COR maakt vliegende start Flitsen pagina 7 Zware klus Miro Spaarregeling Afscheid Intentie verklaring Letterlijke tekst Plastiek RvC-lid Nelissen bij COR De COR is in vliegende vaart aan het nieuwe jaar begonnen. Op 8 januari vond de eerste COR-verga- dering plaats. Op 23 januari ging de COR een dag „het bos in" om daar in alle rust van gedachten te wisselen met de heer mr. R.J. Nelis- sen, lid van de Raad van Commissarissen van Ahold. Twee dagen later alweer troffen de COR-leden elkaar bij een ingelaste COR-ver- gadering op het hoofdkan toor. Diezelfde middag vond de eerste Ahold Over legvergadering plaats. Dan hebben we het nog niet gehad over de vele mo menten waarop COR-leden zich in andere bijeenkom sten hebben beziggehou den met de Miro-problema- tiek. Want dat is natuurlijk een onderwerp waaraan in alle bijeenkomsten de no dige aandacht is besteed. De COR-vergadering van 8 januari werd door voorzitter Schoon ge opend met een kort toespraakje waarin hij de COR voorhield dat in 1985 een aantal zware klussen te wachten stond. Hij doelde daar mee duidelijk op de ontwikkelin gen bij Miro, maar herinnerde ook aan bijvoorbeeld de Arbeidsduur verkorting en daaraan gekoppelde flexibilisering. „Belangrijke punten, die van ie dereen alle aandacht vragen, maar we hebben goede hoop op een open oor en oog van de bedrijfs leiding", aldus Cor Schoon. Onder het agendapunt „Overleg- traject Miro" deed de COR-voor- zitter verslag van de vorderingen in de gesprekken op allerlei ni veaus en met allerlei betrokkenen over de ontwikkelingen rond Mi ro. Zo deed hij verslag van de vor ming van „het platform" het spe ciale overlegorgaan voor Miro, de Vervolg van pagina 6 pier had ontvangen. Het ging daar bij onder meer over de feitelijke tijdsbesteding voor de commissa risfunctie. Ook over de voornaam ste taken en bemoeienissen. „Het belangrijkste voor een Raad van Commissarissen is te zorgen en te doen wat hij kan om een goede Raad van Bestuur te krijgen en te houden. Want moeilijkheden in de top geven altijd trammelant in de tent", aldus de heer Nelissen. Op volgers kunnen niet altijd uit het eigen huis komen. Je kan ze wel zoveel mogelijk „kweken". Het oordeel daarover van de Raad van Bestuur is belangrijk. Daarom worden wij ook regelmatig geïn formeerd over de ontwikkelingen op het gebied van het manage ment development bij Ahold." De COR stelde: een bekende uit spraak van u is: „Hoe minder er over het functioneren van de Raad van Commissarissen gesproken wordt, hoe beter het is". „Dat klopt", zei de heer Nelissen, „en die mening heb ik nog steeds. Als er over commissarissen ge sproken wordt is dat veelal nega tief. Kijk maar naar Ogem, naar BosKalis en de RSV. Zaken als met de RSV zullen blijven voorkomen, gesprekken van dit platform met de Raad van Bestuur en de Miro- directie, die in december enkele malen plaatsvonden en van het ge sprek met de bonden. Op 2 januari al werden de gesprekken voortge zet op alle fronten en langzamer hand vormde zich een beeld van de stand van zaken. Garanties, flexibele opstelling, overplaatsing. Regeling Sociale Gevolgen, intenties, een regen van begrippen waaruit voor de inge wijden bleek dat er voortgang in zat en iedereen er vanuit zijn ei gen invalshoek hard aan trok. Con creet was er nog niet veel te zeg gen, maar dat ging ook afhangen van de adviesaanvragen zoals die kort daarop zouden belanden bij de OR Miro, de OR Distributie en de OR Centrale Diensten. Ahold is geen kredietinstelling. Dat is de kern van een ingewikkel de zaak, welke als volgend belang rijk punt op de agenda van de COR stond. Aanleiding hiervoor is dat de spaarregeling van Ahold niet meer past binnen de strenge wetgeving en het toezicht daarop door het ministerie van Financiën en de belastingdiensten. Zoals de spaarregeling nu is en al jarenlang functioneert, moet Ahold als een kredietinstelling beschouwd wor den. Dat is helemaal niet de be doeling. Het aantrekkelijke is dat het een winstdelingsspaarregeling is, waar weliswaar allerlei voor waarden aan verbonden zijn, maar die zijn gericht op sparen. Om het aantrekkelijke overeind te houden en niel in strijd te komen met de fiscale regels moet het spaarregle- ment gewijzigd worden. Daarvoor is volgens de Wet op de Onderne mingsraden de instemming van de COR nodig. Omdat het om een erg ingewikkelde zaak gaat, waren de heren Sterk, directeur Administra tie van Ahold en Butzelaar, hoofd afdeling