Edward van Leent is de „Whiz Kid" van AH-filiaal „De Aarhof' „Hoe druk het ook was, ik wilde thuis eten" Flitsen pagina 9 Voor de kenner - - Lintje De heer W. Huysman uit Wormer: Krullenjongen Hóndebaan lijst te kunnen worden opge roepen waarop alle codege- voelige artikelen stonden vermeld. Daarnaast moest de computer een lijst kunnen produceren van de artikelen die in een bepaalde week uit de verkoop genomen moe ten worden. Ook wilde Ed ward dat de computer aangaf in welke „winkelstraat" deze produkten staan. Hoe werkt het automatise ringssysteem nu in de prak tijk? „Vrij simpel", zegt Ed ward. „Zoals te doen gebrui kelijk gaan de artikelen „first-in-first-out" (de artike len met de kortste THT-co- de voorop het schap in). Ie dere week maak ik een uit draai van de artikelen die de week daarop uit de circula tie worden genomen. Dat zijn gemiddeld zo'n veertig artikelen per week. Ik loop de schappen na en kijk hoe veel er nog in voorraad zijn. Tevens noteer ik de voor raad van de artikelen met een andere THT-code. 's Avonds breng ik die gege vens in de computer. Het is gewoon een sluitend contro le-systeem dat betrekkelijk weinig arbeidstijd vergt." Wie nu denkt dat Edward een echte computerfreak is komt bedrogen uit. „Ach, mijn broer heeft zo'n home computer. Het is een zelf- bouwapparaat dat hij een jaar of vier geleden heeft ge kocht voor het lieve bedrag van vierduizend gulden en met een klein geheugen van Het systeem: een inbouw- computer van het merk First Ludonics, type: Su per Elf 2 met een intern geheugen van 4K. Het ex tern geheugen is een cas settebandje dat in een normale cassetterecorder wordt afgespeeld. Ook het beeldscherm dat Edward gebruikt is een normaal televisiebeeldscherm. Ed ward heeft de beschik king over een A-4 printer van het merk Seiko. Het betreft hier een matrix printer met een snelheid van 30 karakters per se conde. 4K (intern geheugen). Nu koop je voor dat bedrag een meer geavanceerde home computer met een veel gro ter geheugen. Het is net zo als bijvoorbeeld bij video-ap- paratuur. In het begin is alles verschrikkelijk duur en naar mate de techniek en de inte resse ervoor toenemen, wordt het veel goedkoper. Goed, even terugkomend op mijn belangstelling voor computers: anderhalf jaar ge leden ben ik eens wat op dat apparaat van mijn broer gaan experimenteren. Als je er een beetje feeling voor hebt, kun je er al snel mee uit de voeten. Het was voor mij een uitdaging om dat THT- probleem op te lossen. Hoe wel het heel wat zweetdrup peltjes heeft gekost om alles voor elkaar te krijgen, is het me toch gelukt en daar ben ik apetrots op", zegt Edward tot slot. De serie „Whiz Kids" die de NCRV enige tijd gele den op het scherm bracht, zal bij velen be kend zijn. Een paar Ame rikaanse jongeren be vochten met de computer de internationale mis daad. Een aardige, maar toch vrij onwaarschijnlij ke serie. Toch zit er een kern van waarheid in want het is opmerkelijk hoe verrassend gemakke lijk jonge mensen met een computer kunnen omgaan. Dit is ook het ge val bij Edward van Leent die op vrijdag en zaterdag werkt bij AH-filiaal „De Aarhof' in Alphen aan den Rijn. Hij ontwikkelde op een homecomputer een programma om een einde te maken aan pro blemen die kunnen ont staan door het overschrij den van de THT-code (Tenminste Houdbaar Tot). Flitsen sprak met hem en plaatsvervangend bedrijfsleider Hans Mol. „Om iets te begrijpen van dat gedeelte dat Edward heeft geautomatiseerd, is het belangrijk iets te vertellen over het codeboek. Ons as sortiment „beperkt houd baar" bestaat uit circa 1.200 artikelen die alle zijn voor zien van de THT-code. Hier voor bestaat een speciaal co deboek waarin wordt aange- kruisd welke produkten op welke data niet meer ver kocht mogen worden. Het ri sico van fouten maken in het codeboek is bijzonder groot, daarnaast is het zo dat de boeken na enige tijd onover zichtelijk worden met als ge volg dat er ook weer code problemen ontstaan. Om dat te voorkomen worden dan weer regelmatig hele pagi na's uit het codeboek over geschreven. Kortom: een tijdrovende bezigheid waar bij het maken van fouten al leen maar wordt bevorderd. Edward heeft nu het code boek geautomatiseerd. Het resultaat is, naast een ar beidsbesparing van circa acht uur per periode, dat we nu absoluut niet meer met Edward achter de homecom puter. Hoewel de „kast" uit hout is vervaardigd, bestaat de binnenkant uit hoog waardige elektronica. codeproblemen zitten", al dus Hans Mol. Op de vraag of Edward van uit AH is gevraagd om het THT-codeboek te automati seren, antwoordt de jonge MTS-er: „Nee, helaas niet. Als zaterdaghulp ben je bezig met schappen vullen en dan krijg je automatisch te ma ken met het codeboek. Om daar juist mee om te gaan en fouten