AH-distributie verbeterd Principe-akkoord in CAO-overleg Colofon paginal Flitsen Nu ook verzekering van privé- eigendommen voor Albert Heijn- medewerkers De beer A Heijn.- „In onze be drijfstak passen geen volledig geautomatiseerde distributie centra. Vervolg van pagina 1 2.500 verschillende verpak kingseenheden en -maten. Daar komt geen robot uit waar het gaat om het opha len van bestellingen. Daar heb je mensen voor nodig die onder de meest gunstige omstandigheden zo efficient mogelijk hun werk kunnen doen." Na de officiële opening kon den de genodigden onder leiding van deskundige site- medewerkers het distribu tiecentrum bezichtigen, waarna men onder de tonen van een „wandelende jazz band" een hapje een drankje kon nuttigen. Grootte Aan de voorzijde van het ge bouw, dat een oppervlakte heeft van 24.000 vierkante meter, bevinden zich 46 laaddocks waar vrachtwa gens kunnen laden of lossen. Daarachter ligt een perron van 30 x 200 meter met een vrije hoogte van 5 meter. De goederen worden opgesla gen in een magazijn van "*7 x 200 meter met een vrije hoogte van 9 meter. In dit magazijn staan stellingen met ruim 12.000 palletplaat sen. Daarnaast is een gedeel te van de bier- en frisdran- kenvoorraden stellingloos gestapeld. Een gedeelte van perron en magazijn is gekoeld (4° C) en is dan ook bestemd voor ontvangst, opslag en verzen ding van salades, vleeswaren, kaas en andere verse produk- ten. De isolatie van deze 2.000 vierkante meter tel lende opslagruimte is geopti maliseerd door de toepas sing van een speciale glas- wollaag met een dikte van 21 centimeter. Het gehele magazijn is tochtvrij en heeft, uitgezonderd de koel ruimte, een temperatuur van 15 a 16° C. Het sorteren van kratten met Na enkele onderhan- delingsgesprekken hebben Ahold ener zijds en Dienstenbon den FNV en CNV en de Unie BLHP anderzijds in principe overeen stemming bereikt over een drietal CAO's. Het gaat daarbij om de CAO voor personeel van de distributiecentra en het inlegvel magazijn- personeel van Groot verbruik (welke ook wordt toegepast voor de bloemen- en groen tecentrales), de CAO voor administratief-, technisch en kaderper soneel en de CAO voor filiaalleiders. In princi pe is een aantal punten vastgelegd: De prijscompensatie van 1 juli jl„ welke 0,77% be draagt, wordt niet uitbetaald maar gebruikt voor uitbrei ding van de arbeidsduurver korting met 16 uur op jaar basis. Omdat de prijscom pensatie voor 1984 een half jaar betreft, wordt de ar beidsduurverkorting in 1984 slechts uitgebreid met acht uur. Medewerkers waarop de drie bovengenoemde CAO's betrekking hebben kunnen, boven het reeds be schikbare aantal ADV-uren van 40, nu nog eens één ex tra ADV-dag opnemen. Het totaal aantal roostervrije da gen komt daarmee dit jaar dus op zes. Van de prijscompensatie per 1 januari 1985 wordt 1% niet uitbetaald, maar ge bruikt voor 20 uur ADV. Vanaf die datum zal de totale arbeidsduurverkorting in to taal dus 76 uur bedragen voor full-timers. Voor part-ti me medewerkers zal de ADV naar verhouding worden toegepast. De manier waarop ADV wordt opgenomen blijft in 1984 normaal gehandhaafd. Na 1984 zal het gebruikelij ke overleg over de opname met de diverse onderne mingsraden plaatsvinden. De bepaling dat een geplan de ADV-dag verviel bij ziekte komt te vervallen. Het recht op de roostervrije dag blijft bestaan, maar deze moet dan binnen vier weken na de oorspronkelijk vastgestelde dag worden opgenomen. In het gezamenlijk streven naar 10% arbeidsduurver korting zijn Ahold en de be trokken vakorganisaties in principe overeengekomen