ingezonden brieven Nieuwe Ahold-autoverzekering kenmerkt zich door zeer aantrekkelijke voorwaarden Een moderne fabriek is net een spookhuis Wat een flauwe kul. Flitsen pagina 9 J.J. Gras (78) uit Zaandam: 77 Er is goede reden om uw auto via Ahold te laten verzekeren; tot die conclusie komt Flitsen na een gesprek met de heer JA. Rozemeijer, medewer ker van de afdeling Verzekeringen. „Neem alleen al de premie die duidelijk lager ligt dan bij ande re verzekeringsmaatschappijen. Bovendien zijn de voorwaarden van Centraal Beheer (CB), waar mee het nieuwe autoverzekeringscontract werd afgesloten, extra aantrekkelijk." Voor particulieren was het al kcringscontract; dat wil in enkele jaren mogelijk auto's te verzekeren op basis van de bonus/malusregeling. Sinds kort is het ook moge lijk deze regeling op te ne men in een collectief verze- onze situatie zeggen in een verzekering voor Ahold-me- dewerkers. Rozemeijer: „Wij hebben verschillende offer tes laten uitbrengen en daar bij is Centraal Beheer duide lijk als beste uit de bus geko men." Het nieuwe contract met GB heeft er al toe geleid dat het aantal deelnemers bij Ahold met ruim 300 is toegenomen tot in totaal 3500. Te verzekeren zijn alle risi co's: WA casco (zgn. all risks), WA-top (tegen alle van buiten komend onheil zoals brand, diefstal etc.) en WA (schade toegebracht aan derdenDaarnaast bestaat de mogelijkheid om voor 39,- per jaar een rechtsbij standverzekering en voor ongeveer 49.- een ongeval lenverzekering voor inzit tenden te sluiten. Voorbeelden Als voorbeelden van de aan trekkelijke voorwaarden noemt Rozemeijer: er wordt geen toeslag geheven voor jongeren tot 24 jaar, er is geen beperking in het aantal te rijden kilometers, wie jaarlijks minder dan 12.000 km rijdt krijgt zelfs een kor ting van 5 a 10% Het bonus/malussysteem (vervanger van de no-claim- regeling) zorgt voor een ex tra beloning van de zeer goe de (schadevrije) automobi list. Indien deze drie jaar de hoogste korting 75% heeft, dan blijft deze ook nog gelden na één schade. Ander pluspunt is de snelle betaling bij schade. Een expert komt binnen 24 uur de schade op nemen. De verzekerde be hoeft geen grote bedragen voor te schieten, omdat CB dat rechtstreeks regelt met de reparateur. Informatie Alle 35 000 medewerkers van Ahold ontvangen bin nenkort schriftelijke infor matie over de autoverzeke ring bij Centraal Beheer. Wie meer informatie wil kan ge bruik maken van het daarbij gevoegde formulier. Daar mee kan een offerte worden gevraagd bij CB. Alle medewerkers van Ahold en hun huisgenoten kunnen hun auto bij CB verzekeren. Bij uitdiensttreden dient men zelf voor opzegging te zorgen. „Als ik nu in de fabriek kom is alles anders. Het is net een spookhuis. Veel leven en herrie en je ziet er geen kop." Een kernachtige uit spraak van de heer J.J. Gras (78) uit Zaandam die in totaal 40 dienst jaren maakte bij „het concern". De eerste 25 daarvan bij de door Al- bert Heijn overgeno men bedrijven van Keg (Zaandam) en toen nog 15 jaar bij AH. De ver pakkingsafdeling was zijn domein. Dat het daar niet meer zo toe gaat als vroeger is aan zijn uitlating duidelijk te merken. Jo Gras was eigenlijk voorbe stemd om via de Ambachts school in „de metaal" te recht te komen. Ondanks dat er in de crisisjaren grote werkloosheid heerste kon hij toch enige tijd bij vlieg tuigfabriek Fokker aan de slag en daarna bij Verkade voor de bouw van de be schuitfabriek. De heer Gras zag zijn toekomst toch in een ander vak: „Eten moet een mens altijd, dacht ik, daarom zocht ik werk in de levensmiddelenbranche." Hij vond dat werk bij Keg. Boodschappenlijst je Het loon was voor die tijd, 1930, niet eens zo slecht: 22.