EERSTE RESULTATEN MATCHEN k VEELBELOVEND Sa Alberto brengt White Lion Whisky Vijftigste franchise-contract gesloten pagina4 Flitsen Nieuwe whisky in nieuw jasje met oude naam SUPERIOR BLENDED Melk, keukenrollen, brood... dagelijks verschijnen de auto's van leveranciers bij de AH-filialen om er hun artikelen af te leveren. Een goederenstroom die een slagaderfunctie vervult in het leven van een winkelbedrijf. Vervolgens, bij de achterdeur, begint het werk voor de filiaalmedewerkers. Is de zending compleet, onbeschadigd, werd er gele verd wat werd besteld? De ene controle nog nauwkeuriger dan de ander; er is immers veel geld mee gemoeid. Er is gewerkt aan een systeem dat deze controle laat aansluiten op de ontwikkeling in automatisering. Vorig jaar augustus werd op die weg een belangrijke stap gezet. Het begrip „matchen" deed zijn intrede. De tot nu toe bereik te resultaten zijn veelbelovend. Controle-eenheid In 1975 werd een begin ge maakt met een centrale con trole van .de doorbelasting van goederen aan de filialen. Tot dan gebeurde dat in de filialen zelf, maar stapsgewijs werd op het HK een contro le-eenheid geformeerd. Deze richtte zich eerst op Simon, Etos en Toko en - sinds 1981 - ook op de AH-filialen. Dui delijk was, dat voor dergelijk tijdrovend en veel mens kracht vergend controle- werk een geautomatiseerd systeem voor de AH-filialen bijzonder welkom zou zijn. De heren G. Mak en W. Bets (beiden afdelingschef „filiaaladministratie" binnen de AH-organisatie) zijn van L co.ua meet af aan bij de ontwikke ling ervan betrokken ge weest. Ze laten weten dat voorzichtigheid steeds troef is geweest bij de invoering van de onderdelen en dat ook nu nog alleen de zoge noemde RZ-leveringen (rechtstreeks van leveran cier aan filiaal) voor het matching-systeem in aan merking komen. En dan nog uitsluitend de (inmiddels voormalige) ZB's en nog eens 60 SM's. In de loop van 1985 zal de rest van de AH- filialen volgen. Belangrijk onderdeel van deze nieuwe controle-cyclus is het log boek RZ-Ontvangsten met de OAR-koIommen. Hierop staan per filiaal de namen van de RZ-leveranciers voor gedrukt. Verschijnt een par tij goederen, dan worden door de verantwoordelijke persoon Ontvangst. Afwij king en/of Retour aange kruist. Hij zet die kruisjes in de daartoe bestemde dag-ko lom en gebruikt daarvoor een speciaal potlood met een hoog grafietgehalte. Dat is nodig om het logboek-for mulier voor de OCR-appara- tuur „leesbaar" te maken. Computertapes Een verkeerd gezet kruisje levert een probleem van niet geringe omvang op. De for mulieren gaan namelijk eens per week naar het HK waar het OCR-apparaat de kruisjes leest en de daaruit verkregen informatie vervolgens ver werkt tot een computertape. Inmiddels is op basis van door de leveranciers ver strekte gegevens ook een ta pe gemaakt. Deze gaat nu - simpel gesteld - samen met de OCR-tape de computer in. Feilloos laat deze weten of de gegevens met elkaar in overeenstemming zijn (mat chen) of dat er afwijkingen zijn. Volgens de heren Mak en Bets kunnen veel van die afwijkingen worden voorko men door, wat zij noemen „een ijzeren discipline". Kruisjes op de juiste plaats, op tijd insturen van de log boek-formulieren, geen an dere gegevens in de rode De heren G. Mak (I.) en W. Bets. verzendmap stoppen en an dere „menselijke" aandacht. Niemand vleide zich met het idee dat het nieuwe systeem onmiddellijk tot een 100%- score zou komen, maar des ondanks zijn de heren Mak en Bets lang niet ontevreden over de resultaten tot nu toe. Het aantal door de computer geregistreerde fouten neemt af. Fouten, die door de me dewerkers van de filialenad- ministratie na veel gezoek worden vastgesteld en door middel van een beeldscherm kunnen worden hersteld. In november van het vorig jaar heeft Alber to het eigen merk whisky, White Lion, opnieuw op de markt gebracht. Het betreft hier een nieuwe whisky in een nieuw jasje maar met een bekende naam. Naast het in juni 1984 geïn troduceerde eigen merk cognac, Mar quis genaamd (in de variëteiten Drie Ster ren en V.S.O.P.), be tekent de