„Van mij mag de automatisering doorzetten" AHOLD EN AUTOMATISERING Wat is in vredesnaam een joy stick? Flitsen pagina 5 Part-time AH-medewerker Hans Karsten: In het nevenstaande interview komen enkele ter men voor waarvan niet iedereen zal begrijpen wat ermee wordt bedoeld. Daarom een kleine verkla ring: Hans bezit een computer waarmee hij o.a. teksten kan verwerken en computerspelletjes kan spelen. Bij het maken van een tekst tikt hij, als was het een schrijfmachine, op het toetsenbord van de com puter de tekst. Die tekst zie hij verschijnen op het beeldscherm van de TV, die wij in de computertaal monitor of terminal noemen. Als de tekst klaar is, wordt via een commando van de computer de tekst op diskette geschreven. Een diskette is een schijfje dat sterk aan een grammofoonplaat doet denken. Om de tekst te kunnen opnemen zit de diskette in de disk-drive. Dat is, net als een casset terecorder een opname- en afspeelapparaat. Als de tekst is opgenomen kan hij worden uitgedraaid op de printer. De printer is een schrijfmachine waar mee de tekst kan worden uitgetikt. Wij draaien een vel papier in de printer, geven de computer een bepaald commando en de printer ratelt auto matisch de tekst op papier. Een computer bestaat uit hardware en software. Hardware is de verzamelnaam van de apparatuur. Software is de programmatuur. De programma tuur wordt in de apparatuur gebracht door middel van programmeren. Dat is de taal die de computer verstaat en die we daarom computertaal noemen. O ja, wat is een joy stick? Een joy stick is een bedieningshendel voor computerspelletjes. Bij dat soort spelletjes moet er altijd iets geraakt of ontweken worden en dat doen we met de joy stick. •■■■iaaaix •aaaaaaaaa# aaaaaaaaaaa, aaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaa. «ICltlllltt aaaaaaaaaaa- aaaaaaaaaaa: aaaaaaaaaaa; aaaaaaaaaaa een wiskundig probleem voor school op te lossen of via de tekstverwerking mijn verslagen te maken. Dat soort dingen. Verder ver koop ik programma's, meest al spelletjes. Dat moet ik wel, want het is een dure hobby. Dat kan ik niet alleen bij Albert Heijn verdienen." Van hobby beroep maken Hans Karsten heeft zijn wen sen voor de toekomst duide lijk voor ogen. Hij wil van zijn hobby zijn beroep ma ken. „Ik wil graag met computers werken, maar dan wel in de hardware, want volgens mij studeert iedereen tegen woordig voor computerpro grammeur. Daarom biedt de hardware-kant, het installe ren en repareren van com puters, een goede kans op een baan. Ik zit nu midden in het examen en als ik slaag denk ik straks redelijk ge makkelijk een baan te kun nen vinden. Ik zal dan veel voordeel hebben van de ken nis die ik in mijn hobby heb opgedaan. Dat merk ik op school. Bij computerkunde doorzie ik een bepaald on derwerp of probleem veel sneller dan de meeste van mijn klasgenoten, omdat ik veel praktische ervaring heb. Wat mij betreft mag automa tisering helemaal doorzet ten. Ook bij Albert Heijn. Dat lijkt me erg interessant. Daar zou ik best bij betrok ken willen worden." Iedereen heeft met techniek te maken, want ie dereen gebruikt dagelijks op het werk of thuis technische produkten. Dat betekent niet dat ie der mens ook verstand heeft van techniek. De doorsnee TV-kijker interesseert het niets hoeveel „IC-tjes" er in zijn toestel zitten en de doorsnee automobilist vindt het belangrijker dat zijn auto hem brengt waar hij wezen moet, dan dat hij pre cies weet hoe het met de progressieve explosie van de verbranding is gesteld. Zo zijn er mensen, die bij het zien van een stuk techniek al gauw roepen dat het „boven hun petje gaat". Er zijn ook mensen die zich uit hoofde van hun beroep met tech niek bezig houden, maar die er verder geen emotionele binding mee hebben en er zijn mensen die zo gefasci neerd zijn van techniek, dat het hun hobby is geworden. Technisch hobbyisme In de tijd dat het mogelijk werd om radioprogramma's te ontvangen, waren er veel hobbyisten die zelf zo'n ont vanger bouwden. Niet alleen omdat het goedkoper was dan een compleet toestel uit de winkel, maar vooral om het plezier van bezig zijn met techniek. En bij de intre de van het TV-tijdperk bouwden vele landgenoten op het dak of in de tuin enor me antennes om buitenland se zenders te kunnen ont vangen. Die mensen ging het niet om de programma's, maar meer om de kick van het doorkomen van een vaak sterk gestoord signaal van een Russische of Spaanse zender. Technisch hobbyisme vin den we in deze tijd vooral terug in computertechniek. Het bezitten van en het ex perimenteren met de huis computer is een rage gewor den. Daaruit is een gigan tisch aanbod van apparatuur en programmatuur (o.m. de vele denk- en behendig heidsspelletjes) voortgeko men met daarnaast een groot aantal op dat onderwerp ge specialiseerde tijdschriften, die als warme broodjes over de toonbank gaan. met diskettes. Hoe is Hans tot zijn hobby gekomen? „Twee jaar geleden heb ik een computer gekocht. Een Commodore MC 20. Ik wist er toen nog niets van. Ik was geïnteresseerd in elektroni ca. Zo repareerde ik wel eens een TV-tje voor ie mand. Ik las in een blaadje iets over computers dat me wel aansprak en toen heb ik er een gekocht. Nou, dat heb ik geweten, want ik raakte er helemaal bezeten van. Ik had in het begin geen program matuur. Ik had niks. Ik ben toen maar wat gaan experi menteren. Dat kan niet en dat kan wel en daarop ga je dan weer verder. Als een ontdekkingsreiziger ben ik de mogelijkheden gaan ver kennen. Zo heb ik Basic ge leerd. Dat is de computertaal die in deze computer ge bruikt wordt. Toen ik dat kende, kon ik program maatjes gaan maken. Dat is een vorm van spelen, want het meeste wat ik doe heeft geen speciale bedoeling. Ge woon iets voor de lol ont wikkelen. Maar ik gebruik mijn apparatuur ook wel om Computer-freaks Wat zijn die computer freaks, zoals ze genoemd worden, eigenlijk voor men sen? De 20-jarige Hans Karsten uit Hoofddorp is zo iemand. Hij studeert elektro nica op de MTS en hij werkt 's zaterdags in het Albert Heijn-fïliaal in Badhoeve- dorp. Als hij niet studeert, bij AH werkt of slaapt, is hij met zijn hobby bezig. Wie hem opzoekt, in zijn kamer in het ouderlijk huis, ziet daar twee computers, drie TV-ontvan- gers, twee printers, een dub bele disk-drive, een joy stick en twee voorraadboxen vol Hans Karsten in zijn domein.

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 5