Albert Heijn blijft inspelen op de eisen van de toekomst Presentatie Sociaal Jaarverslag 1983 in teken van ATV pagina o Flitsen Akkoord Commissie overbodig 0G C 6 •o c O Tijdens de Overlegvergade ring welke werd gehouden op 6 april jl., presenteerde de Raad van Bestuur bij monde van drs. P.J. van Dun het Sociaal Jaarverslag 1983. Bij deze Overlegvergade ring waren als gasten aan wezig: mr. R.J. Nelissen en mevrouw drs. N. Rempt- Halmmans de Jongh, bei den lid van de Raad van Commissarissen van Ahold. De presentatie door de heer Van Dun bestond uit drie delen: „Werkgelegenheid", „Arbeidstijd verkorting" en „Levert ATV werk gelegenheid op". In het begin van zijn betoog merkte de heer Van Dun aangaande de werkgelegen heid op dat de doelstelling van 1983 gericht was op het behoud van werkgelegenheid voor de me dewerkers. „Het gaat hier om me dewerkers die tot 31 december van het vorig jaar bij ons in dienst traden. Dit houdt in dat we geen behoud van werkgelegenheid kun nen garanderen voor toekomstige medewerkers. Al zal daar natuur lijk wel naar worden gestreefd." Geen gedwongen ontslagen In 1982 bedroeg het aantal mede werkers van Ahold in Nederland 31.520 tegen in 1983 31.756; een stijging van 0,75%. Omgerekend in volledige banen was dat in 1982 18.047 en in 1983 18.022; een da ling van 0,14%. Deze daling is tot stand gekomen door het afstoten van APCO en Albro Tilburg. De groei in het totaal aantal werkne mers duidt op een toename van het aantal part-timers en mede werkers die op basis van een min- der-urigc werkweek zijn aangeno men. ATV Welke resultaten ATV voor het scheppen van werkgelegenheid heeft opgeleverd, is volgens de heer Van Dun niet duidelijk aan wijsbaar. De Raad van Bestuur is van mening dat het eerste doel van A'IV het behoud van werkge legenheid is. Een rendementsver betering kan worden verkregen door het wegwerken van overca paciteit waardoor behoud van ar beidsplaatsen veilig kan worden gesteld. Vanuit de COR wordt gesteld dat het inleveren van de prijscompen satie voor de 2,5 dag van het vorig jaar alleen de werkgever in de kaart heeft gespeeld en niets ten positieve heeft opgeleverd voor het scheppen van nieuwe arbeids plaatsen. De heer Van Dun: „Als we in ons land niet waren overge gaan tot het invoeren van ATV, zouden de loonkosten zijn geste gen. Dit geldt ook voor de sociale lasten. Het is dan haast voorspel baar dat belastingen en premies omhoog zouden zijn gegaan." 25% Van de ATV in 1984 (vijf rooster- vrije dagen) verwacht de heer Van Dun dat een door de overheid be rekend cijfer (25% van het aantal ingeleverde ATV-uren) met be trekking tot het scheppen van ar beidsplaatsen door Albert Heijn zal worden gehaald. De DC-orga- nisatie zit nu reeds boven dit per centage. Vanuit de COR werd de vraag ge steld of het binnen een bedrijf als Ahold dat zoveel winst maakt, wel nodig is prijscompensatie in te le veren om tot ATV te komen. De heer Van Dun: „Al zouden wij ons een duurder arbeidsvoorwaarden pakket kunnen permitteren, dan is het nog de vraag of zo'n pakket op langere termijn verantwoord is. In de economische situatie kunnen namelijk veranderingen plaatsvin den die het nakomen van in het verleden gedane toezeggingen op het gebied van sociale verzeke ring, lonen en pensioenen onmo gelijk maken. Daarnaast is het zo dat ons bedrijf zich, ook al zijn de resultaten goed, op grond van concurrentie-overwegingen niet kan veroorloven om voor wat be treft de kostenkant van arbeids tijdverkorting een geïsoleerde po sitie te gaan innemen. Als wij in de kostensfeer niet meedoen in de branche, prijzen wij ons op den duur uit de markt." ATV en Ahold De heer Van Dun zei het te betreu ren dat door de COR bij ATV te veel wordt gekeken naar wat deze maatregel aan arbeidsplaatsen op levert. „In eerste instantie gaat het - en dat wil ik nog eens stellen - om het behoud van de huidige ar beidsplaatsen. In de toekomst zal ATV werkelijk echt arbeidsplaat sen kunnen gaan opleveren. Dat betekent dat we wel moeten over gaan tot een ATV van minstens 