Uit de COR-nota over ADV Flitsen op bezoek bij Drukkerij Noordholland Flitsen pagina 5 Startkapitaal Venture-capital Contactpersonen Flitsen voldoende duidelijk naar voren komt, terwijl de werknemers van Ahold zelf ook merken dat de koopkracht achteruit gaat. De COR roept de Raad van Bestuur op om er alles aan te doen om ADV effect op de werkgelegen heid bij Ahold te laten krijgen. De heer Van Dun reageerde daarop. „Het is inderdaad erg moeilijk om aan te geven wat het resultaat voor de werkgelegenheid is van de ADV. Dat is niet alleen bij Ahold zo, maar wij zitten wel in een bedrijfstak waar de omzet, al thans in volume, een rechtstreeks verband heeft met de werkgele genheid. Bij de filialen komen veel verschillen voor. Bij omzetstijging betekent het snel groei van de werkgelegenheid, maar bij omzet daling zorgt ADV hooguit voor be houd van de werkgelegenheid. Fn er zijn plaatsen waar de ADV al leen wat overtolligheid wegwerkt. De prijsconcurrentie waar u als COR over schrijft is helaas een feit en daardoor zijn de effecten uit de loonmatiging eigenlijk te verwaar lozen. Maar in ons eigen beleid richten wij ons zoveel mogelijk op handhaving van de koopkracht." Over het beleid ten aanzien van het aannemen van nieuwe werk nemers zei de heer Van Dun: „Wij hebben er als beleid voor gekozen om de jongeren, de schoolverla ters „voor te trekken" Elk jaar ko men er daarvan 70.000 bij! Wij doen dat voor al onze activiteiten; daarbij is handhaving van bestaan de activiteiten onze eerste priori teit en het ontwikkelen van nieu we activiteiten onze tweede prio riteit." Op dat moment interrum peerde COR-secretaris Mon Pie- ters. Hij voerde aan: „De kern van onze nota is dat iedereen bij Ahold inlevert, maar er wordt van verbe tering van de werkgelegenheid niets zichtbaar. De indruk wordt gewekt dat alleen Ahold aan de ADV verdient. Dat motiveert de medewerkers niet." „Dat is zo, he laas ja," aldus de heer Van Dun. „Mechanisering, teruglopend ver loop, produktiviteitsverbetering. alles heeft invloed. Al verkrijgen we op dit moment maar behoud van werkgelegenheid. Als we nu tegen de draad in de prijscompen satie wèl zouden gaan uitbetalen, dan moeten we straks drastisch gaan snijden. Dat betekent dan het inleveren van nominaal loon. Dan krijg je dus gewoon minder in je loonzakje. Wij hebben daar bij Ahold niet voor gekozen. Bij ons neemt de werkgelegenheid toe, terwijl we midden in een afne mende markt zitten. Dat gaat dus zeker ook om arbeidsplaatsen van andere bedrijven in onze bedrijfs tak. Daarvoor investeren we in nieuwe filialen en ook in marge- - Door korter te gaan werken zal de werkloosheid teruggedrongen worden. Ook voor de medewer kers van Ahold is dit de belangrijk ste reden waarom zij hun prijs compensatie ingeleverd hebben voor arbeidsduurverkorting. Hun bedoeling was en is om het be schikbare werk zo te verdelen, dat er ruimte komt voor nieuwe me dewerkers. - Een groot gedeelte van de ver meerdering van de werkgelegen heid is het gevolg van de uitbrei ding van het aantal Albert Heijn- filialen en de expansie bij Etos en Alberto. Per saldo steeg het ftlia- lenbestand met 16. - De COR betreurt het dat het enigszins op peil houden van de koopkracht geen rol heeft ge speeld bij het huidige principe-ak koord. - Gezien de eerste ervaringen met ADV vreest de COR dat e.e.a. niet verlaging. Al die activiteiten moe ten de omzet vergroten en dat be tekent behoefte aan meer han den." In de nota van de COR wordt o.m. gesteld dat nieuwe bedrijven en vooral de kleinere bedrijfjes rela tief veel werkgelegenheid schep pen. Dat