Werkmaatschappijen Lekker eten en kunst kijken gaat goed samen AC Restaurants Griant Food Stores Giant lijkt in sfeer op AH maar heeft een ander assortiment Flitsen pagina 11 Een restaurant is in de ogen van veel kunstmin naars nu niet direct de juiste plaats om een expo sitie te houden. De belichting zou niet goed zijn, de achtergrond te onrustig en de sfeer te luid ruchtig. Een kunstcriticus schreef er eens wat denigrerend over: „Wie op zijn knieeën over ban ken wil kruipen om bij het licht van schemerlam pen onder het genot van een kop koffie (het twee de kopje traditiegetrouw gratis) naar kunst te kij ken, kan bij AC Restaurants terecht." De man ziet exposeren in een restaurant klaarblijkelijk niet zo zitten. Dit in tegenstelling tot de kunstenaar zelf. Was het vroeger zo dat men echt moest zoeken naar kunstenaars om een expositie te houden in AC, tegenwoordig is er grote belangstelling om zijn of haar kunnen te tonen. Deze ontwikkeling was voor Flitsen reden eens op onderzoek uit te gaan en te spreken met diverse AC-managers over het begrip kunst bij AC. lijk aan drie kanten: de gas ten vinden een expositie ple zierig, de exposant kan er wat mee verdienen en ons levert het publiciteit op, het geen ten goede komt aan on ze omzet. Zo heeft de Leeu warder Courant zelfs een ru briek onder de kop „Wat de kunstpot schaft bij AC." Als wij hier een expositie hou- Manager Henk Heikens van AC Restaurant Zurich vindt kunst inmiddels een onmis baar element in zijn vesti ging. „In het verleden is een onderzoek gedaan naar kunst kijken tijdens het eten. Uit dit onderzoek is geble ken, dat kunst kijken en lek ker eten heel goed samen gaan. Het mes snijdt eigen den, komt er altijd iemand van de kunstredactie kijken. Regelmatig levert het posi tieve recencies op, maar dat gebeurt natuurlijk niet al tijd." Henk Heikens is ervan overtuigd dat de kunst die bij AC wordt geëxposeerd herkenbaar moet zijn voor grote groepen mensen. „Op dit moment hebben we een expositie en dat is al de tweede keer van Mimi Al- gra. Zij creëert schilderijen met gedroogde bloemen. Aangezien zij haar werk goedkoop aanbiedt - tussen 15,- en 50,- - verkopen wij veel van haar bloemschil- derijen aan gasten die ergens op bezoek gaan en vergeten zijn een cadeautje mee te ne men. Zelf verdienen we er niets aan. Het is gewoon een extra stukje service voor de gasten." Op de vraag of Henk zelf affiniteit heeft met kunst, antwoordt hij: .Jazeker, mijn vrouw schildert." Lekker eten Manager Hans Geldermans van AC Pesse ziet in tegen stelling tot zijn Zurichse col lega, kunst niet zo zitten bij AC. „Ik kan met de beste wil van de wereld geen verband zien tussen kunst kijken en lekker eten. De gasten ko men hier nu eenmaal voor het laatste." Volgens de Pes- sese manager leiden de pers berichten die worden ver zonden naar diverse bladen in de regio niet tot extra gas ten. „Natuurlijk is het zo dat ik mensen vanuit de gehele regio naar mijn restaurant wil „lokken", maar ik geloof dat je dat moet doen door het organiseren van evene menten zoals oude ambach tenmarkten, kindermidda gen en dergelijke." In de rij In AC Restaurant Holten ex poseren op dit moment Fred Breebaart, Max Schellenbach en de aquarelliste Margreet van Rooden-Dragt. Van eerstgenoemde schilder zijn de meeste doeken reeds ver dwenen. Niet dat zij bij AC zijn verkocht, maar ze zijn overgebracht naar Spanje en Argentinië, waar veel belang stelling voor deze Neder landse schilder bestaat. As sistent manager Antoon Kers is bijzonder tevreden over het aanbod van kunstenaars, die willen exposeren in Hol ten. „In het begin", zo stelt hij, „was het zoeken." Nu