ATV heeft positieve maar ook negatieve kanten Leifo van start pagina 4 Flitsen 60-plussers over de vrijwillige arbeidstijdverkorting AH-filiaal Kanaleneiland in Utrecht ATV staat voor (vrijwil lige) arbeidstijdverkor ting. Sinds een jaar is dat voor een aantal me dewerkers méér dan een begrip. Ze hebben ervaren wat het bete kent dagen vrij te heb ben waarop de andere collega's werken, wat het effect is op hun portemonnee, wat ze nu missen in hun baan en wat ze extra hebben in de privé-sfeer. Flit sen hield een mini-en quête onder de groep medewerkers van 60 jaar en ouder die van de regeling gebruik ge maakt hebben, en kreeg zowel positieve als negatieve reacties te noteren. J.L. Bijsterboscb Bij de vorig jaar van kracht geworden ATV-regeling kan de medewerker van 60 jaar of ouder zijn werkweek te rugbrengen naar 32 of 24 uur en daarbij kiezen uit hal- Mit C f. Bakker-Nooteboom ve dagen werken of een drie- of vierdaagse werkweek. An dere voorwaarde voor ATV' is: minimaal 10 Aliold-dienst- jaren van minstens 24 uur per week. Geweldig, maar toch opletten „Ik vind het in één woord geweldig. Woensdagavond zeg ik de collega's gedag en ga dan een enorm lang week end tegemoet. Ik heb nog nooit zoveel plezier gehad van m'n vouwcaravan." De heer J.L. Bijsterbosch (60) heeft er 44 Ahold-jaren op zitten. Hij is assistent-hoofd van de centrale technische dienst van de Centrale Slage rijen en heeft in het kader van de ATV gekozen voor een werkweek van maandag tot en met woensdag. Die nieuwe situatie geldt voor Bijsterbosch sinds vorig jaar juni. Toch blijkt hij zich die nog niet helemaal eigen te hebben gemaakt. „Het is gek. maar ik vind het nog steeds moeilijk om een stuk werk onafgemaakt te laten liggen. Daarbij komt. dat m'n baas ook een ATV'er is en op maandag vrij heeft Dat bete kent, dat we vaak schriftelijk het werk aan elkaar moeten overdragen. Bovendien moet ik nog leren accepte ren dat ook het werk tijdens mijn afwezigheid gewoon doorgaat. En als er bijvoor beeld iemand op m'n vrije dagen jubileert dan ga ik er, indien mogelijk, toch heen." In financieel opzicht vindt de heer Bijsterbosch de ATV nog een hele overgang. Hij ontvangt nu 90% van zijn oorspronkelijke loon. „Ik kan iedere toekomstige ATV-er aanraden ook erg op lettend te zijn wat betreft ziektekostenverzekeringen. Op dat gebied kan nl. ook het een en ander wijzigen." Van zes halve naar drie hele dagen Voor mevrouw H. Korff- Lochtenberg (61 en 15 jaar Ahold) heeft de ATV ook zo wel positieve als negatieve kanten. Sinds april vorig jaar werkt deze caissière in het filiaal Gulden Winckelplant- soen in Amsterdam-West drie dagen per week. „Drie volle dagen, van 9 tot 6", be nadrukt ze, daarbij aange vend dat de overgang van zes halve dagen toch wel erg groot is. Bovendien moet ik nu vrijwel uitsluitend kassa werk doen, terwijl ik voor heen ook nog wel op andere afdelingen mocht helpen. Nee, ten opzichte van de werksituatie ben ik er niet op vooruitgegaan. Wat varia tie op zijn tijd zou heel gun stig zijn." Beter te spreken is ze over zaken als een effec tievere reistijd, het betere contact met collega's tijdens het lunchuur in de kantine en het hebben van meer vrije tijd. „Mijn man is AOW'er en och, zo'n paar extra vrije dagen zijn toch ook wel fijn. Ook al omdat we er in financieel opzicht nauwelijks slechter van zijn geworden." Stapje terug Voor mevrouw C.J. Bakker- Nooteboom (61) heeft de A'IV een stapje terug bete kend. Ze was in het Rotter damse filiaal Streksingel hoofd kassagroep, maar werkt nu alweer anderhalf jaar als caissière. Ze heeft ge kozen voor werken op maan dag, dinsdag, woensdag en vrijdag van 9 tot 6 uur en is opgetogen over haar extra vrije dagen. „M'n man zit sinds augustus in de VUT en dat biedt ons de gelegenheid er samen op uit te trekken voor een lang weekend. Als je, zoals ik, 15 jaar op zater dag hebt gewerkt geniet je daar extra van." Ook voor haar is de overgang naar hele dagen achter de kassa groot geweest. ..Ik was gewend aan een afwisselende baan met veel staan en lopen. Nu moet ik de hele dag zitten en daar heb ik moeite mee. Ik was m'n zitvlees echt kwijt. Daar staat tegenover, dat ik nu weer rechtstreeks contact met de klanten heb en dat vind ik ook fijn." „Part-timer" Voor de heer M. de Rijke (60) heeft de ATV een flinke wijziging in zijn taak teweeg gebracht. Hij heeft 27 Ahold- jaren achter zich, is perso neelfunctionaris in de bui tendienst bij AH en heeft ge kozen voor vrije dagen op woensdag en vrijdag. „Op maandag komt de informatie van het HK en daar wil ik bij zijn, op dinsdag doe ik zaken die in snel tempo moeten