Nieuwe All reclame-campagne: stevig maar ook vrolijk Van commerciële wens tot technische formule Zo werkt de afdeling „Publiciteits- coördinatie" van AH pagina 4 Flitsen „Wij beginnen het nieuwe jaar bepaald niet kinderachtig". Pa ginagrote advertenties in de dagbladen laten de consument weten, dat Albert Heijn er het komende jaar weer ste vig tegenaan wil. Stevig maar ook vrolijk, want de tijd van de keiharde prijzenslag is vrijwel voorbij. Geen series prijzen dus die noden tot het naast elkaar leg gen van aanbiedingen, maar cartoon-achtige blikvangers die een stukje winkelplezier verbeelden. Albert Heijn's publiciteits- coördinator Wim Huin- der vertelt over het „waarom" en het ,410e" van de nieuwe campag ne. „Vanaf 1981 heeft de P van Prijs sterk de aandacht gehad in de hele kruidenierswe reld. Albert Heijn kondigde aan „op de kleintjes te gaan letten" en maakte die belofte waar door een forse prijsver laging voor vrijwel het hele assortiment. Een belofte die ook vandaag nog recht over eind staat. Vanzelfsprekend bleven ook de andere le- vensmiddelenbedrijven niet achter, met als gevolg dat nu elke kruidenier vertelt de goedkoopste te zijn. Feit is, dat de prijsverschillen inder daad veel kleiner zijn dan voorheen." Accent verlegd De uit die constatering te trekken conclusie ligt vol gens Wim Huinder voor de hand. Als het idee van de prijsvergelijking niet meer blijkt aan te slaan moet het accent worden verlegd op de toegevoegde waarde. An ders gezegd: de consument moet ervan worden over tuigd, dat hij bij Albert Heijn méér krijgt voor zijn gulden. Als voorbeelden daarvan noemt hij het winkelperso neel dat (via Klantgericht Denken en Handelen) voor komender moet zijn, de AH- winkel die er aantrekkelijker moet uitzien, produkten die laag geprijsd maar uitste kend van kwaliteit zijn. Niet in de laatste plaats zijn er de nieuwe, exclusieve produk ten zoals de huismerken, die het bezoek aan AH aantrek kelijk maken. Huinder: „Ook in 1985 hebben we de con sument interessante zaken te bieden, waarbij de prijsstel ling niet meer alleen hoofd discussiepunt is." Speels De op 3 januari gestarte campagne is ontwikkeld door het inmiddels goed op elkaar ingespeelde trio Ahead Advertising, reclame bureau FHV/BBDO en de af deling Publiciteitscoördina- tie van Huinder. Deze vertelt Van links naar rechts C. can der Made, F. Hagens, S. Grootjes, J. H. can den Berg, A Bruinsma, H. can Dam, H. J. Niemeyer en J. Taling. Dienst Technische Projecten Hoe vertaal je een com merciële wens in een technische formule? Die vraag houdt de me dewerkers van de Dienst Technische Pro jecten vrijwel dagelijks bezig. Een groot aantal kamers op de derde verdieping van het kantoor aan de Westzij de is dan ook behan gen met bouwtekenin gen en planborden. Hier en daar, maar veel minder opvallend, zijn prentjes geprikt van projecten waarin DTP de hand had. „Och, er zijn wel eens dingen waarop we een beetje trots zijn, hoewel we natuurlijk heel goed weten dat je alleen sa men met je opdracht gever tot prestaties kunt komen", zegt de heer A. Bruinsma, ac countmanager bij DTP. En collega SA. Grootjes vult aan: „We zijn in feite meedenkers; ons belangrijkste uitgangs punt is je volledig inle ven in de wensen van de klant." De heren Bruinsma en Grootjes maken, samen met een vijftal colle ga's, deel uit van de zo genoemde Account- groep II, die ten dien ste staat van Ostara, To ko, Etos, Alberto, AC Restaurants, AH Groot verbruik en de bloe men- en groentencen- trales. Voor de volle digheid: de collega's van Accountgroep I richten zich vrijwel uit sluitend op de dienst verlening aan Albert Heijn. Eigen inbreng Dat verschil tussen groep I en II is veel groter dan men misschien zou denken. Een grote winkelorganisatie als AH werkt veel met stan daardformules, terwijl de kleinere werkmaatschappij en veel vaker eenmalige za ken aan ons vragen. Bruins ma: Aan zulke unieke op drachten beleef je natuurlijk extra plezier. Die geven je namelijk vanaf het begin de kans op een eigen inbreng.". De start van een project, dat bij Accountgroep II kan va riëren van visvijver tot over dekt zwembad en van super markt tot restaurant, begint vanzelfsprekend bij „het idee". Anders gezegd: een werkmaatschappij komt met een plan bij DTP met daar aan gekoppeld het verzoek de technische „haalbaar heid" aan te geven. Fases Daarmee begint een twee- richtingverkeer van voor stellen en bijsturingen die tenslotte kunnen leiden tot de opdracht: we gaan het project uitvoeren. Enkele halteplaatsen in dat traject zijn: de definitiefase, de ont werpfase en de uitvoerings fase. Bij elke halte kan de op drachtgever bijsturen en de nodige beslissingen nemen. Als voorbeeld van zo'n werk wijze noemt de heer Grootjes de operatie Ter Huurne in Venlo. Deze Ahold-werkmaatschappij wilde in de Limburgse plaats van een