jftff 111 ff fj F' HIJ atttftr pagina 12 Flitsen Trekpleister Dubbelleven Recreatie Surfinstructie Dat Groningen beslist niet Nederlands meest populaire vakantieprovincie is zal niemand i erbazen want bet overgrote deel van onze bevolking denkt dat Groningen alleen bestaat uit tot de horizon uitgestrekte akkers en weiden. Dit is nu niet bepaald het ideale vakantieplaatje. Toch heeft Groningen meer te bieden Te denken valt bijvoorbeeld aan hel Westerkwartier waar akkers en weiden zijn omzoomd door boswallen. Rijdend over smalle wegen met talrijke bochten wordt men steeds weer vergast op idyllische plaatjes. Verscholen tussen soms eeuwenoude bomen liggen pittoreske dorpjes te dromen. Kortom: Groningen biedt genoeg natuur- en cultuurschool om er een vakantie door te brengen. Bovendien kan men er genieten van échte rust omdat de toerist deze proi 'inde bij lange na nog niet heeft ontdekt. Ostara deed dat zes jaar geleden wel Het resultaat is dat in Opende, dat acht kilometer ten noordoosten van Drachten ligt, het vakantiepark 't Strandljeem werd geopend. 't Strandheem is gelegen aan een groot kunstmatig meer dat is ontstaan door zandwinning, een activiteit die er buiten het vakantieseizoen nog steeds plaatsvindt. „Dit meer, zo'n 20 ha schoon water, is vanzelfsprekend onze grootste trekpleister", aldus bedrijfsleider Jan Roelfsing die in 1978 aan de wieg stond van vakantiepark 't Strandheem. „Vooral nu windsurfen, of in het Nederlands gezegd: plankzeilen, zo'n enorme opgang heeft gemaakt. We hebben daar als vakantiepark op ingehaakt door de verhuur van surfplanken en -pakken. Daarnaast geven onze vakkundige medewerkers instructie. Dat alles tegen prijzen die aantrekkelijk te noemen zijn." Vakantiepark 't Strandheem telt 550 standplaatsen waarvan honderd vaste. „Het laatste aantal zien we het liefst verdubbeld aangezien vaste staanplaatsen ook een vaste bron van inkomsten zijn. Toch, de tien weken zomerdrukte zijn voor ons bepalend; dan moeten wij het eigenlijk verdienen," Tijdens de wintermaanden houdt Jan Roelfsing zich bezig met administratie, onderhoudswerkzaamheden en geniet zelf van een welverdiende vakantie want tijdens de zomermaanden is hij 2'4 uur per dag „stand by" voor de campinggasten. .Je hebt tijdens die weken weinig privacy. Je leeft niet maar je wordt geleefd." Jan begon zijn loopbaan bij Ostara bij het in Duitsland gelegen „Erholungsgebiet" Wilsumer Berge. Toen de kinderen wat groter werden kwam hij voor de keus te staan of ze in Duitsland of in Nederland naar school te sturen. „Toen ik een baan aangeboden kreeg in Opende hoefden mijn vrouw en ik er niet lang over na te denken en namen we de stap naar Groningen. We hebben een woning op het vakantiepark. Je leeft lekker „buiten". Dat heeft zeker zijn charmes. Toch zijn er ook nadelen. Onze kinderen (zes en negen jaar oud moeten naar school. Aangezien daarvoor redelijke afstanden moeten worden afgelegd en hèt openbaar vervoer hier niet optimaal is te noemen, moet je hen met de auto naar school brengen en halen. Toch zou ik dit ongemak niet willen ruilen voor een woning in een stad." De technische reenternand van Jan Roelfsing is Elco Janné, Tijdens zijn opleiding Weg- en Waterbouw aan de MTS werkte hij tijdens de vakantie op Wilsumer Berge. Elco- „Toen ik van school kwam was er weinig kans op een baan. Het aanbod om hier in Opende te komen werken nam ik met beide handen aan. Helaas is het nog steeds zo dat ik niet in vaste dienst ben. Van maart tot november woon ik hier in een stacaravan en de overige tijd loop ik in de WW en woon ik in Vasse (Overijssel). Dit betekent dat je er twee levens op na houdt en daarvoor heel wat moet inleveren. Je kunt niet lid worden van een sportclub en dergelijke. Bovendien kan ik mijn grootste hobby, het restaureren van een oude motor, hier niet op de camping uitoefenen. Toch heb ik het hier uitstekend naar mijn zin. De gasten in ons park hebben vakantie en zijn dus over het algemeen goed gehumeurd. Het werk is afwisselend. De ene keer ben je bezig met reparaties en de andere keer met administratie. Trouwens voor toiletten