Geen prof, maar Alpe d'Huez gehaald" John Grooteman van Ahead rennend naar Versailles Tour d'Albert Heijn Flitsen pagina 9 Dick Baarda, AH Noorderwierweg Amersfoort: Jean Houben jurylid Alternatieve Elfstedentocht :'1~ „Als je in een ijzingwekkende vaart een col (berg, red.) komt afstuiven, ben je helemaal overgele verd aan twee dunne stalen remkabeltjes. Ik moet er niet aan denken dat er tijdens een afdeling één breekt want dan heb je geen tijd meer om je testa ment op te maken. Daarom denk ik er op zo'n moment dan ook maar niet aan", stelt de enthou siaste fietser Dick Baarda, bedrijfsleider van AH- filiaal 1341 aan de Noorderwierweg in Amers foort, die vorig jaar september met een club van acht renners de Tour de Mont Ventoux in de Franse Alpen heeft verreden. Vorig jaar heeft de in Ede woonachtige Fries maar liefst 6.000 in het toerboekje geregistreerde kilometers, gereden. Dat is twee keer op en neer naar Barcelona! Het is nog maar een deel van alle kilometers die Dick Baarda (40) het vorig jaar heeft af gelegd want elke zondag morgen klimt hij op zijn fiets (Koga Miyata) om met een aantal „maten", gesponsored door Tweewielercentrum B. Veenendaal te Ede, een fors Dick Baarda is ervan overtuigd dat onder de medewerkers van Al- bert Heijn een groot aantal toerfietsers is. Hij is dan ook van plan om een Tour d'Albert Heijn te organiseren. Deze Tour zal een dag of vier duren en moge lijk kunnen lopen over de route Zaan dam, Leeuwarden, Delfzijl, Groningen, Apeldoorn, Nijmegen, Maastricht, Helmond, Rotterdam, Zaandam. Onderweg zullen dan mogelijk de grote AH- vestigingen die op de route liggen worden bezocht hetgeen plaat selijke publiciteit kan opleveren voor Albert Heijn. Zij die eventu- eel willen deelnemen aan de Tour d'Albert Heijn of zich willen opgeven voor de orga nisatie van dit moge lijk te houden evene ment kunnen tijdens werkdagen contact op nemen met Dick Baar da, telefoon 033-13574. j Ook medewerkers van andere werkmaat schappijen zijn wel kom. Tot slot zegt hij nog dat het zal gaan om een toertocht en zeker niet om een ra ce. De enige vereiste is dat de deelnemers hun mannetje (vrouw tje?, red.) staan op de fiets. stukje te pedaleren. Verder wordt er twee maal per week een kilometer of tien gejogged en in de winter maanden regelmatig ge schaatst op de kunstijsbaan in Deventer. Fiets „Er gaat dus heel wat vrije tijd in de wielersport zitten. Mijn vrouw vraagt wel eens gekscherend of ik nu met m'n fiets of met haar ge trouwd ben. Zelfs de slaapka mer deel ik naast mijn vrouw met de fiets. Dat komt niet omdat ik niet kan slapen zon der mijn stalen ros aan mijn zijde, maar omdat de berging van mijn flat te klein is." In 1984 heeft Dick heel wat wapenfeiten op zijn naam mogen schrijven. Zo reed hij voor de zevende maal de Elf stedentocht (250 km), een wielerfestijn waar vorig jaar ruim 12.000 renners aan deelnamen. „Als echte Fries droom je er van eens in je leven de Elfste dentocht op de schaats te rij den. Dat kan sinds 1963 niet meer. Daarom doe ik die tocht nu maar op de fiets. Onderweg leggen we dan al tijd aan bij mijn ouders in Lollum die voor de fourage zorgen." Terugkomend op de Tour de Mont Ventoux: „Dat was een belevenis waarbij het hart van iedere Tour de France liefhebber sneller begint te kloppen. We zijn over alle bekende cols van de Tour gekomen. Als je dan bijvoor beeld hijgend op de top van Alpe d'Huez staat, heb je dat voldane gevoel van: waar sommige profs moesten af haken, heb ik het toch maar mooi geflikt." De meest ge niepige col van de Tour de Mont Ventoux is de gelijkna mige berg zelf. Dick: „Het is niet alleen de hoogste, maar ook de venijnigste. Het is maar liefst 18,5 km klimmen met een gemiddeld stijgings percentage van 9%. Aange zien ik behoorlijk aan het ge wicht ben, was het voor mij meer afzien dan voor mijn lichtere maten. Ik was dan ook als laatste boven. Daar tegenover staat dat je als je zwaarder bent bij afdalingen iedereen er uit fietst." Wat zijn de fietsplannen voor dit jaar? „Natuurlijk de Elfstedentocht en de Ronde van de Zuiderzee. Tenmin ste, als je het over grote tochten hebt. Verder mis schien de Ronde van Neder land (1.000 km) en wellicht de Ronde van de Vogezen. Dat is natuurlijk voor een deel afhankelijk van de finan ciële inbreng van de spon sors. In ieder geval ben ik ai weer volop in training." De Mont Ventoux be dwongen. Dick Baarda tweede van rechts. Dick Baarda tijdens de