„AH-franchisenemers behoren tot de besten in ondernemersland" Colofon pagina 2 Flitsen J. Manuel, hoofd franchising AH: Integratie AHSM en AHZB ?S«;i23|fciNGxg.B,=i=aig1=l§8| A 8810 E ASEA 8850 Op de tafel van de heer J. Manuel, hoofd fran chising AH, ligt een tekening van een trech ter. Op het wijdste punt staat 100%onderaan bij de uitloop 10%. Daarmee is de zorgvuldig heid in beeld gebracht waarmee de fran- chise-afdeling van Albert Heijn haar weg gaat en wat daarvan het uiteindelijke resultaat is. I Desondanks mag de uitkomst tot nu toe al leszins bevredigend heten. In amper drie jaar zijn 47 zelfstandige ondernemers de winkelketen van AH komen versterken en wie het enthousiaste verhaal van de fran- chisemanager hoort kan niet anders dan concluderen dat „versterken" het juiste woord is. Manuel: „Het zou best eens kun nen zijn dat de franchisenemers een beter rendement uit hun zaak weten te halen dan een heleboel bedrijfsleiders binnen onze ei gen organisatie." Vervolg van pagina 1 winkel, hetzij als nieuw pro ject. Dit gaf de ZB-organisa- tie een nieuw toekomstper spectief. Dit beleid is ook na de samenvoeging op direc tieniveau, nu bijna twee jaar geleden, met kracht voortge zet. Er kwamen zelfs filialen tussen de 500 en 1000 m2 in de ZB-organisatie en die functioneerden daar met succes. De meest logische stap was toen deels op area- niveau, deels op zoneniveau te integreren. Zes area's In de nieuwe organisatie, die dus op 1 januari van start gaat, wordt de Albert Heijn- kaart van Nederland ver deeld in zes area's met aan het hoofd een areamanager. Tot een areastaf behoren verder vijf zonemanagers, een controller, twee admini stratie-instructeurs, een areapersoneelchef, twee zonepersoneelchefs en een areaverkoopleider. De gren zen van een area lopen paral lel aan die van de drie distri- FLITSEN Personeelsblad Ahold nv december 1984 41-ste jaargang no. 11 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 33.000 Redactie secretariaat: Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592519 REDACTIE FLITSEN Mw. T. Plooijer (hoofdred.) Public Relations HK 1701, 075-593026 butiecentra. In DC Zaandam zijn de kantoren gevestigd van de area's Noord-Holland en Zuid-Holland, in DC Til burg zetelt het areakantoor voor de zuidelijke provin cies en vanuit DC Zwolle wordt noord-oost Nederland bestreken. Verder is er een areakantoor in Utrecht voor midden-Nederland en in Hoogvliet voor het gebied ten zuiden van Rotterdam. Het grote voordeel van deze nieuwe structuur noemt de heer Beijers de vergroting van de slagvaardigheid via een betere regionale bunde ling. Tot nu toe had Albert Heijn voor het hele land de zelfde verkooppolitiek. Per januari is het mogelijk om regionaal en wellicht ook lo kaal bij te sturen en daar door sterker in te spelen op de lokale en regionale con currentie. Bovendien sluit de nieuwe organisatiestruc tuur uitstekend aan op Leifo, zodat de communicatie in een regio veel directer en Mw. S. Eijben Directiesecretariaal Miro MK 402, 075-592721 P. Hesp AH-filiaal 1135 Floridaplein 2037 AK Haarlem, 023-330016 N. Th. M. Huijsman Product Managing Marvelo P 430,075-592551 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075- 593076 E. Muller Public Relations HK 1703, 075-592519 A. de Roo (Bureau Van Hulzen) F. Visser Marketing AC Restaurants W 407, 075-592932 daardoor soepeler verloopt. Er is ook een efficiency- voordeel. De heer Beijers benadrukt dat het zeker niet de bedoeling is de kleinere winkels een ondergeschikte rol te laten spelen. „De klei nere zaak, zeg tot zo'n 500 m2, heeft wel degelijk een functie in ons winkelpa troon. Ze groeien soms beter dan de grote winkels. Boven