O Etos, minder supermarkt, wat meer speciaalzaak Flitsen Nieuwe Etos- directeur Jeroen Hunfeld pagina 3 „Haute Couture" voor Albert Heijn J.B.J M. (JeroenHuntcld werkt inmiddels acht jaar binnen Ahold. Hij is getrouwd, vader van twee kinderen („derde op komst") en woont in Bloem endaal. Hunfeld volgde na de HBS en militaire dienst een bedrijfskundige opleiding aan het instituut Nijenrode te Breukelen. Afgestudeerd in 1974, was Hunfeld daarna een half jaar lang in de meubelbranche actief. Vervolgens trad hij in dienst van de Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB), waar hij zich bezighield met de mar ketingactiviteiten van 2 kleinschalige winkel formules. De ontwikkeling van franchising kreeg daarbij zijn bijzondere aandacht. Bij Ahold begon Hunfeld op 1 augustus 1976. De eerste tweeënhalf jaar was marketing ser vices van Albert Heijn zijn werkgebied, waar na hij begin '79 verkoopleider drogmetica werd. Volslagen onbekendheid met de Etos- produkten kan hem dus niet worden aange wreven. In april 81 kon hij zijn KBB-ervaring benutten toen hij voor Albert Heijn de franchi sing gestalte moest geven. Op 15 februari 1984 tenslotte aanvaardde hij zijn huidige functie bij Etos. „Ik heb nog geen dag spijt gehad van de over stap naar Etos", zegt Hunfeld. „Hoewel het verschil met Albert Heijn groot is. AH is pro fessioneel, grootschalig, geprogrammeerd, sys tematisch. Etos is kleinschalig, er wordt meer geïmproviseerd. Toen ik hier kwam, proefde ik wat angst voor „die AH-mijnheer Maar ik ben snel „Etos-mens" geworden. Want m i. is niets gevaarlijker dan AH-ervaring en -inzich ten onaangepast binnen Etos te brengen. Na tuurlijk zullen we de kennis van de onderne ming wel gebruiken, maar we zullen er ook bewust van afwijken. Een bedrijf als Etos stelt eigen eisen en heeft eigen behoeften „Bij Etos werken leuke, zelfstandige, trotse mensen, die hun eigen bedrijf belangrijk Vin den En toch merk ik wel eens dat er wordt opgekeken tegen die hele grote AH-organisa- tie. Dat is niet nodig; daarmee doet Etos zich zelf tekort We moeten onszelf Ieren beschou wen als een groot bedrijf We zijn nota bene de op één na grootste in de Nederlandse dro gisten jbranche' Hij maakt gebruik van de beeldspraak van een Ahold-collega: „Als je een auto wilt verfraaien of repareren, is dat het gemakke lijkst wanneer je hem een garage inrijdt en er op je gemak onder kan gaan liggen sleutelen. Maar wanneer je op de snelweg zit en je wilt Jeroen Hunfeld (34) werd een half jaar geleden be noemd tot directeur van Ahold's drogisterijketen Etos. Hij heeft het roer over genomen van Frans Wester, die overstapte naar het Ame rikaanse BI-LO. Wester was al druk bezig met proeven en onderzoeken naar moge lijkheden om Etos te her structureren. Hunfeld zal nu een aantal veranderingen in de praktijk gaan brengen „Begrijp me goed", zegt de nieuwe Etos-topman. „die veranderingen worden niet in gang gezet omdat Etos het slecht doet. Integendeel, wij doen het prima. Maar de concurrentie ook. En de concurrentiedruk wordt steeds groter, terwijl de markt wat stagneert. Om de toekomst met een gerust hart tegemoet te kunnen tre den. zullen we er in een ho gere versnelling tegenaan moeten." Hunfeld legt uit dat de for mule van Etos, sinds Ahold de winkelketen in 1974 overnam, goed is aangesla gen. De zelfbedieningswin kels, met een beperkt assor timent en lage prijzen, waar door een hoge omloopsnel heid wordt bereikt, zorgen voor een gerede winst. Ook in een markt waarvan de groei te wensen overlaat, slaagde Etos er vorig jaar nog in de omzet met elf miljoen gulden te doen groeien tot 109 miljoen. Het aantal winkels steeg van 71 tot 81 stuks, terwijl het personeels bestand toenam van 558 tot 664 man. Bagagedrager „Ons succes van de afgelo pen tien jaar heeft