„Bakeiland" en koud buffet culinaire inzet in competitieslag Colofon pagina 2 Flitsen AC-Restaurants in België op de grill-toer Bakplaat ÏACRES» Rond /jet bakeiland kijken gasten toe hoe de kokkin (bij afwezigheid van de vaste kok hanteert een studente van de Landbouwhogesc/jool Wage- ningen hier bet koksgerei) vlees en vis in exotische ge- rechten omtovert in het kader van klantenbin ding onze zaken nog aantrek kelijker wilden maken heb ben we het onderdeel grill eruit gelicht. Het zou een ei gentijds restaurant moeten worden waar men voor een redelijke prijs kwalitatief zeer goed moest kunnen eten. Intussen zijn we na tuurlijk goed gaan kijken hoe de Belgen het zelf doen. We beseften immers dat we in ieder geval dezelfde uitstra ling zouden moeten hebben. Daarbij ontdekten we ook de trend in de horecawereld om van het donkere bistro achtige eethuis over te scha kelen naar moderne lichte restaurants. Het zou dus een lichte speelse omgeving moeten worden. Het aanbod aan gerechten zou vers en aktueel moeten zijn, en de prijs voor een lunch of diner, inclusief aperitief en wijnen, zou tot 700 a 800 Belgische francs mogen gaan. Zo zijn we tot een koud buffet geko men dat standaard 495 francs kost en wie deze kou de schotel wil uitbreiden met een warme schotel be taalt daar 100 francs bij. Het menu omvat zowel soep als verschillende desserts. Dat die formule ook werkt heeft men al aan de omzet kunnen vaststellen. Een verhoging van de stoelbezetting en ver geleken met vorig jaar een omzetverhoging van 30 tot 40 procent", besluit Dick Horree. Gastvrijheid Nadat met het nieuwe con cept enkele maanden was proefgedraaid in Ruisbroek bij Brussel volgde al spoedig een gelijksoortige ombouw in Heverlee en Barchon. De ze verandering in benade ring van de gast bracht ook veranderingen mee, voor, het Aan bet nieuwe grill-con cept liggen ideeën van Dick Horvee (links) en Eugène Mettivier-Meijer ten grond- slag. personeel. Communicatie werd het parool, want perso neel en kok zouden meer dan voorheen direct met de gast te maken krijgen. Meer taligheid werd een vereiste evenals het soepel en inven tief hanteren van het begrip gastvrijheid. Telkens insprin gen op de wensen van de gast. Uit eigen personeel re- cruteerde men vervolgens de mensen die voor de nieu we taak het meest geschikt leken. De kok werd uit de keuken gehaald en moest te midden van de gasten zijn kookkunst vertonen zodat de gast samen met de kok kan bepalen hoe het gerecht er uiteindelijk uit zal zien. Dat leverde in het prille be gin wat plankenkoorts op maar nu staan, volgens Dick Horree, de koks met zwier en vakmanschap aan het bakeiland, de nieuwe manier van bakken en braden die vooral op versheid is inge steld in verband met behoud van voedingswaarde van ge rechten. Maatwerk Zoeken naar een stijl die dui delijk herkenbaar maar niet te imiteren is, dat was de op dracht aan de interieuront werper en projectleider Eu gène Mettivier-Meijer. Hij was verantwoordelijk voor het technische gedeelte en het interieur van de hele re modeling. „Het is eigenlijk allemaal maatwerk gewor den". is zijn conclusie. „Met zo'n buffet is het echt uitpro- Eén van de gasten in Ruisbroek maakt de ronde langs de verleidingen van het koude buffet. De wijnkaart van de Grill liegt er niet om. Grote namen, zoals Baron Rotschild, prijken op het lijst je. Toch ligt de prijs van de duurste fles wijn nog onder de 35 gulden. De oplossing van dit raadsel ligt in een afspraak met wijnhandel Fourcoy en het devies dat bij een goede maaltijd toch zeker ook een goede wijn behoort. AC wil tegen een zeer aantrekkelijke prijs een hoge kwaliteitswijn aanbieden. Eenvoudig omdat het in de sfeer van de Grill past en mensen dit appreciëren. Dat resul teert in een prachtig aanbod van grote wijnen, vijf rode, vijf witte, een rosé (en champagne), deels ook in halve flessen verkrijgbaar. FLITSEN Personeelsblad Ahold nv oktober 1984 41 -ste jaargang no. 9 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 33.000 Redactie secretariaat: Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506CK ZAANDAM Tel.: 075-592519 REDACTIE FLITSEN Mw. T. Plooijer (hoofdred.) Public Relations HK 1701,075-593026 Mw. S. Eijben Directiesecretariaal Miro MK 102, 075-592721 P. Hesp AH-filiaal 1135 Floridaplein 2037 AK Haarlem, 023-330016 N. Th. M. Huijsman Product Managing Marvelo P430,075-592551 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803,075- 593076 E. Muller Public Relations HK 1703,075-592519 A. de Roo (Bureau Van Hulzen) Rond het middaguur stroomt het restaurant vol. Kort daarna genieten de meesten al van een geuri ge kop soep met toost en kruidenboter. De eerste drankjes verschijnen op tafel en er ontstaat een