„Directoraat Economische Zaken AH past op de centjes Hypotheekmogelijkheden via Ahold zijn er voor alle medewerkers Flitsen pagina 3 Directeur drs. H.E. Bosma: Eind december werd aan de publikatiebor- den een mededeling van het Directoraat Economische Zaken van Albert Heijn bv ge prikt. Drie vel met in formatie over de per 1 januari 1985 in te voe ren reorganisatie plus een aantal nieuwe na men en begrippen. Voor wie de werkwijze van EZ (Economische Zaken) van nabij kent zal „het verhaal" wei nig nieuws hebben be vat. Maar omdat voor velen het Directoraat niet veel meer is dan een „belangrijke HK- afdeling" vroeg Flitsen drs. H.E. Bosma (direc teur Economische Za ken van Albert Heijn) om uitleg. ,Je kunt een heel ingewik keld verhaal over ons direc toraat ophangen, maar in fei te passen wij op de centjes. We bewaken de winstge vendheid van Albert Heijn. En het begrip „winst" is voor iedereen duidelijk: het ver schil tussen opbrengst en uitgaven. Simpel gesteld, maar binnen een organisatie als Albert Heijn toch een sommetje waaraan heel wat te rekenen valt." Het rekenwerk en wat daar voor aan informatie nodig is houdt de tientallen mede werkers van EZ en daarbij betrokken afdelingen dag in dag uit bezig. Die werkzaam heden laten zich ruwweg in twee delen splitsen: de registratie van de behaalde winst en de becijfering van de mogelijkheden in de toe komst. Voor het eerstge noemde zorgt de administra tieve groep onder leiding van de heer H.J. Vink. De tweede is het werkterrein van de afdeling Planning Control en van Information Management. Doorberekenen „Controlling kan haar werk alleen doen op basis van een goeie administratie. Vanuit die basis is het mogelijk om financiële plannen voor de toekomst te maken; is het mogelijk aan te tonen wat de sterke en wat de zwakke kan ten zijn in de financiële re sultaten en welke les je daar uit moet trekken." De heer Bosma laat weten dat letter lijk alle Albert Heijn-plannen eerst zo volledig worden doorgerekend. Van de remo deling van een winkel tot een prijzenactie. Van alles wordt berekend wat het op levert en wat de verdere consequenties ervan zijn. Daarmee is ook de positie aangegeven, die EZ binnen de Albert Heijn-organisatie inneemt. Naast „Operations" (verantwoordelijk voor de gang van zaken in de filialen) en „Commerciële Zaken" treedt EZ op als de „beheers- poot". De nieuwe organisatievorm sluit aan op deze driedeling. Binnen de afdeling Planning Control treden nu op de subafdelingen Merchan dising Control, Operational Control en de afdeling Con- currentie-onderzoek (waar over drs. Bosma "uit concur- rentie-overwegingen" niet wil uitweiden). Operational Control houdt zich bezig met hetgeen er in de momenteel 428 AH-filia- len omgaat, stelt per filiaal een begroting op, maakt prognoses op korte en lange re termijn, daarbij rekening houdend met externe om standigheden. Merchan dising Control wil weten wat er in de artikel- en assorti- mentsgroepen voor ontwik kelingen zijn te verwachten. Op basis van beschikbare ge gevens kan zij weten welk deel van de winst bijvoor beeld voor rekening van kof fie komt. Deze afdeling is dus de logische gesprekspartner voor het commerciële appa raat van AH. Creativiteit Controlling: het op grond van beschikbare gegevens een zo nauwkeurig mogelij ke berekening maken van een toekomstige ontwikke ling. Drs. Bosma: „Dat bete kent bij AH een goed samen spel tussen Operations, Commerciële Zaken en EZ. Wij zijn er beslist niet op uit om elk plan stuk te rekenen. In een commerciële organi satie als de onze moet vol doende ruimte zijn voor een brok