komst van White Lion een dui delijke versterking van het assortiment. „De White Lion die wij vroeger voerden was aan vernieuwing toe. Wat de omzet betreft waren de re sultaten ieder jaar gelijk zodat een sterkere positio nering van het eigen merk whisky er niet in zat", al dus merchandiser Matti Emondts van Alberto. „Onderzoek", zo stelt hij „leerde ons dat zowel kwaliteit als uiterlijk te wensen overlieten. Ahead Design kreeg dan ook de opdracht een nieuw label (etiket) te ontwikkelen. Wij op onze beurt zijn op zoek gegaan naar een nieu we kwaliteit whisky in een nieuwe fles." Consumenten panels Uit de grote hoeveelheid offertes die Alberto bin nenkreeg werd een basis keus gemaakt. Daarnaast werden consumentenpa nels gehouden waarbij verschillende kwaliteiten geproefd werden. Om een objectieve uitslag van de smaaktests te verkrijgen, kregen de consumenten van tevoren geen gege vens over de whisky. Matti Emondts: „Eén van de door ons op voorhand ge selecteerde whisky's stak met kop en schouders bo ven de andere - ook de grotere merken - uit. Dat was een whisky van het bekende Schotse whisky huis Seagram-Hill, Thom son Co., Ltd. uit Edin burgh dat onder meer Chi- vas Regal en Glenlivit pro duceert." Twee variëteiten De nieuwe whisky, in de voor Alberto nieuwe, maar voor whisky-producenten traditionele, ronde fles, voorzien van het door Ahead Design ontwikkelde label, is er in twee variëtei ten: het betreft een White I.ion Scotch Whisky van „over 4 years" 17,95) en een White Lion Scotch Whisky van „over 8 years" (ƒ21,95). De eerste resultaten zijn volgens Emondts bijzon der goed te noemen. „Met name door de enthousias te wijze waarop de nieuwe whisky's door onze filialen „aan de man" werden ge bracht, kan ik niet anders zeggen dan dat White Lion goed is ontvangen door de consument. Om een in druk te geven: in de eerste drie weken na introductie hadden wij al twee contai ners whisky (2.100 dozen a 12 flessen) verkocht zo dat met de grootste spoed nog eens twee containers uit Schotland moesten worden verscheept." Zestien mensen volgden daartoe een speciale oplei- ding. Niet alleen de inbreng van de filialen is trouwens van belang bij het matching-sys teem. Ook de bereidwillig heid van de leveranciers om erop in te spelen speelt een grote rol. Een aantal heeft in middels aan de AH-wensen kunnen voldoen en hun ad ministratie dienovereen komstig aangepast. De spe ciale AH-contactman. die moet proberen leveranciers over de administratieve streep te trekken, heeft voor lopig nog voldoende werk. Steekproeven Natuurlijk vertrouwt de af deling van de heren Mak en Bets niet uitsluitend op de computer. Regelmatig wor den steekproefcontroles ge houden aan de hand van de vrachtbrieven. Procescon troles maken duidelijk of de leverancier betrouwbaar fac tureert. Bovendien wordt el ke week van elk artikel dat is doorbelast de juiste ver koopprijs gecontroleerd waardoor ook afwijkingen daarin worden gesignaleerd. Zoals eerder gesteld zijn de resultaten tot nu toe zeker niet onbevredigend. De heren Mak en Bets zijn vooral ook content met het stuk vertrouwen dat de filia len aan hun afdeling hebben willen schenken. Met nadruk zeggen ze: „We hopen daar om van harte dat die relatie nog kan verbeteren, bijvoor beeld door zoveel mogelijk te vragen wat nog onbekend is. Verder proberen we in het „administratiebericht" in een apart kader allerlei infor matie te geven. Maar vragen zijn altijd welkom." De beer Van Wijlen ondertekent het vijftigste franchise-con tract. Links zijn vrouw, rechts de heerJ Manuel, hoofd fran chising Albert Heijn. Op 13 februari heeft Al- bert Heijn bv het vijftigste franchise-contract afge sloten. Het betreft hier een overeenkomst met de heer J. van Wijlen uit Oudheusden. Hij exploi teert op dit moment nog een C 199-supermarkt. Deze zal in de komende maanden worden omge bouwd tot een AH-super- markt. Het sluiten van de overeenkomst heeft geen consequenties voor zijn huidige medewerkers, zij zullen allen in dienst blij ven.

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 4