CHAMPIGNON VEROVERT NEDERLAND Tips van de champignon kweker pagina 4 Flitsen sat. C .1 B.a»H»Banr Foto's „De Maas", Kerkdriel Directeur Tinus Hooymans van de firma Hooza in Kerk driel controleert de clxttnpig- nons voor AH reeds als ze nog maar een paar minuten geplukt zijn „Kwaliteit", zo stelt bij „is bet hoogste doel waarnaar wij streven". gespreid op vlakke bedden, die in vier of vijf etages bo ven elkaar komen te staan. De zwamvlokken groeien ge durende twee weken door de compost waarna deze wordt afgedekt met een laag je potaarde. De zgn. „knop- vorming" kan beginnen. Nog twee weken later zijn de eer ste champignons te oogsten. De paddestoelen komen niet regelmatig tevoorschijn maar in zgn. „vluchten" met tussenpozen van enkele da gen tot een week. Geduren de de periode van zes tot twaalf weken waarin de kweekcel „actief' is kan men per vierkante meter onge veer 20 tot 25 kilo champig nons oogsten. Prijs De laatste vijftig jaar is veel onderzoek verricht naar de diverse ziekten die de cham pignons kunnen aantasten. Dat onderzoek heeft als re sultaat opgeleverd dat de af gelopen vijftien jaar de oogst per vierkante meter is ver dubbeld. Dit gekoppeld aan een verbeterde klimaatbe heersing in de champignon cellen en een ver doorge voerde mechanisatie, waar door het arbeidsintensieve karakter van de champignon teelt grotendeels is verdwe nen, betekent dat de cham pignon zeer betaalbaar is ge worden voor de consument. Vijftien jaar geleden betaalde men rond de twee gulden voor een doosje van 250 g. Zo'n vijfendertig jaar geleden waren champignons een delicatesse die vooral in exclusieve restau rants werd geserveerd. Vanaf 1950 begon de Ne derlandse huisvrouw de champignon te ontdek ken. In 1953 aten we per hoofd van de bevolking „maar liefst" vier a vijf van deze paddestoelen. Langzaam steeg de consumptie en na 1980 groei de die zelfs binnen drie jaar van 700 gram tot anderhalve kilo per hoofd van de bevolking in 1983- Hen ware doorbraak van deze eetbare pad destoel die het hart - of liever gezegd de tong - van het Nederlands volk veroverde. Champignons werden vroe ger in volkomen duisternis gekweekt. Kwekers waren er nl. van overtuigd dat hun paddestoelen schade zouden ondervinden van het licht. Als ze met hun werkzaamhe den bezig waren droegen ze alleen mijnwerkerslampen op hun hoofd om maar zo veel mogelijk licht te vermij den. Later bleek echter dat totale duisternis beslist niet noodzakelijk is om tot ideale kweekomstandigheden te komen. Ook kwam men er achter dat champignons ook goed boven de grond kun nen groeien, zij het dan wel in zogenaamde „kweekcel- len". Nodig is dan een goede kweekbodem, een goede temperatuurbeheersing en een optimale relatieve lucht- vochtigheidsgraad. Voordat men champignons aan gerechten toevoegt dienen ze eerst te worden schoongemaakt. Snijdt eerst een klein stukje van de steel af en was de champignons onder koud stromend water. Laat de champignons niet in het water liggen want dan zuigen ze zich vol wat het totale gerecht waterig maakt. Droog ze na de wassing voorzichtig met keukenpapier. Rol ze daarna in een schone theedoek. Waarvoor men de champignons ook gebruikt, het is goed ze van tevoren even een minuut of anderhalf in heet water te houden. Als men ze daar na opnieuw afdroogt en bakt zullen ze beslist minder krimpen en krokanter worden. Kleine champignons kan men in zijn geheel bakken. Grotere kan men even tueel eerst in plakjes snijden. Wit houden Schoongemaakte champignons verkleuren snel. Dat gaat niet ten koste van de smaak. Als men de champig nons niet direct wil gebruiken kan men ze toch het beste met een beetje citroensap of azijn besprenkelen. Zij behouden dan hun mooie witte kleur. Invriezen Champignons zijn heel goed in te vriezen al is dit na tuurlijk niet noodzakelijk. Champignons zijn niet jaar getijde-gebonden omdat zij het hele jaar door in kweekcellen kunnen worden geteeld. Ook ligt gedu rende het gehele jaar de prijs van champignons op eenzelfde niveau. Wil men ze om bepaalde redenen toch invriezen dan dienen ze gedurende anderhalve minuut in kokend water te worden geblancheerd. Doet men dit niet dan verkleuren ze tijdens de ont dooiing. Gezond j Naast het feit dat champignons bijvoorbeeld heerlijk zijn bij vrijwel elk vleesgerecht, hebben ze ook een hoge voedingswaarde. Ze zitten boordevol eiwitten, mineralen en vitaminen. Met andere woorden: we kunnen spreken van een goedkope delicatesse die bo vendien ook nog eens zeer gezond is. Al vijfhonderd jaar geleden nam het kweken van cham pignons in de uitgebreide grotten en onderaardse gan gen van Parijs een aanvang. Langzaam verbreidde de champignonkweek zich naar het noorden. Via België kwam de champignon naar Nederland. Aangezien we al leen grotten of liever uitge graven mergelgangen in Zuid-Limburg hebben, werd de champignon daar geteeld. Het was geen succes want het klimaat waaronder de champignons in de Parijse grotten en onderaardse gan gen groeiden was beduidend constanter en beter dan in ons land. Duisternis gewone champignons ver kocht als Grotchampignons. Die kan