gezellig geroezemoes van stemgeluiden. Uit het opgestelde koude buffet maken vervolgens de gas ten rustig een keus uit de tientallen heerlijkheden. Op het „bakeiland" sissen de eerste lamskote letjes. Want wie het koude buffet met zijn gepocheerde zalm, haring, makreel, mosselen en sardines, paling en vlees soorten als Ardenner ham en paté, en maar liefst veertien verschillende soorten salade niet voldoende vindt kan een keus maken uit allerlei soorten vlees en vis die op bakplaat of grill tot exoti sche gerechten worden om getoverd. Als dessert lokken puddingen, mousse au cho colat, vers fruit en een sorte ring kaas voor de liefhebber van iets hartigs. Terugkomen mag ook, want de gast mag zoveel eten als hij of zij wil. Dit tafereel is te zien in het AC restaurant langs de E-10 vlak onder Brussel. In een entourage waarin creatief wordt omgegaan met het be grip voeding geven zowel de gerechten als de gasten een internationaal tintje aan het geheel. Het credo „The Ma ximum, ver>' Well done" geeft al aan dat we hier met een restaurant te doen heb ben waar de gast nog echt als gast wordt behandeld. En daarmee wordt duidelijk in houd gegeven aan het nieu we concept waarmee AC- Belgiè in de restaurants Ruis broek, Heverlee en Barchon haar taak als gastheer opvat. Profielschets Wat aan die vernieuwing ten grondslag ligt wil Dick Hor ree, produkt- en formule ontwikkelaar van AC-België, graag uit de doeken doen. Hij is één van de mensen die deze formule hebben uitge dacht. „De discussies over het beter en gezelliger ma ken van onze Belgische res taurants loopt eigenlijk al ja ren. Parallel met het ontwik kelen van de zelfbedienings methode hebben we onze gedachten laten gaan over een grill-concept. Vorig jaar mei is dat allemaal wat con creter geworden en kwam uit allerlei discussierondes in managementkringen een soort profielschets tevoor schijn. Tot dan toe was het grillgebeuren onderdeel ge weest van het totale aanbod in de restaurants. Omdat we Je kunt het allemaal leuk bedenken: een bakeiland met grill en bakplaat in ovale vorm. Maar dan stap je naar bedrijven die daarvoor de benodigde appa ratuur moeten leveren en krijg je nul op het re kest. Ovale bakplaten bestaan niet! Voor Eugène Mettivier-Meijer geen reden om de moed te ver liezen. Dan maar bij een staalgieterij je geluk be proeven. Na wat vijven en zessen kan daar inder daad de gewenste bakplaat worden gegoten. Zelfs met de verwarmingselementen vlak onder het op pervlak om de nodige hitte te krijgen voor het op oosterse wijze snel bakken van vlees en vis. beren hoe groot het moet zijn en wat de meest ideale plek ervoor is. Dan ga je den ken over verlichting, over kleuren van het interieur, over sierelementen en plan ten. Neem verder de koeling van de gerechten op het buf fet. Die wil je ook een op- tisch aantrekkelijk tintje ge- j ven. Zo kwamen we tot een j onzichtbare installatie in het buffet en ijsschilfers erop. Daarin blijven alle gerechten mooi en vers. Bij de om bouw wil je toch ook zoveel mogelijk gebruik maken van de al bestaande technische voorzieningen. Voor het bak eiland hebben we nauwelijks iets hoeven te veranderen aan het ventilatiesysteem. Maar dan moet je eerst schipperen om dat eiland niet alleen technisch maar ook praktisch op de juiste plaats te bouwen. Als dat al- lemaal is opgelost maak je een draaiboek voor de ande- i re restaurants. In dat draai- boek zet je ook de samen- stelling van gerechten. Via enquêtes vragen we de gas- ten hun mening te geven, j Daar houd je natuurlijk reke ning mee. Zo is het assorti ment gerechten aan het kou- de buffet inmiddels verdrie voudigd!" aldus de heer Met tivier-Meijer. Dat niet alleen onze zuiderburen van maaltijden een hele gebeurtenis maken, maar dat er internationaal gezien steeds meer eisen ge steld worden aan kwalitatief goede gerechten in een sfeervolle omgeving wordt ook door AC-België-direc- teur Rob Ruisch bevestigd. Hij meent dan ook met de j nieuwe grill-formule aan te I sluiten bij hetgeen interna tionaal aan de hand is in de horeca. Het grote aantal gas- ten dat dagelijks voor het j grill-gebeuren kiest is voor hem een graadmeter. Een fikse campagne in de vorm j van advertenties en speciale acties ondersteunen het idee t van kiezen voor informaliteit met behoud van culinaire ge neugten. Hoe dat aanslaat is ook op te maken uit het re sultaat van samenwerking met ANWB en reiskrant van j de Telegraaf. Hierin werden arrangementen aangeboden in Heverlee inclusief over nachting voor minder dan vijftig gulden. Binnenkort verwacht men in Heverlee de duizendste „boeker", die volgens Rob Ruisch behoor lijk in het zonnetje zal wor- I den gezet!

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 2