ALBERT HEIJN HEEFT EEN ELEKTRONISCH KAARTSYSTEEM IN GEBRUIK AHOLD EN AUTOMATISERING AKV-cursisten ontwikkelen plan bestrijding jeugdwerkloosheid Flitsen pagina 5 Iedereen weet wat een kaart systeem is, want we hebben er allemaal wel eens mee te maken. Bijvoorbeeld bij de huisarts. Die gebruikt het om de gegevens van zijn patiën ten te kunnen onthouden. Ook de administratie van een sportvereniging kan niet buiten een kaartsysteem om de gegevens van de leden vast te leggen. Zeker als er meerdere takken van sport worden bedreven. Met zo'n sportvereniging kunnen we ADA het best vergelijken om de functie goed duidelijk te kunnen maken. Drie kaartsystemen Een voetbalspeler of -speel ster die in een winkel werkt; op maandagavond een cur sus volgt en daar donderdag avond het huiswerk voor maakt, is - als we de koop avond even buiten beschou wing laten - alleen op zondag en op dinsdag-, woensdag en vrijdagavond voor trai ning en wedstrijden beschik baar. Een beperking waar mee de vereniging rekening moet houden. Zeker als het desbetreffende lid ook nog deel uitmaakt van de tafel- tennisafdeling. Bijna ieder lid heeft wel de één of ande re beperking. Om dat van - pakweg - 200 leden en 5 sportafdelingen bij te hou den moet de vereniging ei genlijk over drie kaartsyste men beschikken. Kaartsyste men die verschillende gege vens registreren, maar die een nauwe relatie met elkaar hebben. In het kaartsysteem Sinds enige tijd is op het hoofdkantoor van Albert Heijn bv ADA werkzaam. Tot volle tevredenheid van allen die met haar samenwerken, want ADA is een ijverige tante. We hadden daarom graag haar portret bij dit artikel afgedrukt, maar dat kan niet, want ADA is geen vrouwelijke medewerker maar een systeem. Een elektronisch kaartsysteem dat Assortimentsdatabase Albert Heijn" heet en dat voor het gemak tot ADA is afgekort. is ieder lid in alfabetische volgorde opgenomen. Die kaart heeft bovendien een nummer. In het tweede sys teem zijn de sporten geregi streerd met bij elke sport de nummers van de leden die haar beoefenen. Met die ge gevens kan een team worden samengesteld, want alle le den, waarvan de nummers op de kaart staan, zijn in theorie inzetbaar. Maar dat is niet zo, er zijn beperkingen. Zoals leeftijden. Een jeugd speler kan niet in een senio renteam worden opgesteld en een volwassene niet in een aspirantenteam. Om een praktische opstelling te kun nen maken, moeten de num mers van de leden worden gecontroleerd met behulp van het derde kaartsysteem dat de beschikbaarheid van elk lid registreert. Met deze drie kaartsystemen kan een vereniging met 200 leden en 5 afdelingen best uit de voe ten. Maar wat gebeurt er als de vereniging 32.000 leden en 500 afdelingen heeft? Hetzelfde probleem Zo'n vereniging bestaat na tuurlijk niet, maar het pro bleem wel. Lees in plaats van „leden", „afdelingen" en „vereniging" de woorden „artikelen", „filialen" en Ai- bert Heijn" en het zal duide lijk zijn wat AH met kaartsys temen doet. Artikelen wor den geregistreerd door het vastleggen van alle karakte ristieke informatie. Dat zijn gegevens als naam, verpak king, gewicht, houdbaarheid, inhoud, kubieke maat, prijs, artikelnummer, enzovoort. Totaal zijn er meer dan 100 karakteristieken voor een ar tikel te bedenken. Hoe meer eigenschappen we van het artikel kunnen vastleg gen, des te kleiner is de kans dat het met een ander artikel kan worden verwisseld. Want daar gaat het om. Alle AH-medewerkers moeten dezelfde taal spreken als ze het over een bepaalde karak teristiek hebben. Het mag bijvoorbeeld niet voorko men dat het DC de verkoop prijs van een fles cola inclu sief het statiegeld berekent, terwijl het filiaal het statie geld nog eens apart bere kent. Daarom zijn alle karak teristieken nauwkeurig vast gelegd, zodat ze voor ieder een herkenbaar zijn. Assortimentsbeper kingen Met alle artikelen veilig en éénduidig in het kaartsys teem, was de volgende stap het registreren van alle filia len. En toen dat klaar was ontstond de situatie dat ie dere denkbare opstelling ge maakt kan worden. In theo rie, want Jan kan niet op za terdag spelen, Yvonne is te jong en filiaal X verkoopt geen koffie van het merk Y. Daarom moet er nog het der de kaartsysteem komen om de beschikbaarheid bij te houden. In principe kan ie der filiaal alle 32.000 artike len in het assortiment heb ben. Maar in de praktijk is dat niet zo. Het heeft geen zin artikelen te voeren die niet of nauwelijks worden verkocht. Door middel van automatisering - denk aan de vorige afleveringen van deze rubriek - is het assortiment van ieder filiaal volledig aan gepast aan de koopbehoefte van de mensen die in dat fi