men echter herken nen omdat aan de voet van de steel zwarte aarde zit. Hieraan kan men zien dat ze in bedden met zwarte com post zijn geteeld. De Grot champignon komt voorna melijk uit Frankrijk. Er wordt een prijs voor gevraagd die gemiddeld 1,50 per doosje van 250 g hoger ligt dan die van de witte champignon. In ons land is sinds vorig jaar ook de Reuzenchampignon te koop. Het is een extra gro te witte champignon. De „hoed" heeft een doorsnee van acht tot tien centimeter. Bovendien is hij veel vlezi ger. Zo'n Reuzenchampig non is heel geschikt om op schaffen de meeste kwekers in Nederland deze compost, voorzien van sporen van de champignon, aan bij de Coö peratie van Nederlandse Champignonkwekers (CNC). Dat bespaart niet alleen heel veel werk maar men kan de kweekbedden optimaal ge bruiken want met het eer dergenoemde procédé is een week of vier gemoeid. De compost, die in vakter men „doorgroeide compost" wordt genoemd, wordt in circa 20 cm dikke lagen uit- Witte champignons De meest verkochte cham pignon in Nederland is de witte. Bij de verse exempla ren zijn de „hoedjes" geslo ten zodat men de donkere la mellen - met daarin de spo ren - niet ziet zitten. Dat zijn de „Kwaliteit I" exemplaren. Wat betreft de grootte van de hoed mogen de champig nons verschillen van 1,5 tot 4,5 cm. Er zijn ook champig nons van de - Kwaliteit I-X („een kruiskwaliteit"). Die exemplaren mogen geopend zijn of op het punt staan open te gaan. Diverse soorten Naast de witte champignon is er ook nog een bruine. Het buitenste vliesje daarvan is heel lichtbruin. De smaak is wat pittiger dan van de wit te. De bruine champignon is jammer genoeg nog weinig verkrijgbaar. De Grotcham pignon is weer een andere soort. De naam duidt al aan waar deze gekweekt wordt. Ze hebben wat meer smaak dan gewone champignons omdat ze langzamer groeien. Grotchampignons zijn te herkennen aan hun langere steel en aanhangend mergel, dat er uitziet als wit zand. Vaak zijn ze ook wat geel-wit van kleur. Soms worden ook Binnen zes uur na de pluk vertrekken de vrachtwagens van de firma Hooza naar de AH Groentecentrales om daar hun „kersverse" tracht af te leveren. te vullen. Bijvoorbeeld met kruidenboter, gehakt of kaas. Natuurlijk is hij ook in plak jes gesneden te gebruiken. Kweekwijze Het zou te ver voeren om in dit artikel diep in te gaan op de diverse kweekwijzen van de verschillende champig nonsoorten. Vandaar dat al leen een korte beschrijving wordt gegeven van de kweekwijze van de populair ste ofte wel de witte cham pignon. Deze wordt ge kweekt op paardemest waar aan bepaalde stoffen worden toegevoegd. Deze mest of compost ondergaat een vrij ingewikkelde behandeling: broeien, omzetten, mengen, bevochtigen, verwarmen, af koelen, uitzweten enz. In de ze mest is ook het zogenaam de „broed" aangebracht. De ze bestaat uit myceliumvlok- ken (de „wortels" van de paddestoel) die zijn geënt op dode tarwekorrels. Vroe ger werd dit arbeidsintensie ve werk door de champig nonkwekers zelf verricht. Nu Als Albert Heijn eeti actie fjeeft met c/xtmpignons moe ten de leveranciers alle zei len bijzettert om de bestellin gen op tijd te leveren Voor Hooymans betekent dit dat hij met „zijn jongens" mee helpt bij het verpakken van de champignons. Dit is nog steeds het geval. Gezien de ontwaarding van het geld is de champignon dus in feite veel goedkoper geworden. Oogst Hoe wordt de champignon geoogst? Deze vraag zal me nig lezer stellen. Reeds eer der in dit artikel werd ge sproken over de diverse vluchten die zich binnen een champignonoogst afspelen. Eens in de paar dagen wordt een champignonbed onder handen genomen. Alle cham pignons die een grootte heb ben van 1,5 tot 4,5 cm wor den van het teeltbed verwij derd. Dit gebeurt als volgt. De plukker draait de cham pignon een kwartslag naar links waardoor hij loskomt van de voedingsbodem. Het steeltje wordt op ongeveer een kwart van zijn lengte af gesneden. Vers Bij champignons is het be langrijk dat ze zo snel moge lijk na de pluk worden ge koeld op een temperatuur van 2 a 3 C. Gebeurt dit niet dan verkleuren ze, zodat ze niet aantrekkelijk zijn voor de consument. Ook dienen champignons zo snel mogelijk na de pluk te wor den verkocht, anders lopen ze ook in kwaliteit en kleur terug. Cees Baay, AGF mer chandiser van Albert Heijn, is direct betrokken bij de in koop van champignons. Met hem bracht redactie Flitsen een kort bezoek aan de firma Hooza BV, in Kerkdriel, één van de drie champignonsle veranciers van AH. Cees Baay: „Wij hebben gekozen voor leveranciers die hun champignons direct afne men van kwekers in plaats van in te kopen op de vei ling. Dit heeft het voordeel dat je via de leverancier di rect controle hebt op de kwaliteit en de versheid van de champignon. Hij zorgt er voor dat de kwekers die kwaliteit aanleveren die wij willen hebben. Wij van AGF garanderen dat de filialen verse champignons krijgen aangeleverd. Als daar ook wordt gelet op de juiste be handeling, ben ik er zeker van dat de omzet in cham pignons nog verder kan stij gen.

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 4