10.5 dag op jaarbasis. Ik betwijfel of dit via het inleveren van de prijscompensatie zal kunnen wor den gehaald. Volgens mij zal daar' nominaal voor moeten worden in geleverd. Van het inleveren van loon voor het scheppen van werk gelegenheid is Ahold zeker geen voorstander omdat dit een nega tief effect zal hebben op de koop kracht." Tot slot van de vergadering stelde COR-voorzitter Jos Nijssen som ber gestemd te zijn over de toe komst van ATV en de rol van Ahold daarin. Medio 1981 vroeg de Raad van Be stuur de COR instemming voor dd wijziging van het Functiewaarde ringssysteem HK 1-7 in het HAY- systeem dat inmiddels de naam Functie-Evaluatie HK 1-12 heeft gekregen. Wat betreft de beroeps procedure plaatste de COR enige vraagtekens, waardoor inmiddels een aantal wijzigingen is aange bracht. Tijdens de COR-vergade- ring van 6 april jl. heeft de COR zich dan ook akkoord verklaard met de beroepsprocedure. Met meerderheid van stemmen is op 6 april tijdens de COR-vergade- ring de Commissie Functioneren Centrale Ondernemingsraad (FCOR) opgeheven. Door de COR-lcden werd de commissie als overbodig ervaren en men besloot de nieuwe COR die op 29 mei a.s. zal worden geïnstalleerd niet op te zadelen met een commissie die niet nuttig zou zijn. Temeer daat de nieuwe COR in aantal leden te ruggebracht zal worden naar 14. Waarschijnlijk zal alleen de Finan ciële Commissie overblijven. De huidige COR zal een schriftelijke, met redenen omklede, verant woording afleggen aan de nieuwe COR aangaande de opheffing van de commissie FCOR. De maatschappij is voortdurend in beweging; Albert Heijn heeft daar altijd op ingespeeld en zal dat ook blijven doen. 's Lands Grootste Kruide nier bestond vroeger alleen uit bedieningswin kels. In de vijftiger jaren kwam daar echter veran dering in door de introductie van zelfbediening; later volgde weer de invoering van de supermart- formule. Eind jaren zestig, begin jaren zeventig, stelde AH het beleid weer bij, want naast kruidenierswaren ging de klant ook AGF (aardappelen, groente en fruit) en vlees bij Albert Heijn kopen. Nu, anno 1984, is het assortiment weer verder uitgebreid met onder andere dagelijkse artikelen als bijvoor beeld tijdschriften. De kwaliteit en het vakman schap van Albert Heijn hebben de klant een der mate vertrouwen gegeven, dat deze nu al zijn boodschappen bij AH doet. Niet alleen de filosofie ach ter de formule heeft Albert Heijn gemaakt tot het bedrijf dat het nu is. De inrichting van de winkels en het assor timent zijn vanzelfsprekend belangrijk binnen een win kelformule. Deze vormen een belangrijke sleutel tot het succes. In de jaren zestig had Albert Heijn relatief strakke winkels; een super markt met de nadruk op „su per". Het AGF- en vleesassor timent verkeerde nog in een experimenteel stadium. Kortom een supermarkt met een Amerikaanse stijl. In de zeventiger jaren kreeg de consument heimwee naar de groenteman en de bakker op de hoek. Een stukje nostalgie deed zijn intrede met gevolg dat AH daar op inspeelde met zijn „winkels-in-de-win- kel"-formule. Dat was een bonte verzameling van indi viduele bedien ings-)afde- lingen in sfeervolle Holland se gezelligheid. Denk bij voorbeeld aan de zuivelafde- ling die de naam „In De Blau we Melkkan" droeg. Het to tale winkclbccld was onder geschikt aan de individuele plus-afdelingen. Er werd in die economisch „vette" ja ren meer aandacht besteed aan een goede presentatie dan aan prijsagressiviteit. Kwaliteit en prijs Aan het einde van de jaren zeventig begon de economi sche recessie zich af te teke nen. De consument twijfelde niet aan de kwaliteit van AH maar ging zich toch meer richten op dezelfde kwaliteit voor een lagere prijs. De concurrentie groeide, met name vanuit de hoek van de discounters. Actie was gebo den en die kwam er dan ook. 