Juridische Zaken naar de COR gekomen om een en ander toe te lichten. Het bleef niettemin ingewikkeld en de COR discus sieerde geruime tijd over de mo gelijkheid tot controle die hij heeft en zou willen hebben op het beheer van de tegoeden. De COR zal binnenkort een pre-advies uit brengen. Zodra een en ander for meel van kracht is geworden zal aan de nieuwe spaarregeling ook net zo goed als er faillissementen zullen blijven voorkomen. Dat kan een commissaris alleen maar voor komen door zijn best te doen. En dat doe je in stilte." „Ook de Raad van Commissarissen moet bij zijn oordeelsvorming af gaan op de gegevens die de Raad van Bestuur verstrekt; net als de COR'. De controle is makkelijk, maar je moet veel vragen." Akkoord. Maar soms weet je niet wat je moet vragen", verwoordde COR-lid Kruyswijk de gevoelens van de aanwezigen. „Dat is zo. Een direct antwoord daarop is ook niet te geven. Dat hebben wij natuurlijk zelf nu ook als je kijkt naar de plannen rond de Miro. Soms kan de Raad van Be stuur nog niet meer zeggen dan ze op dat moment doet. En het is na tuurlijk ook niet zo dat zo'n plan ineens uit de lucht komt vallen. Maar de commissarissen hebben wat dat betreft ook geen garanties. De Raad van Bestuur kent de toe komst ook niet, maar het is hun vak om een beleid te ontwikkelen waarmee we de toekomst aan kun nen. Ze hebben recht op ons ver trouwen", aldus de heer Nelissen. De COR was ook geïnteresseerd in het vergelijkingsmateriaal dat commissarissen gebruiken om de in Flitsen aandacht besteed wor den. In de ingelaste COR-vergadering van 25 januari stond de Miro cen traal. Voordien echter werd aandacht besteed aan de COR-vertegen- woordiging vanuit Meester Wijhe COR-lid Fokke Huizingh was na melijk genoodzaakt zijn zetel in de COR op te geven en dat is iets dat zeker niet onopgemerkt kon pas seren. Huizingh heeft in Wijhe een verandering van zijn werkzaamhe den gekregen en hij ziet geen kans om dat te combineren met èn het OR-lidmaatschap èn het COR-lid- maatschap. Wel blijft hij lid van de OR van Meester Wijhe. In de COR wordt hij opgevolgd door Henny Beumer, die tot nu voorzitter van de OR van iMeester was. Om het COR-lidmaatschap naar behoren te kunnen uitvoeren heeft hij met de OR-secretaris van Meester Wij he inmiddels van functie gewis seld. COR-voorzitter Schoon dank te Fokke Huizingh voor zijn jaren lange stimulerende inzet; niet al leen in de COR, maar ook als lid van de werkgroep Financieel-eco- nomische aangelegenheden en als voorzitter van de werkgroep func tioneren Centrale Ondernemings raad. Henny Beumer, nieuwe lid COR als vertegenwoordiger van Mees ter Wijhe. De COR was deze ochtend spe ciaal bijeengekomen om een resultaten van Ahold te beoorde len. „Daarvoor maken we gebruik van voor de hand liggende gegevens: de voorgaande jaarrekeningen, de voorgaande ramingen en de ra mingen voor de toekomst. Voorts gebruiken we de CBS-cijfers over detailhandel, cijfers over concur renten, over marktaandeelontwik kelingen en natuurlijk het com mentaar van de Raad van Bestuur zelf', aldus mr. Nelissen. Eén van de laatste vragen van de COR was waarom hij het een ver keerde invalshoek vindt om de ontwikkeling van automatisering direct te koppelen aan de gevol gen voor de werkgelegenheid. „Dat vind ik inderdaad ja. Het is te eenzijdig, te beperkt. Je moet het ook koppelen aan technisch/eco nomische aspecten, aan financiële aspecten en aan aspecten verband houdend met concurrentie. Dus niet alleen sociaal. Naar mijn me ning leidt automatisering ook tot een inhoudsvoller, aantrekkelij ker. beter te waarderen takenpak ket binnen de onderneming." Daarmee was een einde gekomen aan deze COR-bijeenkomst. Voorzitter Schoon dankte de heer Nelissen voor zijn uitvoerige toe lichtingen en de open stijl van de gesprekken, waardoor de COR een goede indruk van deze com missaris had gekregen. standpunt in te nemen met betrek king tot de intentieverklaring van de Raad van Bestuur met betrek king tot het werkgelegenheidsbe leid bij de herstructurering van de Miro. COR-voorzitter Schoon lichtte de verklaring daarvoor toe, mede op basis van zijn betrokkenheid als lid van het platform dat het overleg met de Raad van Bestuur, de Miro- directie en de vakbonden voert. „Deze verklaring van de Raad van Bestuur is ontstaan na zeer langdu rig beraad en het is zeker niet de eerste tekst die is geschreven." Hij stond stil bij ieder detailpunt dat de intentieverklaring