In Frankrijk verdampt jaarlijks méér cognac dan er wordt gedronken Flitsen pagina 11 Keldergeheim Team Ahold neemt deel aan Bedrijfshockey Competitie Amsterdam Sterren en letters Eén cognac Bereiding Lageren Genieten Goede vriend „Eau-de-vie-de-vin" klinkt als de beginregel van een luchtig Frans dansliedje dat net zo gezellig lijkt als bijvoorbeeld „Sur le pont d'Avignon" dat kinderen op school leren. Toch gaat het hier niet om een liedje maar om een Franse omschrijving van cognac want „Eau-de-vie-de-vin" betekent niets anders dan „levenselixer gemaakt uit wijn". Waar komt cognac eigenlijk vandaag? Hoe wordt hij bereid? Hoe moet je hem drinken? Wat bete kent Fine Champagne? Wat is Drie Sterren-cog nac? Allemaal vragen die kunnen rijzen als u ge niet van een glas cognac. Bijna iedereen weet dat cog nac wordt gemaakt van drui ven. Minder bekend is dat er acht soorten aan te pas ko men. Drie van die acht wor den gebruikt als basis-cog nacs en de overige als „smaakmakers". Nu moet men zich niet voorstellen dat zoveel kilo van de ene druivesoort en zoveel kilo van de andere vóór het des tillatieproces bij elkaar wor den gevoegd. Neen, van alle druivesoorten worden eerst cognacs gemaakt. Daarna wordt de zgn. keldermeester ingeschakeld. Hij neemt een basis-cognac en mengt in vaktaal noemt men dat „blenden" - hiermee ver schillende andere cognacs ofte wel de eerder genoem de „smaakmakers". Om een constante goede kwaliteit te krijgen, mengt de kelder meester jaarlijks heel wat af want de kwaliteit van de geoogste druiven is elk jaar weer anders. Het uiteindelij ke produkt van de kelder meester kunt u bij uw slijter kopen. In Frankrijk zegt men wel eens dat de geest van een keldermeester na diens over lijden blijft rondwaren in de cognacs die hij heeft bereid. Daar zit een kern van waar heid in. Enerzijds is het zo dat cognacs tientallen jaren kunnen worden bewaard ze kunnen dus de kelder meester overleven en an derzijds heeft elke kelder meester zijn eigen geheim van de smid en geeft hij de cognacs „zijn" specifieke smaak mee. Misschien is dat wel mede de oorzaak dat we helaas de laatste jaren moe ten constateren dat we dik wijls nogal wat voor de naam van de cognac en niet alleen voor het werkelijke produkt betalen. Dit is veel slijterijen een doorn in het oog. Zo ook Alberto. Daar kwam men op de gedachte dat het mogelijk zou moeten zijn een kwalita tief goede cognac tegen een relatief lage prijs te laten produceren. Dit werd in de praktijk gebracht door op bezoek te gaan bij diverse grote cognachuizen in Frankrijk. Uiteindelijk vond men bij één van de grootste cognac-leveranciers ter we reld een keldermeester die dé cognac kon maken tegen een prijs die Alberto voor ogen stond. Het resultaat is dat nu in de Alberto-filialen onder het eigen merk „Mar quis" twee cognacs worden aangeboden die wat betreft kwaliteit niet onderdoen voor de „grote merken" Na succesvol te hebben ge speeld in twee ééndagstoer- nooien, heeft het hockey team van Ahold besloten met ingang van dit seizoen deel te nemen, aan de Be- drijfshockey Competitie Am sterdam '84-'85. Aan deze competitie doen 42 bedrij ven uit Amsterdam en om streken mee. Het elftal is sa mengesteld uit medewer kers van vrijwel alle werk maatschappijen. Zij zijn niet alleen woonachtig in Am sterdam en omgeving maar komen vanuit geheel Neder land. Hoewel het elftal op dit moment over genoeg spelers beschikt, is er natuurlijk be hoefte aan nieuw talent. Zij die meespelen in de hockey- competitie en ook bereid zijn in de collegiale sfeer hun favoriete sport te beoe fenen, worden verzocht con tact op te nemen met Jaap Pameijer, telefoon 075- 592956. Stand v.l.n.rN.J. van Dam me, M. Habermehl, F. Stroom- berg, H.J.M Hendrickx, II.P. Stach, M. Dorhout Mees en F. Hent. Zittend v.l.n.r. M de Rooy, D ter Kuijk, T. Smal, J.W. van Boven en D. Croon. maar waarvan de prijs bedui dend lager ligt. Het gaat om de Marquis Drie Sterren Cognac en de Marquis VSOP. Cognac kennen we in Neder land in verschillende kwali teiten. Hierboven werden al de aanduidingen „Drie Ster ren" en „VSOP" genoemd. Het eerste betekent dat de cognac minstens één jaar op het fust (vat) heeft gelegen. In stijgende kwaliteitsrang orde komen daarna de letter aanduidingen. Daarvan ken nen we er zes. De bekendste aanduiding die men op de flessen bij de slijter tegen komt, zijn VS (Very Supe rior) en VSOP (Very Supe rior Old Pale). Ook treffen we op een cognac-etiket wel de benaming „Fine Cham pagne" aan. Dit betekent niet dat deze cognac uit de Champagnestreek maar uit de twee cognac-regio's La Grande Champagne en La Petite Champagne komt. Als dit op het etiket staat weet u twee dingen zeker: u heeft een duurdere cognac in han den, maar tevens een hele goede. Er mogen dan verschillende kwaliteitsaanduidingen zijn, er is maar één cognac en wel Franse cognac. Er is ook maar weer één Franse cog nac en die is afkomstig uit de door de Franse overheid nauw afgebakende „Région de Cognac", gelegen aan weerszijden van de bene denloop en de monding van