navolging gevonden", constateert Hun- een andere uitlaat, sportieve spoilers en een mooiere kleur aanbrengen, wordt het op eens een stuk moeilijker. Etos nu is die wa gen op de snelweg. We zitten midden in een proces van veranderingen, waarbij de zaak niettemin gewoon door moet draaien." middete" 3 «Ai* Vervolg van pagina 1 is niet modieus meer; er zit ten teveel zakken in, de mo de van vandaag is er moeilijk onder te dragen. Bovendien werd door de caissières en j het magazijnpersoneel waar- i schijnlijk door kouproble men de suggestie gedaan van bodywarmers. We hebben die wensen op een rijtje ge- zet en bekeken wat praktisch en kostentechnisch haalbaar is, want je praat als je het over de aanschaf hebt van nieuwe bedrijfskleding voor ruim 20.000 medewerkers toch gauw over miljoenen guldens. Vervolgens zijn we met het wensenpakket naar een externe ontwerpgroep gegaan die dit project aan kon. Dit werd Floor Heijn Detail bv, een groep die ook andere vormgevingsprojec- ten voor Ahold deed. Ontwerp Floor Heijn: „Bij het ontwer pen zijn we van twee stand punten uitgegaan: wat zou den de medewerkers leuk vinden om te dragen en wat vinden de klanten prettig om te zien. Bij het ontwerp voor de heren hanteren we de huidige mode Brede schou derpartijen en poloshirt-ach- tige overhemden zijn „in" en dat zal de eerste jaren wel zo blijven. We hebben dan ook een jas gecreèerd waar beide elementen in zijn verwerkt. De winkel jas is wat langer dan de huidige en een cein tuur geeft een bloezende werking. Voor alle afdelin gen, over de slagerij spreek ik niet - is gekozen voor de hoofdkleur beige en de te- genkleur blauw. Voor het magazijn is deze kleurstel ling precies omgekeerd. Voor de dames is gekozen voor een lange winkeljas met brede schouderpartijen en een asymmetrische slui ting met drukknopen waar van de kraag ruim naar rechts kan worden overge slagen. Ook hier geeft de ceintuur een bloezende wer king. De kleurstelling is ge lijk aan die van de herenkle ding. Voor de caissières en het ma gazijnpersoneel is een body warmer ontwikkeld. Deze is echter niet gevoerd maar be staat uit dubbele stof. De hoofdkleur is blauw en de te- genkleur beige. Verder is een modieuze sloof in de kleur blauw ontwikkeld", al dus Floor Heijn. Harry Bruijniks merkt tot slot op: „Wij hebben er het volste vertrouwen in dat de nieuwe kleding zal aanslaan. Dat is reeds bewezen in AH- filiaal Nieuwerkerk aan de IJssel waar een proef is ge houden met de nieuwe „mo delijn" van AH. Het is bijna Haute Couture maar dan voor de winkel. Hoewel het om bedrijfskleding gaat is het toch kleding geworden welke de meeste mensen plezierig vinden om te dra gen. en dat is per slot van re kening de belangrijkste doel stelling geweest." feld. „Collega's sprongen op de bagagedrager. Wij heb ben er in een paar jaar tijd een fiks aantal formule-con currenten bijgekregen. Die hebben gezamenlijk nu al zo'n kleine 200 winkels. Aan het eind van de jaren '70 heeft Etos al wat meer cos metica, reform en dat soort artikelen aan het drogisterij- assortiment toegevoegd. De winkels werden wat mooier, maar het bleef toch Etos. In 1980, 1981 ontstond er be hoefte aan een heroriëntatie. Gegeven de formuleconcur- rentie teveel winkels die teveel op elkaar lijken - en het feit dat steeds meer su permarkten laaggeprijsde drogisterij-artikelen gingen verkopen, werd besloten plannen te ontwikkelen, die ons van andere ketens kun nen onderscheiden en onze positie veilig stellen", legt Hunfeld uit. De plannen die de Etos-di- recteur in gedachten heeft, beslaan vele terreinen. Zo zal de huisstijl gaan verande ren, er wordt gedacht aan een andere indeling van de winkels en aan andere pro motie-methodes. Hunfeld zegt het korter: „We moeten van een discount-drogist een algemene familie-drogist