DC Alberto pagina 12 Flitsen Fijne ploeg Samen werken Lekker idee Ondergrondse, gezellige werkkring Doorzetters Ali Kinaci. Wim de Jong. inmiddels de cursussen heftruck chauffeur en eindcontroleur ge daan en wil nu een opleiding tot slijter gaan volgen. ,je moet wel 25 zijn voor je filiaalbeheerder kunt worden, maar dat diploma ga ik nu al proberen te halen." Zo'n doorzetter is ook Ali Kinaci, die via de diploma's laden, lossen, ophalen en heftruckrijden nu klaar is voor de controleurs-opleiding. Bovendien gaat deze prima Neder lands sprekende Turk („ik ben de enige l urk in de ploeg, dus moest ik wel") beginnen met een cursus Engels. Zijn grote hobby is teke nen. Hier en daar in De Kelder hangen zijn tekeningen van colle ga's. Wim de Jong (35) heeft 't allemaal vanaf het begin meegemaakt. Van de ruim 12'/2 jaar Ahold heeft hij er acht bij Alberto opzitten. Hij is daar nu meewerkend coördinator. .Ja, in het begin ging het om een paar filialen en die deden we er gewoon even bij. We werkten toen met maximaal 5 man, die al leen ingezet werden als het nodig was. Als je in die beginjaren 10.000 colli per week deed zat je aan de top. Nu doen we er gemid deld zo'n 25.000." Veel chefs heeft Wim de Jong ook zien komen en gaan. „Ik heb in de acht jaar Alberto zeker 12 bazen gehad, sommigen waren er niet langer dan drie weken. Dat kwam er in de praktijk op neer, dat er vaak een heleboel aan ons op de werkvloer werd overgelaten. We hebben bijvoorbeeld zelf het goe derencircuit verbeterd waardoor de kans op breuk kleiner werd. En inderdaad, dat konden we doen omdat we met elkaar zo'n fijne ploeg hadden en hebben. Werk overleg hoeft daarom van ons niet zo nodig. Als we problemen heb ben lossen we die het liefst met een en onder elkaar op. Daar heb je vaak geen baas bij nodig, maar gezien het werk dat wij tegen woordig moeten doen, vinden wij het toch plezierig dat wij nu een vaste chef gaan krijgen." Piet Jonker. Het zenuwcentrum van Alberto ligt zo'n vier meter be neden de werkvloer van de an dere onderdelen in het DC Zaandam „De Kelder" was dan ook in meer dan één op zicht een toepasselijke naam voor het magazijn van de slijte rij-keten. „Flitsen" daalde in De Kelder af en ontdekte, dat ook bij een lage temperatuur har ten warm kunnen kloppen voor de eigen baan eti voor de teamgeest. Het distributiecentrum aan de Vredeweg (zeg maar Achtersluis- polder) te Zaandam bestaat nu ruim 25 jaar. De 3-500 m2 bruto kelderruimte is van meet af be stemd geweest voor de opslag van dranken en andere produkten die op een betrekkelijk lage tempera tuur moeten worden gehouden. Vanaf de zeventiger jaren, toen de eerste Alberto-slijterijen open gin gen, werd De Kelder geleidelijk door deze nieuwe Ahold-dochter in gebruik genomen. Nu worden de. inmiddels 75, filia len er tweemaal per week vanuit bevoorraad. Die groei en bepaalde fiscale voordelen hebben aanlei ding gegeven tot de ingebruikne ming van een tweede magazijn (650 m2), waarvoor de naam „De Bergplaats" is gekozen. Alberto heeft een assortiment van ca. 750 verschillende dranken, onder te verdelen in wijn, bier en gedistil leerd. De eerste twee staan opge slagen in De Kelder, de sterke dranken in De Bergplaats. Het Alberto-distributieteam be staat uit 16 man. Uit de gesprek ken met vijf medewerkers komt duidelijk naar voren, dat het sa men werken hier veel inhoud heeft. Pieter Jonker (21ander half jaar geleden nog pluimvee- slachter zegt kernachtig: „Toen ik hier binnen kwam