Ger van der Eng bijna altijd op trektocht! n EenMeesterlijke" bariton in de Rechten Flitsen pagina y Jan Mare Bruin Studiebeurs Langlaufen Hoge bariton Net wielrenners Uithalen Niet bezeten Weigering Op de afdeling Juridi sche Zaken van Ahold is mr. Jan Mare Bruin werkzaam, die naast Meester in het Interna tionaal Recht ook een zeer begaafd bariton is. Redactie Flitsen zocht hem op temidden van de „stoffige boeken der rechtsgeleerdheid". Jan Marc is part-time mede werker op Juridische Zaken Ahold. De tijd die hij over heeft, besteedt hij aan zijn zangcarrière. Gezien zijn ca paciteiten zou men met recht kunnen spreken van een „Meesterlijke" bariton in de Rechten. Op de vraag of hij altijd al heeft willen zin gen, zegt de bescheiden Jan Mare: „Eigenlijk niet, hoewel ik mij al vroeg op muzikaal terrein bewoog. Het lot heeft me gewoon een beetje geholpen. Laat ik bij het be gin beginnen. Toen ik acht jaar was dat was in 1964 ging ik op piano- en orgelles. Mijn pianolerares vond dat ik een goede stem had en die moest ik maar eens ontwik kelen. Vooralsnog had ik ge noeg aan mijn piano- en or- Eindelijk wordt het ons dui delijk waarom de telefoon van de heer Gerbrand van der Eng in Den Haag maar nooit gehoor wilde geven. Gerbrand was op stap! Zelfs nu de sportieve oudgedien de van Albert Heijn op zijn stekkie aan de Weissen- bruchstraat is. weergekeerd blijkt het moeilijk een gaatje in zijn agenda te vinden. „Nee, deze week liever niet. Volgende week woensdag zou wat ons betreft wél kun nen. Ja ziet u, die zaterdag daarop gaan we weer op reis. Weekje met de caravan naar Egmond. We staan al jaaaa- ren in Noord-Holland. In de Egmondse zeeduinen pluk je de lekkerste bramen. Goed voor aanvulling van onze vi taminen." Na zo'n telefonische inlei ding mag het nauwelijks meer een verrassing heten wanneer de heer des huizes vol elan betoogt: „Die vijf jaar dat ik nu gepensioneerd ben zijn wérkelijk omgevlo gen! Maar vraag me niet wat ik nou precies heb uitge voerd, want dat zou ik ook niet meer weten. Verveeld heb ik me geen seconde." Van der Eng, nog altijd even lang, kaarsrecht en beleefd, eigentijds gekleed in mocca- gelles. Tijdens mijn laatste jaar aan het gymnasium volg de ik tevens de vooroplei ding Conservatorium in Am sterdam, want ik wilde me verder specialiseren in het bespelen van een kerkorgel. Mijn leermeester was Simon C. Jansen. Naast een begaafd organist, was hij ook koordi rigent. Zo kwam ik dus ei genlijk in het zangcircuit te recht en daar heb ik geen moment spijt van gehad. In tegendeel; op dit moment weet ik namelijk nog niet of ik nu met Rechten of zang mijn brood wil verdienen. Eén ding weet ik zeker en dat is dat ik zolang als moge lijk beide vakken wil blijven combineren. Binnen Ahold krijg ik daarvoor op dit mo ment alle ruimte en dat vind ik geweldig." Jan Mare kreeg tijdens zijn studie Rechten een studie beurs aangeboden door de Rotary Foundation om in Amerika Internationaal Recht en Amerikaans Recht te studeren. „Natuurlijk heb ik direct gekeken of één en ander met mijn muzikale as piraties was te combineren en dat kon." Aan de Samford University sins, ribcord broek en sport- shirt met open kraag, blijkt nog veel te zwemmen - al is het minder intensief dan zijn vrouw - en van tijd tot tijd achter de schildersezel te kruipen. 