In Memoriam G. Heijn Deelnemers vullen zelf VKV- cursus in fcöïofonl pagina 2 Flitsen Zuinigheid en vlijt, maar ook openheid en eenvoud stonden in het blazoen van de heer G. Heijn die 16 mei jl. op 88-jarige leeftijd overleed. „Baas Gerrit", zoals velen hem noemden, is bij Albert Heijn op de onderste sport van de ladder begonnen. Na een stage-periode in Engeland en Duitsland en vervulling van zijn militaire dienstplicht startte hij in een filiaal te Baam. Negen maanden achter de toonbank, 's Ochtends vroeg met de handkar naar de schippers goederen laden en 's avonds na sluitingstijd op de bakfiets de boodschappen bezorgen. Daar was geen enkele franje aan, dat was alleen hard werken. We schrijven dan 1917. In 1923 krijgt hij van zijn vader drie maanden de tijd om het - later befaamde - restaurant Formosa van de grond te tillen. De eerste twee maanden leek het een complete mislukking te worden. Aan het einde van zijn „proefperiode" kon hij zijn vader laten weten de zaak volkomen onder controle te hebben: Formosa „liep". De heer Heijn stond bekend - en was gevreesd - om zijn miraculeus ingebouwd me chanisme om foutjes en fou ten te constateren. Nage noeg niets ontsnapte aan zijn aandacht. Onverschillig of dat nu muizen in een filiaal waren, een fout in de admi nistratie of een vuil thee potje bij Formosa. Ook hechtte de heer Heijn bijzonder veel waarde aan het persoonlijk contact. Ja ren achtereen bezocht hij zelf de filialen. Gewapend met een pakje brood voor „tussen de middag" stapte hij voor dag en dauw op de trein en kwam eerst 's avonds laat weer thuis. Van zijn medewerkers ver wachtte hij ook dat ze een lunchpakket zouden meene men. Koffie kreeg je bij de bedrijfsleiders. Alleen een warme maaltijd mocht wor den gedeclareerd. Die kon je immers niet meenemen. Zo zijn er talloze voorbeelden van zijn zuinigheid te geven. Daarbij dient wel te worden aangetekend dat in het Ne derland van voor de oorlog de halve cent nog een wettig betaalmiddel was. Nadat hij in 1962 afscheid had geno men als lid van de Raad van Bestuur bleef hij tot ver in de jaren '70 contact onder houden met de hem beken de bedrijfsleiders. Menige ju bilaris kreeg in die tijd door hem het Ahold-insigne op de revers gespeld. Kwaliteit had bij de heer Heijn de hoogste prioriteit. Kenmerkend daarvoor is de uitspraak die hij lang gele den lanceerde: „Kwaliteit is het fundament van een be drijf. Zonder kwaliteit heb ben lage prijzen en goede winkelbediening geen enkel effect". Een uitspraak die he den ten dage nog geldt. Ja broers" vonden geen genade in de ogen van „Baas Gerrit". Een eigen mening werd ge waardeerd maar men moest niet blijven doorzeuren. Ja was ja en nee was nee en wanneer hij met zijn horlo geketting ging spelen was het oppassen geblazen, dan was het stormsein gehesen. Vijfenveertig jaar lang heeft de heer Heijn zijn beste krachten gegeven aan ons bedrijf. In zijn tijd - van 1917 tot 1962 - is het concern ge groeid van 54 filialen tot 363 filialen en 8 restaurants. Dat is niet in de laatste plaats te danken aan „Baas Gerrit" die dag en nacht bezig is ge weest om dat te bereiken. In het mei-nummer van "Flitsen werd aandacht be steed aan de AKV-cursus (Algemene Kader Vor ming). In dit nummer wordt ingegaan op de Voortgezette Kader Vor ming (VKV). De naam van de cursus is misschien wat misleidend omdat men geneigd is te denken dat de VKV een voortzet ting is op de AKV. Dit is echter niet het geval. De VKV-cursus is bedoeld voor Ahold-medewerkers in de functie-schalen 13 en hoger. Criteria voor deelname zijn onder meer: minimaal een op leiding op HAVO-niveau, een leeftijdsondergrens van 27 jaar en minimaal twee jaar ervaring in een leidinggevende of steun- verlenende functie. De VKV-cursus wordt inmid dels al sinds 1972 gehou den. De organisatie en be geleiding is in handen van de centrale afdeling Opleidingen. Tot 1 mei 1984 hebben in totaal 150 medewerkers en me dewerksters aan deze cur sus deelgenomen. Hoe deze cursus wordt erva ren peilde Flitsen bij twee cursisten. De VKV is een algemeen vor mende opleiding die is ge richt op inzicht en vaardig heid met betrekking tot de belangrijkste aspecten van het management. Tot aan dachtsgebieden van de cur sus behoren onder andere maatschappelijke ontwikke lingen, spreekvaardigheid- vergadertechniek, finan- cieel-economische zaken, marketing, schriftelijk rap porteren, automatisering en management. De algemene doelstelling van de cursus is een bijdrage te leveren aan het beter functioneren van de deelnemers in hun huidi ge en eventueel in de toe komst zwaardere functie. Verruiming Frans Vermeulen, area-ver- koopleider van Albert Heijn op het areakantoor in Hoog Directiesecretariaat Miro MK 108, 075-592721 FLITSEN M. Christiaanse (Bureau Personeelsblad Van Hulzen) Ahold nv W. Engels Directoraat P juni 1984 0. HK 1304, 075- 41-ste jaargang 592524 no. 6 P. Hesp AH-filiaal 1135 verschijnt Floridaplein 2037 AK 11 x per jaar Haarlem 023-330016 Oplage: 33.000 N. Th. M. Huijsman Redactie Product Managing secretariaat: Marvelo Ankersmidplein 2 P 430, 075-592551 Kamer 1703 N. Hupkens Filialenbureau 1506 CK ZAANDAM AH HK 803, 075- Tel.: 075-592519 593076 REDACTIE FLITSEN Mw. T. Plooijer (hoofdred.) E. Muller Public Relations HK 1703, 075-592519 Public Relations A. de Roo (Bureau Van HK 1701, 075-593026 Hulzen) vliet, vindt dat de cursus be slist de moeite waard is. Je bent gedurende een jaar in zeven blokken van een dag of vier keihard met elkaar aan het werk. Zo'n cursus is een leuke afwisseling op het dagelijkse werk want je bent eens niet bezig met het ren dement maar met werken aan jezelf. Wat mij het meest heeft aangesproken was het blok maatschappelijke ont wikkelingen. Binnen diverse werkgroepen konden we zelf het programma opstel len. Zo hebben we bijvoor beeld contact gehad met de Nederlandse Bond tegen het Arbeidsethos. Dat is een stichting die propageert dat we af moeten van het princi pe dat alleen werkenden het voor elkaar hebben. Zij heb ben het over begrippen als „werkplichtigen" en „werk- vrijen". Door te praten met deze mensen kom je in aan raking met een heel andere maatschappijvisie dan die je gewend bent. Het verruimt als het ware je gezichtsveld." Flexibiliteit „Wat de cursus voor mij in de praktijk betekent? Ik werk nu ruim twintig jaar bij AH en zonder dat je het in de gaten hebt, raak je een deel van je flexibiliteit kwijt om dat je alsmaar in je eigen „werkkringetje" ronddraait. Door de VKV word je daar uitgehaald en leer je Ahold weer zien als een flexibel be drijf waar mensen werken die ook flexibel zijn. Een tweede voordeel van de cur sus is dat je met mensen uit verschillende disciplines omgaat zodat je veel van el- kaars specialismen kunt le ren. Tijdens de cursus heb ben we veel gebruik ge maakt van die verschillende specialismen." Over de cursusleiding is Frans Vermeulen bijzonder tevreden. „Ik kan niet anders Frans Vermeulen zeggen dan dat Arie Baars en Wim Smit van de centrale af deling Opleidingen Ahold uitstekend hebben geantici peerd op de wensen die wij ten aanzien van de cursus hadden. Ook viel mij op dat er van de kant van de inlei ders van binnen Ahold enthousiasme aan de dag werd gelegd om voor ons bepaalde zaken uit te leggen. Ook inleiders van buiten Ahold hebben duidelijk hun steentje bijgedragen aan het welslagen van de cursus." Toekomst Wim Mantel, werkzaam als verkoopchef Food in Miro Beek, vindt het jammer dat de VKV-cursus is afgelopen. „Het zou een goede zaak zijn een dergelijke cursus één keer in de vijf jaar te vol gen." „Waarom ik heb meegedaan? Ik zie binnen Ahold wel toe komst voor mezelf wat be treft het stijgen op de maat schappelijke ladder. Je gaat je dan bezinnen op de moge lijke opleidingen die er zijn Wim Mantel zowel in- als extern. Je hebt diverse gesprekken met de manager en de personeel functionaris. Men raadde mij de VKV-cursus aan. Door middel van de VKV-cursus leer je mensen uit het con cern kennen die met hun specifieke werkzaamheden bezig zijn. Je ontdekt dat zij, hoewel zij veelal een andere functie hebben toch met problemen worden gecon fronteerd waarmee ik ook in mijn werk heb te maken. Je wisselt ervaringen uit enz. Dat werkt verhelderend. Wat ik duidelijk tijdens de cursus heb geleerd is dat je problemen anders aan gaat pakken. Je leert dingen in grotere verbanden zien en gaat genuanceerder te werk." „Outward Bound School" De VKV startte op een aparte manier: drie dagen en nachten met de nieuwe groep de natuur in. Onder vrij primitieve omstandig heden er daar met elkaar iets van maken. Een wijze van kennismaking en groepsvor ming volgens de zgn. Out ward Bound School (OBS). Uitgangspunt van de OBS is dat mensen niet alleen uit verstand bestaan en alleen met hun verstand leren. „Voor mij betekende dit dat de cursus niet alleen in stu diesfeer een succes was. Zo hebben we een dertig kilo meter lange tocht over de Waal gemaakt, een nachtelij ke kompasdoorsteek door een bos en voor de avontu riers onder ons was er een rotswandbeklimming. Wat het laatste aangaat won bij mij de nieuwsgierigheid het van m'n verstand en toen ik halverwege de rotswand was heb ik hem behoorlijk ge knepen. Ik vind dat deze sportieve evenementen een wezenlijk onderdeel zijn van de totale cursus. Bij die kom pasdoorsteek bijvoorbeeld ben je geheel op elkaar aan gewezen en dat betekent dat teamwork een eerste vereis te is om een dergelijke op dracht goed te vervullen."

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 2