creativiteit. Bovendien moet een controller zich be wust zijn van de betrekke lijkheid van zijn rol in de to tale besluitvorming. Op basis van alleen sommen kun je immers geen commercieel of operationeel beleid voe ren." Als voorbeeld noemt hij de actie „drie halen, twee beta len". Daarvan was het niet zo moeilijk uit te rekenen wat het op korte termijn zou kos ten. Veel moeilijker was het om aan te geven wat op lan gere termijn de opbrengst van zo'n actie is. „Dat het goed zou zijn voor het imago van Albert Heijn stond vast, maar dat soort zaken kan nu eenmaal maar moeilijk in cij fers worden vertaald en dus moest worden volstaan met het geven van redelijke schattingen. Ook mag je arti kelen niet altijd onmiddellijk uit het assortiment halen als de winstgevendheid achter blijft. Bepaalde zaken móet je als supermarkt nu eenmaal in huis hebben. Uitgangs punt is, dat de winkel als to taliteit winstgevend moet zijn en blijven. Om dat te be werkstelligen moet je echter wel weten op welke onder delen van de winkel of het assortiment je tekort komt en op welke onderdelen je voldoende overhoudt om ook die tekorten te compen seren." Computer Vanzelfsprekend speelt de informatiestroom bij al deze afwegingen een hoofdrol. Mede dank zij de computer komen steeds meer gege vens over steeds meer zaken voor handen. Binnen EZ is de afdeling Information Man agement met het vergaren en kanaliseren daarvan be last. „Dank zij die mensen weten we alles van onze winkels, onze assortiments- groepen en de ontwikkelin gen daarvan. Alles ligt vast in databestanden waarmee for se investeringen zijn ge moeid. Zonder overdrijving kunnen we zeggen dat Al- bert Heijn, vergeleken bij de concurrentie, ook met dit in formatiebeheer waarschijn lijk voorop loopt." Met betrekking tot een toe komstvoorspelling in deze is de heer Bosma wat voorzich tig. „Veel zal afhangen van de voortschrijdende automati sering en de mogelijkheden om daarop in te spelen. Het toegankelijk maken door de hele AH-organisatie van de immense hoeveelheid infor matie die over ons gaat heenkomen is daarbij nood zaak. Het is van belang op zo kort mogelijke termijn in al le geledingen te gaan com municeren met de comput er. Er staan al beeldscher men op vele bureaus, ook buiten het Directoraat Eco nomische Zaken, maar ook vanuit de filialen zal in toe nemende mate over de be schikbare informatie moeten kunnen worden beschikt. Er staan forse investeringen te wachten die echter hun ren dement zeker zullen opleve ren, doordat in alle geledin gen van het bedrijf de kwali teit en de onderbouwing van de plannen, en dus van de besluitvorming, zal verbete- Spaarfonds, studiefinanciering, verzeke ring... In dit rijtje van aantrekkelijke bedrijfs regelingen hoort ook het verstrekken van hypotheken thuis. Iedere medewerker van Ahold die van plan is een huis te kopen, of op een andere manier met het afsluiten van een hypotheek te maken krijgt, doet er ver standig aan de via Ahold geboden mogelijk heid in zijn of haar overweging te betrekken. Niet dat Ahold zelf nog op treedt als verstrekker van een geldlening met een huis als onderpand. In 1974 kwam voor het Pensioen fonds een eind aan de activi teiten op dat gebied. Tot dan toe was het mogelijk via dit fonds een hypotheek af te sluiten tegen een rente die enigszins lager lag dan elders moest worden betaald, ter wijl de bijkomende kosten gedeeltelijk buiten de reke ning bleven. Een aantrekke lijke regeling, die echter het Pensioenfonds per saldo geld kostte. In overleg met de Centrale Ondernemings raad werd besloten een on derzoek in te stellen