1984, jaar van ingrijpende veranderingen bij Marvelo Jeugdplan voor werkloze schoolverlaters binnen Vers Vlees Gro i Flitsen pagina 3 -» -> De heren J. Andreae (I.) en A M. J. Beira cum het werk Wat Marvelo betreft kan 1984 nu al worden aange merkt als een jaar van in grijpende veranderingen. De organisatie-structuur werd begin dit jaar gewij zigd, er werd op het in dustrieterrein te Zaan dam een nieuw distribu tie- en opslagcentrum in gebruik genomen, de ca- caofantasiefabrick werd gesloten, er wordt kan toorruimte gecreëerd voor andere werkmaat schappijen en de entree van Marvelo zal nog een fiace-lift ondergaan. Al met al redenen voor de redactie van Flitsen een gesprek te hebben met ir. Jan Andreae, directeur van Marvelo. Door de jaren heen heeft Marvelo zich van alleen toe leverancier van Albert Heijn ontwikkeld tot zelfstandig ei gen merken (private label )- fabrikant die ook aan derden levert. Dat had tot gevolg dat er andere eisen aan de orga nisatie werden gesteld, zoals meer flexibiliteit, meer klantgerichtheid en beter concurrerend. „Begin dit jaar is daarom een organisa tiestructuur-wijziging door gevoerd. Dit houdt in dat de produktie-afdelingcn meer zelfstandigheid hebben ge kregen. de stafafdelingen werden verkleind maar te vens meer bij de produktie betrokken en het Bedrijfs bureau maakte plaats voor de afdeling Logistiek. Achter liggend doel van de organisa tiewijziging was te komen tot een zo optimaal en effi ciënt mogelijk opererend geheel", aldus directeur Andreae. NIEUW MAGAZIJN „Marvelo is in de loop der jaren een aaneenschakeling geworden van fabrieken en afdelingen. De logistiek bin nen Marvelo was dan ook niet optimaal. Opslag- en ma gazijnruimten liggen meestal ongunstig ten opzichte van de produktie-afdelingen. Dit heeft tot gevolg dat vervoer van grondstoffen en eindpro- dukten veel tijd en geld kost. Om tot een efficiënter gelei de goederenstroom te ko men, is begin dit jaar op het industrieterrein een distri butie- en opslagmagazijn in gebruik genomen. Hiermee hopen wij een kostenbespa ring te realiseren die op zijn beurt weer ten goede komt aan onze winstmarge", zo vertelt de heer Andreae. CACAOFANTASIE Ruim twee jaar geleden is de chocoladefabriek overge gaan in handen van Verkade te Zaandam. In die tijd heeft de directie van Marvelo met de ondernemingsraad ge sproken over de sluiting van de cacaofantasiefabriek. Ge zien de toen nog redelijke exportmogelijkheden, heeft de directie in overleg met de OR besloten de cacaofanta siefabriek nog een kans te geven. Jan Andreae: „Vorig jaar ging het mis met die fa briek. Onze omzet bestond voornamelijk uit export naar de ontwikkelingslanden. Een aantal van die landen heeft begin 1983 een importstop afgekondigd, waardoor onze omzet sterk terugliep. We hebben geprobeerd deze te rugval op te vangen op de binnenlandse markt, maar de mogelijkheden waren te ge ring om de cacaofantasiefa briek een goede basis te ge ven." Al met al hebben de problemen geresulteerd in het sluiten van de cacaofan tasiefabriek. Voor de mede werkers, 17 personen, is bij Marvelo of elders binnen Ahold werk gevonden, het geen in goed overleg met de OR is verlopen. Marvelo heeft in 1983 goed gescoord in produktgroepen waarin landelijk gezien wei nig consumptieve groei zit. Zo is de consumptie van kof fie het vorig jaar vrijwel niet gestegen 0,3% Evenals in 1982 wist Marvelo echter een sterke omzetstijging te realiseren. Als wij naar de thee kijken heeft Marvelo het in 1983 helemaal goed gedaan. Hoewel de thee-om zet in Nederland over 1983 licht is gedaald, heeft Marve lo een omzetstijging van maar liefst 33% bereikt. Vol gens de heer Andreae is dit voor een groot deel te dan ken aan de invoering van vijf nieuwe thee-verpakkingen voor Albert Heijn die bij de consument duidelijk zijn aangeslagen. Ook dit jaar zal de omzet in thee naar ver wachting verder stijgen en wel dusdanig dat het nood- vervolg op pagina 4 Jan Andreae, afkomstig van Nutricia Zoeter- meer, trad eind 1979 in dienst bij Ahold als site-manager van DC Tilburg. Per 1 november van het vorig jaar werd hij benoemd tot direc teur van Marvelo. Hoe ziet hij zijn functie bij Marvelo? „Marvelo is een zeer interessant be drijf met z'n vele produktgroepen, markten en produktieprocessen. Verder heeft het bedrijf een rijke historie en de medewerkers voelen zich zeer betrokken bij hun bedrijf. Een hoge mate van loyaliteit blijkt steeds wanneer er een groot beroep wordt gedaan op inzet en creativiteit. Bij Marvelo voelt iedereen zich verantwoordelijk en dat is een goede zaak. Wij maken samen het bedrijf en als de motivatie goed is, heeft dat zeker zijn invloed op de uit