- per week. Mevrouw Gras: „Maar toen we trouw den was dat loon toch te laag om vaste klant bij Keg te worden. Keg was voor die tijd een dure zaak. Ik kocht mijn eerste boodschappen bij Albert Heijn, in het win keltje op de hoek van de Zuiddijk en de Prinsenstraat in Zaandam. Dat boodschap penlijstje heb ik nog steeds, met de prijzen erbij." Bij Keg kwam Jo Gras op de VA, de verpakkingsafdeling. Men stelde hoge eisen aan het vakmanschap van de mensen en daarom moest ook de heer Gras in Amster dam een cursus warenkennis volgen. „Ik kon later precies zeggen of er „lapsang" in de thee zat. Lapsang is een sterk gefermenteerde thee soort, die alleen in de zilver verpakking werd gebruikt. Bij Albert Heijn geloofden ze dat niet. Hoe kon een machi nedrijver dat nou weten? Maar dat kwam door die cur sus en doordat wij de thee zelf moesten mêleren. Ik merk het meteen als de thee niet helemaal goed is." Het 25-jarig dienstverband bij Keg staat Jo Gras en zijn vrouw nog helder voor de geest. „Ik kreeg een kaasje van meneer Keg en van het bedrijf 100 gulden." Een week daarna, hij was toen waarnemend be drijfsleider van de Keg-zaak op de Dam, hoorde hij bij het ophalen van de „boek jes" bij een klant: „Gras, je hebt een andere baas. Jullie zijn overgenomen door Al- bert Heijn." Het stond al in de krant maar het personeel wist nog van niets. „Het was wel sneu voor de hagel-nieu- we bedrijfsleider van de win kel", weet Gras zich te herin neren, „die was net gekomen uit het filiaal van Albert Heijn op de Koog! Nu zat hij weer bij zijn oude baas." ving. Met hun vrije tijd wis ten de heer en mevrouw Gras ook best raad en zij we ten dat nog, met de operette- vereniging Czaar Peter, die bij hen thuis is opgericht. In hun woning zijn talrijke re petities gehouden. De heer Gras was 23 jaar eerste pen ningmeester en bij een „uit verkocht huis" gingen er wel eens forse bedragen door zijn handen. Mevrouw Gras vond dat wel eens „grieze lig". De heer Gras is thans tweede penningmeester. Ook is hij nu betrokken bij het bejaardenkoor van het Dirk Prins-centrum. „Ik kom haast tijd tekort", zegt de heer Gras. „maar ik ben overal nog met plezier bezig. Dat wil ik zo houden." Foto. Op het clak van het Keg- gebouw omstreeks 1950. Ach terste rij rechts Jo Gras. Ver der op de foto o.m. Douwe Onrust, Gijs Schetselaar en Dick Sangius Gehuldigd De overname door AH wek te bij Keg veel beroering en sommige mensen, in 1956, namen ontslag. Jo Gras deed het niet en heeft er nooit spijt van gehad. „Het ging al lemaal wel anders, maar ook beter. Toen ik 40 jaar in dienst was, ik heb daarvoor nog even doorgewerkt tot na mijn 65e, ben ik op een ge weldige manier gehuldigd." In 1940 moest de heer Gras in militaire dienst. Hij kreeg een soldij van 2,50 per week en mevrouw Gras moest van ƒ11,- zien rond te komen. Keg vulde dat niet aan. „Maar in mei 1940 kre gen we wel een „invasiepak ket" en daar zat van alles in. Daar hebben we veel aan ge had. In de oorlog was Keg goed voor zijn personeel." De oorlogsjaren kwam het echtpaar Gras goed door. Zij deden veel goed werk door onderdak te verschaffen aan onderduikers en joodse kin deren. Dat zal zeker ook een rol hebben gespeeld bij de koninklijke onderscheiding die de heer Gras later ont- Als je tegen de 65 jaar loopt, zijn er een hele boel mensen die zich daarmee gaan bemoeien. Die hebben jouw geboor tedatum in hun comput ertjes staan. Gevolg is een uitnodiging voor een dag om van deskundigen te horen hoe pensioen, AOW en alles wat er om