Van Zeil: „Weinig verbetering voor detailhandel op korte termijn A. Heijn: „Detailhandel heeft koopkracht-injectie nodig' Ahold Tennistoernooi voor eerste keer indoor Miro Prestatie loop Volgend jaar zal de par ticuliere consumptie met 0,5 tot 1 procent stijgen. Voor de detail handel is dat een - zij het nog bescheiden - teken dat betere per spectieven zich aandie nen. Ondernemers in de detailhandel zullen wellicht denken dat ze er weinig voor kopen. Of liever, te weinig mee verkopen. Op de korte termijn is dat in derdaad het geval. Al dus staatssecretaris Van Zeil in zijn toespraak tot de Raad FGB. De bewindsman zag de toe komst voor de detailhandel, op langere termijn wat zon niger in: „De detailhandel in voedings- en genotmiddelen ervaart dit jaar een daling van de afzet. Voor volgend jaar wordt een lichte stijging verwacht. Voor de detailhan del in de non-food voorzien we voor dit jaar én voor vol gend jaar een daling van het omzetvolume, hoewel 1985 een wat minder ongunstig beeld geeft." Plechtanker Van Zeil, aangekondigd als „het plechtanker van het winkelbedrijf op het ministe rie van Economische Za ken", vond dat de situatie in de detailhandel de nodige zorg geeft. De huidige mati ging, zo zei hij, moet echter als een tijdelijk, noodzakelijk offer worden gezien: „Het proces van pijnlijke, doch onvermijdelijke ombuigin gen zal overigens nog enige jaren moeten worden voort gezet. Maar in algemene zin veert het bedrijfsleven weer op. De produktie neemt toe, bedrijven komen uit de rode cijfers, de ondernemings- en investeringszin trekt in be moedigende mate aan. In de marktsector begint zich nu weer een bescheiden uit breiding van arbeidsplaatsen af te tekenen en op het vlak van de spreiding van be staande werkgelegenheid zijn en worden bemoedigen de resultaten geboekt", aldus de staatssecretaris. Hij wees de vertegenwoordigers van de diverse handelsbedrijven op de verbeterde positie van de Nederlandse onderne mingen in de internationale concurrentie. „Maar hoe zit het dan met de ondernemin gen die het vooral moeten hebben van de koopkrachti ge vraag in het eigen land?, zo zult u vragen. Die vraag is immers sterk onder druk ge komen door het op matiging en ombuiging gerichte be leid van de regering. En niet in de laatste plaats in uw be drijfstak ervaart men daarvan de gevolgen", wist de staats secretaris. Zure effecten „Ongetwijfeld zou de detail handel het in de afgelopen tijd minder moeilijk hebben gehad wanneer de regering geen resoluut matigingsbe- leid zou hebben gevoerd. Maar als wij dat beleid, met zijn inderdaad vrij zure ef fecten. achterwege hadden gelaten, dan zouden de pij lers van onze welvaart steeds verder zijn ondergraven. Dat zou onvermijdelijk leiden tot een langdurige en aan merkelijke teruggang in koopkracht, vergeleken waarmee de huidige proble matiek in de bedrijfstak in het niet zou vallen", zo stel de de heer Van Zeil. „Korte-termijn verbeterin gen zouden dan worden be taald met zeer ernstige ver slechteringen op de langere termijn. Tegen die achter grond hebben wij besloten nu duidelijk bij te dragen aan het structurele herstel van onze economie. Ik zei al dat de nationale produktie en in vesteringen weer toenemen. De particuliere consumptie loopt daarbij nog achter, maar ik ben ervan overtuigd dat het hier om een fase-ver schil gaat", aldus de heer Van Zeil. Dat de consumptieve bestedingen volgens de Miljoenennota on geveer 0,5 procent zul len stijgen, betekent voor de detailhandel vrijwel niets. Het wil praktisch alleen zeg gen dat de mensen meer aan vaste lasten zoals huren, verlich ting en verwarming gaan betalen. Om de detailhandel een wat zonniger toekomstper spectief te bieden, is een werkelijke, con crete koopkracht-injec tie nodig. Zo'n impuls zou de bestedingen on getwijfeld doen aan trekken. Een kritische A. Heijn, Ahold-president en voorzit ter van de Raad FGB, liet dui delijk merken niet ingeno men te zijn met de ontwik keling van de nationale eco nomie. „Er is bepaald nog geen sprake van herstel over de gehele linie", zo zei hij. „Weliswaar is er na zo'n twee jaar loonmatigingsbe- leid nieuw vertrouwen en gematigd optimisme, en het gaat de grote multinationale, op export gerichte, indus triële bedrijven langzamer hand weer beter. Maar op onze binnenlandse markt is de toestand nog lang niet zo rooskleurig. En dat zeker niet in de bedrijfstakken die afhankelijk zijn van de con sumptieve vraag", aldus