letten 's Lands Grootste blijft op de kw pagina 4 Flitsen ■■■■■■■■■■■■■■Hl In hoog tempo glijdt het vlijmscherpe mes door de biefstuk. Een leek kijkt met angstige ogen naar de slager die op vakbekwame wijze voor tal van consumenten het hoofdgerecht panklaar maakt. Elders in het pand worden razendsnel machinaal haas-, rib- en schou- derkarbones gehakt. De gehaktmolen draait op volle toeren. Kilo's vlees. Van braadwor sten tot schnitzels en van hamlappen tot tar- taartjes. Een normaal beeld in de Centrale Slagerij in Zaandam en in de vier andere sla gerijen van de Vers Vlees Groep in Rijswijk, Eindhoven, Groenlo en Maarssen. Wekelijks vindt o.a. hier vandaan via de vestigingen van AH, Miro en van AC Restaurants ongeveer een miljoen kilo vlees zijn weg naar de con sument. De Vers Vlees Groep is daar mee 's lands grootste slager met een marktaandeel van bijna 28 V» procent en vorig jaar nog een toename van de afzet met 4,5 procent. En dat laatste terwijl de totale markt met twee procent te rugliep. „Vlees stond vroe ger bij de consument veel hoger aangeschreven. Vlees daar word je sterk van, dat geeft kracht was de algeme ne overtuiging. Het was het uitgangspunt van de maal tijd, waar bijvoorbeeld de keuze van de groente van af hankelijk was. Nu is dat an dersom. Bij de voor de avondmaaltijd geplande groente wordt een stukje vlees uitgezocht." Rein Veld huis, afdeling verkoop Vers Vlees, Wild en Gevogelte van de Vers Vlees Groep, geeft één van de redenen van de steeds maar dalende vleesconsumptie in Neder land. „De markt daalt zowel in kilogrammen als in geld", stelt hij vast, „hoewel de da ling in kilogrammen nog meevalt omdat mensen uit bezuinigingsoverwegingen vaker goedkopere vleessoor ten kopen, dus gehakt in plaats van biefstuk." Dat de Vers Vlees Groep bij een dalende markt juist te gen de stroom in gaat is vooral een gevolg van de wens van de consument om alle boodschappen in één keer in huis te kunnen halen. One-stop-shopping in detail handelsvaktaal. „Boodschap pen doen wordt als lastig er varen. Mensen geven er ook de voorkeur aan hun vlees in één keer in te kopen tegelijk met hun andere boodschap pen. En dat kan bij AH." Veranderingen De Vers Vlees Groep doet er echter zelf ook alles aan om de consument zijn vlees bij AH of Miro te laten kopen. „In de praktijk betekent dat constant inspelen op de steeds wijzigende wensen van de consument en maat schappelijke veranderin gen", licht Rein Veldhuis toe, „want behalve dat vlees een steeds minder centrale plaats in de maaltijd in neemt, zie je ook andere za ken wijzigen. Om er maar een paar te noemen. De Ne derlander gaat minder vaak uit eten, een uitgebreid di- Ron Visbeek bekijkt bet vlees dat zojuist door een van de leveranciers is geleverd Shirley Comelis pakt bet ge bakt in, Yvonne Boot kijkt of alles goed gaat. ner wordt nu eerder thuis genoten. Aan de andere kant zie je een tendens naar mak kelijker en sneller eten. Was het vroeger zo dat de avond maaltijd stipt om zes uur op tafel stond, tegenwoordig is het vaak zo dat om zeven of acht uur even vlug een hap naar binnen wordt gewerkt en als het zo uitkomt wordt er niet gegeten. Voeg daarbij de steeds kleiner wordende huishoudens, de invloed van het vegetarisme, de bezuini gingen en de steeds geringe re kennis van het publiek over vlees en het is duidelijk op welke veranderingen wij steeds in moeten spelen om ons produkt aan de man te brengen. Veranderingen die van invloed zijn op zaken als assortiment, distributie, pro motiebeleid, maar ook op de produktiemethoden. Momenteel wordt er bin nen de bedienings- en geïn tegreerde slagerijen hard ge werkt aan de verbetering van de verkoopbaarheid van vlees. De klant moet de aan gegeven prijs graag willen betalen voor het vleespro- dukt dat wij aanbieden. In een dalende vleesmarkt is die verbetering van essen tieel belang voor behoud van groei en omzet. Afgelo pen jaar is in de praktijk een Rik Louwman, Albert Bruin en Rein Veldhuis (van links tmar rechts) pi gesprek. start gemaakt in de bedie ningsslagerij. Daardoor is al een duidelijke vooruitgang opgetreden die overigens mede te danken was aan de zware ondersteuning door de diverse vleesspecialisten. De nieuwe handboeken die momenteel worden geïntro duceerd bevestigen de juiste bestemmings- en verwer kingsmethoden, zowel voor bedienings- als geïntegreer de slagerijen. Nieuwe oplei dingsprogramma's liggen klaar, hierdoor kunnen wij naast de praktische aanpak ook een theoretische basis leggen om de verkoop van vlees de komende jaren te verduidelijken en uit te bou wen". Bijna alles De Vers Vlees Groep levert al het vlees voor de 430 AH- fïlialen die een vleesafdeling hebben, een deel van het as sortiment voor AC Restau rants en voor alle Miro-vesti- gingen. Dat gebeurt voor bij na al het voorverpakte vlees via de vijf Centrale Slagerij en, gevestigd in Eindhoven, - Groenlo, Maarssen, Rijswijk en Zaandam. Ook een aantal: van de filialen met een be dieningsslagerij krijgt voor het zelfbedieningsdeel de produkten kant en klaar van uit de CS'en aangeleverd.. Voor de bcdieningsslagerij: (de zgn. geïntegreerde slage rij) levert de Vers Vlees Groep grondstoffen en half- produkten die in het filiaal verder worden verwerkt. Vertrouwen Stijging van het marktaan deel van Ahold in de totale markt voor vers vlees, via het distributiekanaal groot winkelbedrijf, heeft natuur lijk ook andere oorzaken dan uitsluitend de wens van de consument alle boodschap pen in één winkel te doen. Het betekent ook het con stant leveren van een goede kwaliteit. Het vertrouwen verkrijgen van de consu ment. „Inderdaad is dat zo", weet ook Rein Veldhuis, „en we trachten er voor te zor gen dat er niets op de kwali teit is aan te merken, hoewel Inkoper Ben van Dijk con troleert de kwaliteit van bet vlees.

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 4