heen hangt, nu precies in elkaar zit. Eerste reactie is „Weet ik toch wel maar och, je gaat toch dat dagje maar meemaken met je echtgenote. En zie, we wisten al een heleboel van wat daar ter tafel kwam. Maar toch werden we op een aantal punten wijzer. De cursus „Pensioen in zicht" die ons door de afde ling personeelzaken werd aangeboden zagen we toen al een beetje in een ander licht. Vooruit dan maar, een weekje intern in een vor mingscentrum. Toen we het programma thuis kregen dachten we echter opnieuw „Wat een flauwe kul". Zal men ons leren hoe we onze vrije tijd moeten besteden, hoe we gezond moeten le ven.... Gemakkelijk zittende kle ding moesten we meene men, omdat wc ook nog oe feningen in lichaamsbewe ging zouden krijgen. De no taris zou komen om wat te vertellen over erfrecht, tes tamenten en successierecht. Alsof we ik weet niet wat on der de kinderen hadden te verdelen. Op die maandag stapten we met, zoals dat zo mooi heet, gemengde gevoelens het Vormingscentrum „Dijk en Duin" in Hoorn binnen. Met ons nóg acht echtparen die al even bedenkelijk keken. Opgevangen door de ge spreksleider. Zo'n jonge man in een blauwe ribfluwelen- broek en geruit overhemd. Zo'n idealist die ons wel even zou vertellen hoe het moest. Maar toenNee", zei hij. ..ik geef geen cursus, dat woord is eigenlijk fout. Jullie moeten het zelf zoveel mogelijk doen Wat heb je nu aan zo'n deskundige. Reeds de eerste dag bleek dat we er naast zaten. Hij leidde de gesprekken zeer vakkundig in de juiste banen, 's Avonds wisten we al heel wat meer van die mijnheer van Verkade en die van de NCRV, van de AVRO, de Nedlloyd, van Philips, de ge meente Zaanstad en Schip hol. Dat diversimento van bedrijven bleek al een juiste zet te zijn. De oefening in li chaamsbeweging onder lei ding van de yogalerares Ti neke Schaap bleek beslist geen schaapachtige toe stand. Laat ik geen compleet verslag geven, want er was ook wel een negatief puntje. Zo'n man, wiens naam ik maar niet zal noemen, maar een bekend politicus met wie we een gesprek zouden hebben over „de nieuwe plaats van de oudere mens in onze samenleving." Nou, het gesprek was wat eenzijdig, want van ons kwam er nie mand aan het woord. Met zijn mening waren we het geen van allen eens. Hij ging dus met een beleefd applaus af als een gieter. Maar er stond zoveel positiefs tegen over, dat ik slechts de welge meende raad wil geven aan ieder die ook het pensioen in zicht heeft, ga erheen en gebruik die voorbereiding op een nieuwe levensperio de. Wij zijn thuisgekomen met een zelfgemaakte ets, veel nuttige wijsheid en vooral een aantal nieuwe vrienden. Wim, Mienie, Jan, Didi, Dora pn noem ze alle maal maar op. We hebben het nadrukkelijke plan over een jaar weer eens bij elkaar te komen om eens te bezien wat we ervan gemaakt heb ben. Enige kanttekeningen Wij zijn enthousiast thuisge komen, maar ik realiseer me dat we alleen kunnen spre ken over „Dijk en Duin" en de uitstekende gesprekslei der. Er zijn nog veel meer vormingscentra waar we niets van weten. Daarbij zal zeker de samenstelling van de groep een belangrijke rol spelen. Wellicht hebben wij het daarmee bijzonder ge troffen In „Dijk en Duin" was ook de „ligging en ver zorging" uitstekend. Bij het afscheid, dat waarachtig hier en daar toch een tikkeltje ontroering gaf. bleek dat alle gasten er net zo over dach ten als wij. lang geen flauwe kul dus. J. Kleppe (in gezamenlijk overleg met wederhelft) Het tussen haakjes gestelde zal men beter begrijpen als men zo'n PIZ-bijeenkomst achter de rug heeft.

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 9