't Gebeurt toclunaar „Kassa-ervaring" van een leek Flitsen pagina 9 Dankbetuigingen ft— AA u- *3' \.AXa< "I-> w- rV' ...A Dju liOfflcn wij vertellen En drinken chocoled» or eet«R Utkke wafel». Aarzelend begin je er over. Dat je eigenlijk best even achter de kassa wilt zitten. Even proevenscep tisch kijken ze je aan: „Nee, dat kan eigenlijk niet, krijgen we moei lijkheden met klan ten." ,,'t Verschil moet je zelf betalen", lacht iemand. „Valt je lelijk tegen, 't lijkt veel mak kelijker dan het is." En dan zie je de caissières in een razend tempo met hun vingers over de toetsen ram melen. Ondertussen bedie nen ze met hun voeten de band naast de kassa, pakken met hun linkerhand allerlei boodschappen en schuiven Het heeft ons diep getroffen dat zovelen met ons afscheid hebben genomen van F. BONGERS die een klein moment later weer naar achteren, onder tussen het bedrag aanslaand. „Zegels, mevrouw?" „Anne- marie, wat kost een kom kommer?" het aanslaan gaat gewoon door. „Koud buiten, lijkt me", een gesprekje met de klant (KDH) kan er ondertussen ook nog af. „Zal ik even iemand roepen die de boodschappen in pakt?", de rechterhand stopt even met aanslaan, om de achterste band te laten lo pen, daarna gaat men onver stoorbaar verder. „Drieëntachtig gulden vier endertig, mevrouw." Me vrouw geeft honderd gul den. „Hebt u er misschien vijfendertig cent bij?" De klant heeft het warempel, ook nog drie gulden maz zel. .Alstublieft mevrouw, dan krijgt u nog twintig gulden van mij." Even later: „Tot ziens." Vol gende klant. En dan de stagiaire achter de kassa. Ze heeft een paar uur geoefend achter de re servekassa aan de hand van een oefenboek en dat ging lekker, weinig fouten. Een redelijk zelfvertrouwen dus. Annemaric (kassabazin) er achter. „Kalm beginnen", zegt ze. Rustig komen de boodschappen over de band aanglijden, kalm(?) pak ik het eerste artikel, rustig aan slaan, 't gaat goed„Ho, stop, kijk wat je aangeslagen hebt." Kijken, ja hoor, de ki loprijs in plaats van de arti- kelprijs, zucht, stom! Anne- marie herstelt en dan gaan we weer verder. „Als je nu even op het pedaal trapt, hoef je niet zo ver te reiken, dan komen ze vanzelf bij je." Ja, da's waar ook. Ho, nu gaat het te hard, de boodschap pen dreigen voorbij te racen. Voet eraf! Daar komt brood aanglijden. GEEN ZEGELS. Opzij gelegd dus. Alles is aangeslagen. Subtotaal. Klant: „Ik wil wel graag ze gels." Sufferd, had je (onder tussen) even moeten vragen. Hoe zat dat ook weer? O, ja. Bedrag voor de komma, komma naar links en een nul erachter. Aanslaan gaat goed. Brood erbij-. Prijs nergens te vinden. Annemarie ziet het natuurlijk direct, ik weet niet wat en waar ik het zoe ken moet. Onderaan, ja, daar staat iets. Klaar. Subtotaal O, jé, ook nog zo'n roze bon netje. Maar dat hebben we geoefend klaar is Kees. „Vijfenvijftig gulden tach tig", dreun ik braaf, kan ze zelf natuurlijk ook wel zien, maar volgens de instructies moet ik het zeggen. Daar komt honderd gulden aan. Wat sla ik aan: Een tientje!! Annemarie legt me geduldig uit hoe ze dat corrigeert in de algehele wanhoop hoor ik nauwelijks wat ze zegtmaar 't komt weer goed. Geduldig geef ik de klant het geld terug en tel het bedrag van het wissel geld keurig in haar hand uit. ,Je kunt beter vanaf het be drag van de kassabon tellen, dat is veel