AUTOMATISERINGSGOLF STAAT NIET OP ZICHZELF Tijdens installatie nieuwe ORAH stonden openheid en duidelijkheid centraal Flitsen pagina? COR-dag met Commissaris Spaander Pauze Tijd en ruimte OR-werk óók werk Openheid Ondernemingsraad Albert Heijn: Op 19 maart jl. vond in AC Res taurant Meerkerk een langdu rig, diepgaand, maar vooral heel plezierig gesprek plaats tussen de Centrale Onderne mingsraad en de heer A. Spaander, lid van de Raad van Commissarissen van Ahold. De aanleiding voor dit gesprek was de wens van de COR om met alle commissarissen die voor herbenoeming in aan merking komen een nader kennismakingsgesprek te heb ben. In dat kader zal in de toe komst ook nog gesproken wor den met de heren Van 't Huil en Nelissen. De COR was tijdens het gesprek met de heer Spaander vooral geïnteres seerd in zijn grote kennis op het ge bied van de invoering van automatise ring in organisaties. „Dat is niet de re den waarom ik indertijd gevraagd ben om commissaris bij Ahold te worden", zo lichtte de heer Spaander bij zijn persoonlijke introductie aan de COR toe. „Mijn commissariaat is gebaseerd op de situatie van het bedrijf waar ik werk, de SAMAS-groep. Ook dat Zaan- se bedrijf is van huis uit een familiebe drijf dat inmiddels is „opengemaakt", net als Ahold. Ook wij hebben ons ont wikkeld met de wetenschap dat het werkelijke kapitaal van het bedrijf het medewerkersbestand is. En ons bedrijf heeft Ahold ook al erg lang als klant." Historische golfbewegingen In het begin van zijn betoog plaatste de heer Spaander de huidige „automa- tiseringsgolfin een rijtje van belang rijke geschiedkundige gebeurtenissen: het historisch kader. „Technische ont wikkelingen in de laatste twee eeuwen zijn in zeer grote mate de belangrijkste aanleidingen geweest voor grote ver anderingen op sociaal gebied. Deze ontwikkelingen, die vaak opzienba rend en onomkeerbaar zijn, komen ge middeld om de 50 jaar voor Elke golf zorgt voor een geweldige verstoring van de bestaande verhoudingen. Denkt u daarbij maar eens aan het vol gende rijtje: 1780 de komst van stoom als krachtbron; 1830 de komst van de spoorwegen; 1880 de komst van elektriciteit als kracht- en lichtbron; 1930 de opkomst van de massamotoriscring; 1980 de op komst van de elektronica. Kenmer kend voor dit soort ontwikkelingen is dat de mens in feite geen vrije keuze heeft. Men moet mee in de golfbewe gingen. Tegelijkertijd zitten we met het probleem dat het menselijk vermo gen te beperkt is om aan te voelen wat het thema van de volgende golfbewe ging is en wij ons daar dus ook niet goed op kunnen voorbereiden. Elke golf vraagt om sociaal-maatschappelij ke aanpassingen. De mens leert wel steeds van elke golfbeweging, maar toch zet elke golf weer in met een ze kere paniek. Want we proberen de dan opkomende problemen op te lossen met wat we van de vorige keer geleerd hebben. Dat is nieuwe problemen op lossen met oude theorieën en hulp middelen en dat geeft vanzelf al span ningen en kost veel, heel veel tijd. Kijk naar de vorige golf van de massa-moto risering en massa-mobilisering. Een van de gevolgen is de komst van de hoogwaardige regionale winkelcentra en tegelijkertijd de ontvolking en ver arming van de binnensteden. Die pro blemen zijn nog steeds niet opgelost en we proberen nog steeds van alles uit." Het was voor de COR een verrassende start van een dag waarvan bekend was dat het thema automatisering zou zijn. Automatisering zien als een deel van historische golfbewegingen kwam voor de meesten ook als nieuwe in valshoek