Groentecentrale in bedrijf: Filiaalgeï pagina 6Flitsen Magazijnchef Gerard Huisman controleert de kwaliteit van de avocado's Commercieel telefoniste Hanke Mensink noteert de bestellingen van een groente chef van één van de 92 filialen, die door GC Beverwijk beleverd worden hal kanton™ daarnaast "laacldof^tn Noord-Holland: Eel u smakelijk „Vers, vers, vers. Daar draait het hier allemaal om. Alle artikelen die wij aan de filialen leveren moe ten van een dusdanige kwaliteit en versheid zijn dat ze, nadat ze in de winkel zijn gearriveerd, nog minimaal twee dagen probleemloos aan de con sument kunnen worden aangeboden." Aan het woord is Henk van Zanten (34), sinds 1 juni 1984 bedrijfsleider van één van de vijf AH-groentecen- trales, die in Beverwijk. „De afdeling aardappe len, groente en fruit straalt in een winkel het meest het begrip „vers" uit. Op voorwaarde na tuurlijk dat je ook daadwerkelijk goede en verse waar verkoopt. Wij zijn er om er voor te zorgen dat dat in de Albert Heijn-filialen het geval is", zegt Van Zanten, daarmee de kern aangevend van de overwegingen die er in 1978 toe hebben ge leid dat Albert Heijn besloot vijf eigen groente centrales in het leven te roepen. „Veiling Utrecht e.o.". Een jaar later werden er centra les in gebruik genomen in Tilburg, Barendrecht, IJssel- muiden (Kampen) en Bever wijk. „Die vijf centrales func tioneren als verzamel-, ver koop- en distributiecentra van waaruit zes dagen per week het volledige AGF-as- sortiment aan de filialen wordt geleverd", vertelt Henk van Zanten. „We ont vangen hier dus artikelen van de verschillende leve ranciers én de artikelen die Albert Heijn zelf importeert, verkopen die aan de filialen en zorgen voor de levering." Voor de groentecentrale Be verwijk betekent dat, dat er dagelijks wordt geleverd aan 92 filialen, geografisch ver spreid van Katwijk als zuidelijkste punt tot Den Burg op Texel als meest noordelijke punt. Ook de ge hele stad Amsterdam valt in het rayon dat door GC Be verwijk wordt bediend. We kelijks worden aan al deze fi lialen ongeveer 75.000 colli geleverd. Magazijn Voordat de AGF-artikelen in de filialen terecht komen, wordt eerst alles verzameld in de groentecentrale. Albert Heijn importeert zelf ruim de helft van de artikelen uit het AGF-assortiment. Bij voorbeeld al het citrusfruit maar ook groentesoorten die niet het gehele jaar in Neder land leverbaar zijn zoals bloemkool en ijsbergsla. De Nederlandse produkten wor den betrokken van een aan tal geselecteerde leveran ciers die speciaal voor Albert Heijn telen en daarnaast nog een klein gedeelte op veilin gen bijkopen. Gecontroleerd Alle leveranties worden door het personeel van de groentecentrale gecontro leerd. „We hebben daarvoor speciale medewerkers die de kwaliteit bekijken, het aantal colli controleren en dergelij ke", vertelt Gerard Huisman die de leiding heeft over het magazijn. Als de geleverde produkten akkoord bevon den zijn, worden ze in het magazijn weggezet, op huis nummer zoals dat bij de groentecentrale heet. „Voor elke artikelgroep hebben we een eigen plaats in de hal", verduidelijkt Huisman. „Sommige produkten moe ten in de koelcel, waarvan we er hier twee hebben, ter wijl andere gewoon in de loods worden gezet, omdat die artikelen toch dezelfde dag nog naar de filialen ge bracht zullen worden. Een bepaald aantal artikelen wor den „in buffer geplaatst", zo als dat in GC-jargon heet. Dit zijn produkten, zoals bij voorbeeld hard fruit en aard appelen, die iets langer houdbaar zijn en waarvan een voorraad voor één tot twee dagen kan worden aan gehouden." Personeel Al de werkzaamheden in het magazijn worden uitgevoerd door het uit twee ploegen, van elk tien mensen, be staande magazijnpersoneel. Deze twee ploegen, beide onder leiding van een voor man, werken in wisseldien sten. De ochtendploeg be gint om half acht en werkt tot vier uur, behalve op maandag wanneer er al om vier uur wordt gestart om de filialen tijdig van hun bestel lingen te voorzien. De mid- dagploeg komt om half elf op en werkt dan door tot het karwei voor die dag klaar is. „Meestal is dat om een uur of zeven, maar het kan ook wel eens uitlopen", vertelt be drijfsleider Henk van Zanten. Inclusief het kantoorperso neel werken er in Beverwijk ongeveer 40 mensen.Op za terdag is er een ploeg be staande uit part-timers, die de voorkomende werkzaam heden uitvoert. Die voorko mende werkzaamheden zijn behalve het in ontvangst ne men van de artikelen van de leveranciers, ook het klaar maken van dé bestellingen van de filialen en het trans port hiervan. Daarnaast wordt ook nog voor de filia len de zgn. management-in- formatie gemaakt, welke gro- Bedrijfsleider Hei van Zanten van groentecentrale Beve wijk is - hoewel ied< een dat wel zou v< wachten - niet afkoi stig uit de groente- fruitwereld. Intege deel zelfs. Voordat 1 op 1 juni 1984 bij GC kwam is hij wei zaam geweest in de vensmiddele ndetail- handel. „Mijn groofi der had een kruit nierswinkel in Fri< land en daar heb tendeels bestaat uit week-1 periode-overzichten. Voi het zover is, moet er echtt eerst verkocht worden. Commerciële telefonistes Voor die verkoop zijn in c eerste plaats de commerdi le telefonistes van belang. Z zijn het die dagelijks contat hebben met de groenteche in de filialen en hun beste! lingen opnemen. Dat besté len gebeurt in twee rondei ,,'s Morgens om acht uur bc gint de eerste belronde' vertelt Henk van Zantei „De beldames, commercie! telefonistes zoals wij ze hie Groente en fruit verkopen is niets nieuws bij Albert Heijn, dat gebeurt al sinds 1955. In die tijd werden alle artikelen vanuit één centraal punt naar de filialen gezonden. La ter werden deze werkzaam heden overgenomen door de distributiecentra in Zaan dam en Tilburg, vanwaar al le dagversprodukten wer den verzonden. In het begin van de jaren zeventig kreeg een aantal grossiers toestem ming om rechtstreeks aan de AH-filialen te leveren. Onge veer veertig procent van de AGF-omzet werd op die wij ze bij de filialen aangeleverd. In 1978 werd besloten van dit leveringssysteem af te stappen omdat de controle op kwaliteit, assortiment en beheersing van kosten werd bemoeilijkt. Tevens was de verbetering van ser vice aan de filialen met een AGF-afdeling noodzakelijk. Besloten werd, verspreid over het land, vijf groente centrales te openen. De eer ste centrale werd in 1980 geopend in Nieuwegein op het veilingterrein van de

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 6