ORDER ENTRY EN FRANK KRAMER AHOLD EN AUTOMATISERING imtsen pagina 5 die is voorzien van een soort pen die een uit streepjes be staande code kan „lezen". Men noemt dit een Barcode- pen. (Barcode is een ander woord voor streepjescode). Hoe werkt het nu in de prak tijk bij Albert Heijn? Als er bestellingen moeten worden opgenomen loopt een mede werker van Albert Heijn naar de schappen die hij of zij on der „beheer" heeft. Op de schapplanken, onder te be stellen artikelen, zijn oranje stickers aangebracht. Op de ze stickers staat om welk produkt het gaat en wat de verkoopprijs per stuk is. Ook staat er een streepjescode op. Deze code correspon deert met het te bestellen produkt. Wat men nu moet doen is simpel. Men haalt de leespen over de streepjesco de en als men „piep" hoort is de bestelling opgenomen in het geheugen van het order entry-apparaat. Heeft men echter bijvoorbeeld een twintigtal besteleenheden nodig dan haalt men één maal de leespen over de co de en toetst daarna 20 in. Het wil wel eens gebeuren dat de streepjescode is be schadigd zodat de leespen de code niet kan lezen. Daar voor is een oplossing. Onder de streepjescode staat een aantal cijfers die correspon deren met de streepjescode. Als men die cijfers intoetst op het order entry-apparaat dat ook wel handterminal wordt genoemd, wordt de bestelling ook in het geheu gen opgenomen. Als een aantal bestellingen in het apparaat is opgeslagen, dan wordt het aangesloten op de filiaalterminal (mo dem) en via een normale te lefoonverbinding doorge seind aan de ontvangstcom puter op het hoofdkantoor. Conny Schils: „Bij Etos gaat het iets anders. Ik ga met het bestelboek waarin de barco des zijn afgebeeld, de winkel door en ik noteer de hoe veelheden die ik moet be stellen. Als ik daar mee klaar ben, dan toets ik achter mijn bureau in het kantoortje de aantallen in en ik lees met de leespen de bijbehorende barcode in het bestelboek. Dan sluit ik het orderentry- apparaat aan op het spreck- gedeelte van de telefoon hoorn; draai het nummer en als de verbinding tot stand gebracht is wordt de bestel ling overgeseind." Na ontvangst in Zaandam wordt de binnengekomen bestelling op een aantal pun ten gecontroleerd. Als dat gebeurd is worden de gege vens overgedragen aan een groter computersysteem. In dat systeem wordt bekeken Conny Schils, bedrijfsleidster in Apeldoorn. of het bestelde artikel door het filiaal mag worden ver kocht. wordt de financiële administratie uitgevoerd en worden de gevolgen van de bestelling in de voorraadad- ministratie verwerkt. Daarna gaat de bestelling naar het distributiecentrum. Daar wordt voor iedere bestelde doos een ophaalsticker ge maakt. Met de ophaal- stickers op vellen, verzamelt de magazijnbediende alle be stelde dozen. Op iedere doos plakt hij een sticker. Als hij klaar is, heeft hij geen sticker meer over en heeft hij zich zelf gecontroleerd. De bestelling kan nu, door het DC, bij het filiaal worden afgeleverd. Gemak en arbeidsvreugde Conny Schils: „Order entry betekent voor mij tijdwinst en gemak. Die tijdwinst wordt vooral gebruikt aan het verbeteren van de ver kooppresentatie. Jan Dinkla: „Order entry is winst in tijd, winst in ruimte en wat mij betreft vooral winst in arbeidsvreugde." Order entry is bij invoering uitermate positief door het personeel ontvangen. Het automatiseren van weinig aantrekkelijk werk, zodat tijd vrijkomt voor andere meer plezierige bezigheden wordt als een verdienste van het systeem gezien. Wat dat be treft mag order entry zo vol ledig mogelijk worden toe gepast. Zo lang de kwis in de Frank Kramer Show maar met mensen en niet met sys temen gespeeld wordt. Dan blijft er tenminste iets te lachen jan Dinkla Jan Dinkla, medeiverker AH- filiaal Haarlem-Schalkwijk Kwisprogramma's zijn populair en daarom ver toont de Nederlandse televisie ze met grote regel maat. Eén van die programma's, is de „Frank Kra mer Show", een kwis waarin een drietal vereni gingen het tegen elkaar opneemt in een spel van vraag en antwoord. Een vast onderdeel is een