worden; wat minder super marktachtig, en wat meer speciaalzaak." Passanten Hunfeld benadrukt dat het bepaald niet de bedoeling is om opeens een soort luxe drogisterij/parfumerie te worden. „Maar het werd wel tijd dat we ons bij Etos eens op een aantal zaken gingen bezinnen. Kijk, onze winkels staan allemaal in de shop ping-gebieden, waar veel mensen komen. Eigenlijk klopt dat niet helemaal met onze huidige formule. Een vrouw, die net voor veel geld een paar schoenen in een modieuze zaak heeft ge kocht, verkeert in een be paalde koopsfeer. De vraag is dus: hebben we tot nu toe optimaal ingespeeld op die passanten? Ik denk het niet. Daarom moeten we de win kelsfeer iets verschuiven naar de toegevoegde waar- de-groepen. Dat zijn bijvoor beeld de reform-groep, de homeopathie, de cosmetica. Artikelen, waar je adviezen bij kunt geven, voorlichting, waar je dus waarde aan toe voegt". legt Hunfeld uit. Nieuwe huisstijl Het veranderingsproces is gesplitst in fases In de eerste plaats moet het winkelbeeld anders worden. Hunfeld: „We waren het eerst op de markt, en we zijn dus het eerst „verouderd". Daarom gaan we een nieuwe huisstijl introduceren. In onze proef- winkels in Hoorn, Rotter dam, Sneek, Venlo en Zaan dam is al aangetoond dat we met beperkte middelen, spe lend met kleur en veelal de bestaande inventaris, een lichtere, ruimere en moder nere winkel kunnen maken. We gaan de huiskleuren ver anderen: de hoofdkleur is wit, met roze en blauwe ac centen. Ook de indeling wordt aangepast. Lagere stel lingen in het midden, niet meer rechttoe, rechtaan. Weg met het supermarkt- denken". aldus een geestdrif tige Hunfeld. Marktonderzoek „Vervolgens kijken we struc tureel naar assortiment en presentatie. Dit najaar moet duidelijk worden of, en zo ja, hoe we een combinatie van bediening en zelfbediening invoeren. Er moeten andere stellingen komen, andere displays. Verder willen we tussen december '84 en maart '85 enkele tientallen nieuwe artikelen van eigen merk in het assortiment op nemen. Dat zullen vooral toi letartikelen zijn als zeep, scheermesjes, etcetera. Want we kunnen wel een as sortimentsverschuiving wil len aanbrengen, het prijsima- go mag natuurlijk niet wor den aangetast", vertelt Hun feld. Etos, de familiedrogist „Laten we trouwens bij dit alles niet vergeten, dat de veranderingen ook positief moeten worden gewaar deerd. Daarom gaan we re gelmatig marktonderzoek doen. Wij kunnen nog zo veel uitknobbelen. het blijft natuurlijk de consument die tenslotte bepaalt of het goed is. Het zoeken is vooral naar de juiste balans. Discóunt-ar- tikelen als luiers en watten staafjes gaan niet samen met cosmetica. En toch moeten we beide groepen kunnen slijten. De mensen moeten ons zien als een moderne, deskundige voordeeldro gist", aldus Hunfeld. Opleidingen pakket Hij zegt er van doordrongen te zijn dat de medewerkers in de filialen nauw bij de ver anderingen zullen moeten worden betrokken. „We hebben de laatste maanden uitvoerig gefilosofeerd over herstructurering en oplei ding. Je personeel is immers je belangrijkste bezit. Bij winkelformules, die veel op elkaar lijken, bepalen de mensen in de winkel of je het beter doet dan de con currentie. Juist daarom is het ook zo belangrijk om de mensen in de filialen te voorzien van de juiste kennis en kunde. Als je het accent wilt verschuiven naar de toegevoegde waar de, zal het personeel ook ad vies over het assortiment moeten kunnen geven. In 1985 zal het opleidingenpak ket voor de filiaalmcdewer- kers daarom duchtig worden herzien. Er komt meer tijd en ruimte om de kennis te vergroten. Het enthousiasme om het verkoopspel ter hand te ne men, leeft onder de mede werkers. Wij gaan ons best doen om die wil handen en voeten te geven."

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 3