Jeugdige werklozen en schoolverlaters bij AH aan de slag Inkoopafdeling DTP houdt Ahold-inventaris op peil Flitsen zocht er twee op r iiuöoii c. het vroegtijdig inspelen Links de heer W Muijder- op wensen van de werkmaat- man, rechts de heer J. /leer schappijen ten aanzien van mans. nieuwe produkten. Enige inkoopcijfers over 1983: Totale inkoop 63.000.000.- waarvan: 8.000.000.- via magazijn Wormer 37.000.0.00.- direkte levering aan de filialen 18.000.000.- verpakkingsmaterialen Inkopen voor een veelzijdi ge onderneming als Ahold betekent, je weg zoeken tus sen de wensen van de op drachtgever en mogelijkhe den van de leverancier Zelfs in standaardartikelen zijn al tijd verbeteringen mogelijk, zodat permanent toetsing moet plaats hebben De inkoopafdeling DTP richt zich vooral op de inventaris van Ahold-vestigingcn, maar hoe breed dat begrip nog is blijkt uit de AH-order voor 120.000 strekkende meter stof waaruit 50 a 60.000 jas sen, bodywarmers en nog eens 13.000 sloven moeten worden gemaakt. De heer Muijderman is sinds 1 juli 1984 hoofd van de af delingen Inkoop en Maga zijn. Daarvoor zat hij vier jaar als chef-inkoop op de grote vaart en ca. 15 jaar in het inkoopvak waarvan laat stelijk als chef-inkoop bij RSV Botlek (1.200 medewer kers). Hij vertelt: „De over gang naar Ahold is mij erg meegevallen, ook al omdat de aard van mijn werk vrij wel gelijk bleef. Ook hier Voorganger van de heer W. Muijderman als hoofd afdeling In koop DTP was de heer F.C. Blok, die, medio 1984 na 26 jaar AH zijn functie wegens ge zondheidsredenen heeft moeten neerleg gen. heb ik een zeer gemotiveer de groep medewerkers." Het takenpakket van de DTP- inkopers laat zich in drieën splitsen: a. het aanleggen en op peil houden van voorraden van de meest voorkomende arti kelen (winkelwagens, kas sa's. koelmeubels, stellingen etc.). Deze worden opgesla gen in het 2.500 m2 grote magazijn aan de Veerdijk te Wormer, waar acht mensen voor de afhandeling zorgen; b. het kopen van grotere en vaak duurdere eenheden, die rechtstreeks door de leve rancier aan de winkel of dis tributiecentra worden gele verd; W. Muijderman: „Bij nieuwe ontwikkelingen werken wij uiteraard samen met specia listen van Ahold zoals de af deling Organisatie Albert Heijn en eigen DTP-afdelin- gen. Ander voorbeeld is het on derzoeken of een bepaald weegsysteem ook toepas baar is bij Albert Heijn. „In feite dienen alle suggesties in dat opzicht door ons, sa men met AH, op haalbaar heid te worden onderzocht. Bovendien dient daarbij te worden beoordeeld in hoe verre een leverancier in staat is aan onze wensen te vol doen zonder dat dit voor ons prijsverhogend werkt", aldus de heer Muijderman. Inkopen bij Ahold is dus geen werk, dat volgens een vast stramien verloopt. Steeds wijzigen de wensen. Maar ook de verkoopstrate gie in het winkelbedrijf zorgt met regelmaat voor extra opdrachten. ,Als er in de fi lialen een broodpromotie wordt gehouden moeten wij voor extra display-materia len zorgen. Maar ook als vol gend jaar filialen overgaan op het Point- of Sale-systeem moeten wij er mede voor zorgen dat nieuwe check outs op tijd klaar staan." vens is afgesproken dat AH in augustus nog hon derd jeugdige werklozen en schoolverlaters in dienst zal nemen. Vóór 1 juli van het volgend jaar zullen daar nog eens hon derd jongeren bijkomen. Bij het AH-filiaal „In den Boogaard" in Rijswijk zijn op dit moment vijf schoolverlaters in oplei ding die in het nieuwe jeugdfiliaal aan de Hildo Kroplaan (Houtwijk) in Den Haag, waarvan de opening op 5 december aanstaande plaats vindt, aan de slag kunnen. Flit sen sprak met twee van hen - Willem Wenken- bach en Marrie de Kwant - en met bedrijfsleider Ton Slijkhuis. Ton Slijkhuis was evenals zijn elf collega's in zone 8842, nauw betrokken bij de selectie van jeugdige werk lozen en schoolverlaters. „Als je nieuwe medewerkers gaat werven, ga je natuurlijk eerst naar het Arbeidsbu reau. Daarnaast hebben we hier in onze zone - en dat is vrij uniek - in alle 12 filialen een wervingsposter opge hangen. Geïnteresseerde jongeren konden ter plekke contact opnemen met de be drijfsleider die een oriënta- tiegesprek met hen voerde. Bleek een sollicitant ge schikt, dan werd de naam doorgegeven aan wervings coördinator Bob van der Knaap, bedrijfsleider van AH 1144 Hij zorgde dat er ge sprekken volgden tussen de kandidaat en de nieuwe be drijfsleider van het jeugdfi liaal, Theo Bartels. en zone Personeel- en Opleidings functionaris (ZPOF) Jannie Dekker." De vijf medewerkers die op dit moment in opleiding zijn bij AH In den Boogaard - in totaal zijn er twintig geselec teerd voor