Het geheim van de nullen en de enen "WA Honderdduizend gulden aan prijzen pagina 6 Flitsen AHOLD EN AUTOMATISERING Wie is er nu goedkoper!? AH Zuivelvijjkamp groot succes Als iemand je op je achttiende verjaardag zou gelukwensen met de woorden „Van harte ge feliciteerd met je 10010-de verjaardag", dan zou je waarschijnlijk met je wijsvinger op je voorhoofd wijzen. Een begrijpelijke reactie als je er van uit gaat, dat iemand 18 zegt en ook bedoelt, volgens het systeem van het de cimale of tientallig stelsel. Dat is het stelsel, dat wij allemaal dagelijks gebruiken en dat gebaseerd is op de tekens 0,1, 2, 3,4, 5, 6, 7,8 en 9. Met die cijfertekens kunnen we getal len samenstellen. Wie 10010 (spreek uit: één- nul-nul-één-nulzegt en 18 bedoelt, maakt gebruik van het binaire of twcetallig stel sel en spreekt daarmee een andere gctallentaal. Onder het woord „taal" ver staan de meeste mensen iets anders dan een getallenstel- sel. Engels is een taal, net als Nederlands en Chinees. Wat dat soort talen aangaat, is de wereld net een lappendeken, want bijna alle volkeren heb ben een eigen taal met daar van afgeleide dialecten. Met de getallcntaal zijn we het internationaal gelukkig beter met elkaar eens, want vrij wel overal ter wereld wordt het zo vertrouwde decimale stelsel gebruikt. Miles, inches en gallons De Engelsen hebben een af wijkend stelsel. Dat wil zeg gen dat hun maten en ge wichten niet decimaal zijn, zoals bij ons. 100 centimeter in een meter en 1.000 gram in een kilo. Britten rekenen niet in kilometers, centime ters en liters, maar in miles, inches en gallons. Dat is erg lastig bij contacten met het buitenland, want er moet steeds worden omgerekend. Heel lang hebben de Engel sen ook een ander geldstel sel gehad dan wij, maar on der druk van andere Europe se landen, is dat een aantal jaren geleden ook decimaal geworden. De Britten vonden dat deci male geldstelsel aanvankelijk maar erg lastig. Toen het - onder veel protest - werd in gevoerd, begrepen vele En gelsen er niets van. Die in voering ging dan ook ge paard met voorlichtingscam pagnes in de kranten en op radio en TV. Het stelsel is in middels ingeburgerd, maar er zijn nog altijd mensen, vooral ouderen, die er niks van begrijpen of er niks van willen begrijpen. Dat bewijst dat een systeem dat de één logisch vindt voor een ander helemaal niet logisch hoeft te zijn. Het is maar wat je ge wend bent. Eerste autorijles Voor de meeste computer systemen is ons decimale stelsel te ingewikkeld, omdat er te veel cijfersymbolen (10 dus) in voorkomen. Een computerprogramma is niets anders dan een, in getallen geschreven, reeks instructies in een zekere volgorde. Daarbij is het belangrijk dat die volgorde juist is en dat er bij het opstellen van het pro gramma geen instructies worden vergeten. Tegen een mens kun je zeg gen: „Als het donker wordt, doe dan even het licht aan". Daarbij neem je als vanzelf sprekend aan, dat die mens weet wanneer het zó donker is dat het licht aan moet én dat hij of zij weet hóe het licht aangestoken moet wor den. Computers zouden het licht ook kunnen aansteken als het té donker wordt. Al leen kun je dan niet volstaan met de eenvoudige op dracht. die je aan een mens kunt geven. Om er voor te zorgen dat het licht automa tisch en op tijd ontstoken wordt, moet de computer een programma afwerken. Met dat programma worden punt voor punt de instruc ties gegeven, die voor het ontsteken van de verlichting noodzakelijk zijn. Dat gaat ongeveer in dezelfde stijl als de eerste autorijles: open het portier - neem plaats achter het stuur - sluit het portier - doe de veiligheidsgordel om - steek de sleutel in het con tact - start de motor - schakel in de eerste versnelling - en zovoort, enzovoort. Als we dat zo aan de compu ter zouden opdragen, dan zou hij dat niet begrijpen en daarom ook niet kunnen uit voeren. Daarom moeten die instructies eerst vertaald worden in de taal die de computer begrijpt en kan verwerken. En die taal wordt geschreven in nullen en enen. Oftewel in binaire ge tallen. Waarom kan een computer nu alleen maar nullen en enen verwerken en weet hij met andere cijfertekens geen raad? Omdat een computer voornamelijk bestaat uit een enorm aantal schakelaars. Een schakelaar is een appa raat met maar twee moge lijkheden: aan of uit. Daarom kan een instructie om te schakelen ook alleen maar gegeven worden met een nul (uit) of een één (aan). De computer (hardware) begrijpt zulke instructies (programmatuur of softwa re) omdat ze worden gege ven in een taal die hij verstaat. Miljoenen mogelijkheden Om de schakelingen, die voor het uitvoeren van een opdracht noodzakelijk