KERSTDRUKTE BIJ AHOLD Flitsen pagina 11 5 8 10 Op zaterdag 22 en maandag 24 december jl. maakte redactie Flitsen de volgende foto-impressie van de kerstdrukte bij enige bedrijfsonderdelen van Ahold. De klanten liepen af en aan in het Alberto filiaal Soenda- plein te Haarlem. Links part time medewerker René van den Haak. De slagers van de Centrale Slagerijen - deze foto werd genomen bij CS Zaandam - leverden een grote prestatie want zij wisten aan de grote vraag van de AH-filialen te voldoen. Bij DC Zaandam leek het wel een rangeerterrein. Honder den vrachtwagens reden af en aan om goederen te bren gen en andere stonden klaar om ze weer zo spoedig mo gelijk bij de filialen af te leve ren. Medewerkster Jannie Koster van AC Restaurant Leider dorp liet haar gasten tijdens het kerstdiner zeker niet wachten, want zij werden snel bediend en het afrui men ging zeker even vlug. Na een diner wordt koorts achtig gewerkt om voor het volgende diner het restau rant weer tiptop in orde te hebben. Aad Bey, medewer ker huishoudelijke dienst van AC Leiderdorp, stofzuig de dan ook heel wat af. SCEitoï ertheun C5SSS*. „Blijf jij bij het karretje? Mamma moet even wat ha len..." Door de drukte was het drin gen geblazen bij AH Florida- plein (Haarlem). De klant (r.) probeert zich tussen een kar met rollades en biefstuk ken en een stelling met si naasappelen door te wur men hetgeen na heel wat el lebogenwerk lukte... Filiaalbeheerder Cees van der Vlugt van Alberto Soen- daplein te Haarlem had een dermate grote drankvoor raad ingeslagen zodat hij zich vrijwel niet kon bewe gen in zijn toch al niet te ruim bemeten magazijn- Ondanks de drukte stonden - en dat was opvallend - wei nig klanten te wachten voor de kassa's. Bedrijfsleider Paul Hesp van AH-Floridaplein (Haarlem) had namelijk goe de maatregelen genomen: per kassa sloeg één caissière aan, een tweede rekende af en een derde hielp de klan ten bij het inpakken van de boodschappen. Voor de DC's was geen moeite te veel om aan de grote vraag van de filialen te voldoen. Er kwamen de no dige extra bestellingen bin nen. De DC's wisten die slechts enkele uren na een telefoontje bij de filialen af te leveren. Gezien de grote oppervlakte van Miro Purmerend leek het er rustig, maar als je dan bij de 22 kassa's komt...

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 11