duidelijker voor hen." Voorlopig ben ik daar nog niet aan toe. „En m'n ze gels." O, ja, die waren er ook nog. Hoeveel, geen idee. „Op de kassabon kijken", zegt Annemarie. Ja, 53 krijgt ze er. Hoe tel je er 53 uit? Stond niet in het instructie - Uw medeleven, persoonlijk, schriftelijk of in de vorm van bloemen tot uiting gebracht, was ons een grote troost. Weest u ervan overtuigd dat uw medeleven ons veel goed heeft gedaan. Uit aller naam, M. Bongers-van de Ven, Castricum Hartelijk dank aan het hoofd kantoor te Zaandam, de ge wezen bedrijfsleider - de heer B. v.d. Neut - en alle medewerksters en mede werkers van het filiaal 1105 voor de goede gaven bij het ingaan van mijn VUT. Mw. O. Mienis-Wesselo, Amsterdam Op woensdag 6 juni 1984 heb ik op het Areakantoor te Hoogvliet, in verband met het bereiken van de VUT- leeftijd, samen met mijn vrouw, kinderen en kleinkin deren afscheid genomen van Albert Heijn. Ik wil graag alle bekenden die op de af scheidsreceptie zijn geweest hartelijk danken voor hun aanwezigheid. Het was een geweldig feest. H.W. de Vries, Rotterdam 12 Viz-jarig zakenjubileum K. Veldhuis, Zaandam Mw. C.P. Denkelaar, Goes 25-jarig zakenjubileum J. Lavrijssen, Eindhoven H.G. Sloots, Eindhoven 40-jarig zakenjubileum H. van Petten, Zaandam Naar aanleiding van de ge- pensioneerderitocbten van het voorjaar kwamen weer vele bedankjes binnen. Uit die bedankjes kozen wij er een die u bieronder vindt af gedrukt: Namens alle deelnemers van het bejaarden-uitstapje voor de VUT-ters en gepensio neerden van Meester Wijhe zeg ik u van harte dank voor het laatste reisje. Verder ook aan de leiding onze hartelij ke dank. W. Krooshof, Wijhe Welke lezerfes) kan iets vertellen over deze trommel. Wij weten bet niet en zitten dus met de handen in het Ixiar. Het is een nieuwe aanwinst voor Ahold's Historie, ons bedrijfsmuseum. Men wil daar graag bij vermelden wanneer de trommel is aangeboden, wat er in zat enz. Wie kan ons aan deze gegevens helpenUw antwoord graag naar mevr. T. Plooijer, kamer 1701, tel. 075-593026. Nu we bet toch over bet museum hebben, u weet toch dat allerhande materialen uit de historie van Ahold en de werkmaatschappijen op bovengenoemd adres van harte welkom zijn? Help mee het museum zo volledig mogelijk te maken oo^ u- A- V v v AaaS>"r Sneu voor Janie en Ton, maar we streven ernaar onze eigen pindakaas nog lekkerder te maken Van mevrouw J. van de Bosch, lerares aan de LHNO (Lager Huishoud- en Nijverheids Onder wijs) in Heerenveen, ontvingen wij nevenstaande „kassa-ervaring". Mevrouw Van de Bosch heeft in filiaal 1172 aan het Burgemeester Kuperusplein in Heerenveen stage gelopen als onderdeel van de 2e graads ap plicatiecursus (aanvullend onderwijs) verkoop praktijk. Zij doorliep alle afdelingen van het fi liaal. Dit om haar leerlingen vanuit in de praktijk opgedane ervaring, les te kunnen geven. De redactie van Flitsen waardeert het bijzonder dat mevrouw Van de Bosch de moeite heeft genomen om haar ervaringen aan de kassa aan het papier toe te vertrouwen. Waarvan akte. boek. Maar 't komt voor el kaar, ik leg ze op de band „Even oprollen, joh." Tuur- lijk, maar niet aan gedacht het te doen. „Nou, u leert het nog wel hoor, veel sterk te." Wat een heerlijkheid dat er begripvolle klanten zijn en geduldige, kalme Anne- maries. Ik heb