Hoe werkt scanning? AHOLD EN AUTOMATISERING Eerste microcomputer voor kassaverwerking pagina4 Flitsen 712345 6789 Nabije toekomst In dc resterende 12 winkels wordt ervaring opgedaan met kassasystemen die een grote rol in de nabije toe komst zullen gaan spelen. Die winkels zijn namelijk uit gerust met een scanningsys- teem. Dat betekent dat de prijs van een artikel niet meer op de kassa behoeft te worden aangeslagen, maar dat in plaats daarvan de cais sière de streepjescode die op artikel of weegschaalbon is afgedrukt, over een lees- venster in de check out kas sameubel) haalt. De compu ter waarmee de kassa is ver bonden „leest" die code waarin de naam en de prijs van het artikel „zitten" opge slagen en geeft de kassa „op dracht" deze gegevens op de kassabon af te drukken. Voordelen De voordelen voor direct betrokkenen zijn duidelijk: de caissière hoeft niet meer bang te zijn voor het maken van aanslagfouten op het kas register of omdat zij de prijs van een onbeprijsd artikel niet precies zou weten; de wachttijden aan de kassa worden iets korter en de Als proef u enl enige tijd gele den in All filiaal 1186 te Ca- stricum de eerste microcom puter geplaatst voor de kassa verwerking. Na de invoering van de order entiy is dit de belangrijkste stap op bet ge bied van de winkelautomati sering tot nu toe. Naast de to tale kassa verwerking wordt de computer ook gebruikt voor order entry waarmee bepaalde nadelen van de tot dat moment toe gevoerde be stelprocedure komen te ver vallen. Projectleider winkel automatisering, de beer P Langerhorst (midden) stelde in samenwerking met de beer Boerlijst, bedrijfsleider van fi liaal Castricum, de micro computer onder bet toezietzd oog van de projectmedewer kers in gebruik. winkelbedrijf is dat fabrikan ten, groothandelaren en win keliers dezelfde streepjesco despecificatie gebruiken. Niet alleen in Nederland, maar ook in zo'n 25 andere landen. Reuze gemakkelijk, want het pakje Engelse thee, de doos Belgische bonbons en het pakje Franse kaas kun nen zonder meer in het win kelassortiment worden op genomen en in elk land wor den „gelezen". De code die wij gebruiken wordt FAN genoemd. EAN is een afkorting van European Article Numbering. (In het Nederlands vertaald door UAC: Uniforme Artikel Code ring). De code wordt ver meld in streepjes en in cij fers. De streepjes zijn be stemd voor de scanner, de cijfers voor de caissière die ze kan intikken als het artikel niet kan worden gescand door bijvoorbeeld een be schadiging van de streepjes code. Geheel links staat het landennummer bestaande uit twee cijfers - Nederland is 87 - daarnaast in vijf cijfers de gegevens van de fabrikant of leverancier, dan vijf cijfers voor het artikelnummer en geheel rechts in één cijfer de code die de juiste kassahan deling controleert. De streepjes die bij dat cijfer ho ren, veroorzaken het piepje dat opklinkt als de scanner het artikel accepteert. Zoals in één van de vorige afleve ringen van deze rubriek is verteld, kan de computer al leen werken met woorden en getallen die in nullen en enen zijn vertaald. Als we het nummer van de streep jescode op de kassa zouden intikken, dan codeert de computer de cijfers in nullen en enen. De door het lees- venster gelezen streepjes worden eveneens gecodeerd in nullen en enen, want met die nullen en enen kan de computer wat doen. Elk cij fer van het artikelnummer wordt in de streepjescode voorgesteld door streepjes in zwart of wit. De streepjes - ze lijken allemaal zwart, maar het wit ertussen zijn ook streepjes - bestaan uit modules. Elke module stelt een nul of een één voor en kan daarom door de compu ter worden gelezen. Als de computer de streepjescode heeft gelezen, haalt hij het artikelbestand uit zijn geheu gen op en de voor de kassa afhandeling belangrijke ge gevens, te weten artikel en prijs worden op de kassabon afgedrukt. Alleen maar voordelen? Computers en automatise ring zijn voor veel mensen negatieve begrippen. Oorde len zonder te weten waar het precies om gaat, is dom. Een computer is gewoon een stuk gereedschap dat al leen maar doeltreffend kan worden gebruikt als de men sen die ermee werken vak bekwaam zijn en daartoe worden opgeleid. Compu ters maken van een slechte organisatie geen goede. Dat kunnen mensen efficiënter doen met behulp van een computer. Daarom moeten mensen heel geleidelijk op automatisering worden voorbereid. Stap voor stap. Dat geldt in het winkelbe drijf niet alleen voor mede werkers, maar ook voor de klanten. Dat zijn ook direct betrokkenen. Door automa tisering heel geleidelijk in te voeren, worden zowel me dewerkers als klanten er ook heel geleidelijk vertrouwd mee. En dat is ook gebrui kersvriendelijkheid! Het Europese artikelnummer op de verpakkingen. Zowel m streepjes als in cijfers. Links het landennummer van twee cijfers, dan het aansluitnummer van de fabrikant (vijf cijfers) en daarna het specifieke