eindelijke kwaliteit van onze produkten en daar gaat het om", aldus de heer Andreae. Achttien, tot nu toe werkloze jongeren van 17 en 18 jaar krijgen de komende twee jaar bij de Vers Vlees Groep de gelegenheid zich te bekwamen in het slagersvak. Volgens een speciale leer/werk- overeenkomst werken zij vier dagen per week in een Centrale Slagerij en gaan één dag per week naar de slagersvakopleiding (SVO) in Utrecht. Hiermee is tegemoet gekomen aan de door on dernemingsraad en vakbonden geuite wens om méér jongeren een kans op een baan te geven. Het heeft de afdeling perso- neelzakèn weinig moeite ge kost de groep van 18 jonge schoolverlaters compleet te krijgen. Na een interne me dedeling, het inschakelen van de arbeidsbureaus en het plaatsen van een adver tentie bleek de belangstel ling zo groot, dat selectie no dig was. Als voornaamste cri teria daarbij golden de dui delijke wil om aan de slag te komen en belangstelling voor het slagersvak. Een aan tal van de gegadigden (me rendeels komend van LTS en MAVO) bleek bijvoorbeeld al familie in de branche te hebben en hierin ook toe komst te zien. In CS'en te Zaandam, Groenlo en Eind hoven komen vier en in Rijs wijk en Maarssen drie jonge ren aan de slag. Leermeesters De 18 jongens (er meldden zich helaas geen geschikte meisjes) hebben een ar beidsovereenkomst voor 32 uur per week getekend. Ge durende vier dagen per week krijgen zij een prakti sche opleiding in de vijf Cen trale Slagerijen. Hier zorgen speciaal daarvoor aangestel de leermeesters voor de be geleiding. Deze vijf zullen daarvoor aanvankelijk een groot gedeelte van hun nor male werktijd nodig hebben. Opleidingscoördinator Mary van Vucht: „We hebben voor de functie van leermeester gezocht naar mensen van de werkvloer met een grote praktijkervaring. Wij zorgen voor hun opleiding o.a. door een cursus instrueren, door ondersteuning en door een, in totaal zeven dagen duren de, cursus voor praktijkop leiders." Het theoretische gedeelte van de vakopleiding heeft plaats op de SVO te Utrecht, waar een dag per week les in waarin extra aandacht wordt besteed aan de industriële kant van vleesverwerking. Genoemd examen en certifi caat zijn dan ook afgestemd op deze tak van het slagers vak, maar bieden wel de mo gelijkheid om door te gaan voor het zgn. patroonsdiplo ma. Kans „De kans om aan de slag te komen, is na die twee jaar natuurlijk redelijk groot", vertelt hoofd personeelza- ken Henk de Jong. In de eer ste plaats valt hierbij te den ken aan het vervullen van va catures binnen Ahold, maar ook kan de opgedane kennis elders zijn nut hebben bij het zoeken naar een baan. Voor de salariëring is een aparte schaal gemaakt, die een start boven het mini mumloon biedt. De Jong ver wacht dat het binnen ander half jaar mogelijk is de jonge ren op het niveau van snij- der/vliezer in te schalen. .Jongeren opleiden, oké. Maar hoe staat het met onze kansen?" Die vraag van eigen medewerkers kreeg het man agement van de Vers Vlees Groep te beantwoorden toen het jeugdplan voor werkloze schoolverlaters op tafel kwam. Achtergrond hiervan was de vrees dat promotiekansen veel kleiner zouden worden als vrijko mende plaatsen door spe ciaal opgeleide jongeren zouden worden ingenomen. Eigen personeel De oplossing bleek simpel. In de tweede week van sep tember is in de vijf Centrale Slagerijen een cursus voor eigen personeel van start ge gaan die in belangrijke mate overeenkomt met genoemde jongerenopleiding. De be langstelling hiervoor bleek zo groot, dat een aantal men sen moest worden teleurge steld. De tachtig cursisten volgen eerst een theoretisch gedeelte van 26 lessen, die aansluitend aan de normale werktijd worden gegeven. Daarna volgt in werktijd het praktijkgedeelte van een half jaar. Een aantal cursisten volgt alleen het theoriege deelte. Anderen doen weer zowel theorie als praktijk. De opleiding wordt besloten met een examen, waarna een certificaat wordt uitgereikt. Vanuit de leiding is gestimu leerd dat niet alleen produk- tiemedewerkers uit de echte slagersafdelingen zich heb ben gemeld, maar ook men sen van bijvoorbeeld inpak- afdeling en administratie. zowel het slagersvak als in al gemeen vormende onder werpen wordt gegeven. De ze dag behoort tot de „eigen tijd" van de cursist voor wie overigens wel opleiding, daaraan verbonden kosten en reisgeld worden betaald. Kosten overigens die de overheid voor een deel sub sidieert. De tweejarige oplei ding wordt afgesloten met een examen waarmee het certificaat voor slagersgezel kan worden behaald. Met de SVO is overeengekomen dat de 18 jongens een speciale AH-klas zullen vormen,

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 3