is er een levendige belangstel ling van de zijde van de kun stenaar. Natuurlijk moet ik toegeven dat de gedachten om hobbyisten uit de omge ving te laten exposeren niet tot zijn recht is gekomen. Anderzijds is het wel zo dat we nu de beschikking heb ben over hooggekwalificeer de kunst, zodat we onze gas ten echt iets fraais kunnen bieden." Manager Hans van Nunspeet van AC Stroe zegt helaas te weinig expositieruimte te hebben. .Alleen in ons be dieningsrestaurant kunnen we, en dan ook nog op be scheiden schaal, exposities houden. Niettemin vind ik het een belangrijke zaak, want welke activiteit je ook ontwikkelt, het achterliggen de doel zal altijd moeten zijn - de omzet te verhogen. Het exposeren is één van de mo gelijkheden - zoals wij dat in vaktermen noemen „roe ring in de tent" te krijgen. Naast dat wij onze gasten cu linair dienen te verwennen, moet het duidelijk zijn, dat extra service ons onder scheidt van de concurrentie. Een tevreden gast komt te rug en daar gaat het uitein delijk om." Zo op het eerste gezicht zou er Albert Heijn boven de supermarkt kunnen staan. In het grote, maar toch vriendelijk aandoen de winkelcentrum Carlis le Plaza Mall, ziet de Giant-supermarkt er pre cies hetzelfde uit als een Albert Heijn-vestiging in een groot winkelcen trum. Voor het kleine Carlisle in de staat Penn sylvania op 400 km ten westen van New York, is Giant dé supermarkt bij uitstek. Niet alleen halen bijna alle gezinnen uit de ruim 18.000 inwoners tel lende plaats er hun dage- lijse boodschappen. Ook de omwonende bevol king in dit agrarisch ge bied is regelmatig klant bij Giant. Wanneer men deze super markt van Giant Food Stores, één van de twee Amerikaan se bedrijfsonderdelen van Ahold, binnenstapt komt men inderdaad, zoals de naaip al aanduidt, in een reusachtige supermarkt. Het is een plezierige winkel en de airconditioning zorgt voor een aangename tempe ratuur (in de zomer is het buiten meestal boven de 35°C.). De ruime opstelling van de schappen maakt het besturen van de winkelwa gens eenvoudig. Het contact tussen klanten en medewer kers maakt het plezierig win kelen „af'. Een nadere inspectie van het assortiment en de manier waarop de produkten aan de klant worden aangeboden weerspiegelen echter een stukje Amerikaanse samenle ving waarin de nadruk (of beter gezegd de smaak) op andere segmenten ligt. Di rect bij de ingang passeert men meteen al de nieuwste trend in de Amerikaanse su permarkten: de saladebar. Een reusachtige counter biedt hier een aanbod van ruim 20 verschillende soor ten rauwkost en bijpassende dressings. De klant stelt zelf zijn salade - compleet met dressing - samen. Dat de sala debar bijna constant moet worden aangevuld bewijst dat de toch al op gezond voedsel ingestelde Ameri kaan de saladebar op waarde weet te schatten. Dat inge steld zijn op gezond voedsel is trouwens in de Verenigde Staten een bijzonder vreem de zaak. Nergens ter wereld wordt zoveel aan fitness-trai ning gedaan, verschijnen zo veel boeken en cassette bandjes over lichaamsbewe ging en dieet. Naast dat de Amerikaan echter - om maar eens te generaliseren - van gezond voedsel houdt, heeft hij duidelijk een zwak voor lekker eten. Lekker betekent dan in veel gevallen zoet, zo als het enorme aanbod in ijs- soorten en gebak aantoont. Ijstaarten in alle geuren en kleuren nemen een diepvrieseiland over de ge hele breedte van Giant in be slag. Niet minder plaats is toegewezen aan zoutjes, snacks en zoetwaren. De cultus van de patatochip bereikt bij Giant zijn hoogte punt in de enorme zakken chips met een hoogte van ongeveer 50 cm. Deze chips komt uit Carlisle zelf en hele gezinnen