artikelnummer, eveneens vijf cijfers. Helemaal rechts het cijfer voor een automa tische controle op de juist heid van het ingelezen nummer. Elk streepje bestaat uit modules. Een module stelt een 1 of een nul voor, al naar de kleur. Met die code van enen en nullen zoekt de computer de artikelgege- vens op in zijn geheugen. In de vorige aflevering van „Ahold en automatise ring" is uitgelegd dat „scanning" - het inmiddels redelijk ingeburgerde woord voor geautomati seerd afrekenen - noodzakelijk is, wil Albert Heijn 's Lands grootste kruidenier blijven. Com puters en automatisering zijn onderwerpen die ruim aandacht krijgen in dag- en weekbladen en op radio en TV. Prima, want automatisering is een onderwerp waar iedereen dagelijks mee heeft of krijgt te maken. Zelfs bij het kopen van een pot pindakaas. Maar wat zit er allemaal technisch aan scannen en streepjescodes vast en hoe werkt scanning? Op deze vragen wordt in deze afleve ring ingegaan. gcnlijk de linkerarm), maar met twee handen over het kassameubel en leesvenster geschoven. Ook die verande ring is prettiger voor de cais sière. Al met al is dc overgang van de traditionele kassa naar het scanningsysteem <x>k uit er gonomisch oogpunt, dus vanuit de leer die zich bezig houdt met de „lichamelijke" omstandigheden, een verbe tering. In het geheugen van een computer worden de gege vens ingevoerd die voor de kassabehandeling belangrijk zijn. Dat zijn het artikelnum mer, de prijs en de omschrij ving daarvan. Het totaal van die gegevens heet in compu tertaal een artikelbestand. Om te zorgen dat de compu ter het artikel met naam en prijs op de kassabon afdrukt, moet hij een opdracht krij gen. Dat geschiedt dus door de streepjescode van het ar tikel over het leesvenster te halen. Met die informatie duikt de computer in zijn ge heugen en diept daar de be nodigde gegevens op. De winkelcomputer weet aan de hand van de informatie - het artikelnummer - waar in het geheugen vol artikelbe standen hij prijs en ben; ming van het betreffende ai tikel kan vinden. Gebruikers vriendelijk De acht- of dertiencijferigt codenummers zouden moe ten worden ingetikt om door de computer te kunnen wor den verwerkt. Een menselij ke handeling waarbij het ge vaar op fouten levensgroot aanwezig is. Daarom is het veel veiliger en eenvoudi ger - gebruikersvriendelijker heet dat in computertaal - om de computer zelf het ar tikel te laten lezen. De com puter kan met behulp van een leesvenster feilloos streepjes lezen door ze met een - absoluut ongevaarlijke - laserstraal af te tasten. Door elk getal of elk begrip te co deren met groepen bepaalde streepjes die van andere streepjes in dikte verschil len, stelt dc laserstraal in het leesvenster dc verschillen vast en de computer weet exact wat er wordt bedoeld. Wat stellen de streepjes voor? Eén van de aardige kanten van automatisering in het 7 modules In alle winkels van Albert Heijn wordt het bestellen van goederen grotendeels geregeld met een elektro nisch bestelsysteem dat „or der entry" heet. Dat systeem hebben we al in een vorig ar tikel van deze rubriek behan deld. Door het werken met order entry is de streepjes code voor de medewerkers een verschijnsel geworden dat inhoud heeft en dat iets vertegenwoordigt. Aan de kassa is dat nog niet altijd het geval. In de winkels van AH zijn op dit moment verschil lende afrekensystemen in ge bruik. Zo zijn er winkels met mechanische kassa's, winkels met elektronische kassa's en winkels met groepentoets- kassa's. Door bij die laatste soort kassa's eerst het num mer van een artikel, of de voorkeurstoets van het arti kel in te toetsen, krijgt men een overzicht van hetgeen in die artikelen wordt ver kocht. Van de 450 AH-win- kels werken er 438 met eer dergenoemde systemen. klant kan de kassabon ge makkelijk controleren en zal vervolgens zien dat alles klopt omdat een computer geen fouten maakt. Er zijn echter nog meer direct be trokkenen tevreden. De me dewerkers behoeven niet langer elk gesymboliseerd artikel te beprijzen, zodat er minder verlies optreedt door beprijzingsfouten. De bedrijfsleider heeft boven dien de gelukkige weten schap dat bij iedere kassa-af handeling zijn voorraad au tomatisch wordt bijgewerkt. Bovendien worden centrale prijswijzigingen direct in de computerterminal inge voerd. Dat gebeurt ook met de wekelijkse aanbiedingen. De actieprijzen worden dan op de juiste datum weer op het normale niveau terugge zet. Minder vermoeide caissières Het scanningsysteem biedt meer mogelijkheden om de caissière in een lichamelijk meer verantwoorde houding te laten werken. Daardoor is de vermoeidheid aan het einde van de werkdag min der dan bij de andere kassa's. Alle handelingen vinden im mers plaats vóór de caissiè res, die dus tijdens het afre kenen niet meer moeten draaien. Daarnaast worden de af te rekenen goederen niet meer met één hand (ei-

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 4