nader preciseert. Zo is er aandacht be steed aan de verhouding tot de Re geling Sociale Gevolgen, is er ge dacht aan herplaatsingen binnen Ahold, herplaatsing bij een toe komstige partner van Miro. her plaatsing bij derden en herplaat sing in het algemeen. Natuurlijk is er gesproken over aanvullende maatregelen en is er het plan om een herplaatsingscommissie in te stellen, alsmede een begeleidings commissie. COR-voorzitter Schoon meldde voorts dat de OR van Miro in meerderheid met de Intentie verklaring van de Raad van Be stuur akkoord ging. De OR Distri butie en de OR Centrale Diensten gingen zelfs unaniem akkoord met de tekst van de verklaring. De COR had zich inmiddels ook over de verklaring gebogen en be sloot positief te reageren. Dat was dan ook 's middags in de Ahold Overlegvergadering de belangrijk ste mededeling van voorzitter C. Schoon aan de heer A. Heijn. De onderstaande tekst uit de in tentieverklaring vonden alle aan wezigen dermate belangrijk dat besloten werd om deze geheel in Flitsen op te nemen. De Raad van Bestuur leidt de in tentieverklaring in met de opmer king dat hij de overtuiging heeft gekregen dat de leden van het overlegplatform en de leden van de Raad van Bestuur het over een groot aantal punten eens zijn ge worden in de gesprekken en brief wisselingen. Op grond daarvan stelde hij de volgende tekst op: „Vanaf het begin van onze ge sprekken over de reorganisatie van Miro hebben wij laten blij ken te wezen dat gedwongen ont slagen niet te vertnijden zijn. Dit omdat mede als gevolg van vori ge reorganisaties en relatieve af slanking van diensten het aantal interne herplaatsingsmogelijkhe den beperkt is. Eveneens kan nog niet gezegd worden hoeveel me dewerkers uiteindelijk in het ge drang kunnen komen. Daar tegenover zien wij een aantal overplaatsingsmogelijkheden dat kan ontstaan als gevolg van ADV en uitbreiding van het filialenbe- stand. Gelet op de verantwoorde lijkheid die ivij voelen ten aan zien van de werkgelegenheid van allen die thans bij Ahold in dienst zijn, zullen wij ons uiter ste best doen en optimaal hulp bieden, opdat voor alle betrokke nen een zo bevredigend mogelij ke oplossing wordt gerealiseerd. Per individu zal zeer zorgvuldig COR-licl Bertus van den Iloven AH Grootverbruik. worden nagegaan of een over plaatsing gerealiseerd kan wor den. Daarbij zijn wij van oordeel dat aanvullingen op en aanpas singen van de Regeling Sociale Gevolgen zullen moeten plaats vinden om de kans op het vermij den van gedwongen ontslag zo groot mogelijk te maken, bi onze gesprekken hebben wij daarover uitvoerig van gedachten gewis seld. Indien onze voornemens en intenties worden uitgevoerd in de sfeer waarin u en wij tot op dit moment over de iverkgelegenbeid in onze onderneming hebben ge sproken. hebben wij goede hoop dat er geen gedwongen ontslagen zullen plaatsvinden. De heer Heijn sloot zich na de be handeling van het Miro-onder- werp aan bij Cor Schoon toen hij aandacht besteedde aan het ver trek van Fokke Huizingh uit de COR. Ook hij roemde de inzet en creativiteit van Huizingh en noem de hem een voorbeeld van een constructief-kritisch COR-lid. Als herinnering aan de zes jaren COR- lidmaatschap bood de heer Heijn aan Fokke Huizingh de bekende plastiek aan van de overleggende figuren. Fokke Huizingh dankte de heer Heijn en de COR voor de vriendelijke woorden en zei dat zijn drijfveer altijd de mens zelf is. „Dat is mijn uitgangspunt en mijn doelstelling. De COR kan ik wat dat betreft alleen maar sterkte wensen en ik kan niet garanderen dat ik hier nooit meer terugkom", aldus Fokke Huizingh die daarna de vergaderzaal verliet. De heer Heijn besteedde vervol gens nog in een paar woorden aan dacht aan de algemene gang van zaken van Ahold, „Kwalitatief zijn alle werkmaatschappijen vol goe de moed. Zowel in ons land als daarbuiten. Er zijn veel investe- ringsaanvragen. Er zal geknokt moeten worden en dat vraagt overal om extra inspanning", aldus de heer Heijn. Naar aanleiding van een vraag om trent de vorderingen bij het zoe ken naar een derde keten in Ame rika zei de heer Heijn: ,Je kan wel systematisch zoeken, maar dat be tekent nog niet systematisch vin den. Wat we zien is of te duur of niet goed." En daarmee was een eind geko men aan een der kortste Ahold Overlegvergaderingen van de af= gelopen tijd. COR-leclen Luinenburg, Van Koningsbruggen en Dam

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 7