de neiging hard weg te lopen, 't zweet staat op m'n rug. „Niet doen, ga maar rustig verder, ik sta wel ach ter je." Als dat ook niet zo wasen dan gaan we ver der, al blunderend, hakke lend en wat al niet meer. Soms heb ik eventjes het idee dat het lukt. een mo mentje van ontspanning gevolgd door een flater van hier tot gunder: 't vlees was afgeprijsd en dat had ik niet gezien. In de algehele paniek kan ik niet eens meer bere kenen hoeveel ik er bij het volgende artikel moet aftrek ken en dat is dan al bijna twaalf jaar schooljuffrouw, je schaamt je dood. De redden de engel achter me corri geert de boel, hoe weet ik nog niet, maar 't komt weer goed. 't Zal wel een correc tiebon zijn geweest. „Ga je mee theedrinken". Nooit heb ik zo naar vocht gesnakt, het verlost me van m'n eigen idee, dat ik zono dig even achter de kassa moest. Pauze Na de pauze gaan we verder. ,Je redt het wel even alleen, hè? Jannie zit naast je, die kun je alles vragen, ik kom zo terug." Jannie kan wel op houden, want het gaat gere geld mis. Ze is dan ook zo wijs haar eigen kassa te slui ten en gaat achter mij zitten. Op een gegeven moment raak ik volkomen verward in een wisselgeldscène, waar aan ik zelf ook geen touw meer kan vastknopen. Jannie redt en geeft een zeer waar devolle aanwijzing, die me de rest van de tijd bewaart voor stomme zetten. Nooit heb ik in tien dagen stage kennissen gezien. Nu komen er achter elkaar drie aanWat ha we no. Joke?" Joke vertelt braaf wat ze heeft en doet ondertussen haar uiterste best nu in geen geval iets stoms te doen. Dat lukt. opluchting. Ook bij de volgende kennis. Er moeten er meer langskomen, dan gaat het vast wat beter. On dertussen raak ik aardig door m'n wisselgeld heen. Ik be gin maar niet aan bijvragen, want dan verstrik ik hele maal in de wissclgeldknoop. Gelukkig liggen er rolletjes zat, dus Jannie vult de vakjes even wat bij. Een emballagebon zonder bedragJannie op sjouw Boter, vetten, ongeprijsd, waar staan die in hemels naam op die lijst. Croma is 89. dat weet ik ondertussen. Suiker 2,31- Maar al die fris dranken nergens te vin den, wanhoop. Gelukkig we ten de anderen veel Een artikel met drie prijs kaartjes eropde boven ste Een tas, die ik achte loos naar achteren schuif. „Ho, kijk even of er wat in zit." Drie pakken melk Klats, achter me knapt een Spa-fles kapotnee, da's jouw schuld niet. Ondertus sen lukt het me nog niet om al die boodschappen rustig op de band te leggen". De koekjes rammelen in de ver pakking, de boter deukt en de melk klotst in de pak ken Wat hebben klanten veel be grip. als ze voelen dat het niet je dagelijks werk is om achter een kassa te zitten. Ze helpen je fantastisch, net als de „collega's" voor anderhalf uur: zweten, paniek, tijdelij ke wanhoop, gedeukt en ge knakt zelfvertrouwen Maar een enorme ervaring rijker en dat is ontzettend belangrijk. Bedankt Annemarie, Jannie, Hermien, Hans en alle ande ren. Joke Een aantal medewerkers van AH-filiaal 5771 in Middelburg heeft enige tijd geleden met tien tandems een tocht gemaakt van Serooskerke via allerlei omwegen naar Knokke en terug Op de foto vermoeide maar tevreden deelnemers. Of zoals de inzender van de foto er heel treffend bijschreef: „Het was héél gezond maar zó pijnlijk voor je...

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 9