Waarom is scanning noodzakelijk? AHOLD EN AUTOMATISERING Ook 's lands grootste kruidenier moet op de kleintjes letten pagina 4 Flitsen Veranderingen bij Marvelo Waarom heeft een organisa tie als Albert Heijn gekozen voor scanning? Het ant woord is heel simpel: omdat Albert Heijn het liefst 's lands grootste kruidenier wil blijven. Een reclamezin, maar ook een opdracht, want een éénmaal verwor ven positie moet behouden blijven. Terwille van het be drijf en dus terwille van het personeel. Daarom moet wel eens voor een ander beleid worden gekozen, zoals een gezagvoerder van een jum bojet een andere koers moet kiezen, als blijkt dat hij op zeer zwaar weer afkoerst. In het belang van de veiligheid van passagiers, bemanning en toestel moet hij kiezen voor een alternatieve route of doorvliegen. Een kruidenier heeft ook wel eens te maken met „zwaar weer". Scherpe concurren tie, stijgende energieprijzen, veranderend koopgedrag van de klant; het zijn maar enkele voorbeelden. Aan die zwaar-weer-toestanden kan hij niets veranderen, maar hij moet er wel op reageren en het liefst op de juiste ma nier. Concurrentie leidt tot krap pe winstmarges. Het gaat om de gunst van de klant. Die besteedt zijn geld zeer be wust, omdat hij zijn gulden maar één keer kan uitgeven. Om er voor te zorgen dat de klant bij Albert Heijn zijn waren koopt, zullen de prij zen scherp moeten zijn in vergelijking met de concur rentie. Welke mogelijkheden heeft een organisatie om ondanks krappe winstmarges de winst te behouden? Ook dit antwoord is simpel en ook weer een reclamezin: „op de kleintjes letten". Ervoor zor gen dat de organisatie zo draait dat de kans op het ma ken van fouten gering is. Winst maken door verlies te beperken of uit te sluiten. De belangrijke fouten die in winkels kunnen worden ge maakt zijn: verkeerde aansla gen op de kassa en het ver keerd prijzen van artikelen. Deze kunnen door scanning worden voorkomen. Er zijn nog meer factoren die in een winkelbedrijf tot on nodig verlies lijden. Zoals nee-verkopen, een verkeer de verhouding van omzet- snelheid en ruimte in het schap en hoge administratie kosten. We weten niet pre cies wat een klant gaat ko pen als hij of zij het karretje de winkel in duwt. We we ten het wel zo ongeveer, maar ongeveer is niet ge noeg. De bedrijfsleider die denkt dat hij op een bepaal de dag 50 potten pindakaas kan verkopen en dat blijken er 55 te zijn, had ongeveer gelijk, maar heeft wel vijf keer nee verkocht. Vijf onte vreden klanten. Vijf keer ver lies. SCANNING IS DE OPLOSSING Al deze geldverslindende problemen kunnen worden opgelost met scanning. De artikelen hoeven niet meer te worden geprijsd, de prij zen hoeven niet meer op de kassa te worden aangeslagen en de geldontvangsten wor den direct door de compu ter geregistreerd. Maar er is nog een voordeel. Tegelijk met de kassahande ling worden ook de verkoop- aantallen per artikel door de computer geregistreerd. Met die gegevens weet een be drijfsleider beter dan vroe ger hoeveel potten pinda kaas of welk ander artikel hij per dag verkoopt. Hij hoeft geen nee meer te verkopen en de schapruimte is in over eenstemming met de omzet- snelheid van het artikel. En dat is de grootste winst van winkelautomatisering: het kunnen beschikken over nauwkeurige en actuele in formatie om de juiste beslis singen te kunnen nemen. Net als onze gezagvoerder van de jumbojet, die zijn keus voor doorvliegen of het kiezen van een andere route zal maken aan de hand van nauwkeurige en actuele weerrapporten. Andere directe en indirecte voordelen van het scannen zijn onder meer de grote snelheid van kassa-afhande ling. De klant krijgt verder een kassabon, waarop hij of zij niet alleen kan zien wat er moet worden betaald, maar waarop ook