de prijscompensatie van 1 juli 1985 en 1 januari 1986 gedeeltelijk dan wel geheel te gebruiken voor verdere ADV. De ADV wordt vastge steld tegen de huidige bere keningswijze van 0,4% prijs compensatie voor acht uur ADV. Tegen die tijd zal beke ken worden welk deel van de prijscompensatie dan voor welke vorm van ADV wordt gebruikt. Naast de te verwachten ef fecten van de arbeidsduur verkorting op de werkgele genheid, zal een bijdrage worden geleverd aan de be strijding van de jeugdwerk loosheid. Dit mede naar aan leiding van de oproep daar toe door de centrale werk nemers- en werkgeversorga nisaties in de Stichting van de Arbeid. Zoals eerder reeds werd aangekondigd zou het aantal jeugdfilialen. waarvan de eerste in novem ber 1982 te Apeldoorn werd geopend, in 1984/1985 op tien worden gebracht. In het nu afgesloten akkoord werd echter afgesproken dat aan tal uit te breiden tot zestien. Albert Heijn zal daartoe in augustus ongeveer honderd jeugdige werklozen in dienst nemen en vóór 1 juli 1985 nog eens honderd. Het totaal aantal jeugdige werklozen dat op die wijze binnen één jaar aan een baan wordt ge holpen bedraagt dan twee honderd. Het in dienst tre den van de jeugdigen zal ge beuren ongeacht het mo ment van de opening van de extra jeugdfilialen. De bovengenoemde CAO's hebben betrekking op onge veer 3-500 medewerkers. FLITSEN Personeelsblad Ahold nv augustus 1984 41-ste jaargang no. 7 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 33.000 Redactie secretariaat: Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592519 REDACTIE FLITSEN Mw. T. Plooijer (hoofdred.) Public Relations HK 1701, 075-593026 Mevr. S. Eijben Directiesecretariaat Miro MK 108, 075-592721 M. Christiaanse (Bureau Van Hulzen) P. Hesp AH-filiaal 1135 Floridaplein 2037 AK Haarlem 023-330016 N. Th. M. Huijsman Product Managing Marvelo P 430, 075-592551 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075- 593076 E. Muller Public Relations HK 1703, 075-592519 A. de Roo (Bureau Van Hulzen) lege flessen en het wassen van „plastic" fust gebeurt in het achter het magazijn gele gen fust-emballagegebouw. Hiervoor zijn een speciale emballage sorteerbaan en een krat ten wasmachine geïnstalleerd. Werkwijze Door zogenaamde „affoe- pers" worden dagelijks goe deren besteld bij de leveran ciers. De omvang van deze bestellingen is afhankelijk van de op dat moment aan wezige voorraad in het ma gazijn, de gewenste mini mum en maximum voor- raadhoogte en de geschatte omvang van de bestellingen vanuit de filialen tijdens de levertijd van de leveranciers. De computer boekt de zen ding bij de administratieve voorraad en wijst palletplaat sen aan voor de bij het maga zijn geloste artikelen. De pal lets worden vervolgens met een heftruck op de bufferlo- katies gebracht. Afhankelijk van de omzet kunnen filialen twee tot vier keer per week goederen be stellen bij het DC. De bestel lingen worden door een computer verwerkt en ver volgens in het DC omgezet in ophaal-opdrachten in de vorm van een aantal stickers. Elke orderverzamelaar heeft een elektrische pallettruck en rijdt zijn ophaalroute, die van tevoren is bepaald door de computer. Elke sticker van een ophaalopdracht cor respondeert met één doos. Medewerkers Bij DC Zwolle zijn ongeveer 200 personen werkzaam. Het grootste deel is direct bij de goederenstroom be- Site-manager J.W. van der Laan fjeet de genodigden welkom. De beer N.J. Visser: Bij de bouw van ons derde DC is re kening gehouden met bet feit dat de medewerkers onder zo prettig mogelijke omstan digheden hun werk kunnen doen. trokken. 