beklimming van Alpe d'Huez. WÊKÊÊÊÊtmmm Parijs-Versailles: 17 door de historie gekleurde ki lometers. Een traject door een groen, heuvelachtig landschap, dat eens per jaar wordt omzoomd door tienduizenden enthou siaste Fransen. Met elkaar vormen ze de bonte en tourage voor een trim- loop waaraan in 1984 ruim 26.000 sporters deelnamen. Eén van hen was John Grooteman (36), medewerker van Ahead Advertising. In één uur en 19 minuten overbrug de hij de afstand, een tijd waarover hij zeer te spre ken is. Ook al omdat hij er het vorig jaar zestien mi nuten langer voor nodig had. In zijn burgerpak is het John ook aan te zien dat hij een fervent sporter is. Smal ge zicht, soepel in de bewegin gen, geen gram overtollig vet. Geen wonder, want we ken waarin ruim 90 kilome ters hollend worden afge legd zorgen voor een prima lichamelijke conditie. „Ik heb dan ook helemaal geen problemen met de loop in Rechts op de foto John Grooteman. Frankrijk gehad. De stalletjes met verversingen aan de kant van de weg heb ik alle maal kunnen overslaan. En aan de finish was ik ook nog lang niet aan het eind van m'n krachten." Pas twee jaar John is pas twee jaar geleden met „hollen" begonnen. Daarvoor schaatste en fietste hij wel, maar niet echt fana tiek. Dat werd anders toen hij, via een ski-training, aan boslopen ging meedoen. Het uurtje per week werd al gauw uitgebreid tot twee avonden plus een zondag morgen, terwijl in het voor jaar en zomer er nog twee avonden aan vast worden ge plakt. Met al twee jaar dezelf de ploeg („afberichten al leen in noodgevallen") wordt ook aan georganiseer de lopen meegedaan. Geweldige ervaring „Toen we vorig jaar aan de halve marathon in Bergen hadden meegedaan kwam er één met het plan om in te schrijven voor Parijs-Versail les. Dat leek ons allemaal een geweldige ervaring en daarin zijn we niet teleurgesteld. Het was grandioos. Daarom was het vorig jaar voor ons een uitgemaakte zaak: 28 ok tober weer naar Parijs." Pal voor de Eiffeltoren werd om de drie minuten in groe pen van 2.000 gestart, zodat de laatste lopers bijna 40 mi nuten later weggingen dan de eersten. Vol lof is John over de organisatie en over het parcours (met o.a. een 800 m hoge heuvel met een stijgingspercentage van 15%) dat eindigt voor het hek van het paleis van de Zonnekoning te Versailles. Een mooie medaille en voor al een voldaan gevoel vorm den de beloning voor John en zijn acht „running mates". Eén van hen is de vriendin van John. .Jazeker, Ieren kennen via het hardlopen." Het ziet er niet naar uit dat er dit jaar nog een Elf stedentocht wordt gere den. Daarom wijken de ware liefhebbers weer uit naar de Alternatieve Elf stedentocht, waar men elf jaar geleden mee is be gonnen. Eerst in Finland, daarna in Canada en dit jaar in Polen op de Mazu- risclie Meren, 30 kilome ter van de Russische grens. Op woensdag 20 fe bruari -wordt de 200 km lange tocht gereden en aansluitend wordt op vrij dag 22 februari de le Win ter Triathlon (15 km lang laufen, 20 km veldrijden en 100 km schaatsen) ge houden. Jean Houben, bedrijfsleider van het Limburgse Albert Heijn-filiaal in Sittard gaat als jurylid mee naar Polen. Jean Houben die vooral be kendheid geniet in wieler sportkringen als internatio naal jurylid - hij jureerde o.a. in de Tour de France en de Vredeskoers voor Amateurs - is bijzonder ingenomen met deze uitnodiging. Zelf noemt hij de Alternatieve Elfsteden tocht en de Winter Triathlon een indrukwekkend festijn. Vooral de organisatie. Spe ciale machines om ijs te ve gen en twee vrachtwagens met groenten en fruit voor de deelnemers gaan vanuit Nederland naar Polen. Niets wordt aan het toeval overge laten. Er worden circa 1.000 schaatsers verwacht en on geveer tweehonderd deelne mers aan de Winter Triath lon. Jean Houben vindt het geen gemakkelijke opdracht om er voor te zorgen dat zo'n grote groep schaatsers zo eerlijk mogelijk aan de zwa re wedstrijd van 200 kilome ter kan beginnen maar de uitdaging spreekt hem aan. „Voor mijn collega-jurylid Wim Jerimiasse en mij wordt het een prestigekwestie. We hebben veel ervaring in de jurering van wielerwedstrij den. Volgende week zal moeten blijken of we ook een peloton van 1.000 schaatsers zo eerlijk moge lijk kunnen klasseren In het verleden is dat nog weieens fout gegaan bij de Alternatie ve Elfstedentocht. Voor mij is er dus veel eer te beha len", besluit Jean Houben.

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 9