AH kerstadvertentie t an idee tot pagina 4 Sitsen Het idee Uitwerking Voorbereiding Precisieiverk In elkaar zetten Films „Breed assortiment! Ty pische kerstsfeer! On derscheidend! Opval lend! Dat waren de kernwoorden van de briefing, die wij aan Ahead Advertising heb ben gegeven voor de kerstadvertenties in de weken 50 en 51aldus Wim Huinder van de af deling Commerciële Zaken AH en belast met de publiciteitscoördi- natie. Het uiteindelijke resultaat zijn twee ad vertenties, elk geplaatst op meer dan halve pagi nahoogte op twee naast elkaar gelegen krante pagina's. Voor het zover is moet er echter heel wat gebeuren en hebben verschillende mensen er vele uren werk inzitten. Flitsen keek hen op de vingers. Dc vorming van het idee hoe een advertentie eruit zal moeten gaan zien, begint met de briefing door Wim Huinder van opdrachtgever AH aan Joop Ploeger van Ahead Advertising. „Wij ken nen het bedrijf AH natuurlijk door en door", vertelt Joop Ploeger, leider van de ac- countgroep van Ahead die de AH-advertenties behan delt, „kernwoorden zijn in eerste instantie voldoende. Aan de hand van een aanvul lende artikelbriefing met ge gevens zoals: wat is er over de aangeboden produkten te vertellen, welke produkten moeten er worden afge beeld?. completeren we het verhaal." Als dat allemaal bekend is gaat via Joop Ploeger de briefing naar FHV/BBDO het externe reclamebureau. „Wij maken dan op basis van die informatie een concept advertentie", vertelt Ko Floor, directeur retail servi ces bij FHV. Dat concept is overigens niets meer dan een ruwe schets van de wij ze waarop de artikelen in de advertenties in beeld moe ten worden gebracht en een voorstel voor de kopregel. „We proberen ons door die kopregel en illustratie duide lijk te onderscheiden van de concurrentie", licht Floor toe. „De ene keer is dat ge makkelijker dan de andere. Bijvoorbeeld voor de kerst- advertenties is dat vrij inge wikkeld, omdat je weet dat de concurrent op eenzelfde manier zijn waar aan de man zal proberen te brengen. Wij hebben het daarom dit keer vooral gezocht in het for maat waarop de advertenties worden geplaatst. Niet een hele pagina, zoals gebruike lijk, maar met kerst twee ad vertenties op meer dan halve paginahoogte op naast elkaar gelegen pagina's omdat we het assortiment door middel van foto's zó goed in beeld kunnen brengen." Wim Huinder (l) van AH en Joop Ploeger r) van Ahead Ad vertising beoordelen de schetsontwerpen van FHV voor de kerstadveHentiesi Dc concept-advertentie wordt door de externe recla me-adviseurs bij Ahead ge presenteerd. „Wij kijken er dan heel kritisch naar en let ten echt op elk detail", ver telt Joop Ploeger. „Als wij ons er dan in kunnen vinden gaat het voorstel pas naar AH die uiteindelijk de definitie ve beslissing neemt. Het kan echter ook gebeuren dat een idee wordt afgekeurd en dan begint FHV gewoon op nieuw." Bij de kerstadvertenties was dit niet het geval. De ideeën van FHV voor deze twee ad vertenties, waarbij in de eer ste het houdbaar-assorti ment centraal staat en in de tweede het vers-assortiment, werden direct goedgekeurd. Als Ahead en Albert Heijn ak koord zijn met de voorstel len van het reclamebureau dan is de verdere uitwerking de taak van Ahead. De man die er op toeziet dat de af werking op gang komt en binnen de gestelde termijn wordt afgerond is Joop Mül- ler, de traffic controller van Fotograaf Rob Flapper (l) aan het werk, intern ont werper Gerhard Oppen (r) van Ahead kijkt of bij de produkten net zo uitstalt als op het schetsontwerp is aangegeven. Ahead. „Ik ben een soort ver keersleider. Ik maak afspra ken met specialisten als de fotograaf, de illustrator, de werktekenaar en de retou- cheur. Tevens bestel ik het zetwerk", vertelt hij over zijn werkzaamheden. Kort om: op het moment dat Joop Müller in actie komt gebeu ren er ineens een heleboel dingen tegelijk. Laten we beginnen met de fotograaf. Dat is Rob Flapper van Fotografie John Prins bv te Amsterdam. Hij: .Aller eerst komt de opdracht bin nen. Dan neem ik contact op met intern ontwerper Ger hard Oppen van