de rivier La Charente, in het westen grenzend aan de At lantische oceaan, in het zuiden aan het wijngebied van Bordeaux Het gebied beslaat meer dan één mil joen hectare, ruim tweemaal de oppervlakte van de pro vincie Gelderland. Bijna zes procent daarvan, om precies te zijn 59.219 ha, is met wijnstokken beplant. Maar niet alleen is het cognac-ge bied nauwkeurig afgegrensd. Bij decreet van 15 mei 1936 heeft de Franse wetgever precies bepaald welke acht, uitsluitend witte druivesoor ten er in de Région de Cog nac mogen worden ver bouwd. Hun namen mogen er zijn: St. Emilion, Folie Blanche. Colombar, Blanc Ramé, Jurancon Blanc, Mon- tils, Sémillion en Sauvignon. Alle druiven met die klinken de namen worden eind sep tember, begin oktober geoogst. Na de pluk worden de druiven meerdere malen geperst. De stelen en pitten moeten daarbij wel heel blij ven om te voorkomen dat de wijn - en later de cognac - een onaangename smaak krijgt. Het sap van de drui ven, de most, gist daarna in gemiddeld een dag of tien. De „wijn" die dan is verkre gen is niet om over naar huis te schrijven, maar als grond stof voor het destillatiepro ces niet te evenaren. Deze wijn wordt in grote koperen „Alambics" (ongeveer een zelfde apparaat als bij whis kybereiding wordt gebruikt aan de kook gebracht. Er ko men dan dampen vrij die vervolgens worden afge koeld en condenseren. De geconcentreerde, sterk rui kende vloeistof die nu wordt opgevangen noemt men „Brouillis". Deze heeft een alcoholpercentage van onge veer 20 a 30 procent. Deze Brouillis wordt weer gedes tilleerd. Wat men nu over houdt heet „Repasse". De cognac is geboren! Piepjong, ruw op de tong, nog kleur loos en met een alcoholper centage van ongeveer zeven tig. Van de oorspronkelijke wijn is nog maar één tiende deel over. Voor één liter ru we cognac is dus ongeveer tien liter wijn nodig. De kleurloze jonge cognac wordt gelagerd in eikehou ten vaten. In de Cognac- streek gebruikt men hier voor uitsluitend eikehout uit de bossen van Limousin en Troncais. Tijdens de lagering komt uit het eikehout tanni ne vrij dat de cognac zijn goudgele kleur geeft. De lucht, die door de poriën van het hout de cognac bereikt, veroorzaakt reacties die aan de drank zijn scherpte ont neemt en hem een edele smaak en geur geeft. In de vaten verliest de cognac door verdamping een groot deel van de alcohol. Men heeft eens uitgerekend dat wat er per jaar verdampt méér is dan in een jaar in Frankrijk aan cognac wordt gedronken. Uit de verschil lende gelagerde cognacs stelt de eerder genoemde keldermeester tenslotte de uiteindelijke cognac samen. Dit samenstellen, het blen den, waarborgt voor iedere cognac een constante kwali teit, of het nu gaat om een cognac van een al jaren en jaren bestaand, bekend groot merk of een nieuwe cognac als Marquis, het eigen merk van Alberto. Het is in het begin al gezegd, cognac wordt niet gedron ken maar genoten. Cognac komt het beste tot zijn recht in het ruime cognacglas met korte steel, ruim lichaam en betrekkelijk kleine opening. Dit glas kent een kleinere va riant die de cognac ook goed tot zijn recht Iaat komen. Men kan een glas van tevo ren verwarmen met lauw water. Heet water mag daar niet voor worden gebruikt, want dan smaken de zachte, oude cognacs scherp. Het beste kan men het glas met de hand verwarmen. Op li chaamstemperatuur komt het bouquet van de cognac het meest tot zijn recht. Over dat genieten van cog nac bestaat een aardige anec dote. Tijdens een diner dat de Franse geestelijke en poli ticus, hoveling en staatsman, kenner van spijs en drank, de Hertog van Talleyrand rond 1820 gaf, leerde hij één van de gasten, die een glas cog nac Fine Champagne in één teug opdronk, een lesje. Toen de hertog zag wat er gebeurde verbleekte hij en stopte abrupt het levendige gesprek met zijn tafelgenoot. Deze, zich niet van een ver grijp bewust, vroeg wat hij verkeerd deed. De hertog antwoordde: „Eh bien. Mon sieur, nu gij het mij vraagt, sta mij toe u er opmerkzaam op te maken dat een Fine Champagne van een leeftijd en hoedanigheid als deze, recht heeft op meer waarde ring." De man vertelde schuldbewust dat hij een leek was en vroeg de hertog of die hem de beginselen van het cognac-drinken wilde bijbrengen. „Met genoegen", zo sprak de hertog. „Men omsluit het glas met de hand om het te verwarmen, men geeft het een draaiende be weging opdat de geur zich kan losmaken, men brengt het onder de neus, men snuift de geur op..." „En dan, monseigneur", vroeg de gast. De hertog: „En dan, mon sieur, zet men het glas neer en praat erover..." Cognac is vrijwel onbeperkt houdbaar en verliest vrijwel niets van zijn bouquet wan neer de dop steeds op de fles wordt teruggedaan. Cognac is dan ook als een goede vriend en met een goede vriend moet u zorgvuldig omgaan Koester hem en hij zal zich geven. Geniet van hem en toon u een goede leerling van de Hertog van Talleyrand. Deze levensge nieter had een grote schare vrienden. Cognac was er één va" w - i t i i*I

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 11