Maar de heer Spaander, die deze dag zoals dat heet a titre person nel sprak, dus niet namens de Raad van Commissarissen als geheel, wilde met de COR over automatisering praten, vanuit de economische ontwikkeling van ons land. „Wil men als individu, maar ook als medewerker of mede werkster in een organisatie, meegaan met de golf, dan is het goed ook de achtergronden van zo'n golfbeweging te kennen", aldus de heer Spaander. Onder grote aandacht van de COR-le- den vervolgde hij zijn betoog: „De hui dige automatiseringsgolf, met name op het gebied van de kantoorautomatise ring, is eigenlijk een ontwikkeling op het gebied van communicatie en infor matie. Daaraan gekoppeld is het ook een ontwikkeling op het gebied van democratisering, juist binnen organisa ties als bedrijven. Vroeger zag men daar in de hiërarchie van de top naar beneden vaak wel 6 of meer niveaus. Nu zijn dat er soms nog maar twee. Door automatisering wordt dit onder steund. Er gebeurt iets waarbij het middenkader oude stijl eigenlijk ver dwijnt. Neem een organisatie als het hoofdkantoor. Vanuit de nieuwste theorieën op het gebied van de organi satieleer kan je je afvragen of je dat eigenlijk nog wel nodig hebt." De golfbewegingen in het algemeen, maar zeker de huidige automatise ringsgolf zijn voor hun effect sterk af hankelijk van de economische situatie van het land, maar ook van het wereld deel. Het betoog van de heer Spaander werd, naarmate de dag vorderde, steeds vaker een discussie. Niet alleen met vragen en antwoorden, maar ook een met meningen en reacties daarop. Bijvoorbeeld op de vraag van een COR-lid dat stelde: „Wat gebeurt er als ik weiger te kiezen? Worden er alter natieven voorbereid?" De mening van de heer Spaander was dat in dat geval de voordelen even groot zijn als de na delen Snelle automatisering bij Ahold kan leiden tot het vernietigen van werkgelegenheid bij (kleinere) andere bedrijven. De gegevensfabriek „De huidige automatiseringsgolf is slechts ten dele, zoals al eerder ge steld, een ontwikkeling op het gebied van de kantoorautomatisering. Ze treedt ook op in het persoonlijke vlak (personal automation), in het huis en in de fabriek. Laten we eens goed kij ken naar het kantoor. In feite is een kantoor een procesorganisatie voor in formatievoorziening. En dus net zo goed een soort fabriek. Vaak is dat bo vendien een slecht draaiende fabriek De produktiviteit kan alleen verhoogd worden als het topmanagement de or ganisatie, de gegevensfabriek goed in richt. Maar in veel bedrijven weet men niet goed hoe dat aangepakt moet wor den. Er zijn wel fabrieksdirecteuren, maar geen kantoordirecteuren, terwijl dat een net zo belangrijk onderdeel van de organisatie is. Tot nu toe maken we automatisering mee van tekst- en gegevensverwerking. De ontwikkelin gen zullen nu echter meer gaan leiden tot automatisering van de informatie die nodig is om de besluitvorming te ondersteunen. Daarvoor zullen net werken ingericht worden: systemen waarbij koppelingen, verbindingen ge legd gaan worden tussen al die plek ken waar tekst en gegevens elektro nisch verwerkt worden Dat betekent dat er in de nabije toekomst op andere manieren tussen de medewerkers sa mengewerkt gaat worden. Scheidingen tussen inkoop, verkoop en boekhou ding, zoals wc die tot voor kort kenden of vaak tot nu toe kennen, zullen steeds meer gaan verdwijnen. Maar het belangrijkste dat daaraan voorafgaat is dat de top in de bedrijfsleiding eerst moet vaststellen aan welke informatie voor het goed functioneren men nu ei