Ahold ondervindt bij zoeken derde keten in VS veel concurrentie M Flitsen pagina n CIEELE DAGBLAD Het detailhandelsconcern Ahold volhardt in haar pogingen een derde winkelketen in de VS over te nemen. Het heeft er evenwel alle schijn van dat in tegenstelling tot enkele jaren geleden de hinder nissen die moeten worden genomen aanmerkelijk BI-LO 1981 1982 1983 Omzet (in min) t 728 807 920 Vestigingen 129 147 150 Omzet per m2 S 3.600 3-400 3 800 Personeel (FTE) 6.069 6.343 6.535 Giant Food Stores 1981 1982 1983 Omzet (in min) S 44* 5 349 8 375 Vestigingen 31 34 36 Omzet per m2 5.500 5.800 8 5.900 Personeel (FTE) 2051 2221 2377 Albert Heijn 1981 1982 1983 Omzet (in min) 3.395 3.900 4.445 Vestigingen 363 427 427 Omzet per m2 15.000/ 14.900/ 16.200 Personeel (FTE) 9.470 10.970 11.287 v.a. 15/11/81 Op een presentatie voor Ne derlandse beleggingsanalis ten en portfoliomanagers in Greenville waar het hoofd kantoor van BI-LO is geves tigd verklaarde J. van Meer lid van de Raad van Bestuur van Ahold dat tegenwoordig al gauw 12 keer de winst voor een winkelketen moet worden betaald. Van Meer wees nog eens op de aantrekkelijkheid van de Amerikaanse markt. Die is zo omvangrijk dat de groeimo gelijkheden haast oneindig lijken. Daarnaast heerst er een aantrekkelijk onderne mingsklimaat. Bovendien is de markt minder conjunc tuurgevoelig. Van Meer wilde verder niet concreet ingaan op de stand van zaken met betrekking tot de overneming van een der de winkelketen. Ongeveer een jaar geleden zei een ander bestuurslid van Ahold, drs. L. Coren, dat naar zijn verwachting bin nen 12 maanden een winkel keten van substantiële om vang in de VS zou kunnen worden overgenomen. Mede hiervoor emitteerde Ahold eind vorig jaar een 5,25% warrantlening van 100 min. Een groot deel van deze lening is omgezet in dollars. Ahold trekt hierop aanzien lijk meer rente dan moet worden betaald. De uitbreiding van de Ameri kaanse aktiviteiten van Ahold verloopt overigens nog langs andere wegen. Ook de al in handen zijnde ketens BI-LO en Giant Food Stores groeien gestaag. Niet alleen door het vergroten van de marktaandelen in de gebieden waar deze ketens thans werkzaam zijn, maar ook via het betreden van nieuwe geografische mark ten. Giant Food en BI-LO zoeken zelf óok naar acquisitiemo gelijkheden. De directie denkt aan het verwerven van kleine ketens supermarkten, bestaande uit 5 tot 10 win kels. BI-LO BI-LO is de grootste van de twee winkelketens van Ahold in de VS. Qua grootte neemt BI-LO in de VS onge veer de twintigste plaats in. BI-LO heeft thans 153 vesti gingen verdeeld over de sta ten Georgia, Tennessee, North- en South Carolina. Toen Ahold BI-LO in de tweede helft van 1977 over nam waren er nog slechts 95 winkels. De verkopen van BI-LO zijn in deze periode gegroeid van ruim 400 min. tot 920 min. in 1983. Dit jaar zal de S 1 mrd-grens worden gepasseerd. De ge middelde jaarlijkse groei van de omzet bedraagt 15%. Omtrent de resultaten van BI-LO werd alleen meege deeld dat die dit jaar op re cordniveau terechtkomen. De verkopen van BI-LO zijn niet alleen toegenomen door de uitbreiding van het aantal winkels. Ook de omzet per supermarkt is de laatste ja ren fors toegenomen, zo be nadrukte William E. Ying- ling, president en chief executive en operating offi cer van BI-LO. In 1978 be droeg de gemiddelde omzet per winkel circa S 4,7 min. Het afgelopen jaar was de ge middelde omzet toegeno men tot ongeveer S 6,2 min. Het zal weinig verbazing wekken dat ook in de VS de prijs het belangrijkste wapen is in de felle concurrentie met andere supermarkten. Een van de slogans van BI-LO is „clean, fresh, friend ly and more for your mo ney". De staten waarin BI-LO supermarkten heeft worden voornamelijk bevolkt door mensen uit de lagere inko mensklassen, relatief veel ouderen en zwarten. Wie door een supermarkt van BI-LO loopt valt in de eerste plaats de grote ruimte op in vergelijking met de doorsnee Albert Heijn-win- kel. De winkels ogen smette loos en het assortiment is diep. Gemiddeld liggen er ruwweg tweemaal zoveel ar tikelen in een BI-LO-winkel als in een Albert Heijn-super- markt. Er wordt in de BI-LO- winkels een beperkt aantal Nederlandse artikelen ver kocht. Het betreft vooral ham en in mindere mate kof fie en kaas. BI-LO ziet ook voor de nabije toekomst