wist ik van niks. Maar de jongens hebben me zo goed opgevangen dat ik me na een paar maanden helemaal thuis voelde. We gaan enorm joviaal met elkaar om." Ook zijn Turkse collega Ali Kinaci (22) denkt er zo over. „Ik werk nu 4 jaar bij Alber to, ik kan veel werk doen, heb al een aantal diploma's en spreek goed Nederlands. De jongens hier hebben me goed geholpen." „Dat is het voordeel van een be trekkelijk kleine ploeg, die boven dien goed op elkaar is ingespeeld. Vrijwel iedereen kan eikaars werk overnemen. Daarom kan ook het plezierige en het onaangename werk onderling worden ver deeld." Dirk van Dijk (42) werkt al 24 jaar bij Ahold en heeft achtereenvolgend functies ver vuld in de administratie, in het personeelswerk en werkt nu bijna 5 jaar bij de distributie-organisa tie. Zijn functie wordt omschre ven als „physical distribution ma nager", wat wil zeggen dat hij ver antwoordelijk is voor de verwer ving, opslag, orderverwerking en transport, voor zowel Alberto als Etos. Nu opereren deze twee werkmaatschappijen nog onafhan kelijk van elkaar, maar eind dit jaar zullen de uitgaande transporten (naar de filialen) zoveel mogelijk worden gebundeld. De heer Van Dijk zegt de sfeer bij Alberto „erg goed en gemotiveerd" te vinden „Het is natuurlijk voor de mensen zelf ook een lekker idee om niet altijd met hetzelfde bezig te zijn. Orders verzamelen, met de hef truck rijden... men is bijna alle maal op meerdere plaatsen inzet baar. We werken bovendien elk kwartaal met een taaktoewijzing per week. Dan weet medewerker A bijvoorbeeld dat hij in de weken 13 tot 25 die en die werkzaamhe den moet verrichten, terwijl hij in de periode erna weer iets anders gaat doen." De werkzaamheden in het DC van Alberto worden in sterke mate beïnvloed door het seizoen. Als het warm is, zoals vo rige zomer, is het bier niet aan te slepen, terwijl de laatste maanden van het jaar in het teken staan van de wijnacties en de feestdagen. In die periode wordt nogal eens overgewerkt en extra personeel ingezet. Han van 'tHof (37) werkt nu 2 jaar bij Alberto, maar heeft zijn ko peren Ahold-jubileum al achter zich. Als medewerker van het be drijfsbureau is hij verantwoorde lijk voor het op peil houden van de voorraden en de indeling van de transporten naar de filialen. Zonder denkrimpels noemt hij het voordeel én het nadeel van zijn huidige werkplek. „Vervelend, en soms heel vervelend, vind ik het werk in deze ondergrondse ruim te waardoor je geen zicht op de buitenwereld hebt. Als ik 's avonds naar buiten stap heb ik geen idee wat voor weer het is geweest. In de zomer is het hier met onge veer 18 graden wel lekker koel, maar 's winters kan het met die open deuren behoorlijk tochten." Dat nadeel vindt hij overigens wegvallen bij het voordeel van de gezellige werkkring. „Als er pro blemen zijn worden die onmiddel lijk uitgepraat. Dat houdt de lucht schoon." Han van 't Hof weet de produkten, waarmee hij dagelijks omgaat, ook als consument te waarderen. „Een lekker jong bor reltje of een wijntje... nou, lekker hoor." Zijn hobby's: bouwen van landschappen voor zijn model spoorbaan en het experimenteren met zijn huiscomputer. De entree van Pieter Jonker bij Al berto zou je nog „van die goeie oude tijd" kunnen noemen. Hij zag het als pluimveeslachter niet meer zitten, stapte naar de portier van het DC, vroeg om werk en kon vrijwel meteen bij Alberto aan de slag. Hij begon als order-ophaler, heeft

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 12