liaal hun boodschappen doen. Dus alleen artikelen waar vraag naar is. Een beperking is ook de win kelruimte. Een filiaal met een vloeroppervlak van 100 m2 kan wel hetzelfde assorti ment hebben als een filiaal dat vijf keer zo groot is, maar het heeft nu eenmaal veel minder schapruimte. Als het grote filiaal 5 meter schap beschikbaar heeft voor koffie en aanverwante artikelen, dan moet het kleine filiaal het met één meter doen. En dat betekent kiezen. Een an dere beperking is de tijd- of seizoengebonden artikelen zoals kerstbroden en banket letters. Ook regio-gebon den artikelen zoals vlaaivul ling en Groninger koek gel den als een beperking. Al de ze beperkingen - er zijn er nog veel meer - worden in het systeem aangeduid als AW's, afkorting voor Artikel Verkoop Voorwaarde. Al die AW's - het zijn er in totaal een dikke 3 miljoen - wor den in het derde kaartsys teem vastgelegd. Bij elke AW staan de nummers ver meld van het artikel en van het filiaal waarvoor de be perking geldt. Laat het maar aan ADA over En zo werd ADA ruim een jaar geleden in gebruik geno men. Slechts een klein per centage AH-medewerkers kent het bestaan van het sys teem. Maar vrijwel iedere medewerker werkt dagelijks met de resultaten. Alle gegevens over artike len, filialen en beperkin gen zitten in één compu tersysteem, waarvan ie dereen gebruik maakt en dat voorkomt heel veel fouten. De communicatie tussen de verschillende onderdelen van de AH-or- ganisatie is absoluut één duidig en dat voorkomt misverstanden van aller lei aard. Wie fouten en misverstanden voorkomt, bespaart veel geld en krijgt daardoor de tijd om meer aandacht aan het ei genlijke werk te beste den. Dank zij ADA! Vervolg van pagina 1. In de nieuwe opzet moesten we zelf aan de bak en het en thousiasme waarmee dat werd gedaan, bleek wel uit de vele overuren die we op de cursusdagen maakten." Dumoulin verduidelijkt: „Toen het onderwerp „so ciale ontwikkelingen" op het programma stond kregen we per groepje opdracht ons vooraf te verdiepen in bij voorbeeld de-rol van de on dernemingsraad. We zoch ten dan uit hoe de OR daar over zelf denkt, hoe de ach terban het functioneren ziet, hoe de vakbonden er tegen over staan, etc. Op de cur susdagen kwamen we dan met onze resultaten van on derzoek op tafel en discus sieerden daarover met de docenten." Veraart: „Op deze manier wist je als cursist al veel van het te behandelen onder werp af en dat gaf de discus sie ook veel meer diepgang. Ook de onderlinge samen werking zorgde trouwens voor een extra stevige band." V.l.n.r. Karei Karstens, Kees Dumoulin en Herman Veraart. Wens Deze enthousiaste sfeer zorgde onder meer voor de gemeenschappelijke wens de cursus niet te laten ver zanden in theorie maar te la ten uitmonden in iets prak tisch. Tijdens de AKV-sessie Vergaderen/onderhandelen, in juni 1984 te Veldho ven, is door de cursusleiding een aanzet gegeven om te komen tot een AKV-project waarin het onderwerp „Be perking van de jeugdwerk loosheid" centraal kwam te staan. Vele tientallen sugges ties kwamen op tafel. Na se lectie bleven er twee over: Ahold kan een reisbureau beginnen of er kan een afde ling „recycling" worden op gezet. Het reisbureau viel bij nader inzien af omdat daar voor voornamelijk hoogge kwalificeerd personeel no dig zou zijn, terwijl jeugdige werklozen meestal een lage scholingsgraad hebben. Ver aart, Karstens en Dumoulin zijn wat voorzichtig met me dedelingen over het vervolg van het verhaal („We heb ben alleen nog maar een aan zet gegeven; de praktische uitwerking moet nog ko men"). Feit is, dat de groep koos voor een onderzoek naar de mogelijkheid om voor het hergebruik van ver pakkingsmateriaal (papier, karton, glas, metalen) een aparte afdeling op te zetten. Veraart: „Naar onze mening zitten daarin kansen om een aantal jongeren aan een baan te helpen. We hebben van onze bevindingen een rap port opgesteld dat inmiddels is aangeboden aan drs. P. J. van Dun, lid van de Raad van Bestuur van Ahold. Deze heeft ons gezegd blij te zijn met ons initiatief en heeft de AKV-leden de uitdaging meegegeven het rapport ver der uit te werken." Uitwerking En Karstens en Dumoulin vullen aan: „We gaan - met vijf medecursisten - uitzoe ken wat de kansen zijn. Daar voor moeten we gegevens verzamelen in de filialen, de vervoerssector, de DC's, etc. Een deel van dat werk kun nen we mogelijk in de tijd van de baas doen, maar zeker gaat er ook veel vrije tijd in zitten. Dat hebben we er echter graag voor over. We hebben afgesproken dat het al of niet doorgaan van het project binnen een halfjaar moet vaststaan."

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 5