dien hebben klantenpanels inmiddels duidelijk gemaakt, dat het publiek niet meer in verwarring raakt door het verschil in assortiment van kleinere en grote winkels. In dat opzicht teleurgestelde klanten kom je nauweljks meer tegen. De klanten we ten wat er in een bepaalde winkel te koop is. Anders ge zegd: waar dat commercieel en maatschappelijk verant woord is handhaven wij de kleine winkels." Grotere winkels Dat dit niet altijd mogelijk is blijkt uit de sluiting van 60 kleine ZB's in de afgelopen jaren. Het merendeel van de activiteiten werd echter overgenomen door grotere ZB's of SM's in de naaste om geving. Een dergelijke sane ring staat voor de komende drie jaar voor nog eens een dertigtal kleine zaken op sta pel. De heer Beijers: „De ge middelde winkeloppervlakte zal steeds groter worden. De winkels met de Artikel Ver krijgbaarheidscode (AVC) 1 zullen over ongeveer drie jaar helemaal uit onze orga nisatie zijn verdwenen en het aantal AVC 2-winkels zal ook gestadig afnemen ten gunste van grotere vestigin gen. Onze kleinste zaak zal in de toekomst minimaal 250 m2 zijn." En alles nog een keer op een rijtje zettend concludeert de heer Beijers: „De integratie van ZB en SM is in diverse opzichten een goede zaak. Maar het belang rijkste van alles is de toe komst. Daarin zullen we ze ker nog sterker voor de dag kunnen komen." Gigantische klus De organisatorische bunde ling van ZB's en SM's heeft veel extra werk opgeleverd. „Een gigantische klus" noemt de heer Beijers bij voorbeeld de verandering van de filiaalnummers. Alle ZB's krijgen een nieuw num mer (vanaf 1.001) hetgeen vele malen meer veranderin gen in het computerbestand betekende. Alleen dat verg de al een bedrag van enkele tonnen. Veranderingen zijn er ook in het persoonlijke vlak. Iedere areamanager heeft een voor hem nieuw werkterrein, terwijl zeker de helft van de bedrijfsleiders te maken krijgt met een andere zonemanager. Daarbij is zo veel mogelijk rekening ge houden met de woon/werk- afstand van zowel area- als zonemanagers en alle andere tot de area-organisatie beho rende medewerkers. De heer Beijers: „De verande ringsbereidheid en het aan passingsvermogen van de lijn- en staffunctionarissen is zeer groot gebleken omdat een ieder de voordelen be seft en elk eventueel per soonlijk „nadeel" daaraan ondergeschikt maakt. Een organisatie met dat elan zal dan ook scoren, daar ben ik van overtuigd. Groot en klein is niet belangrijk, maar wat is de bijdrage aan het totale resultaat van Al bert Heijn en aan de positie van AH in de Nederlandse markt. In de uitkomst van dat resultaat heb ik met deze organisatie 100% vertrou wen." In 1981 besloot AH zijn win kelformule beschikbaar te stellen aan kruideniers, die met behoud van hun zelf standigheid onder de AH- vlag verder wilden. Aanlei ding daartoe was, dat het openen van nieuwe zaken een steeds moeilijker opgave was geworden terwijl er toch nog veel plaatsen wa ren waar AH graag een vesti ging wilde. Een aantrekkelij ke oplossing voor dit pro bleem bleek het franchise- contract. Tegen betaling van 3% van de omzet kon de on dernemer profiteren van as sortiment, reclamevoering, kennis etc. van AH, die - op zijn beurt - een nieuw vesti- gingspunt welkom kon he ten. Geen afhakers nemers. „Hun kennis van bij voorbeeld de plaatselijke si tuatie is van zeer groot be lang. Die opent soms deuren die tot nu toe voor ons ge sloten bleven. Vanaf volgend jaar gaan we veel meer aan dacht aan de onderlinge communicatie besteden. Franchisenemers moeten meer van het marktplan van Albert Heijn weten en ook wij moeten naar dingen luis teren waarmee we ons voor deel kunnen doen." Op 12 december kon coör dinator L.B. Zeilstra, die de commerciële contacten met de franchisenemers onder houdt, zaken in Gendt - bo ven Nijmegen - (de 46e) en in Huissen (nr. 47) in zijn or ganisatieschema opnemen. Volgend jaar zal zeker de mijlpaal van 50 worden be reikt. Is dan het einde van de groeimogelijkheden in zicht? Areamanagers: Area 8810 - RJ. Schreuder Area 8820 - E. de Groote Area 8830 -J.P.H. van Berkel Afea 8840 - J.C. 