genlijk behoefte heeft. De noodzaak en de franje moet gesplitst worden Wat er dan overblijft is het richtsnoer voor de opzet van een goed functionerende organisatie. Automatisering van een kantoororganisatie moet volgens een plan verlopen. En vanzelfsprekend moet daar een sociaal plan naast lig gen. Bij de ontwikkeling van een en ander hebben de ondernemingsraden een grote functie." De heer Spaander wist de COR goed te boeien en de dag was om voordat men het wist. Aan het slot van de middag werd de heer Spaander ook nog ge vraagd een persoonlijke visie te geven op de functie van commissaris. „Het is goed dat een commissaris enige af stand tot het bedrijf behoudt. Dan kan hij beter functioneren als toezichthou der en adviseur. Maar daarbij moet men wel gevoed worden uit de prak tijk van het dagelijks leven en werken. Dus men moet er niet als gepensio neerde gaan zitten. Het zou dan ook goed zijn om de zittingsduur te maxi meren. Voor dat functioneren is con tact met de COR nuttig. Tot slot gaf de heer Spaander in een aantal trefwoorden zijn persoonlijke visie op het bedrijf Ahold. naar aanlei ding van een aantal vragen in die rich ting. Naar zijn mening heeft Ahold nog vrij aanzienlijke groeikansen. Ahold moet meer als multinational gezien worden. Dat heeft het voordeel dat be houd van arbeidsplaatsen zich ook tot het buitenland kan uitstrekken, maar vooral ook dat wij het buitenland er bij betrekken als we in het algemeen over behoud van arbeidsplaatsen spreken. Naar zijn mening is binnenslands een goed voorbeeld de ontwikkeling van franchise-formules. „Daardoor blijft werkgelegenheid behouden die anders in andere formules verloren zou gaan." Voor de installatie van de nieu we ondernemingsraad van Al bert Heijn, die op donderdag 24 mei jl. plaatsvond in Café- Restaurant De Oude Herbergh in Westzaan, werden, naast de OR-leden en de directie-leden van AH ook de direct-leiding- gevenden van de OR-leden uit genodigd voor een afstem mingsbijeenkomst. Voor de „chefs" van de nieuwe OR-le- den betrof dit samenzijn een paar uur waarin diverse spre kers ingingen op het nut en doel van de OR teneinde van de kant van de leidinggeven den medewerking te verkrij gen voor het OR-werk dat hun medewerkers op hun schou ders hebben genomen. Eén deel van de vergadering, die 's middags om 13.00 uur begon, werd geopend door de nieuwe OR-voorzit- ter Martin van 't Hazeveld en bestond o.m. uit het voorstellen van de OR aan de directie van AH. Tijdens zijn toe spraak tot de nieuwe OR stelde de heer Ahlqvist onder meer dat het hem een genoegen was op grond van eerde re gesprekken met de nieuwe OR-le den te kunnen constateren dat AH ook nu weer over een kwalitatief goede OR beschikt. Na de toespraak van de heer Ahlqvist konden de aanwezige OR-leden tijdens een korte pauze kennis maken met de directie-leden. Tegen twee uur kwa men de chefs van de OR-leden binnen. Een deel van de middag zouden zij aanwezig zijn om verder kennis te ma ken met het OR-werk en de belasting die dat voor hen en hun OR-medewer- kers zal meebrengen. De komende en gaande man. Links Martin van 't Hazeveld, rechts Chris van Dongen. Tijdens de middagvergadering opende de heer Ahlqvist de rij van de sprekers. In zijn toespraak ging hij in op het be lang van een ondernemingsraad. „Bij Ahold en zeker een bedrijf als AH met 431 filialen en ruim 18.000 medewer kers is het bijzonder belangrijk dat er een instantie is die het beleid van de directie toetst. Niet alleen dat. Beslis singen die wij als directie in onze „op perste wijsheid" willen nemen, dienen te worden geaccepteerd door de me dewerkers. Een OR is als het ware een klankbord van al die medewerkers. Als bepaalde beleidsplannen worden geac cepteerd door de OR dan is het draag vlak binnen de onderneming veel gro ter." „We leven in een complexe samenle ving waarin zich dagelijks nieuwe ont wikkelingen voordoen. Dat geldt ook voor een bedrijf als AH. Wil de OR die ontwikkelingen goed kunnen volgen dan dient zij daarvoor ruimte en tijd te krijgen om zich voor te bereiden. Wij als directie geven de OR die ruimte door budgetten beschikbaar te stellen. Van leidinggevenden verwachten wij dat zij met hun urenplanning rekening houden met het zo belangrijke OR- werk. Dat zal in veel gevallen niet ge makkelijk zijn en daar hebben wij be grip voor. Toch vertrouwen wij dat u als chefs uw OR-leden voldoende tijd zult bieden om hun OR-werkzaamhe- den naar behoren te kunnen uitoefe nen." Na de heer Ahlqvist kwam hoofd Per soneelszaken, drs. J. Timmerman, aan het woord. Hij ging in het kort in op de bevoegdheden van de OR, zoals ad vies-, instemming- en informatiebe voegdheid. Duidelijk gaf hij aan dat het OR-werk een wettelijke basis heeft en niet afhankelijk is van de voorwaarden gesteld door het bedrijf zelf. Vervolgens kwam voorzitter Martin van 't Hazeveld aan het woord. Hij opende zijn toespraak met een uit spraak uit het Amerikaanse boek „Ex cellente Ondernemingen" waarin staat dat in een goed bedrijf klanten cen traal staan en dat er produkten van topkwaliteit worden geleverd tegen een redelijke prijs die niet ten koste gaat van de service. „Dit gaat ook op voor ons bedrijf. Bij ons staat de klant centraal en dat geldt ook voor de OR- leden. Iemand die in de OR zit dient allereerst zijn job goed uit te voeren en dan pas zijn OR-werk. Is dit naar de directie en de achterban niet duidelijk dan zal er van beide kanten een zekere achterdocht ontstaan. Laten wij ons op het standpunt stellen dat OR-werk óók werk is." Als laatste spreker van de middag nam oud-voorzitter Chris van Dongen plaats op het spreekgestoelte. Tijdens zijn toespraak, die minstens een half uur duurde, en zeker iedere aanwezige tot het einde heeft geboeid, ging hij in op de spanningsgebieden waarmee het OR-lid krijgt te maken. Zoals spannin gen met zijn chef, zijn medewerkers, in zijn privé-leven en ten opzichte van de uitvoering van zijn eigen werk. Eén van zijn uitspraken: „Iemand die zijn dagelijks werk niet goed uitoefent, zal door zijn werk binnen de OR slechter in plaats van beter functioneren omdat hij niet altijd aanwezig is om nalatighe den bij te sturen." Nog een uitspraak „Iemand die door het lidmaatschap van de OR een bliksemcarrière denkt te maken heeft het lelijk mis." Chris van Dongen deed een beroep op „chefs" en OR-leden vooral veel met elkaar te communiceren om zodoende misverstanden en onbegrip te voorko men. Mw J Baarslag, W.AA Braun, J. Dal- linga (COR-lid), J.P.LM. Drieshen (Vice- voorzitter), Mw A Gerssen, P.EM. Gie- ling, AJ.J Goes (COR-lid), C.L.M.L. Gremmen, M tan 't Hazeveld (Voor zitter), J ten Hove, RJ de Jong, A.P.J. Kapitein, Mw. G Kok-van Logcbem (COR-lid), Mw. F. van Koningsbrnggen, PM.H Koppenol, Mw C.M. Lakwijk, Mw A Lindemulder, F.P.M.C. Moers, J.PAH van Maasakkers, G Spaargaren (Secretaris), J L. Tombrock, A.J.M. livisk en Mw W. Wijt Mevrouiv Wijt en de lieer Spaargaren zijn geen gekozen OR-leden, zij doen mee aan tussentijdse verkiezingen in bet najaar.

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 7