AHOLD EN AUTOMATISERING Het Masterplan D'80 Nederlandse les in CS Zaandam Flitsen pagina 11 EEN NIEUW AUTOMATISERINGS SYSTEEM VOOR DE DISTRIBUTIECENTRA VAN AH ganisatie is het plan gesplitst in een zestal onderdelen of projecten. Van deze reeks projecten is inmiddels het eerste operationeel. Elk pro ject regelt afzonderlijk een gedeelte van de distributie- werkzaamheden. Met elkaar vormen ze een zeer be trouwbaar distributiesys teem. omdat de computer de gegevens die door het ene project worden verzameld ook weer voor een ander kan gebruiken. De zes pro jecten omvatten het automa tiseren van de inkomende goederenstroom; de opera tionele planning; de rappor tering naar het hoofdkan toor; de administratieve con tacten van het DC met de fi lialen; de administratieve contacten van het DC met de leveranciers en de admi nistratieve contacten van één DC met andere DC's. SNELWEG „Ik merk dat de cursus sen gewaardeerd wor den. Het wordt wel niet direct gezegd, maar je hoort toch dat men het er tijdens het werk over heeft, elkaar over hoort, woorden op schrijft. Kortom er echt mee bezig is." Marjan Westerhof (23) is in ok tober 1984 gestart met cursussen Nederlands voor de 32 buitenland se werknemers van de Centrale Slagerij in Zaandam. „Het gaat bo ven verwachting goed", constateert ze een half jaar later. „Het was al een hele verrassing dat iedereen mee wilde doen en nog steeds mee doet. Er is nog nie mand gestopt. De eer ste resultaten van de lessen zijn ook merk baar. Men wordt wat ze kerder, er wordt meer gesproken, niet alleen tijdens de les, maar ook op het werk." Doel van de cursus Neder lands voor de buitenlandse collega's bij de Centrale Sla gerij is vooral het functio neel kunnen communiceren binnen het bedrijf. „Er wordt bij de CS gestreefd naar een organisatie waarin groepen direct zélf beslissingen kun nen nemen tijdens het werk. Daarvoor is overleg nodig. De buitenlandse werkne mers vielen daar door het taalprobleem buiten. Via de ze cursussen proberen we dat probleem op te heffen", vertelt Marjan Westerhof, die een full-time taak heeft aan het doceren. Maandags geeft zij lessen aan mede werkers van het DC Zaan dam, de overige dagen is zij te vinden in de CS te Zaan dam. En daarmee is ze nu toch in de baan beland die ze zich altijd gewenst heeft. Een zeer uitgebreid en ge compliceerd plan. Het duurt jaren om het in te voeren. Is het dat waard? Ja, want dan zijn een aantal doelstellingen bereikt die uitermate belang rijk zijn. Het automatiseren van de distributiecentra staat natuurlijk niet op zichzelf. Het maakt deel uit van het gehele automatiseringstra ject, dat als een levensader door de interne en externe organisatie loopt. De service naar de filialen wordt ver groot; de informatie naar het hoofdkantoor wordt zeer be trouwbaar; de leveranciers weten ruim van tevoren waar ze aan toe zijn; de expeditie wordt verbeterd en de service aan de klanten wordt verhoogd. Of, om het in verkeerstermen te zeggen: het D'80 Masterplan is als een nieuw stuk snelweg in de route van A naar B, waar door de automobilist veel sneller en ongehinderd zijn bestemming kan bereiken. Veel medewerkers van Albert Heijn-filialen kunnen uitstekend omgaan met or- der-entry. Ze weten echter niet of nauwelijks wat er ge beurt tussen het moment dat ze hun bestelling opgeven en de goederen worden af geleverd. Daarom zullen wij in de volgende aflevering van deze rubriek nauwkeu rig de weg volgen van een bestelling volgens het nieu we D'80-systecm. Het bestaan van deze rubriek wil niet zeggen dat automatisering een nieuw onderwerp is. Al vele jaren geleden deed de computer zijn intrede bij Ahold en de werkmaatschappijen. Niet alleen op het hoofdkantoor, maar ook bijvoorbeeld bij de distributiecentra. Daar werd 21 jaar geleden een begin gemaakt met het opzetten van een automa tiseringssysteem dat uitging van de actuele knel punten in de distributiecentra en de toenmalige technische mogelijkheden. Een momentopname, want technische mogelijkheden worden steeds groter en veranderende omstandigheden zorgen voor steeds nieuwe knelpunten. besluiten om een nieuwe wet te ontwerpen. Met de automatisering van het distributiesysteem ging het ongeveer ook zo. Bij ie der nieuw knelpunt werd een stukje aan het systeem gebouwd. Dat ging goed tot ook hier de situatie ont stond, waarbij het systeem moeilijk te hanteren werd. Het was eenvoudig