's Winters gaan de heer en mevrouw Van der Eng stee vast naar Miemingen in Oos tenrijk, om er fanatiek te langlaufen en zelfs nog aan wedstrijden mee te doen. Het echtpaar heeft inmiddels drie wijnreizen achter de rug naar Beaujolais - Bour gogne; Bordeaux - Cognac en de Elzas. Steeds in de ok tobermaand en alweer met de caravan. „Een hobby van me; ik heb ook de café-papie ren behaald", en steeds was de nu negentien jaar oude Volvo Amazone het vervoer middel. Het trouwe pronk stuk wordt als het lievelings nichtje van de familie ver troeteld en daarbij heeft de heer Van der Eng het geluk dat één van zijn drie zoons in Scheveningen een eigen ga ragebedrijf runt, dus het on derhoud hoeft niet tot poet sen beperkt te blijven. Een van de leukere bezighe den waar de vlotte causeur School of Music in de VS be haalde Jan Mare zijn eerste zangdiploma en zag men hem daar debuteren in twee Mozart-rollen. In „Cosi fan Tutte" speelde en zong hij de rol „Guglielmo" en in „Nozze di Figaro" die van Almaviva". „Tijdens dat jaar heb ik veel geleerd. Wat ope ra-traditie betreft is het een land met „big show" en daar ontbreekt het hier in Europa wel eens aan". De studie van Jan Mare Bruin was wat internationaler dan alleen Amerika. Zo studeer de hij in Frankrijk en Oos tenrijk. „In 1979 volgde ik een opleiding in het befaam de kasteel in Fontainebleau even buiten Parijs en wel aan de Ecoles d'Art Américaines. Eén van mijn leermeesters daar was Gérard Souzay, dé man van het Franse lied. Met name liederen van bijvoor beeld een Poulenc zijn me op het lijf geschreven, want die moeten op een toon hoogte worden gezongen, waarin ik als hoge bariton goed ben." In 1981 studeer de hij in de Operaklas van het Mozarteum te Salzburg (Oostenrijk). Voor de inge wijden: Jan Mare Bruin volg- geregeld zijn tijd mee door brengt is het rijden van vrachtjes voor die garage- zoon. „Dan belt-ie op; pa, ik kan niet weg en ik heb drin gend dat-en-dat nodig. Zou u dat misschien voor mij kun nen halen? Nou, dan pak ik de auto en rijd daar even heen voor die knul. Zo blijf je tenminste nog een beetje in beweging ook en het geeft de nodige afleiding." Wan neer hem schertsend wordt toegevoegd, dat hij dus tóch weer in zijn oude vak van boodschappenjongen is te ruggekeerd glijdt een warme glimlach over het gezicht van deze geboren Noordhol lander. Kennelijk dagen weer tal van dierbare herin neringen aan die „romanti sche" tijd op. Als het tweede kind in een gezin van acht moest de jon ge Gerbrand direct na school aan de slag. Geld voor de interpretatielessen oij Al fred Delier, Ré Koster en Horst Günter. Niet alleen de opera heeft het hart van Jan Mare ver overd. Hij houdt ook van ou de muziek. Zo heeft hij ge zongen bij „Cappella Am sterdam", een koor dat is ge specialiseerd in oude muziek zonder begeleiding Hier zong hij bijvoorbeeld werken van Sweelinck. Het liefst zingt hij, behalve het Franse repertoir natuur lijk Mozart, Verdi en Brahms. „Bij de liederen van die „jongens" kun je lekker uithalen", luidt eenvoudig zijn mening. De naam van de bariton is steeds meer te vin den op affiches van recitals en concerten. Zo treedt Jan Mare regelmatig op tijdens concerten, die worden geor ganiseerd door „Vrienden van het Lied". Op de vraag of zingen een soort bezetenheid is, ant woordt de 28-jarige bariton: „Neen, voor mij zeker niet. Ik ben niet zo iemand die al tijd met een sjaaltje om zijn hals en watjes in zijn neus rondloopt om maar niet ver mulo of HBS was er niet. De winkel van Albert Heijn in zijn toenmalige woonplaats Uitgeest kon de jongen wel gebruiken. Om per mand - later bakfiets - boodschap pen weg te brengen. De ene dag van Uitgeest naar Aker sloot en terug de andere dag naar Limmen...., enfin bijna altijd midden in de polder. En klanten die niet thuis wa kouden te worden. Voor mij geldt de slogan „Singing is a sport". Een goede lichamelij ke conditie is een eerste ver eiste. Natuurlijk moet je re gelmatig oefenen, maar ik sla best wel eens een dag over." Op dit moment studeert hij bij Jos Burcksen en Thom Bollen van het Utrechts Con servatorium, waar hij vol gend jaar zijn diploma solo zang hoopt te behalen. „Natuurlijk komt het zingen van toonladders op mijn oe- fenrepertoirc voor. Daar heb ik trouwens eens wat aardigs mee beleefd. Vroeger woon de ik op kamers en als ik toonladders begon te