schoonmaken draai ik mijn hand ook niet om. Mijn enige wens is dat ik hier in vaste dienst kom en door kan groeien naar assistent bedrijfsleider. Wie weet wat er dan later nog gebeurt", zegt hij dromerig. Op elk Ostara-park is het gebruikelijk dat er een recreatieteam is dat kinderen en volwassenen een aantal uren ontspanning biedt. In Opende wordt de recreatie verzorgd door studenten van de AI.O (Academie Lichamelijke Opvoeding) te Groningen. Gedurende zes weken zijn twee teams (elk drie weken) op 't Strandheem aanwezig om allerlei spelen te verzorgen. Eén van de teamleden is Grethil Post uit Assen. Zij werkt hier nu voor het tweede jaar. „I let is fantastisch leuk om met kinderen en ook volwassenen bezig te zijn. Je steekt er heel wat van op wat je tijdens de studie goed kunt gebruiken Als team kun je natuurlijk de bekende spelletjes en spelen organiseren. Wij zien het echter als een uitdaging om met originele dingen te komen. Zo hebben we pas een groene zeep- circuit georganiseerd en een eiergooiwedstrijd. Hoe meer er wordt gesmeerd, hoe leuker de gasten het vinden." Om alles in de puntjes voor te bereiden zijn de teamleden vaak tot 's avonds laat in de weer. „Hoe beter de voorbereiding, hoe gesmeerder alles loopt. Als je je programma leuk brengt, heb je dankbare gasten en dat is het mooiste dat er Peter Molengraaf werkt voor het derde achtereenvolgende jaar bij 't Strandheem. Hij verdient er als student Informatica aan de TH in Delft een vakantie-zakcentje. „De eerste twee jaar was ik „pleeboy" en zorgde voor de hygiëne op de camping, maaide het gras en deed allerlei voorkomende werkzaamheden. Aangezien ik zelf een groot surffanaat ben en al door verschillende surfverenigingen ben gevraagd om les te geven, de tijd daarvoor ontbreekt helaas, heeft men mij gevraagd deze zomer surfinstructie te geven op 't Strandheem. Zo'n instructiedag bestaat uit het Ieren optuigen van de plank, het oefenen op een simulator en het begeleiden van de deelnemers tijdens de eerste „proefvaarten". Het is leuk en afwisselend en je krijgt er een behoorlijke mensenkennis door Het leuke is dat de cursisten aan het einde van de dag zich al aardig staande weten te houden op een plank. Windsurfen kun je in een dag leren, al doe je er een week of drie over om het echt goed te kunnen. Het is net als bij het behalen van een rijbewijs. Als je het felbegeerde rose papiertje hebt, mag je rijden maar moet je het in de praktijk eigenlijk nog leren." 't Strandheem heeft aan de rand van het meer, aan het strand, zijn „Taveerne". Hier zwaait Henk Schanstra uit Drachten de scepter. Gedurende de zomermaanden wordt hij bijgestaan door zijn vrouw, zoon. dochter en een paar part-timers. Op een warme dag komen er veel dagjesmensen op het natuurbad af en dat betekent toch zo'n 5000 zielen die van hun natje en droogje moeten worden voorzien. Het is dan een druk bestaan. Op de dag dat redactie Flitsen bij Henk op bezoek kwam had hij drie uurtjes slaap genoten. „Ik ga zo meteen naar huis om een paar uurtjes te slapen. Vanavond hebben we disco en dan zal het feest hier niet al te vroeg zijn afgelopen, en met het weekend voor de deur is dat wel een beetje veel van het goede. Tijdens het hoogseizoen maakt Henk lange dagen. „Dat weet je als je in de horeca werkt." De enthousiaste horecaman van 't Strandheem heeft ook nog hobby's. Naast veel lezen, voert hij met zijn vrouw een groot deel van de redactie en eindredactie van het clubblad van de voetbal-zaterdag-amateurs „Drachtster Boys". Trots vertelt hij dat dit de grootste vereniging van Friesland is. Trouwens, ook het drukken van het clubblad neemt Henk voor zijn rekening. Kortom: Henk is een horecaman die van vele markten thuis is. Een dag 't Strandheem: de zomer heeft tot nu toe niet gebracht wat men ervan verwachtte. Toch is ondanks het kwakkelweer het enthousiasme van de medewerkers groot. Weer of geen weer. De gasten moeten tevreden én uitgerust naar huis en daar staan Jan Roelfsing en zijn team borg voor. Elco Janné Grethil Post Jan Roelfsing Ilenk Schanstra

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 12