgbaarheid van rund vlees. „We kunnen dan een voudig niet genoeg runde ren kopen om onze aanbie ding waar te kunnen maken. We hebben daarom het land in drieën gedeeld. In de ene regio hebben we dan bij voorbeeld een aanbieding in varkensvlees, in de tweede een aanbieding van rund vlees afkomstig van de voor voet en in de derde één af komstig van de achtervoet." Bij elke reclame-actie wordt er ook rekening gehouden met het afsnijdsel, dat ge bruikt wordt voor de fabrica ge van onder meer gehakt. „Normaal gesproken hebben we in de CS'en niet voldoen de snippers, die samen met gehaktvlees de basis zijn voor het vervaardigen van gehakt. We moeten veelal bij kopen. Bij een actie krijgen we echter soms een enorme hoeveelheid, die we moeten kunnen verwerken. Daarom loopt bij elke actie voor bij voorbeeld hamlap of doorre gen lappen ook een ge- haktaanbieding mee. Een kwestie van efficiency", al dus Rik Louwman. voldoen aan de wens van de klant dat alle stukken vlees van gelijke dikte zijn. Tevens krijgen we een aanéénge- schakelde produktielijn, waaraan alle handelingen plaatsvinden. Dat past uitste kend in ons streven de voor bewerking, produktie en in pak van vlees zo dicht moge lijk bij elkaar te brengen. Een goede teamgeest bevordert ook de kwaliteit van het pro dukt. Vroeger werd er vanuit de slagers nogal eens neerge keken op de inpakkers. „In pakken is geen vak, slager wel", werd er dan gezegd. We zijn er al voor een be langrijk deel in geslaagd dit vooroordeel weg te nemen. Met de invoering van de snij lijn hopen we weer een stap je verder te komen." De nieuwe st er, vanwege de enorme kwantiteiten, natuurlijk al tijd wel eens wat mis kan gaan. Die bewaking ge schiedt op de eerste plaats door het bij de inkoop stel len van bepaalde eisen aan de kwaliteit van de grond stof." Dat inkopen doet de Vers Vlees Groep bij een aantal le veranciers in Nederland en ver daarbuiten. „We werken wel veelal met dezelfde mensen, maar we streven er naar nooit meer dan 25 pro cent van de capaciteit van een leverancier te benutten om hem niet te afhankelijk te maken", vertelt Ben van Dijk, verantwoordelijk voor de inkoop. In tegenstelling tot wat velen denken koopt de Vers Vlees Groep geen koeien of varkens in, maar bouten en onderdelen met been. Het slachten gebeurt niet in eigen beheer. „Dat zou ook niet kunnen", weet Van Dijk, „er is al een over capaciteit op slachtgebied in Nederland. Bovendien zou den we dan met teveel rest- produkten blijven zitten. Nu kunnen we precies datgene wat we willen hebben inko pen bij een grossier." Dat in kopen geschiedt niet alleen in Nederland maar ook ver daarbuiten. „Het varkensvlees komt wel allemaal uit eigen land. De kwaliteit is goed en voldoet aan onze eisen. Bij rundvlees ligt dat anders. Weliswaar is er in Nederland voldoende aanbod, maar de kwaliteit voldoet niet aan onze nor men. Daarom kopen we ook veel rundvlees in in Frank rijk, Engeland, Noord-Ier- land en België", aldus de In koopcoördinator. „Dat komt vooral", vult Commercieel Manager In- en Verkoop Al- bert Bruin aan, „omdat de Nederlandse boer meer ver dient aan melkvee. Zijn in komsten liggen dan 800,- tot 1.000,- per koe per jaar hoger dan indien hij zich op vleesproduktie zou rich ten. Ook de veefokkerij is ge richt op melkproduktie en niet op vlees. Voor ons is het daarom moeilijk, die kwali teit in Nederland te kopen die we willen hebben. Deze situatie zal zeker tot 1990 voortduren, hoewel de su perheffing op overproduktie van melk misschien meer boeren er toe brengt koeien voor vleesproduktie in te zetten. De resultaten daar van zullen echter pas over drie tot vier jaar zichtbaar worden. Tot die tijd moeten wij ons rundvlees ook uit het buitenland halen." Gelijke dikte Ook op het gebied van pro duktie is inspelen op de wensen van de klant nood zaak. „Wij moeten een bij voorbeeld niet alleen qua kwaliteit en prijs, maar ook qua afmetingen, constant produkt leveren", meent Voorverpakt vlees wordt door Nora van Berge in bakken gepakt, gereed voor transport tiaar de filialen. Rein Veldhuis, „zeker in de zelfbedieningsslagerijen moeten twee karbonades op een schaaltje precies even dik zijn. Het mag niet zo zijn dat de een sneller gaar is dan

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 5