te voorkomen, gaat er heel wat tijd in zitten. Toen heb ik mijn lijfspreuk „wie lui is moet slim zijn" in prak tijk gebracht door met de homecomputer van mijn broer het hele verhaal te au tomatiseren. Ik heb nu een systeem ontwikkeld dat in de praktijk feilloos werkt maar nog niet erg gebrui kersvriendelijk is. Ik ben be zig daar nu verandering in te brengen." Alvorens Edward begon met het schrijven van de pro grammatuur heeft hij een aantal eisen op papier gezet waar deze aan moest vol doen. Allereerst diende een stanties die zich met bou wen bezighielden. „Een beetje bij toeval werd ik bij AH uitvoerder en vervolgens opzichter. Dat werk lag me goed, ik hou er van om de zaken zo goed mogelijk te organiseren. Vandaar mis schien dat ik ook vanzelf in die commissies ben gerold. Ik ben twaalf jaar lid geweest van een adviescommissie voor woningverdeling. Een hóndebaan want je kunt na melijk nooit iedereen tevre den stellen. Toch heb ik al tijd geprobeerd dat te doen wat goed was voor de men sen. Ook nu bij de woning bouw probeer ik, zonder dat er aan de kwaliteit wordt ge knabbeld, het voor de ko pers zo goedkoop mogelijk te doen." Toen de heer Huysman op zijn 32ste jaar wethouder werd in Wormer, was het hek helemaal van de dam. De vergaderingen en het werk overdag en 's avonds stapelden zich op. Maar de heer Huysman voel de zich er prettig bij; zijn eis was dat zijn gezin niets te kort mocht komen. Daar heeft hij gelukkig nooit klachten over gekregen. „Ik ben tien jaar wethouder geweest, zonder speciale' portefeuilles. In zo'n kleine gemeente doe je eigenlijk al les. Het was een prachtige tijd. Op m'n werk ging alles goed; AH had er waardering voor dat ik wethouder was. Ik kwam regelmatig in de Tweede Kamer en ik heb zelfs nog een lintje gekregen, een koninklijke onderschei ding in goud. Niet dat ik daar op zat te wachten - ik hou niet zo van opsmuk - maar ik zag het wel als een blijk van waardering. Ik prijs me ge lukkig dat ik het allemaal heb kunnen doen." Alleen de laatste anderhalf jaar voor mijn pensionering was het op het werk niet zo leuk meer, daar kom ik eerlijk voor uit. De bouwkundige dienst van AH werd namelijk langzamerhand afgebouwd en ik kreeg veel te weinig te doen. Die stilstand hè, daar kan ik niet tegen; nóg niet trouwens." Wie een afspraak wil ma ken met de heer W. Huys man uit Wormer doet er goed aan ruim van tevo ren contact met hem op te nemen. De heer Huys man heeft namelijk - bij na elf jaar na zijn pensio nering bij Albert Heijn - nog steeds een druk bezet leven. Daar heeft hij be wust voor gekozen want „Het houdt je levendig". Bovendien houdt hij niet zo van terugkijken naar vroeger, dus hij zorgt Op de vraag of de heer Huys man geen zin heeft om nu eens echt met pensioen te gaan, antwoordt hij: „Dat ben ik al lang maar dan op mijn manier. Ik geniet van al les wat ik doe, neem dat maar van mij aan. Overspan nen ben ik nooit geweest en til nergens echt zwaar aan, anders ga je er onderdoor. Voor elk probleem is er een oplossing en als ik thuis kom kan ik alles heel goed van me afschudden. Dat is de beste manier om het lang vol te houden." eenvoudig dat hij er geen tijd voor heeft. Op dit mo ment is hij voorzitter van een woningbouwstich- ting in Wormer. Hij heeft de supervisie over de bouw en gaat regelmatig poolshoogte nemen op het werk. Daarnaast is hij actief lid van „Sportfond sen Wormer", een „baan" waar veel voor moet wor den vergaderd. In zijn „vrije tijd" speelt hij cor net in een brassband, al zestig jaar, en verzorgt de tuin. De heer Huysman heeft een opmerkelijke carrière achter de rug. Op twaalfjarige leef tijd begon hij als krullenjon gen bij een timmerbedrijf voor een loon van 2.50 per week. Toen hij na een tijdje om opslag vroeg werd hem gezegd: ,Je mag blij zijn dat je wat krijgt, vroeger moes ten wij geld meebrengen als we een vak leerden." In de avonduren volgde hij de vak- tekenschool. Na heel wat omzwervingen kwam hij na de tweede wereldoorlog bij Albert Heijn terecht. „Daar kneep ik mijn handen dicht. Je was blij dat je een vaste baan kreeg en ik ging er nog vijf gulden méér verdienen ook!" Hij kwam bij de afde ling onderhoud en reisde het hele land af; eerst met de trein, later met de auto. „Ik ben een liefhebber van auto rijden. Er waren weken dat ik zo'n 1.600 kilometer reed, van Appingedam naar En schede, enzovoorts. Maar ik ging wel altijd 's avonds naar huis, hoe laat het ook werd. Ik wilde thuis eten, die tijd was voor mijn gezin." Zelfs die tijd bij het gezin was heel beperkt, want de heer Huysman volgde in 1947-1948 in de avonduren de PBNA-cursus voor op zichter/uitvoerder en daarna werd hij uitgenodigd voor diverse: commissies en in-

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 9