het nieuwe jeugdfiliaal aan de Hildo Kroplaan - zijn Willem Wenkenbach 18) in oplei ding voor afdeling zuivel-, Marrie de Kwant (17) in opleiding voor de AGF-afde- Iing: Sonja Groenendijk 17) in opleiding voor kanti ne en deli: Karin Verhaart (16) en Manuela Ciszows- ki (16) in opleiding voor caissière. „De nieuwe medewerkers worden hier begeleid door het personeel dat in functie direct boven hen staat. Zij kennen namelijk het klappen van de zweep en kunnen de nieuwe mensen het meest praktijkgericht opleiden. Na tuurlijk onder directe ver antwoordelijkheid van de af delingschefs", aldus Ton Slijkhuis. Willem Wenkenbach en Marrie de Kwant gingen di rect na hun schoolopleiding praten op net Arbeidsbu reau. Toen zij hun wensen met betrekking tot een baan kenbaar maakten, werden ze in contact gebracht met be drijfsleider Theo Bartels van het nieuwe jeugdfiliaal en de ZPOF Jannie Dekker. Op de vraag waarom ze di rect vanuit de schoolbanken solliciteerde in plaats van eerst eens rustig op vakantie te gaan, antwoordt Marrie: .Als je eerst op vakantie gaat en je gaat daarna pas sollici teren dan zijn alle baantjes weg." Willem: ,Als je op school zit en er binnenkort afgaat, doemt direct het werkloos- heidsspook voor je op. Aan gezien ik er helemaal niet van houd elke dag thuis te zitten ben ik direct gaan sol liciteren en het is me hon derd procent meegevallen dat het de eerste keer al raak was." Willem werkt weke lijks 30 uur en Marrie 29 uur. Op de vraag of ze niet liever een volledige baan willen, hebben ze een ver schillend antwoord. Willem: „Dit project is bedoeld zo veel mogelijk jongeren aan werk te helpen. Dat kan het beste op basis van een deel tijdbaan. Ik vind het ook een voordeel om op deze basis te- werken want je hebt meer vrije tijd en die kan ik best gebruiken." Marrie zou het liefst een vol ledige baan hebben: „Ik kan er nu eenmaal niet tegen om thuis te zitten. Het liefst ben ik de hele dag aan het werk. Dat wil niet zeggen dat ik al leen maar om mezelf denk. Natuurlijk gun ik iedereen werk maar als ik een volledi ge baan zou kunnen krijgen, zou ik niet lang na hoeven te denken." Overigens hebben de jonge ren die in de jeugdfilialen werkzaam zijn een zgn. „Groeicontract", hetgeen in houdt dat zij per „leeftijds jaar een aantal uren groeien" met een uiteindelijk maxi mum van 36 uur per week. Onwijs gaaf Over hun opleiding zijn bei den zeer tevreden. Willem: ,Je wordt uitstekend bege leid. Als ik kijk naar wat ik heb geleerd in die eerste week, is dat niet te danken aan mijzelf maar met name aan Rob Ouwehand (Verko per C) en Mare Lomans (Af delingschef)." Marrie: „In het begin stond ik nogal sceptisch tegenover de AGF- afdcling. Onder leiding van Fred Berendse heb ik de smaak echt te pakken gekre gen en zou niet meer naar een andere afdeling willen. Fred is een rasechte groente man die alle kneepjes van het vak kent. Mag ik het op z'n Haags zeggen? Gewoon onwijs gaaf!" Marrie en Willem werden naar hun zeggen uitstekend in het AH-filiaal In den Boo gaard opgevangen. „Vanaf de eerste dag hoorden we er al direct bij", zegt Marrie. Of ze het niet jammer vinden om straks naar het nieuwe filiaal te gaan? Volmondig zeggen ze allebei dat ze ernaar uit kijken want ze ervaren het als een groot voorrecht om straks met een grote club jonge mensen de schouders te zetten onder een nieuw fi liaal. Willem tot slot: „Die gezellige sfeer die hier is, zullen we daar straks gaan maken. Daarvan ben ik over tuigd." Willem Wenkenbach voelt zich al een op en top „zuivelman" Tijdens de CAO-onder- handelingen die Ahold enerzijds en de Diensten bonden FNV en CNV en de Unie BLHP anderzijds enige maanden geleden voerden, is een principe akkoord bereikt, onder meer betreffende de be strijding van de jeugd werkloosheid. Dit mede naar aanleiding van de oproep daartoe door de centrale werknemers- en werkgeversorganisaties in de Stichting van de Ar beid. Overeengekomen is het aantal jeugdfilialen in plaats van naar tien op zestien te brengen. Te- Nieuwe bedrijfskleding voor alle winkel- en magazijnmedewerkers van Albert Heijn en de invoering van 400 nieuwe check-outs met bijbehorende inventa ris in verband met de invoering van Point of Sale. Twee voorbeel den van zaken die de afdeling inkoop van de Dienst Technische Pro jecten momenteel be zig houden. Voorbeel den, meer niet. Het „boodschappenlijstje" dat het team van het hoofd van de afdeling Inkoop, de heer W. Muijderman, onder handen heeft is vele malen langer. Het loopt van koelmeubel tot winkelwagen en van bureaustoel tot compressor.

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 5