voormalige AH-su- dat voor de zeer concurre rende prijsstelling van AH weliswaar een voorname plaats is ingeruimd, maar dat de manier van presentatie vooral speels is. „Het finan ciële wel en wee bij de con sument wordt niet alleen be paald bij de kruidenier, maar ligt in veel sterkere mate bij de hoge lasten van hypo theek, huur, etc. Nu het qua prijs nauwelijks meer loont in drie, vier winkels inkopen te doen krijgt winkelen weer een plezierig tintje." Dat luchtige element is te vinden in de cartoon-achtige figuren die de dagelijkse pro dukten uit het assortiment uitbeelden. Huinder: „Het is de verdienste van FHV/ BBDO dat deze illustraties niet kinderachtig zijn. Ze prikkelen de fantasie en la ten ruimte deze zelf verder aan te vullen." Jeugd Niet kinderachtig, maar toch ook voor kinderen aanspre kend. Daarom gaat de janua- ri-campagne vergezeld van een kleur-, knip- en plakwed- strijd voor de jeugd van 4 tot en met 12 jaar. De opdracht is cartoonfiguren uit de ad vertenties te knippen, te kleuren en op een deelname- formulier te plakken dat gra tis en door ieder kind (klant of niet) bij elke AH-winkel kan worden gehaald. Per fi liaal zijn 2 cassetterecorders en 2 walkmans als prijs be schikbaar plus in totaal 10.000 tekendozen. Wim Huinder: „We zullen ons met de totale campagne duidelijk onderscheiden van de concurrentie. De bood schap luidt ook nu weer, dat de consument er goed aan doet aan Albert Heijn de voorkeur te geven." Binnen de Albert Heijn-organisatie speelt re clame een voorname rol. Zij vormt immers de „hot-line" met de klant. Als de boodschap niet overkomt gaat er op het commerciële fron t van alles fout. Op de achtste verdieping van het hoofdkantoor aan het Zaanse Anker- smidplein huist de afdeling „Publiciteits- coördinatie", een knooppunt waar allerlei lij nen samenkomen en weer vertrekken. De taak is tweeledig: de voorbereiding en bege leiding van alle externe reclame-uitingen èn de zorg dat intern daarop naar behoren wordt ingespeeld. Voor de externe reclame zo als advertenties, TV-com- mercials en het blad Aller- Hande werkt de afdeling nauw samen met Ahead Ad vertising en reclamebureau FHV/BBDO. In dit samenspel „vertalen" de medewerkers van Publiciteitscoördinatie de commerciële plannen naar de professionele recla memakers toe. Echter, het begrip „doorgeefluik" is hier allesbehalve van toepassing, want via actief meedenk- werk wordt ook voor eigen inbreng gezorgd. Het interne reclamecircuit bestaat uit een aantal facetten zoals de wekelijkse verzorging van het verkoopplan dat aan alle permart een grenswinkel maken, gericht op het Duitse publiek. Met dat idee is DTP toen aan de slag gegaan, heeft in voortdurende sa menspraak met de directie van Ter Huurne de plannen uitgewerkt, de commerciële eisen vertaald in technische mogelijkheden en een kos- tenbegroting gemaakt. Kort om: het hele plan panklaar uitgewerkt. Eén aspect daar uit: een grenswinkel moet een open, marktachtig BL's en hun teams wordt ge stuurd. Daarin staan de richt- karakter hebben. Bij DTP werd toen het idee geboren aan de opdrachtgever voor te stellen de 40 m brede ge vel volledig open te maken met behulp van harmonica puien. Een vondst die inmid dels een schot in de roos is gebleken. Geld en kwaliteit Andere recente voorbeelden van DTP-projecten zijn het recreatiepark De Biltse Dui- lijnen voor de acties en de daarop betrekking hebbende bestellingen. Deze sluiten dan weer aan op adverten ties en winkelreclamemate riaal. Vergelijkbare brochu res worden uitgegeven bij speciale campagnes in janua ri, na de zomervakanties en bij introducties van de wijn maand, van nieuwe produk ten, etc. Het team van Publiciteits coördinatie bestaat uit vijf mensen. Wim Huinder on derhoudt als coördinator de contacten met zowel plan nenmakers als reclame-ont werpers. John Rupp is ver antwoordelijk voor het ver schijnen van het wekelijkse verkoopplan en de verzor ging van het winkelreclame materiaal. Anja Corts is traf- ficmanager en coördineert de externe publiciteitslijnen. Wim Groot zorgt voor de in dividuele promotie per fi liaal en verzorgt de samen werking met de leveranciers, waaronder activiteiten voor de advertenties in AllerHan- de. Sinds 1 januari maakt ook Geert Kortleve (afkomstig van Ahead Advertising) deel uit van de groep. Hij is ver antwoordelijk voor de uitga ve van het blad AllerHande. nen te Bilthoven en het nieu we kantoor voor Miro in De Bonkelaar te Zaandam. Bruinsma: „Dat zijn opdrach ten waarvoor je de oplossing niet kant-en-klaar in de la hebt liggen. Bovendien zijn we in onze plannen gebon den aan drie belangrijke ele menten: tijd, geld en kwali teit. We kunnen pas tevre den zijn als het project is af gerond en het resultaat over eenstemt met de wensen van de opdrachtgever."

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 4