't Hart Area 8850 - A.HJ. van der Putten Area 8860 - H.CJ.M. Castclijns „We zijn over de gang van zaken best tevreden. Teleur stellingen, via afhakers, heb ben we nog niet gehad en bovendien zijn ook wij - van Albert Heijn - tot de ontdek king gekomen dat we nog veel van onze franchisene mers kunnen leren. Daarom word ik ook zo nijdig als ie mand beweert dat ze de kneusjes uit ondernemers land zijn. Het tegendeel is waar. Ze behoren tot de bes ten." De heer Manuel (49), die voor deze uitspraken te kent, volgde in maart de naar Etos vertrokken Jeroen Hun- feld op en heeft de „uitda ging" als een uiterst boeien de taak ervaren. Na ruim 25 jaar allerlei functies te heb ben bekleed (de laatste 10 jaar als areamanager) weet hij zo het een en ander van mensen en van winkels. „En gelukkig heb ik ook in deze baan met allebei te maken. Beide zetten je soms voor verrassingen en dat houdt je werk zo spannend en afwis selend." Die spanning speelt trouwens ook een belangrij ke rol in zijn hobby's: wild- water varen, motorcross en „rossen op de racefiets". Overigens heeft Manuel .niet de indruk, dat zijn stafmede werkers (nu 16 in getal) zich aan zijn dynamiek ergeren. „We praten samen over de te volgen koers en iedereen krijgt daarbij voldoende ruimte om zijn inbreng te le veren." Luisteren Het luisteren naar elkaar speelt ook een belangrijke rol in relatie tot de franchise - Geen grens aan groei Manuel: „In de komende paar jaar hopen we in ieder geval de 75 te halen. Daarna zal de groei trager verlopen omdat je keus steeds kleiner wordt. Maar een grens aan de groei is bij franchise moeilijk te voorspellen. Er blijken toch altijd weer si tuaties te onstaan waardoor ondernemers alsnog beslui ten zich bij ons aan te slui ten." Bij de start in 1981 meldde zich een aantal on dernemers spontaan voor franchising aan. Nu is het meestal een kwestie van zelf op pad te gaan om contacten te leggen. „We hebben heel Nederland in kaart gebracht en kennen in elke plaats tus sen de 3.000 en circa 10.000 inwoners de namen van de winkels waarvan wij vinden dat zij voor franchising in aanmerking komen. Daar naast probeert „onze minis ter van buitenlandse zaken", de heer E.P. Balledux, een gesprek aan te knopen waar uit een aantal mogelijkheden naar voren komt: of het blijkt een winkel die toch niet bij ons past, of de winkelier wil niet, of hij wil wel maar blijkt elders contractuele verplichtingen te hebben, of hij wil wel en wij willen ook maar dan moet ook het daar op volgende rekenwerk nog bevredigend uitpakken. Ui teraard maken wij daarbij een plaatje voor de langere termijn, want een winkel waarop de naam Albert Heijn staat zien we niet graag failliet gaan." Tien procent Nadat alle stations zijn ge passeerd blijkt uiteindelijk 10% van de serieuze kandi daten uit te lopen op een contract. Een score waarmee Manuel best tevreden is. „Een strenge selectie, maar zwakke broeders kunnen we in de franchising nu eenmaal niet gebruiken. Alleen de bloem uit ondernemersland is welkom bij ons. Maar we hebben ook een aantrekke lijk aanbod. De zelfstandige ondernemer kan zijn kennis en ervaring combineren met de voordelen van de AH-for- mule. En daar kunnen leuke resultaten mee bereikt wor den."

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 2