worden afgehandeld en don derdag bezoek ik filialen en maak het werk van die week M. de Rijke Mw H Kotjf-Lochtenberg zoveel mogelijk af. Maar hoe dan ook: mijn functie heeft aan waarde ingeboet, dat realiseer ik me heel goed. In feite ben ik nu een part timer." Hij zegt er vooral in het begin (zijn ATV begon vorig jaar september) aan te hebben moeten wennen, dat hij veel dingen pas achteraf te horen kreeg. Maar nu zegt hij nuchter: „Dat moet je ac cepteren, wat je niet hoeft te doen hoef je ook niet te ho ren." Die nuchterheid brengt hij ook in stelling bij het „verdedigen" van zijn vrije dagen. „In het begin werd ik dan nog wel gebeld, maar dat is nu over. Vrij is vrij." De heer De Rijke heeft tuinieren en kunstschilderen als hobby. Bovendien geniet hij, samen met zijn gezin, van die extra vrije tijd, die hij naar eigen wens kan inde len. „Voor mij is dat het fi nanciële offer meer dan waard." Kader en bedrijfsleider van Albert Heijn in Winkelcen trum Kanaleneiland in Utrecht. VI nr Hennie van der Horst, Gijs van Barlin- gen, Ad Burgers, Gerard van Heiningen (BL), Joke van der Hoeven, Leo Ritmeester (ph'. BL) en Arie Broos. (vervolg van pagina 1) zet, zodat een proef als deze zonder al te veel risico's kon worden genomen. Als laatste zou ik het klantenbestand willen noemen. Gezien de klantentrouw was er name lijk geen reden om aan te ne men dat het bestand door een formule-aanpassing zou teruglopen." Motivatie Joke van der Hoeven, afde lingschef Houdbaar, tot voor kort eerste verkoopster drogmetica, non-food en wasmiddelen: „Leifo was hier al „ingevoerd". Vandaag ging het echter officieel van start. De praktische verande ring voor mij is dat per van daag mijn afdeling wat be treft het aantal medewerkers is verdubbeld. Dit komt door een assortimentsuitbreiding van 66%." Joke gelooft duidelijk in Leifo. ..De voor delen liggen voor het op scheppen. Allereerst heb je directer contact met de be drijfsleider, Dit geldt trou wens ook voor de communi catie met je medewerkers. Door Leifo zijn de werk zaamheden gevarieerder en dus aantrekkelijker voor de medewerkers. Daarnaast is het zo dat meer verantwoor delijkheden bij hen zijn neergelegd waardoor de mo tivatie ook wordt bevor derd." Meer grip Leo Ritmeester, assistent BL en afdelingschef Deli, Va cuüm vleeswaren en „op zichter" van de kantine werkt nu tien maanden bij het Utrechtse filiaal. Hij is af komstig van AH 1080 in Am sterdam. „Door Leifo ben je veel meer betrokken bij het functioneren van je afdeling. Wat de commercie aangaat heeft dit veel voordelen. Je ziet direct waar iets fout gaat in de omzet. Bijvoorbeeld het achterblijven van de ver koop van bepaalde produk- tcn, zodat je daar direct op kunt reageren. Dit betekent dat je een veel betere omzet - bewaking hebt." Naast de commerciële kant ziet Leo meer voordelen van Leifo. „De loopbaanontwikkeling van de medewerkers is met de komst van Leifo veel dui delijker gestructureerd. Men weet precies waar men aan toe is. Ook de opleidingen zijn bij de invoering van Lei fo grondig aangepast. Ik ge loof dat deze twee zaken mo- tivatiebevorderend werken zodat Leifo zeker zijn steen tje bijdraagt aan de carrière ontwikkeling van vele Albert Heijn-medewerkcrs." Ook Hennie van der Horst, afdelingschef Brood'Kaas ziet de eerdergenoemde voordelen van Leifo Hij voegt er echter aan toe dat Leifo van de medewerkers „verwacht" dat zij aan de studie gaan. „Dat geldt ook voor mij", zo stelt hij. Hen nie gaat, zoals hij dat zelf noemt, binnenkort op „her haling". De cursussen die hij gaat volgen liggen in de as- sortimentsgroepen Deli, Houdbaar, AGF en Brood Kaas. „Op die manier leer je het bedrijf helemaal kennen. Dat vind ik belangrijk want ik denk dat je als afdelings chef alleen optimaal kunt functioneren als je all round bent." Henk van Rheenen, verkoper II AGF, Diepvries/Zuivel vindt dat Leifo bijzonder grondig is aangepakt. .Je weet natuurlijk niet precies wat er achter de schermen allemaal is gebeurd. Eén ding weet ik echter wel en dat is dat Leifo \oor mij zeker per spectieven biedt. Voordat Leifo hier officieel werd in gevoerd hebben we allemaal een beoordelingsgesprek ge had waarin ons functioneren aan de orde kwam. Tijdens dat gesprek werden we inge deeld in een nieuwe functie en werd ons verteld welke mogelijkheden we hebben. Voor mij betekent dit dat ik verder ga studeren voor Ver koper III plv. afdelings chef)." Kort maar krachtig zegt Henk: ..Leifo geeft je meer afwisseling in je werk. geeft je meer verantwoorde lijkheden en meer zicht op je toekomst."

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 4