de heer Heijn. Daling Hij wees op het feit dat van de consumptieve bestedin gen, vorig jaar 228 miljard gulden, nog slechts 90 mil jard gulden bij de detailhan del werd besteed. „Dat wil zeggen dat het aandeel van de detailhandel nog steeds terugloopt en thans duidelijk beneden de 40% is gezakt. De overige 60% zijn met na me de vaste lasten. Een be grensde maar toch duidelijk herkenbare lastenverlichting voor de consument zou ui termate gewenst zijn. Peilin gen wijzen uit dat het consu mentenvertrouwen weer aan het groeien is. Deze ver heugende aanwijzing zou door een zekere verruiming van de koopkracht verder kunnen worden versterkt. De zeer gevarieerde en on zekere koopkrachtvoorspel lingen bieden in dit opzicht geen enkel houvast", aldus de heer Heijn. De door de Raad FGB ge vraagde injectie van de koopkracht zou naar zijn me ning zonder twijfel ook posi tieve gevolgen hebben voor de werkgelegenheid in het grootwinkelbedrijf. „Veel van de sterk arbeids-inten- sieve winkelbedrijven zitten fors in de problemen. Tegen de achtergrond van de nog altijd hoge werkloosheid is deze situatie in feite niet aan vaardbaar", meende de heer Heijn. Hij haalde daarbij cij fers aan van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, die aantonen dat in de afgelopen vier jaar 18.000 werknemers uit de detailhandel zijn ver dwenen. In dat verband her haalde hij zijn oproep zo ge richt mogelijk iets te doen aan de jeugdwerkloosheid. Zelfs bleek hij van mening dat daar bij de invulling van het arbeidsvoorwaardenbe leid bij voorrang aandacht aan moet worden besteed. „De Nederlandse samenle ving kan zich niet veroorlo ven een generatie jeugdigen zonder enig uitzicht naar de toekomst toe te laten leven." Op zaterdag 29 september jl. werd voor het zevende achtereenvolgende jaar het Ahold Tennistoernooi ge houden. Werd in de voor gaande jaren altijd buiten ge speeld, nu werd het gravel echter ingeleverd voor de houten vloer van het Tennis- centrum in Uitgeest. Bijna negentig tennisliefheb- bers hadden zich voor het toernooi, dat werd verspeeld in vier categorieën, opgege ven. Vanaf negen uur 's mor gens werd op zes banen steeds met wisselende part ners 4 x 35 minuten ge speeld. Rond kwart voor zes eindig den de laatste partijen waar na de organisatoren Jaap Pa- meijer, Teun Roodenburg en Nico' Ris de prijzen, die be schikbaar werden gesteld door diverse werkmaat schappijen, uitreikten. De uitslagen: Groep 1 (laagste catego rie) Dames: 1 J.H. Boekelaar 2 I. Mandjes-Kee 3 C. Klinkenberg Heren: 1 Th. Jongmans 2 W. Jansen 3 E. Smit Groep 2A (midden cate- gone) Dames: 1 N. Tan 2 C. Koene 3 M. v.d. Ven Heren: 1 T. Balk 2 M. Markies 3 P.C.W. Vos Groep 2B (Sub top) Dames: 1 I. Jansen 2 J. van Petten 3 K. v.d. Meer Heren: 1 2 N. Ris, W. Volgers 3 P. van Doorn Groep 3 (top) Dames: 1 R. Persijn 2 C. Ris 3 A. v.d. Saag Heren: 1 W. Kesteloo 2 O. Tepaske 3J. Pameijer De winnaars van Groep 3, Rodie Persijn en Wim Keste- lo, ontvingen als beste spe lers van het toernooi een wisselbeker. Volgens de or ganisatoren was het eerste Indoor Toernooi bijzonder geslaagd en men verwacht dan ook dat volgend jaar nog meer Ahold'ers zullen in schrijven op dit sportief maar ook gezellig toernooi. Zondag 30 september jl. werd door Miro Vlissingen voor de tweede keer een prestatieloop gehouden voor medewerkers en hun familieleden. Ook ditmaal werd het door de grote deel name weer een succes. On danks het miserabele weer gingen toch 86 deelnemers van start. Er moesten twee afstanden worden gelopen: de dames 2'/2 km en de he ren 5 km. De beide organisa toren van de prestatieloop, Lou Rison en Jan Vos eindig den als eerste resp. tweede. Bij de dames finishte Judith Vos als eerste. Iedere deelne mer ontving bij aankomst een herinneringsmedaille. Na afloop vond er een verlo ting plaats waarbij iedere deelnemer een prijs kon winnen. Aandelen tan A)x)ld ivorden verloopt op de Beurs via zgn. te gunnen, waren zij 31 ok- al jarenlang vet lxindeld op hoeklieden, terwijl de Optie- tober jl. de gast van Marvelo de Amsterdamse Beurs. Enige beurs marketmakers kent. te Zaandam. Tijdens de tijd geleden kwam daar ook rondleiding in de koffiefa- de handel bij op de Optie- Om die, toch nauw bij Ahold briek werd deze groepsfoto beurs die eveneens gevestigd betrokken, handelaren eens gemaakt, is te Amsterdam. De handel een blik achter de schermen

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 6