De personeelsregistratie en de Belangrijk pagina 6 Flitsen Bruto Vergoedingen Inhoudingen Verrekening De redactie van Flitsen heeft gemeend er goed aan te doen aandacht te beste den aan de salarisspecifica tie. Omdat er toch regelma tig wat verandert, is het o.i. belangrijk deze twee pagi na's (6 en 7) bij uw andere belangrijke papieren te be waren. De redactie Om de salarissen te kunnen berekenen en uitbetalen dient een bedrijf te be schikken over zogenaamde vaste en variabele gegevens. De vaste gegevens zijn on der meer: naam, voornaam, adres, geboortedatum, uursalaris, het aantal uren waarop een medewerker- (ster) zal werken, de loon- belastinggroep en nog een aantal gegevens om de kos ten te kunnen doorbereke nen. De variabele gegevens zijn bijvoorbeeld de werkelijk gewerkte uren, de uren die men met vakan tie was, de uren waarop men de huisarts of tandarts onder werktijd moest be zoeken, de uren waarop men door ziekte niet kon werken, de overuren enz. Omdat de registratie de be langrijkste activiteit is, spre ken we over de afdeling personeelsregistratie in plaats van de afdeling sala risadministratie De vaste gegevens van iedere me dewerker worden in een compu tersysteem gebracht en het bedrijf beschikt dan over een groot be stand van personeelsgegevens. De personeelsleden zijn dus in een systeem geregistreerd. Voegen we aan de vaste gegevens de variabele gegevens toe, dan kunnen we met een loonberekeningsprogramma iedere periode de salarissen van alle in het personeelsregistratiebe stand opgenomen medewerkers berekenen. In het Ahold personeelsregistratie systeem zijn vrijwel alle medewer kers (in Nederland werkzaam) op genomen. Met uitzondering van de medewerkers van AC-Restau- rants, Meester Wijhe en Ostara. Deze werkmaatschappijen hebben een eigen personeelsregistratiebe stand met daaraan gekoppeld de salarisadministratie. In de vaste gegevens wordt veel gewijzigd, omdat bijvoorbeeld een medewerker verhuist, gaat trouwen, loonsverhoging krijgt, etc. Per jaar worden ongeveer 10 tot 12 duizend nieuwe medewer kers in het bestand opgenomen. Dit komt vooral door het grote aantal vakantiehulpen en ook door het openen van nieuwe filialen. Totaal verwerkt de afdeling perso neelsregistratie zo rond de 80.000 wijzigingen per jaar. Zoals hier voor reeds verteld, worden in het computersysteem ook de variabe le gegevens ingevoerd. Dit ge beurt iedere periode van vier we ken en aangezien er gemiddeld ruim 33-000 mensen in dienst zijn (dus in het systeem zijn opgeno men), worden er per jaar tenmin ste 13 perioden maal 33-000 ca. 430.000 salarisberekeningen ge maakt. Dat dit niet altijd van een leien dakje gaat is begrijpelijk. Ze ker als door regeringsmaatregelen SALARIS-SPECIFICATIE de nodige veranderingen in het berekeningsprogramma moeten worden aangebracht. Ook een al gemene loonronde levert af en toe de nodige problemen op Omdat van vele kanten uitleg wordt ge vraagd over de salarisspecificatie, zoals door ons bedrijf wordt ge bruikt, volgt hierbij een uiteenzet- ting. De salarisspecificatie bestaat uit vijf kolommen, te weten bruto, vergoedingen, inhoudingen, verrekening en tot en met standen (cumulatieve standen). In de kop van de salarisspecificatie is de werkmaatschappij, het nummer Bruto salaris Fiscaal loon (zo z) Beschikking Inspecteur Basis AOW/loonbelasting Waarvan belast vlgs tabeM) Waarvan belast vlgs bijz tarief 2) Basisbedrag premies sociale verzekeringen In de kolom „Bruto" staan de uren vermeld, zoals die zijn opgegeven. Deze opgave wordt verstrekt door de gegevens van de urenverant- woordingskaart of het registratie- werktijdenformulier over te ne men op een door het computer systeem geproduceerde PEROP (Periodieke Opgave). Door mid del van het personeelsregistratie- systeem wordt iedere periode van die medewerkers, die in dienst zijn (dit is na te gaan aan de hand van de datum in dienst en de ver trekdatum), een PEROP voorge drukt met een aantal vaste gege vens. Is men niet in het systeem ingeschreven, dan komt er geen PEROP en dus geen loonbereke- ning. Zijn de uren niet op de PEROP in gevuld, dan komt er eveneens geen loonberekening. Geen loon- berekening betekent dus geen sa larisbetaling. In de kolom „Om schrijving" zal men onder meer vermeldingen kunnen vinden als: Gew. Uren, Vac/Snipu, Adv-Uren, BCD-uren, ziek en overuren. Daar achter vindt men het