Ahead en Peter Bouwhof van FHV. We hebben dan een voorbespre king hoe écn en ander moet worden gefotografeerd. Daarbij heb ik de ruwe ont- werpschets bij de hand. Via Ahead ontvang ik gave ver pakkingen van de produkten die moeten worden gefoto grafeerd die ik zodanig bij werk dat ze ook strak op de foto komen. Als er flessen wijn moeten worden gefoto grafeerd, weken we soms de etiketten er eerst af, strijken ze en plakken ze kaarsrecht op de flessen want af en toe zitten die etiketten niet hele maal recht. Er gaat dus heel wat voorbereiding aan het werkelijke fotograferen vooraf. Een aardig voorbeeld over hoe lang een fotosessie duurt? Enige tijd geleden moesten we zeven boter hammen met Duitse worst soorten belegd, fotograferen. We hebben daar een dag over gedaan want je zit met de handicap zwart/wit, dus moet je allerlei trucjes ver zinnen om een en ander goed uit te laten komen." Als de foto's gereed zijn gaan Werktekenaar Kees Koo- men r) wordt geïnstrueerd door Gerhard Oppen (l). ze in eerste instantie naar ontwerper Gerhard Oppen van Ahead. Hij bekijkt of de foto's in het ontwerp van FHV passen en zorgt dat de opnamen al dan niet worden verkleind. Ook zorgt hij dat de tekst voor de advertentie volgens het ontwerp wordt gezet. Daarnaast bekijkt hij of de fo to's direct te gebruiken zijn of nog moeten worden gere toucheerd. Is dat laatste het geval dan gaan de foto's naar de retoucheur. De retoucheur moet handen hebben als een chirurg want het retoucheren van foto's (het bijwerken) is precisie werk. Over het algemeen moeten foto's, hoe goed ze ook zijn, worden geretou- I cheerd want anders staan ze wazig in de krant. Voor een advertentie worden niet al leen foto's gemaakt, ook ge beurt het dat er tekeningen in een advertentie zijn ver werkt. Die zijn van de hand •an de illustrator. De geretoucheerde foto's gaan samen met de illustra ties en de gezette tekst naar de werktekenaar. Dit is de specialist die onder begelei ding van de ontwerper de advertentie compleet in el- j kaar zet. Op wit karton plakt hij de tekst, de foto's en de illustraties en tekent waar nodig dunne kaderlijnen. Ook dat is een zeer secuur werkje want alles moet ui teraard recht staan. Als de advertentie compleet op wit karton staat (de werkteke ning) gaat de advertentie naar de produktieman van Ahead; dat is Martin Wiel- aart. Intussen heeft Jo Schijf, de media-man van Ahead, zijn werk ook gedaan. Vroeg tijdig heeft hij brieven ge stuurd naar de ruim zestig dagbladen waarin AH adver teert. In deze brief staat pre cies vermeld hoe groot de advertentie is en welke pagi na's daarvoor moeten wor den gereserveerd. Met be hulp van een computer con troleert hij de binnen het be staande contract met de kranten afgesproken tarie ven. maakt de advertentie- plaatsingsopdrachten voor de kranten en zorgt dat naast de plaatsing het financiële traject goed verloopt. De plaatsingsopdrachten gaan naar Martin Wielaart van de Ahead-afdeling druk werk-inkoop en produktie die tevens de werktekening en foto's van de afdeling Traffic in ontvangst neemt. In samenwerking met een extern reproduktiebedrijf zorgt hij ervoor dat de ver schillende onderdelen van de advertentie via scannings- en fotomontage-technieken, worden samengevoegd tot een zogenaamd moeder-ne gatief. Daarvan wordt een eerste proef gemaakt en ge toond aan betrokkenen voor laatste correctie. Na akkoord worden er van het moeder negatief zogenaamde Repro- printen vervaardigd. Een Re proprint is het produkt dat de krant gebruikt voor het maken van de beelddrager voor de drukpers. Voor een landelijke plaatsing van een advertentie moeten meer dan 60 dagbladen voorzien worden van een perfecte Repro-print. Op de dag dat de kerstadver tenties dan eindelijk in de kranten komen is deze perio de voor mensen als Wim Huinder van AH, Joop Ploe ger van Ahead Advertising en Ko Floor van FHV eigen lijk allang vergeten. Zij werken dan reeds lang aan de ideeën voor de adverten ties van volgend jaar. Het is immers al bijna Pasen!

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 4