communicatiespelletje, waarbij Frank Kramer ie mand een zin in het oor fluistert. Die zin wordt, via een aantal personen, fluisterend doorgegeven en de laatste deelnemer mag hardop zeggen wat hij of zij gehoord heeft. Zon zin als: „De donker blauwe licht lispelende leguaan wordt hopeloos verliefd op een groengespikkelde grijze vleer muis", blijkt dan te zijn veranderd in zoiets als: „het meisje heeft twee vlechten." try". Het is een elektronisch systeem voor het, snel en foutloos, verzamelen en doorgeven van bestellingen. Als we het spelletje uit de Frank Kramer Show met computers en terminals zou den spelen, dan was de zin aan het eind. tot op de kom ma nauwkeurig, gelijk aan de zin aan het begin. Enin een fractie van een seconde. Niet iets om een minder waardigheidscomplex van te krijgen, want een computer kan helemaal niet vergele ken worden met een mens. Het is alleen maar een stuk gereedschap, dat we gebrui ken voor iets, dat zonder ge reedschap ook wel zou luk ken, alleen veel minder goed en veel minder snel. We kun nen het gras knippen met een schaartje, maar met een grasmaaier gaat het beter en sneller enwe kunnen de winkelvoorraad op peil hou den met pen, papier en tele foon, maar met order entry gaat het beter en sneller. Waarom en hoe? Order entry is bij de Ahold- bedrijven ingevoerd om zo wel op het hoofdkantoor als in de filialen tijd te besparen; de kwaliteit van de bestellin gen te verbeteren; de voor raden beter af te stemmen op de praktijk en het assorti ment steeds weer te kunnen aanpassen aan de wensen van het publiek. In de Albert Heijn-filialen worden de bestellingen ver zameld met het zgn. order entry-apparaat. Het heeft veel weg van een groot uit gevallen zakrekenmachine Het spreken van dezelfde taal wil nog niet zeggen dat wat de één zegt, ook door de ander begrepen wordt. De gene die spreekt doet dat misschien óf heel onduide lijk, óf in een ander dialect óf hij legt de klemtoon ver keerd en degene die luistert verstaat het niet óf begrijpt het niet óf legt het heel an ders uit dan is bedoeld. Het mondeling overbrengen van boodschappen is een onbe trouwbare vorm van com municatie. Vooral als we el kaar niet kunnen zien, zoals in een telefoongesprek. Dan kan zelfs een lichte storing op de lijn genoeg zijn om el kaar niet goed te begrijpen. In bedrijven is communica tie van heel groot belang, óók en misschien wel vooral in grootwinkelbedrijven. Denk behalve aan de contac ten met klanten, ook maar eens aan de contacten bin nen het bedrijf, zowel in het filiaal zelf, als, bijvoorbeeld bij het bestellen, met het hoofdkantoor en de distribu tiecentra. Kaartenbak Naar een goede oplossing is lang gezocht. Allerlei syste men zijn in de loop der jaren gebruikt. Systemen met ponskaarten en bestelboe ken en systemen die door medewerkers zelf werden bedacht in onderling overleg met de man of vrouw aan de andere kant van de telefoon lijn. De systemen hadden al lemaal als nadeel dat er veel te veel tijd in ging zitten. Zo als Conny Schils, bedrijfs leidster bij Etos in Apel doorn ons vertelde: „Toen ik in '74 bij Etos kwam, bestel den we alles door middel van ponskaarten. Die zaten in een kaartenbak en daar moest je de winkel mee door. Daar was ik zeker een halve dag mee bezig. En als je het ongeluk had dat de kaartenbak omviel, dan kwam daar nog wel een hal ve dag bij." Ook Jan Dinkla medewer ker bij het Albert Heijn-filiaal in de Haarlemse Schalkwijk en al 17 jaar in dienst, denkt zonder heimwee terug aan de manier van bestellen, zo als vroeger gebruikelijk was: „Dat was een heel geloop, van het magazijn naar de winkel en weer terug. Alles opnemen en invullen op voorgedrukte formulieren. Dat kostte minstens drie uur tijd en dan nog zeker een half uur voor het doorbel len." In een fractie van een seconde Het systeem dat, na een jaar succesvol proefdraaien bij Albert Heijn-filialen, tus- september '79 en no vember '82 bij Albert Heijn, Miro, Etos en Alberto werd ingevoerd, heet „order en-

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 5