naar de mogelijkheden om de hypo theekverstrekking op een an dere leest te schoeien. Een aantal financieringsmaat schappijen werd om offerte gevraagd, die alle door de toetsingscommissie, door de COR ingesteld, werden be studeerd en tegen elkaar af gewogen. Besloten werd per 1 januari 1981 in zee te gaan met Adviesbureau van der Zalm BV te Bussum. Maatwerk „We zijn met die keus tot op de dag van vandaag zeker niet ongelukkig", vertelt de heer P.J. Kruyswijk, die na mens de COR in de toet singscommissie zit. „De hy potheekverstrekking via het Pensioenfonds had natuur lijk het voordeel van de iets lagere rente, maar verder was het een zaak van recht toe, recht aan. Bureau Van der Zalm daarentegen biedt zoveel verschillende vor men, dat je rustig kunt spre ken van maatwerk." Bescherming Wie binnen de Ahold-organi- satie behoefte heeft aan een hypotheek kan zich recht streeks wenden tot het Bus- sumse bureau, dat onmiddel lijk reageert met de toezen ding van een vragenformu lier. Door het invullen daar van blijkt in welke (financië le) positie de aanvrager zich bevindt. Wat verdient hij of zij. welke kosten en ver plichtingen zijn er. hoe ver houden die zich ten opzich- De beer P.J. Kruyswijk te van de koopsom voor het huis... Allemaal vertrouwelij ke informatie die bij Van der Zalm in goede handen is maar onmisbaar voor de vol gende fase: het advies. Dat advies is zeer zorgvuldig en laat nauwelijks ruimte voor twijfel. „Dat is één van de grote voordelen van Van der Zalm: de aanvrager wordt te gen een al te groot enthou siasme en ondoordachte risi co's beschermd. In dat op zicht is het bureau dus gun stiger dan sommige andere hypotheekverstrekkers." De heer Kruyswijk, in het dage lijks leven internationaal transportmanager bij Ahold, benadrukt zijn woorden door er op te wijzen, dat nog nooit een door Van der Zalm verstrekte hypotheek voor tijdig moest worden beëin digd door middel van een gedwongen verkoop van het betrokken huis. Die zorgvul dige advisering leidt er uiter aard toe dat lang niet elke aanvraag wordt omgezet in een hypotheek. In tegendeel. Sinds de start in 1981 wer den tot december 1984 in totaal 613 aanvragen inge diend. Daaruit kwamen 160 transacties definitief tot stand, terwijl er nog 35 in behandeling zijn. In 120 van de gevallen ging de koop tenslotte niet door. 41 aan vragers besloten elders een hypotheek te nemen, 35 ge gadigden kwamen tot de ontdekking dat hun inkomen ontoereikend was voor de koop van het beoogde huis, 30 gingen in op een speciale aanbieding van de makelaar en 154 bleven „klant" bij hun eerdere hypotheekver strekker. Laatstgenoemden zijn vooral mensen die in de zeventiger jaren een duur huis kochten en naar een mogelijkheid zochten elders een goedkopere hypotheek te sluiten. Véél goedkoper is Van der Zalm, voor zover het de rente betreft, niet. Wel noemt de heer Kruyswijk an dere voordelen, zoals de kor ting op afsluitprovisie, het halfjaarlijks achteraf betalen van rente en aflossing van belang voor hen die deelne mer aan het Spaarfonds zijn het gedeeltelijk boetevrij mogen aflossen, alsook de mogelijkheid het aflossings systeem tussentijds te wijzi gen. Iedereen De toetsingscommissie is tot nu toe tevreden over de gang van zaken, temeer daar er nog nooit een gefundeer de klacht op haar tafel is ge legd. Kruyswijk: „Wat we echter nog eens met nadruk willen stellen is, dat ieder een binnen Ahold van de diensten van Van der Zalm gebruik kan maken. Het is een hardnekkig misverstand dat alleen HK-medewerkers in aanmerking komen."

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 3