's Lands Grootste Kruidenier ging op de kleintjes letten en bond de strijd aan met die discounters. Het marktaan deel groeide met de dag. Voor de consument is Albert Heijn de winkel die kwaliteit tegen een lage prijs kan leve ren. Nadat aan het begin van de tachtiger jaren dus het ad vertentiebeeld was aange past, vond men dat het ook goed zou zijn om weer eens het winkelbeeld aan te pas sen aan de veranderde eisen. Het beeld van de individuele winkeltjes in de winkel be viel nog wel, maar het ge heel was niet op elkaar afge stemd en gaf daardoor toch eigenlijk wel een te romme lige indruk. Met de opdracht daarin ver betering aan te brengen, ging enige tijd geleden een werkgroep van start onder de naam „Winkelbeeld". De werkgroep werd gevormd door Harry Bruijniks (Mar keting Services AH en belast met de coördinatie van de werkzaamhedenBram Eken (Ahead Design), Dick Holtman (Coördinator Win kelinrichting), Jaap de Bruin (Dienst Technische Projec ten Marcel Tillemans (Coordinator Produktpre- sentatieen enkele Area-Ver- koopleiders. Doel van het project was om te komen tot optimalisering van het totale winkelbeeld. Albert Heijn moest een complete, effi ciënte en prettige winkel worden, die geheel zou zijn aangepast aan de marketing- cisen van nu. Dat betekent een overzichtelijke plezieri ge winkel waar de klant voor zijn complete boodschap- penpakket terecht kan. In middels zijn de eerste vier Albert Heijn-vestigingen in gericht naar dat idee. Filialen Het zijn de filialen te Rotter dam-Zevenkamp, Nieuwcr- kerk aan de IJssel, Valken burg en Ede. Flitsen bezocht het filiaal in Nieuwerkerk aan de IJssel (dat overigens niet alleen een „winkel beeld" maar ook een jeugdfi- liaal is). In het filiaal vindt ook nog een experiment plaats met nieuwe normen voor vers vitrines, zoals die zijn berekend door G. Eijkel- kamp van de afdeling Mar keting Services. Bedrijfsleider John Horsten leidde ons rond in zijn vesti ging aan de Reigerhof en liet zien hoe AH-fiiialen er in de naaste toekomst uit zullen gaan zien. Doordat het hele project nog steeds in een proefjperiode verkeert, die, naar zeggen van de heer Horsten, zeer goed wordt begeleid, zal het uiterlijk van de winkel in de toekomst op nog diverse punten worden veranderd. Ingewijden zal het direct opvallen; de win kel is ingericht op éénzelfde hoogte met beluifeling aan één zijde. Deze werd ook nog eens voorzien van een nieuw kleurmotief. In tegen stelling tot de oude opstel ling zijn er dus bijvoorbeeld geen wijnen en zoetwaren- assortimenten meer belui- feld tegenover elkaar. Ook leveranciers als Boas, Coni- mex en Zonnatura hebben hun stellingen meer aan die van Albert Heijn aangepast. Alles bij elkaar geeft het een ruim en overzichtelijk beeld. Veranderingen Op de groente-afdeling wordt een proef genomen met een nieuwe BUZ-stelling Bedien-U-Zelf). In de eigen Vers Vlees-afdeling is nieuwe betegeling gekomen. De donkerrode, met motief ge decoreerde, tegels hebben plaats gemaakt voor witte, strakke tegels, met rode zgn. strooitegels er tussen door. Al met al werkt dat niet al leen extra hygiënisch uit, maar ook de ruimtelijke wer king verandert. Ook de brood- en de deli-afdeling zijn in een nieuw jasje gesto ken. Tegels in twee bruine tinten wisselen elkaar af, het geen weer een rustig beeld geeft. Vanzelfsprekend zijn, buiten de hierboven be schreven veranderingen, nog een aantal grote zaken veranderd ten opzichte van de oude situatie. Zo werd achter de schermen grote aandacht besteed aan de aan kleding en de sfeer van kan toren en kantine. Ook in het kader van de winkclindeling zijn aangepaste gedachten op papier gezet. Gedachten die overigens grotendeels gebaseerd zijn op hetgeen al jarenlang werd gedaan met betrekking tot het zgn. fami- lygrouping (het bij elkaar zetten van eensoortige arti kelen). Bij die nieuwe op stelling gaat men ervan uit dat de klant voor primaire le vensbehoeften zoals melk en koffie, snel en doelmatig wil winkelen, terwijl voor zgn. „franje"-artikelen. zoals wijn, cosmetica en buitenlandse kazen, meer tijd ter oriënta tie wordt uitgetrokken. Het is dan ook de bedoeling om de winkelindeling zoveel mogelijk aan die gedachten aan te passen.

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 6