AH-distributie verbeterd Verder in Flitsen J eugdland"-filiaal in Ahoy' trok veel belangstelling Uitslag vakantie- prijsvraag Interessante verzekering Miro gaat verhuizen Champignons: een delicatesse Het geheim van de nullen en de enen iiiiiiuiiniii Oplage: 33.000 Personeelsblad Ahold nv 41e jaargang no.7-augustus 1984 Met de komst van DC Zwolle Voor een tientje per jaar zijn alle persoon lijke eigendommen van filiaalmedewer kers van Albert Heijn verzekerd tegen scha de en diefstal. De; afdeling Personeelza-i ken is er in geslaagd- daarvoor een interes-1 sant contract af te slui- ten. Meer hierover op-j pagina 2. Het hoofdkantoor van Miro gaat 21 septem ber verhuizen naar het kantorencentrum De Bonkelaar in Zaan dam. Reden daarvoor is het ruimtegebrek waarmee men aan de Kleine Tocht heeft te j kampen. Mary Lampe, hoofd bureau Opera tionele Zaken van Miro, coördineert de verhuizing. Wat daar allemaal bij komt kij ken vertelde zij aan de redactie van Flitsen. Pagina 3. Was 25 jaar geleden de champignon een dure delicatesse; nu is hij nog een delicatesse maar niet meer duur. Over de opmars van de champignon in Neder land gaat het verhaal op pagina 4. Als iemand je op je achttiende verjaardag zou gelukwensen met je twaalfde verjaardag, dan kan dat een grapje zijn. Maar als iemand je geluk wenst met je 1001 O-de verjaardag dan maak je wellicht het bekende gebaar J met de vinger naar het voorhoofd. Zo onge- 5 veer begint het volgen de verhaal in de serie „Ahold en automatise- ring". Op pagina 6 staat van alles over deci maal, bits en binair. Principe-akkoord CAO-overleg pag. 2 Zaanse Schans viert feest pag. 5 Jubilea pag. 8 Werkmaatschappijen pag. 10 en 11 SAH002000469 Flitsen Landelijk augustus 19& eu rntsen In het Ahoy'-complex te Rotterdam is veertien dagen ge leden het jaarlijkse vakantiefestijn .Jeugdland" gesloten. Ter gelegenheid van dat festijn had Albert Heijn een spe ciale jeugdwinkel ingericht waar de bezoekertjes naar hartelust konden winkelen en voor filiaalbediende spelen. De gang van zaken was simpel. Bij het binnenkomen van het „jeugdfinaal" kreeg het klantje een boodschappenlijst je en een handje namaakgeld. Een winkelwagentje com pleteerde de zaak. Na het boodschappen doen mochten de jeugdige klanten zelf aan de kassa zitten, met namaak geld afrekenen om daarna de boodschappen weer in de rekken te plaatsen. De winkel was uitgerust met twee weegschalen, twee kassa's, een magazijn, een toonbank en stellingen met kruidenierswaren. Aan de toonbank moch ten de „klantjes" zelf zakjes vullen met kruidenierswaren en afwegen. Wedstrijden Dagelijks werden wedstrijden gehouden in het snel en foutloos aanslaan van de kassa en het snel op goed ge wicht vullen van de boodschappenzakjcs. Tevens konden de kinderen zich bekwamen in het stapelen van blikjes, pakjes, dozen, enz. Iedere klant kreeg bij het verlaten van het „filiaal" een aardigheidje mee naar huis. Het ,Jeugd- land"-filiaal, dat 's ochtends om 10 uur open ging en 's middags om half vijf zijn deuren sloot, werd gemiddeld door 300 klanten per dag bezocht. Met een druk op een knop, waarna onder veel geknal een meta len roldeur omhoog schoof en uit een vrachtwagen twee pal lettrucks tevoorschijn kwamen, opende de heer A. Heijn op 21 ju ni jl. het nieuwe distri butie-centrum in Zwol le. Vanuit dit DC wor den ruim 115 AH-filia len in Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel en Gelder land beleverd. Door de komst van dit derde AH DC, de twee andere zijn gevestigd in Zaandam en Tilburg, werd de distributie voor Albert Heijn-filialen verder verbeterd. Geen robots Tijdens zijn openingstoe spraak zei de heer Heijn on der meer: „Het zal u wellicht verbazen dat dit nieuwste DC van Albert Heijn niet het gerobotiseerde magazijn is dat men anno 1984 mag ver wachten. Er rijden geen ge computeriseerde wagentjes rond en evenmin worden de goederen opgeslagen in me ters en meters hoge stellin gen. Het welhaast traditione le beeld dat dit centrum te zien geeft, vindt z'n verkla ring ten dele in het feit dat Albert Heijn een winkelbe drijf en geen produktiebe- drijf is. We hebben te maken met andere goederenstro men, andere volumes en an dere omzetsnelheden dan produktiebedrijven. In onze bedrijfstak passen die volau tomatische magazijnen niet. Zeker niet zolang op het ge bied van omverpakkingen standaardisatie nog uitblijft. Pas als daar sprake is van een gestandaardiseerde modulai re reeks verpakkingseenhe den wordt mechanisatie en dus computerisering tech nisch mogelijk." Mensen Na de heer Heijn kreeg de heer N.J. Visser, directeur Distributie Ahold, het woord. Hij sprak over het thema „Informatievoorzie ning bepaalt het tempo van de mechanisatie". Uit zijn woorden bleek dat distribu tie binnen Ahold in de nabije toekomst niet verder zal worden geautomatiseerd. De heer Visser: „Ruwweg ge zegd komen er 2.500 artike len in het assortiment met Vervolg op pagina 2 Wat zou mevrouw A. Bek king van het filiaal In den Boogaard hebben gedacht, vroegen wij u in het vorige nummer, toen deze klant met een winkelwagen vol zonnebrandprodukten aan de kassa verscheen. Tiental len antwoorden kwamen er binnen. Kort en krachtig maar ook lang en op rijm. Het was voor de jury dan ook geen makkelijke taak om de winnaars te kiezen, want zoals er over smaak niet valt te twisten, kun je ook niet discussiëren over humor. Na lang aarzelen besloot de jury toch deze kort en krachtige teksten van 1J.C. van Ijzen- doorn uit Utrecht, 2. Tonny Gooien uit Weert en 3- G.W. Logger uit Nieuwersluis te bekronen. 1. „Die is gek!!!" 2. „Wat 'n optimist" 3. „Zou die man een zonnesteek hebben?"

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 1