Alberto Winschoten pagina 12 Flitsen Inmaak. Omgekeerd Merkentrouw Zingen Winschoten, uiterst noordoostelijk gelegen regionaal centrum met een stedelijk allure. Opmerkelijk veel molens in het stadsbeeldde winkels in een lange straat, die dan ook Langestraat heet Een winkelgebied van oudsher dat zijn uitbreiding vond in een ruim plein. In deze straat ligt op een gunstige en opvallende plaats ook een Alberto jïliaal. Op vrijdag en zaterdag komen veel Duitsets winkelen in Winschoten. Het kan niet missen, de grens is hier niet ver vandaan Nog geen vijftien kilometer naar Bunde, de dichtst bijzijnde plaats in de Bondsrepubliek. Voor de Duitsets is het de moeite waard in Nederland te winkelen. Voor de Nederlandets is het óók interessant om even over de grens te wippen. Een volle tank benzine kost in Duitsland al gauw tien gulden minder. En ook de PottRum scheelt een gidden of vijf, zes per fles. Alberto Winschoten ligt gunstig in het centrum. V.ln.r.: Tettje Drenth, Piet er Drenth en Marga Koekoek. Een moeilijke nering hier, voor Piet Drenth (45), de bedrijfsleider van Alberto? „Gelukkig", zegt hij grappend, „is het niet altijd inmaaktijd." In deze streken worden altijd nog vruchten ingemaakt voor de feestdagen in december, voor de familiefeestjes en voor andere gezellige avondjes in de winter. Daar is rum voor nodig, de Pott Rum, een straf drankje met een alcoholpercentage van 54% Drenth heeft ze ook. Maar in Duitsland is dezelfde rum veel goedkoper. „Een keertje tanken en een paar flessen rum, is best de moeite van zo'n ritje waard", zegt hij berustend. „Verder merken we er niet veel van. De andere soorten gedestilleerd zijn ongeveer gelijk in prijs." Omgekeerd doen Duitsers ook inkopen in zijn slijterij. Vooral bessen-, oude en ook wel jonge jenever, gaan in de boodschappentassen van het grensoverschrijdend winkelend publiek. „Onze buren kennen geen borrel van 35 procent", zegt de heer Drenth, „ze zijn gewend aan 32 procent." Met genoegen denkt hij aan de Scandinaviërs die tijdens hun vakantie op weg naar huis nog even het laatste Nederlandse geld komen opmaken.Als er een bus stopt heb je zomaar veertig man tegelijk binnen." Denen, maar ook Noren en Zweden, kijken niet op een paar tientjes drank. In hun eigen land is die namelijk onbetaalbaar. Alberto in Winschoten, inclusief het magazijn 94 vierkante meter groot, mag zich verheugen in een uitgebreide klantenkring. Ongeveer de helft van hen komt uit Winschoten, de overigen uit de regio. Vaste klanten, met veelal vaste drinkgewoonten. „Hier in het Noorden", zegt de heer Drenth, die naar Gronings gebruik alleen „Drenth" wordt genoemd (hier kennen ze geen meneren en geen voornamen), „drinken ze veel „recht-op-en-neer", de gewone borrel dus. Jenevers, beerenburg en kruidenbitter." De heer Drenth signaleert een opmerkelijke merkentrouw onder zijn klanten. Hij kijkt er helemaal Bij Alberto kan de klant ook terecht voor een goed advies. niet van op als iemand, zoals onlangs gebeurde, zonder zijn gebruikelijke fles de deur uitgaat omdat juist zijn merk is uitverkocht. „Geen probleem", vond de klant, langs dozen vol andere beste borrels naar buiten lopend, „zei je dat het er dinsdag weer is? Tot dinsdag dan Drenth." Alberto was nog maar een jaar in Winschoten gevestigd toen de heer Drenth er beheerder werd. Dat is nu al weer tien jaar geleden. De man die, geboren in het naburige Finsterwolde, aanvankelijk dacht dat zijn toekomst zich op een kantoor in het westen van het land zou afspelen, kreeg het benauwd tussen de vier muren. Hij keerde terug naar zijn geboortestreek, waar hij zijn eigen ruimte schiep op een vrachtauto van een drankengroothandel. Hij behaalde het slijtersvakdiploma, hoorde in zijn woonplaats dat er een Alberto zou komen en solliciteerde in Zaandam. Hij kreeg de functie, echter niet in Winschoten maar in Delfzijl. Na een jaar kon hij Dellzijl verwisselen voor Winschoten. Zo kwam hij toch waar hij wilde zijn. Weer tussen vier muren? „Nee, dit is heel wat anders zegt de heer Drenth vergenoegd. „De omgang met klanten is erg boeiend." Veel van hen kent hij persoonlijk. Het praatje gaat dan ook veelal verder dan over wijn of drank. Er zijn nogal wat klanten, die in hem een klankbord vinden voor de persoonlijke problemen die hen bezighouden. „Soms voel je je een maatschappelijk werkster", valt Pieter toont een echte Winschoterjenei >er. Marga Koekoek: „De mensen zijn hier merktrouw zijn echtgenote, mevrouw Tettje Drenth (44), hem bij. Ook zij kan bogen op een langdurige ervaring bij Alberto. Was het aanvankelijk een keertje bijspringen, na een jaar kwam zij in vaste dienst. Nu voor 62 uur per periode, maar omdat het steeds drukker wordt in het filiaal wordt het weieens een paar uurtjes meer. Beide dochters, nu 19 en 20 jaar oud, zijn zelfstandig genoeg om het mevrouw Drenth mogelijk te maken te werken. Niet geheel onwennig kwam mevrouw Drenth in het slijtersvak. Door het enthousiasme van haar man en zijn studie hoorde ze er veel over. „De ging toen al mee naar horecabeurzen", zegt ze, „later volgde ik cursussen. Ik was blij met die wijncursus en een assortimentscursus van Alberto. Op die manier gaan de achtergronden voor je leven." Ook Marga Koekoek (41het derde lid van de „bemanning" van deze Alberto, zag haar belangstelling voor wijnen en andere dranken groeien door cursussen. Ze is getrouwd, heeft geen kinderen, werkt anderhalf jaar - ook part-time - in het filiaal. Eerst een langdurige ervaring als verkoopster in een stoffenzaak, daarna („ik kwam hier als klant") in deze Alberto.Als ik met vakantie in het Rijn- en Moezelgebied ben, vind ik dat, door mijn kennis van de wijn, nu veel interessanter dan vroeger", zegt ze. Ik ben ook wel in Reims in Frankrijk geweest. Nu zou ik meteen de champagnekelders gaan bekijken. Toen dacht ik daar niet aan." Ze heeft een veel tijd vragende hobby: zingen. Dat gebeurt voor het operette- en operakoor en een kerkkoor. Samen met haar zuster gaat ze naar de repetities en uitvoeringen. Het zit in de familie: haar vader was dirigent van koren.

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 12