aantal uren. Die uren worden vermenigvul digd met het uursalaris, waarbij dan ook rekening wordt gehouden met dat wat in het percentageko- van de afdeling of het filiaalnum mer waar men werkzaam is, ver meld. Verder het door het compu tersysteem aan een ieder toege kende personeelsnummer, het dienstverband dat men heeft afge sloten (OT voor Onbepaalde Tijd; BT voor Bepaalde Tijd; LP-Los Per soneel dat staat voor medewer kers die bijvoorbeeld als oproep kracht in het bestand zijn opgeno men of voor vakantichulpcn die voor korte tijd in dienst zijn), Ge boortedatum, Geslacht (M of V), Per. Jr. of volledig Periode en Jaar waarop de salarisberekening be trekking heeft. In deze kolom vindt men allerlei persoonlijke vergoedingen, zoals bijvoorbeeld een huurvergoeding of een tegemoetkoming in de ziek tekosten. Ook worden in deze ko lom de vakantietoeslag en de winstuitkering geplaatst. De com puter berekent deze uitkeringen automatisch in de vierde en twaalfde periode. Voor de geldko- lom staat nog een heel smal ko lommetje. Daarin wordt aangege ven of men over het betreffende bedrag al dan niet belasting moet betalen en ook of men hierover het Tabel tarief of Bijzonder tarief verschuldigd is. Indien men een vergoeding voor reisgeld (voor het reizen tussen uw woonplaats en uw werk) ontvangt, dan staat dit bedrag genoteerd bij Reiskos ten. In de kleine kolom staat dan een O van Onbelast, aangezien over genoemde reiskosten geen belasting is verschuldigd. De be dragen in deze kolom worden bij elkaar opgeteld en het totaal kan men onderaan bij „Vergoedingen" vinden. Vergoedingen Reiskosten Ziektekostentoesl Koopavondtoeslag Diplomatoeslag Over de kolom „Inhoudingen" is niet zoveel te vertellen. De afkor tingen, die er in worden gebruikt, zijn bekend genoeg. Men kan hier dus nagaan wat men moet betalen aan pensioenpremie, loonbelas ting en allerlei andere zaken. Ook deze inhoudingen worden alle bij elkaar opgeteld en het totaal be drag wordt onderaan de kolom vermeld. meer welke „Vergoedingen" we krijgen en uit kolom 3 zijn ons de „Inhoudingen" gebleken. Het is nu geen heksentoer meer om het „Netto salaris" waarop men over de betreffende periode recht heeft, te weten te komen. Bruto salaris Vergoedingen Inhou dingen Netto Salaris. lommetje staat. Het is immers zo, dat men voor „normale" uren 100% van het met de medewerker overeengekomen uurloon ont vangt, maar dat men voor „overu ren" meer krijgt. En die toeslag kan bijvoorbeeld 25, 50 of 100 procent bedragen, zodat men in totaal 125, 150 of 200 procent ontvangt. Als men ziek is geweest, zal men meestal achter het aantal „Ziekte uren" in de kolom drie ster retjes zien staan. Het percentage ziekengeld kan wisselen; het is af hankelijk van de loonbelasting- groep en het bruto-uursalaris. Voor degene die zich wat meer in deze zaak wil verdiepen, zijn el ders in dit artikel enkele voorbeel den afgedrukt. Hieruit blijkt dui delijk dat het netto-salaris bij ziek te gelijk blijft. Indien slechts het wettelijk ziekengeld wordt uitbe taald dan staat in de kolom het percentage 80 en is het netto zie kengeld lager dan het salaris. Alle bij elkaar opgetelde bruto bedra gen geven het voor die periode to tale bruto salaris aan. Op het in deze kolom afgedrukte Fiscaal Loon etc. komen we nog nader terug. Inhoudingen Pensioenpremie VUT premie AOW/AWW Loonbelasting Ziekenfonds Ziektewet WW WAO 4) Vezeno COV 5) Voorschot Huurinhouding Inhoudingen Verrekening Bruto salaris Vergoedingen Inhoudingen Netto saians Vorige vooruitbetaling Nieuwe vooruitbetaling Vorige aironding Nieuwe alrondmg Storting spaarfonds Door ;i te ontvangen Wi|Zf v. Nu komen we dus aan de „Verre kening" toe. Wel, we kennen het bruto salaris uit kolom 1; het is dank zij kolom 2 ook geen geheim Als er verder niets zou gebeuren, dan zou het salaris na inhouding van eventueel spaargeld zo onge veer 3 weken na afloop van de pe riode op de bank- of girorekening van de medewerker worden ge stort. Waarom eerst na 3 weken? Wel, het verwerken van ca. 33-000 PEROP's, die eerst na afloop van de periode kunnen worden inge vuld als alle gegevens bekend zijn, kost de nodige tijd. Na ruim één week zijn alle gegevens ingevoerd en op een aantal punten gecontro leerd. De berekening van de sala rissen is voor de huidige compu- Zie verder pagina 7

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 6