er bovendien veel talent „rondloopt" om deze nieuwe be drijfjes van de grond te krijgen. De problemen die dit soort bedrijven belemmeren in hun ontwikkeling zijn het startkapitaal dat ontbreekt om de eerste paar jaar te over bruggen en het management om zo'n bedrijf zijn weg te laten vin den in de doolhof van officiële voorschriften en regelingen, finan ciële en sociale systemen. De nieuwe bedrijfjes worden vaak op gezet door zeer gespecialiseerde, vaak technisch opgeleide mensen met het doel hoogwaardige, veelal technische produkten te leveren. Zij putten hun kennis niet alleen uit hun opleiding, maar ook uit enige jaren bedrijfservaring. Daar door kennen zij de markt en we ten aan welke produkten behoefte is. Maar begeleiding en startkapi taal is in die beginperiode onont beerlijk. De afgelopen jaren heeft zich in de internationale financiële wereld een activiteit ontwikkeld die gericht is op het verschaffen van het benodigde startkapitaal, zal bijdragen aan de bereidheid van de Ahold-medewerkers om gezamenlijk nog maar ergens de schouders onder te zetten. Om het goed functioneren op lange termijn te waarborgen, dringen wij er nu derhalve bij u (de RvB) op aan om maatregelen te nemen die er toe leiden dat ADV werkelijk geaccepteerd wordt. Be langrijk daarbij zal zijn dat duide lijker wordt wat er met de ingele verde prijscompensatie gebeurt. - Stimuleren we starters dan be vorderen we werkgelegenheid. - Door de afname van het aantal werkmaatschappijen vermindert het aantal hogere management functies. Door het elders inzetten van een aantal van onze medewer kers kan hen een extra uitdaging in hun werk worden geboden. Hun opgedane kennis en ervaring zal bij kunnen dragen aan de be stuurlijke reserve van Ahold. vaak in combinatie met het beno digde algemeen management. Men noemt dit soort activiteiten het verschaffen van „venture"-ka- pitaal. U vraagt zich natuurlijk af wat de bedoeling is van deze toe lichting. De gedachten van de COR hiermee was dat, zoals ge zegd. de kleine startende onderne mers voor verhoudingsgewijs veel werkgelegenheid zorgen. Daarom ontstond bij de COR de gedachte om een deel van de ingehouden prijscompensatie als het zgn. ven ture-kapitaal te gebruiken. Boven dien vindt de COR het niet on denkbaar dat de algemene man- agement-ondersteuning ook gele verd wordt vanuit de Ahold-orga- nisatie. Zo wordt de werkgelegen heid op twee manieren bevor derd. De COR is bovendien van mening dat het verschaffen van venture-kapitaal goed aansluit bij de grondbeginselen van het Ahold-ondernemingsbeleid. dat o.a. zegt dat het nodig is de activi teiten voortdurend en op tijd aan te passen aan de veranderende omstandigheden. „Het idee venture-capital te ver schaffen aan jonge, startende on dernemers en dit te doen met geld van de ingehouden prijscompen satie, vind ik een charmant en aar dig idee. Maar er kleven nog al wat bezwaren aan," aldus de heer Van Dun. „Dergelijke ondernemingen zijn vaak klein terwijl effect, ook op het gebied van de werkgele genheid binnen Ahold al snel om een zekere schaalvergroting vraagt. Die is vaak niet gemakke lijk voor elkaar te krijgen. De ont wikkeling van de werkgelegen heid bij bedrijven die op deze ma nier starten lijkt wel explosief, maar gaat in feite toch langzaam. Het zijn bovendien vaak verschui vingen in de markt." COR-voorzit- ter Schoon vroeg zich toen af of Ahold soms bang was voor de risi co's van nieuwe activiteiten. „Men zit maar te broeden, maar wc zien niets gebeuren." En Mon Pieters vulde deze opmerking aan met: „Zijn er misschien werkmaat schappijen die