zijn, mogelijk te maken zit een computer vol met chips. Chips zijn piepkleine com puter-onderdeeltjes, waarin duizenden minuscule scha kelaartjes zijn opgenomen. Met die chips beschikt een computer over miljoenen mogelijkheden om te scha kelen. De twee basisgetallen van het binaire stelsel die in computertaal bits genoemd worden zijn: 0 en 1. Elk getal boven de 1 moet dus uit meer dan één teken of bit bestaan en dat wordt dus een 2-bits of een 3-bits of een 8-bits getal of een getal met een in principe oneindig aantal bits. Want ook in het binaire stelsel kunnen we eindeloos doortcllen, net als in het decimale stelsel, al leen wordt het wel wat inge wikkeld om grote getallen op te schrijven. Maar hoe groot het getal ook is, de computer heeft er geen en kele moeite mee om de in structie te begrijpen en ra zendsnel en feilloos uit te voeren. Om in een goede verstand houding met computers en automatisering te kunnen le ven, is het helemaal niet no dig om het binaire stelsel tot in details te begrijpen. Om goed auto te kunnen rijden, hoef je ook niet te weten of de motor lucht- of waterge- koeld is. Deze aflevering van onze rubriek „Ahold en auto matisering" is daarom be doeld voor diegenen, die ook wel eens-onder de mo torkap van een computer willen kijken. Ondanks dat Miro zegt de goedkoopste te zijn, is C&A blijkbaar toch nog voordeliger er nu /jet goedkoopst Tellen met het binaire stelsel gaat zo: Decimaal Binair 0 0 2 10 3 1 1 4 100 5 101 6 110 7 111 8 1000 9 1001 10 1010 11 1011 12 1100 13 1101 15 1111 16 10000 18 10010 19 1001 1 20 10100 99 01100011 Op 22 maart van dit jaar startte bij Albert Heijn een twaalf weken durende Zuivelvijfkamp, een spaaractie voor klanten. De winnaars werden op 14 juli bekendgemaakt. De prijzenpot was gevuld met 100.000,- goed voor 55 prijzen variërend van 500,- tot 2.500,- vermeerderd met 500,- voor zijn of haar sportclub. mengesteld. Voor ontbre kende letters kon men per opdracht maximaal 5 joker- stickers plakken. Er is in de afgelopen maanden wat afge plakt, want er zijn ruim 22.000 inzendingen ver werkt. De deelnemers kregen vijf opdrachten die afgedrukt stonden op pakken volle en halfvolle melk. Bovendien moesten zij letter-stickers verzamelen die in de wed strijdperiode op alle pakken melk, vla, yoghurt en choco lademelk waren aange bracht. Deze stickers, die volstrekt willekeurig waren aangebracht, moesten op het wedstrijdformulier worden geplakt. Daarmee moest, voor elk van de vijf opdrach ten opnieuw, de tekst „Melk, de witte motor" worden sa- Leuk extraatje De zuivelvijfkamp was, wat je noemt een sportieve wed strijd. De prijswinnaars kon den niet alleen een prijs voor zichzelf winnen maar ook een voor zijn of haar sportclub. Aan elke prijs was een extra prijs gekoppeld van 500,- voor een door de winnaar aan te wijzen sport vereniging. Zo leverde dat in dit Olympisch jaar voor 55 clubs een leuk extraatje op. De vijf opdrachten kregen al le een sportthema die be trekking hadden op sportivi teit, samenleving, ethiek en reclame in de sport. Jury De jury werd gevormd door vijf bekende arbiters: voet balscheidsrechters Keizer en Thomas, volleybalscheids- rechter De Saegher, basket- balscheidsrechter en AH-be- drijfsleider Leegwater en de tennis-umpire Pameyer, die in het dagelijks leven even eens bij Ahold werkzaam is. De prijsuitreikingen vonden vrijwel overal plaats op za terdag 28 juli jl. zodat ook een flink aantal sportclubbe stuurders hun extra prijs in ontvangst konden nemen. We noemen ze niet allemaal, maar het varieerde van een basketbalvereniging in Schoonhoven tot een hen gelsportvereniging in Cad- zand, van een voetbalclub in Rosmalen tot een waterpo- lovereniging in 's Gravenzan- de en van een handboog- schietvereniging in Rotter dam tot en met een tafelten nisvereniging in Rhenen. Filialen In aansluiting op de actie vond tegelijkertijd een vijf- kampactie plaats tussen alle filialenteams van de SM- en ZB-zones. Aan de hand van een speciale controlelijst werd tijdens de zuivelvijf kamp onderzocht hoe groot de kennis was bij de mede werkers op voor de klant be langrijke promotiepunten van de wedstrijd. Bovendien moesten de vijf opdrachten uitgevoerd worden. De prijs uitreiking van de vijfkamp voor winkelteams vond plaats na sluiting van deze Flitsen. Voor de filialen was er een prijzenpot die ver deeld werd over 30 filialen die in hun zone het hoogst scoorden. De prijzen wor den verdeeld onder de 30 winnende filialen, op basis van het aantal gewerkte uren per week en dezer dagen uit gereikt door de zonemana gers en gestort in de perso- neelspot.

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 6