cht denken en handelen staat voorop rh,er eew Flitsen pagina 7 ijn liefde voor de le- :nsmiddelenhandel leegekregen. Als looljongen hielp ik zaterdagmiddag al Ij de kruidenier. Van- 1967 werk ik bij Al- :rt Heijn, de laatste jaar als bedrijfslei- ir, onder meer in :emskerk", vertelt de b Friesland geboren, iaar in Schagen geto- :n, Noord-Hollander, lomstig uit het '-ak" weet Van Zanten iu precies hoe hij zijn iancn. telefoneren dan t veertig filialen, voor een tkoopgesprek en nemen h bestellingen op. Die fi- |en krijgen nog dezelfde [idag hun bestellingen be- fgd. In de middag en, zo tussen twaalf en te bellen zij met de overi- [vijftig filialen, die hun be- Hlingen dan de volgende jhtend ontvangen." ördat de drie telefonistes •t de daadwerkelijke ver- óp beginnen, worden zij jst geïnformeerd over wat die dag verkocht kan wor- i Zij ontvangen van Ab iwenberg, de inkoper van klanten, de filialen moet behandelen. „Ik wilde het vak ook wel eens van de andere kant, die van de leve ranciers, bekijken", geeft hij zelf als reden aan voor zijn overstap. Een voordeel voor de bedrijfsleiders in zijn rayon, want zij hebben nu een leverancier met een BL-bril. Iets wat treffend aangege ven wordt door een uitspraak van maga zijnchef Gerard Huis man van de GC Bever wijk. „Het gebeurt wel eens", vertelt hij, „dat ik, als oud-tuinder, enig begrip op kan brengen als de andij vie - bijvoorbeeld door de weersomstandighe den - wat minder van kwaliteit is. Van Zan ten heeft dat niet. Hij zegt: Wij leveren kwali teit aan onze klanten. Het moet er gewoon goed uitzien anders verkoopt het niet in het filiaal." de groentecentrale, die en kele malen per dag contact heeft met de leveranciers, in formatie over de produkten. „Hij vertelt iets over de kwa liteit van de prei, de prijs van de witlof en andere relevan te zaken", zegt Henk van Zanten. Het informeren van de com merciële telefonistes is ove rigens niet de enige taak van inkoper Ab Kouwenberg. Hij is de man die verantwoorde lijk is voor de kwaliteit en kwantiteit in de groentecen trale. Dagelijks zit Kouwen berg, die voorheen jarenlang sector-chef is geweest in een groot Amsterdams filiaal, uren aan de telefoon met le veranciers en groentechefs van filialen om vraag en aan- aan de kwaliteit die AH wenst. Op verzoek staat hij de filialen dan met raad en daad terzijde, een voorbeeld van filiaalgericht denken en handelen bij de groentecen trale Beverwijk. Beeldscherm Administrateur Ruud Wong- Chung heeft ondertussen met behulp van de computer de verkoopprijzen van die dag ingebracht waardoor de telefonistes de informatie kunnen vinden op het beeld scherm dat voor hen staat. Op dat beeldscherm staat ook het bestelformulier afge beeld zoals de groentechefs dat in huis hebben. „Als een groentechef dan zijn bestel lingen aan de hand van dat wijl de dames net een bestel ling voor ananas op het scherm intikken. Het hele verkoop- en bestel proces is vrijwel geheel geautomatiseerd. „Dat moet ook wel om de filialen een optimale service te verle nen", vertelt Henk van Zan ten. „Wij zien de filialen na melijk als onze klanten. Het „klantegericht denken en handelen" hebben wij hier vertaald naar .filiaalgericht denken en handelen." Weinig fouten Filiaalgericht denken en han delen betekent ook zo min mogelijk fouten maken in de afhandeling van de bestellin gen. Een tamelijk moeilijke opdracht, als men zich een voorstelling kan maken van de gigantische hoeveelheid artikelen, die wekelijks door een groentecentrale worden behandeld. „Met behulp van de computer lukt dat echter goed", vertelt Ruud Wong- Chung, „zodra er een bestel ling is gedaan draait dit appa raat een lijst uit voor het ma gazijn, waarmee zij aan de slag kunnen om de bestelling gereed te maken. Blijkt dan bijvoorbeeld dat een be paald artikel niet meer voor radig is en ook niet meer zo snel bijbesteld kan worden, wordt dit direct gecorri geerd in de bestelling." Uiteraard is het streven er op gericht alle bestellingen compleet te leveren, maar het komt toch wel eens een enkele keer voor dat ook de GC neen moet verkopen. „In de meeste gevallen kunnen we artikelen makkelijk bijbe stellen bij onze leveranciers, maar als bijvoorbeeld de voorraad kiwi's op is, is het soms iets moeilijker en moet een filiaal een dag wachten", vertelt Henk van Zanten. Klaarmaken bestellingen Zodra er een bestelling is ge daan, gaat het magazijn aan de slag om deze gereed te maken. „De artikelen, die we al in de hal in voorraad heb ben staan, zetten we vast klaar in speciale vakken, die we voor elk filiaal hebben gecreëerd langs één van de wanden in de hal. De goede ren die nog binnen moeten komen worden duidelijk op de lijst aangegeven, de rest wordt zo economisch moge lijk op pallets gezet, zodat ze ook makkelijk vervoerd kun nen worden", vertelt maga zijnchef Huisman. Elke be stelling wordt door één man behandeld, om eventuele misverstanden te voorko men. Zodra een bestelling helemaal gereed is gaat de ophaallijst terug naar admi nistrateur Ruud Wong- Chung, die eventuele cor recties aanbrengt in de com puter en de factuur klaar maakt die elk filiaal gelijktij dig met de bestelling ont vangt. Ook draait de compu ter alvast een laadlijst uit, waarop grofweg staat aange geven hoe de diverse bestel lingen geladen kunnen wor den. „Ik neem die lijst dan nog eens door en verander zo hier en daar nog wat om maar zo economisch moge lijk te laden. Daarna kan de vracht in principe weg", ver telt Huisman. Dat vervoer gebeurt door externe vervoerders, die ook voor het laden zorgen. „Maar dat is makkelijk want alles staat al op pallets", licht Huisman toe. Het werk is dan klaar voor die bestelron de. In principe althans. „Want", zo zegt Van Zanten, „er kan altijd nog een nabe stelling komen. Die probe ren we altijd te honoreren. De klant is bij ons koning en dan mag het voor ons wel een beetje later worden." Administrateur Ruud Wong-Chung. Verkoopgege veris in de compute) Jim Kuyl Volle kracht achteruit Zanten besteïlt'V VCl «75 g0

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 7