35 medewerkers hebben een leidinggevende of een administratieve func tie en tien zijn betrokken bij het onderhoud en het perso- neelsrestaurant. De mede werkers in de leeftijd van 18 tot 21 jaar hebben een part time dienstverband van drie dagen per week. Het over grote deel van de medewer kers komt uit de regio Zwol le. Site-manager van DC Zwolle is de heer J.W. van der Laan. Feiten en cijfers Oppervlakte terrein: 50.000 vierkante meter, oppervlakte gebouw: 24.000 vierkante meter, aantal te beleveren fi lialen: 115, totale doorvoer per week: 4.200 ton of 35.000 col li, aantal ritten per dag: circa 50, aantal mede werkers: circa 200, aan tal docks: 51 waarvan 46 aan de voorzijde, materieel: 28 hef trucks, 64 lange pallet trucks en 25 korte pal lettrucks. Een scheur in de broek, een gebroken brilleglas, een bedorven bloesje door een losschietende bleekwaterdop. Het zijn van die ongelukjes die met zekere regelmaat in de filialen voorkomen. Een daarop volgende vraag is dan: „Ben ik daarte gen nou verzekerd?" Het antwoord daarop kan sinds januari van dit jaar „ja" luiden. De afdeling Personeelzaken is er namelijk in geslaagd een verzekeringscontract af te sluiten, waaronder schade aan persoonlijke eigendommen van fi liaalmedewerkers van Albert Heijn is gedekt. En dat voor maar een tientje per jaar. „Het was eigenlijk een moei lijkheid waarmee we al jaren zaten. Veel van die schades werden intern wel geregeld maar een goede, voor ieder een duidelijke en gelijke re geling was er niet", licht Evert Paalman, medewerker Arbeidszaken Albert Heijn toe. Zo'n regeling, enigszins te vergelijken met de collec tieve ongevallenverzekering, moest er wél komen, vond de ondernemingsraad. Toen eenmaal een verzekeraar was gevonden, die het - le- terlijk veelzijdige - risico aanvaardbaar vond, moest nog duidelijk worden of de medewerkers er zélf wel voor „in" waren. De belang stelling was redelijk maar niet overweldigend. „Uit een enquête bleek dat 40% voor een dergelijke verzekering voelde en dat was - ge zien de voordelen en de kos ten van 77 cent per periode van 4 weken - toch betrekke lijk weinig", vindt Evert Paal man. Toch een voldoende score om de zaak in uitvoe ring te nemen. Nu de verze kering eenmaal is afgesloten blijkt de belangstelling mee te vallen. Ruim 3.000 filiaal- medewerkers hebben zich opgegeven en dat aantal neemt nog wekelijks met en kele tientallen toe. Voorwaarden Wat is er zoal verzekerd? Al le persoonlijke eigendom men die binnen het filiaal en onder werktijd worden ge stolen of beschadigd. Daarbij geldt natuurlijk een aantal voorwaarden: bij diefstal van geld en kostbaarheden moe ten er sporen van braak zijn aan de afgesloten garderobe- kast. Indien die kasten niet aan wezig zijn dan moeten de sporen aan de buitenste af sluiting van het filiaal zijn. Kostbaarheden, geld en/of geldwaardige papieren zijn tot een maximum van 150,- verzekerd, terwijl het totale verzekerde bedrag maximaal duizend gulden per gebeurtenis is. Boven dien geldt een eigen risico van 25,- per gebeurtenis per medewerker. De verzekerde medewerkers staan onder nummer (niet met naambij de maatschap pij geregistreerd. Schade die nen zij zelf te melden bij de verzekeraar waarna uitbeta ling rechtstreeks plaats heeft. De premie wordt ie dere periode ingehouden via de salarisadministratie. De verzekering heeft haar nut inmiddels bewezen: er zijn al 50 schadegevallen gemeld en afgehandeld. Inlichtingen over deze ver zekering zijn te verkrijgen bij de bedrijfsleider.

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 2