hebben aan het schillen en schilferen van de aardappelen een aardige bij verdienste. De ontbijtge- woonten leveren ook duide lijke verschillen met Neder land op. Dit bewijst het gro te aanbod in de zogenaamde „cereals" (graanprodukten). Je kunt het zo gek niet ver zinnen of het is in één of an dere vorm verkrijgbaar. Zo zijn er graanvlokken in alle mogelijke vormen en alle mogelijke rooster-manieren. Om deze produkten vooral voor kinderen aantrekkelijk te maken zijn de verpakkin- Winkelen bij Giant in Carlis le betekent ook het proeven van nieuwe Ixtpjes. Net als in onze eigen supermarkten krijgt de klant bij de intro ductie van nieuwe produk ten dikwijls de gelege>iJ:eid zelf smaak en kwaliteit te beoordelen. gen voorzien van afbeeldin gen van hun favoriete televi siehelden. Tevens is het zo dat veel cerealfabrikanten wedstrijden uitschrijven om het „jonge koperspubliek" aan zich te binden. Diep vriesdiners is een andere produktgroep die in Amerika gretig aftrek vindt. Men kan kiezen uit goedkope eenvou dige maaltijden maar ook uit dure „gourmet" diners. En duur is voor onze begrippen meestal peperduur omdat de prijzen omgerekend min stens twee keer zo hoog lig gen als bij ons. Het huismerk, bij Giant niet speciaal voor deze winkel maar voor een aantal super marktketens geproduceerd, is bij bijna iedere assorti- mentsgroep aanwezig. Ook hier is het principe, net zoals bij Albert Heijn, dat een veelgevraagd produkt van dezelfde kwaliteit voor een lagere prijs kan worden aan geboden dan een merkpro- dukt van dezelfde kwaliteit. De opdruk „Value time" op de verpakking geeft aan dat het hier het huismerk be treft. Taart Het begrip „vers" kent bij Giant veel vertalingen. Aller eerst het grote aanbod vers fruit en verse groente. Bij de afdeling brood en gebak wordt het assortiment, ge deeltelijk zichbaar voor de klant, in eigen bakkerij ver vaardigd. Opvallend op deze afdeling zijn de reusachtige kleurrijk gedecoreerde ver- jaardags- of andere feesttaar ten met aangepaste opschrif ten. Ze worden op bestelling geleverd. Het is zelfs moge lijk dat de klant een eigen ontwerp voor de versiering maakt. De feesttaarten-afde ling heeft vrijwel onbeperkt mogelijkheden om via een projectie-apparaat iedere ge wenste afbeelding in suiker werk om te zetten. Hapjes die in de oven thuis alleen nog behoeven te wor den opgewarmd zijn te vin den op de afdeling vleeswa ren. Het gaat hier voorname lijk om gegrilde of anders zins toebereide kipproduk- ten. Deze voorbereide pro dukten liggen goed in de markt want de op efficiency ingestelde Amerikaan grijpt iedere mogelijkheid aan om tijd en energie te besparen. Kant-en-klare gerechten zijn hiertoe een prima middel! Openingsuren Winkelen kan in Amerika op vrijwel ieder uur van de dag en de nacht. Veel supermark ten zijn 24 uur open of min stens tot in de vroege of late avonduren. Bij Giant in Car lisle (en bij de 36 andere Giant-supermarktenkan men op door-de-weekse da gen en op zaterdag vanaf 8.00 uur tot respectievelijk 21.00, 22.00 en 23-00 uur te recht. De sluitingstijden zijn afhankelijk van de dag. Op zondag kan er tot 17.00 uur worden gewinkeld. Deze openingstijden zijn afge stemd op de behoeften van de gezinnen waarin ouders in de meeste gevallen beiden een baan hebben. De avond uren en het weekend zijn daarom de uitgelezen tijden om te winkelen. Niet zelden koopt men in één klap voor een hele week in. De klant koopt naast voedingsproduk- ten ook huishoudelijke arti kelen, ook al is de zogenaam de „hardware" bij Giant in vergelijking met Albert Heijn, aan de bescheiden kant.

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 11