ver dere groeimogelijkheden in de regio's waar zij werkzaam is mede doordat de bevol king gestaag aan het toene men is. Distributie De winkels van BI-LO wor den bevoorraad vanuit een eigen centraal distributiema gazijn dat ligt in Mauldin, een voorstad van Greenville. Inmiddels begint het distri butiemagazijn een knelpunt te worden in de verdere ex pansie van BI-LO. Weliswaar is er voldoende capaciteit om in totaal zo'n 200 win kels te bedienen, maar zo bleek, uitbreiding van het aantal winkels van BI-LO zal vooral plaatsvinden in nieu we regio's. In een straal van rond de 250 mijl kunnen de BI-LO-winkels vanuit dit dis tributiecentrum worden be diend en die grens komt na bij. Dat zal dan ook beteke nen dat indien BI-LO haar vleugels verder uitslaat een investering in een nieuw dis tributiecentrum zal moeten worden gedaan. Een deel van de winkels die BI-LO jaarlijks nieuw opent betreft de vervanging van oude. Winkelpanden wor den veelal voor een jaar of 20 geleased. Het komt nog al eens voor dat door de groei van een stad de ligging van de winkel ongunstig is ge worden. In dat geval wordt het leasecontract niet ver lengd, maar wordt een meer centrale vestigingsplaats ge zocht. Giant Food Stores De tweede winkelketen van Ahold in de VS, Giant Food Stores werd in 1981 verwor ven. Toen bezat Giant Food 29 supermarkten. Inmiddels zijn dat er 38. Giant Food is actief in de sta ten Pennsylvania, West-Vir ginia, Virginia en Maryland. Negen supermarkten van Giant Food opereren onder de naam Martin's. Dit is het gevolg van een overeen komst met het gelijknamige voedingsmiddelenconcern Giant Foods Ine of Landoven (Maryland) waarbij bepaald werd dat beide ketens de naam Giant niet zullen ge bruiken in het marktgebied waar de ander al werkzaam is.. De regio's waar Giant Food winkels heeft kenmer ken zich door een andere be volkingsopbouw in vergelij king tot de staten waar BI-LO gevestigd is. Het zijn de mid den en hogere inkomens groepen die hier wonen en dat vergt weer een ander produkt- en marketingbeleid dan bij BI-LO. Zo hebben vrijwel alle Giant Food-win- kels een eigen delicatessen- afdeling alsmede een eigen bakkerij. Dit jaar heeft overi gens de eerste BI-LO-super- markt een eigen bakkerij ge kregen. De totale verkopen van Giant Food zijn sinds 1978 gestaag toegenomen van S 136 min. tot bijna 375 min in 1983, derhalve een gemiddelde jaarlijkse groei van 23%. De gemiddelde omzet per winkel steeg in deze periode van circa 6,5 min tot bijna S 11 min. De laatste drie jaar is de groei van de omzet per winkel sterk afgevlakt, maar ligt nog altijd ruim boven het gemid delde van de bedrijfstak. De minder sterke groei van de omzet wordt onder meer toegeschreven aan het laat op gang komen van het eco nomisch herstel in de staten waar winkels staan en de scherpe concurrentie in het bijzonder van zelfstandige ondernemers. Giant Food heeft een klein eigen distributiecentrum van waaruit de 39 super markten van verse produk- ten worden voorzien. De be voorrading van de winkels geschiedt voor het grootste deel door een onafhankelijke groothandel. Een deel van de artikelen koopt Giant Food in via een coöperatieve inkooporganisatie Topco As sociates waarvan men mede- eigenaar is. Onder de naam Topco worden diverse pro- dukten naast de merkartike len aangeboden. Het bedrijfsresultaat van Giant Food vertoont tot 1981 een sterke groei. Over het jaar 1982 was er sprake van een daling, maar dit was het gevolg van een gewijzig de methode van resultaats bepaling. Over 1983 was er sprake van een geringe groei. Tijdens de presentatie wer den geen concrete medede lingen gedaan over de ont wikkeling van de winstmar ges in de VS. Van Meer vol stond met op te merken dat in zijn algemeenheid in de levensmiddelensector, dus ook in de VS, de marges on der druk staan. Algemeen wordt aangenomen dat de winstmarges in de VS aan merkelijk hoger liggen dan in Nederland. Ahold heeft er bewust naar gestreefd de BI-LO en Giant Food-supermarkten door lo kaal management te laten lei den, vanwege de specifieke kennis die de Amerikaanse markt vereist. Van Neder landse know-how is voorna melijk gebruik gemaakt op het gebied van de logistiek. H.J. van Everdingen (Uit „Het Financieele Dagblad" 23-11-1984).

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 11