oefe nen, begon mijn buurvrouw mee te jubelen. Zij was een sopraan. Op zichzelf is bari ton-sopraan een aardige combinatie. Je hebt echter twee verschillende sopra nen: Goede en slechte en ren moest hij 's avonds nog maals bezoeken. „We waren net wielrenners in die tijd", spot de boodschappenjon gen-van-toen met een glim lach die niet vrij van wee moed lijkt. „En *s winters als het sneeuwde... en je kon er niet doorheen met de fiets... moest je bij een boer aan de overkant een arreslee halen en dan zo naar de klant. Maar soms begon het onderweg te dooien en dan moest je lo pend terug" De heer Van der Eng vertelt het zo laco niek. dat het er veel van weg heeft of hij zulke dingen van- daag-dc-dag nog doodge woon vindt. Maar de tegen slag van een collegaatje, dat door een vallend mandje over de kop ging en toen met een chaos van gebroken flessen bleekwater en ge scheurde zakken suiker bleef zitten, omdat hij niet naar de zaak terug durfde, trekt de heer Van der Eng zich nog altijd aan. mijn buurvrouw behoorde helaas tot de laatste catego rie." Jan Mare zei eerder dat hij het liefst zowel actief Mees ter in de Rechten wil blijven en daarbij zal willen blijven zingen. Als we diep in zijn hart kijken, wat zou hij dan zeggen? „Dat is een heel moeilijke vraag. Ten eerste duurt het heel lang voor je in deze tak van muziek goed je brood kan verdienen en ten tweede komt er behalve goe de capaciteiten en hard werken een dosis geluk bij om de hoek kijken." Voor besprekingen van optre dens van de banton Jan Mare Bruin, kan men terecht bij zijn impressario Het adres luidtPieter G. Alferink, Apollolaan 181, 1077 AT Amsterdam. Telefoon 020- 792925 Als jonge kerel van vijfen twintig had Ger van der Eng de euvele moed verder fiets- werk te weigeren. Het liep uit op een breuk met Albert Heijn. maar na een half jaar tje sloten beide partijen weer vrede en kon hij als vervanger aan de slag. En dat was eigenlijk de „vliegende start" van zijn langdurige carrière bij Ahold. De oorlog was voorbij, Ger leerde zijn toekomstige vrouw kennen, wilde trouwen en begon in de nachtelijke uren te stude ren voor alle mogelijke di ploma's die hem bij Albert Heijn van pas zouden kun nen komen. Die investeringen leverden het nodige rendement op, al vindt zijn vrouw nu - en het hoofd van het gezin beaamt het schuchter - dat hij eigen lijk veel te lang bij Ahold is gebleven. „Ik had een eigen zaak moeten beginnen", hoort hij zichzelf hardop zeggen. „Daar was ik het ty pe voor. Ik kon verkopen. Dat is later ook wel gebleken toen me werd gevraagd in de binnenstad van Delft een kaasshop van Albert Heijn te gaan runnen. Dat heb ik toen met zó ontzaglijk veel ple zier gedaan. Jammer dat het zo is afgelopen. Mijn opvolg ster had andere ideeén, dat zei ze ook. maar toen ik er later nog eens langs ging was die zaak er niet meer. Dat heeft me echt pijn gedaan. Het was de bedoeling even tueel meerdere van deze kaasshops te openen. Op mijn vraag waar die bleven antwoordde één van de di rectieleden: „We hebben he laas geen veertig Van der En- gen bij Albert Heijn." Met dat mooie compliment zou menigeen de koning te rijk zijn. De heer Van der Eng is dat ook wel, maar had toch veel liever nog achter de toonbank gestaan. Temidden van zijn medewerksters „Dat kan Inderdaad ja. We zijn net terug van een reis van zeven weken. Een reis via België, Frank rijk, Middellandse Zee, Monaco, Italië tot en met Livomo en terug door Toscane via Venetië, Mi laan, Zwitserland en Duitsland. Wij hebben deze reis gemaakt met de caravan, getrokken door on ze 19 jaar oude Volvo Amazone. Gisteravond zijn we thuisgekomen. Ja, dat is het voorrecht van ge pensioneerden." De heer Van der Eng (links) en zijn vrouw (midden) tijdens een van hun vele langlauftochten in Oostenrijk

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 9