niet snel genoeg. Op het moment dat de computer de informatie van gisteren verwerkt, heeft Als die geschatte gegevens zo'n tachtig procent van het totaal gaan bedragen, mag gesteld worden dat het re sultaat van automatisering in de distributiecentra niet vol doende betrouwbaar is. BETROUWBAAR Dat was de reden waarom in 1979 de beslissing werd ge- de organisatie behoefte aan de informatie van morgen. Omdat die niet beschikbaar is, worden bepaalde gege vens gebaseerd op schattin gen. Fictieve gegevens die daarom onbetrouwbaar zijn. nomen om een volledig nieuw systeem te ontwikke len. Dat systeem moest niet alleen in staat zijn in de ac tuele behoefte te voorzien, maar moest ook toekomstige ontwikkelingen kunnen op vangen. Om dat te bereiken werd het D'80 Masterplan opgesteld. Dat plan bestaat uit zes onderdelen of projec ten. Omdat totale vervan ging in één keer een te groot beslag zou leggen op de or- Van oorsprong is zij namelijk onderwijzeres, volgde de Pe dagogische Academie met als specialisatie bi-cultureel onderwijs. „Maar dan na tuurlijk afgestemd op het les geven aan kinderen van ver schillende nationaliteiten met verschillende achter gronden", licht ze toe. Als onderwijzer kon ze geen baan vinden. Stond wel eni ge tijd voor de klas in Assen, maar een vaste aanstelling was niet direct voor handen. Via een uitzendbureau kwam ze uiteindelijk terecht bij de CS in Zaandam, waarheen ze inmiddels was verhuisd. „Niet voor dit project hoor", lacht ze, „maar als mede werkster op de administra tie." Na de administratie be landde ze eerst achter de te lefooncentrale en vervol gens op de afdeling Perso- neelzaken en daarvandaan weer bij het taalonderwijs aan de buitenlandse werkne mers. Verschillende nationaliteiten Het taalonderwijs gebeurt niet in één klas, maar in elf groepen van drie of vier mensen, zowel mannen als vrouwen, die 2 lessen per week volgen, waarvan één buiten werktijd. De groepen zijn allereerst ingedeeld naar niveau, maar daarnaast ook naar nationaliteit. „Ik geef les aan mensen uit Turkije, Ma rokko, Spanje, Portugal en Engeland", zegt Marjan, die vier verschillende niveaus onderscheidt bij haar leerlin gen. Allereerst zijn er men sen die kunnen lezen noch schrijven, daarnaast is er een groep die een beetje Neder lands spreekt en kan lezen en schrijven. Verder is er een groep die redelijk Ne derlands kan spreken, maar nog moeizaam de taal kan schrijven en lezen en tot slot is er een groep die redelijk Nederlands spreekt en in ei gen land een opleiding heeft genoten." Voor alle cursisten op elk ni veau heeft Marjan Westerhof zich een doel gesteld. „Voor de vergevorderden hoop ik dat we binnen drie jaar zover komen dat zij in staat zijn in Nederland een MA- VO-opleiding te volgen. Voor de mensen die qua Ne derlands nog praktisch anal fabeet zijn streef ik er naar. dat zij zich binnen twee jaar kunnen redden in het werk- Ilet is te vergelijken met wetgeving. Dat is ook een momentopname. Een wet re gelt een maatschappelijk knelpunt. Het deelnemen aan het verkeer zou voor ie dereen levensgevaarlijk zijn als de verkeerswetten nog net zo waren als 60 jaar gele den, toen een gemotoriseerd voertuig nog een beziens waardigheid was. Toen het verkeer sterk ging toene men, functioneerde die wet geving niet meer en stond de wetgever voor de taak een nieuwe wet in te voeren of de bestaande aan te passen. Een nieuwe wet ontwerpen is veel werk en kost veel tijd. Daarom worden veel be staande wetten aangepast en aangepast en aangepast..., net zo lang tot er een rijstebrij van uitzonderingen, uitbrei dingen, toevoegingen en be perkingen aan zo'n wet is vastgeplakt en alleen gespe cialiseerde juristen er nog weg in weten. Vroeg of Iaat moet de wetgever dan ook overleg en in staat zijn me dedelingen aan het perso neel zonder al te veel pro blemen te lezen." Motivatie De 32 cursisten zijn uiterma te gemotiveerd. Behoudens door ziekte wordt er géén les verzuimd en ook het huiswerk wordt trouw ge maakt. Volgens Marjan Wes terhof heeft dat een aantal redenen. „Er is een sterke onderlinge controle, omdat er in kleine groepjes les wordt gegeven. De mensen hebben het gevoel dat ze het echt niet kunnen maken om weg te blijven. Bovendien ervaren ze ook zelf de voor delen." Van links naar rechts: Mar jan Westerhof, A. Amar, M. Ki- lic, A. Baser en M. Ilazdoef

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 11