buiten Ahold beter kunnen functioneren en dan wèl in staat zijn om de werkgelegen heid te laten groeien?" „Misschien wel" was de reactie van de heer Heijn. „Er zijn misschien wel plaatsen waar we niet goed naar de klant hebben geluisterd of waar we de behoefte aan service niet goed hebben opgepakt." Dit was ook het moment dat de heer Krei- ken, de voorzitter van de Raad van Commissarissen het woord nam. „Vanmiddag heb ik eigenlijk nog niets gezegd. Dat ik dat nu wel doe is niet om u te laten weten dat ik mijn stem niet ben kwijtgeraakt, maar om u te laten weten hoe on gelooflijk geboeid ik heb zitten luisteren naar uw ideeën en naar de discussie die er gevoerd wordt. Wat mij onder andere opvalt is dat u als centrale ondernemingsraad zelf, zowel bij het onderwerp winstdelingsregeling als nu, als we het hebben over de ADV en de werkgelegenheid, naar voren komt met het punt motivatie. Het werd ook genoemd toen we het hadden over dienstbetoon, over service. Dat u dit als COR zo be kijkt en hier in deze vergadering opvoert vind ik erg belangrijk en een heel goed teken," aldus de heer Kreiken. Ter afsluiting legde hij wel een verband naar het punt van de vraag naar innovatie, naar nieuwe activiteiten. „Meer en meer zie je toch weer het thema: „Schoenmaker, houd je hij je leest." Men komt op allerlei terrei nen terug van diversificatie. Kijk maar eens terug welke activiteiten in tijden van economische bergen en dalen nu werkelijk steeds ren dement hebben opgeleverd. Daar moet je je als onderneming op richten. U wilt, dat begrijp ik best, nieuwe activiteiten zien. Maar be leid is niet alleen wat je doet, maar ook wat je niet doet. U heeft als COR een aantal zaken op tafel ge legd waar wij als Raad van Com missarissen en ook de Raad van Bestuur zeker aandacht aan zullen gaan besteden." D van Baren D2020 Mw A van TolHK 1202 N Huijsman P430 A. van Velsen Albro Zwanenburg H Weiter Meesier Wijhe F. Witschge Vakantiepark De Zanding. Otterlo C. van Ru AHGV Brcukelcn J PloegerAG 43 Op 17 september jl. brach ten de redactie en de con tactpersonen van Flitsen een bezoek aan Drukkerij Noord- holland te Hoorn waar Flit sen wordt gedrukt. Dit vond plaats in het kader van regel matige bijeenkomsten die tot doel hebben redactie en contactpersonen van ge dachten te laten wisselen over de voortgang van Flit sen. Hoewel deze bijeen komsten normaal gesproken plaatsvinden in het Ahold- hoofdkantoor te Zaandam werd nu voor Hoorn geko zen. De redactieleden en contactpersonen van Flitsen kregen een rondleiding door het bedrijf en werden onder deskundige leiding van de heer De Wit, bedrijfsleider, op een prettige en onder houdende wijze voorgelicht over de totstandkoming van Flitsen. Tot ieders verbazing - waarschijnlijk niet tot die van de organisatoren rolde op dat moment juist de sep- tember-editie van Flitsen van de persen. Voor de medewerkers die nieuws, ideeën en/of sug gesties hebben voor de redactie van Flitsen druk ken we in nevenstaand kader nogmaals de na men en adressen af van de contactpersonen waar zij terecht kunnen. AH Area 8810. Zaandam Toko Rekreatie Service AH Area 8820, Zwolle A. Albers Areakantoor Zwolle AH Area 8830. Tilburg P Wientjens Areakantoor Tilburc AH Area 8840. Hoogvliet J. Jonkers filiaal 1197 AH Area 8870. Utrecht W. van Dijk Areakantoor Utrecht AH Area 8880. Zaandam vacature Miro Mw S Eijben MK 402 Distributie P'E. Jansen HK 921 Vers Vlees Groep Mw. E Balk CSZ Albro Zwanenburg Albert Heijn Grootverbruik Ahead Advertising Directoraat P O Soc Verzekeringen

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 5