staat welke arti kelen en aantallen zijn ge kocht. Andere voordelen komen voort uit de nauwkeurige omzetregistratie van de arti kelen. We hebben al vastge steld dat het aan de hand van de gegevens mogelijk is om vrij exact naar behoefte te bestellen. Maar uit die gege vens kan men ook afleiden op welke wijze er bijvoor beeld moet worden geadver teerd. Wanneer er de ene week in een huis-aan-huis- blad wordt geadverteerd, de volgende week in een dag blad en de daarop volgende week via een reclamekrant, dan kan men aan de ver koopresultaten zien welke wijze van adverteren het meeste effect heeft. Ook een besparing, want adverteren kost geld en moet daarom zo efficiënt mogelijk zijn. vervolg van pagina 3 zakelijk is geweest een ze vende verpakkingsmachine aan te schaffen. De omzet in de broodbelegmarkt in Ne derland is het vorig jaar vrij wel gelijk gebleven. Toch wist Marvelo met zijn pasta's (chocoladepasta, pindakaas) een forse stijging te bereiken binnen zowel als buiten Ahold. De geïntroduceerde 700 grams-verpakking bleek zeer succesvol. Wat betreft de hagelfabriek geldt hetzelf de verhaal. Een stabiele markt, maar een stijgend aandeel van Marvelo die hoofdzakelijk via Albert Heijn werd gerealiseerd. Over de dropfabriek en de pinda's-in-de-dop-afdeling kan worden gezegd dat ook hier een omzetstijging is ge weest. De wijnomzet van Marvelo stijgt nog steeds. Dit jaar is een tweede grote wijnlijn in gebruik genomen, waarmee de jaarcapaciteit van 10 miljoen op 18 mil joen flessen is gekomen. SUCCESVOL Marvelo als zgn. private la- bel-producent heeft natuur lijk de wind in de zeilen ge had met de groei van de ei gen merken. Voorwaarden voor het opereren op de pri vate Iabel-markt zijn hoge kwaliteit, marge voor de de taillist en een hoge mate van flexibiliteit. Geprobeerd is om, naast een goede kwali teit/prijsverhouding, extra voordelen te bieden zoals voorprijzen, displays en dub- belpakken om op die manier een aantrekkelijke partner te zijn. Gezien de sterke omzet stijgingen kan gesteld wor den dat Marvelo er in ge slaagd is een stevige positie te veroveren. TOEKOMST De heer Andreae verwacht voor de toekomst een ver dere omzetstijging van Mar velo. „We beschikken nu over een gezond en efficiënt opererend bedrijf al staan onze marges hier en daar on der druk. Door de omzetstij ging zijn de resultaten ech ter bevredigend en ik ver wacht dat deze trend zich in de toekomst zal voortzetten. Dat wij vertrouwen hebben in de toekomst blijkt wel uit het feit dat wij gaan investe ren in de bestaande produkt- groepen." Zo langzamerhand gaan steeds meer medewer kers van Albert Heijn en Miro dagelijks om met scanning. Maar „omgaan met" is in veel gevallen nog niet „weten waar het om gaat". Daarom wil len we in de rubriek „Ahold en automatisering", in twee afleveringen, het begrip scanning, het geautomatiseerd afrekenen waarbij een van een streepjescode voorzien produkt over een aan de kassaterminal gekoppeld „leesvenster" wordt ge haald, behandelen. In deze eerste aflevering zullen we antwoord ge ven op de vraag: waarom is het nodig om een zo ingewikkeld en kostbaar systeem in te voeren? In een volgend nummer leggen we uit wat scan ning eigenlijk is. MEER DAN EEN RECLAMEZIN NIET DE STREEPJES ZIJN BELANGRIJK We zouden nog een hele tijd door kunnen gaan met het opsommen van voordelen, want het zijn er veel. Ieder die er mee te maken heeft en nadenkt, zal er een aantal kunnen noemen. Ook de klant ziet de voordelen. Aan de streepjescode als uiterlijk kenmerk van het scannen is inmiddels iedereen gewend en niemand vindt het meer belangrijk. Streepjes zijn ook helemaal niet belangrijk, maar wel wat er onder de streep overblijft.

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 4