„AKV is een praktijkgerichte cursus President van Raad van Bestuur A. Heijn over automatisering van het winkelbedrijf ■I Technologie die nieuwe bedrijfskansen biedt Volgens drie cursisten: pagina 2 Flitsen Tijdens de Algemene Vergadering van Aandeel houders - welke werd gehouden op 26 april jl. te Zaandam - is de heer A. Heijn, President van de Raad van Bestuur, ingegaan op de automatisering van het winkelbedrijf. Gezien het belang van dit onderwerp, niet alleen voor aandeelhouders, maar zeker ook voor de Ahold-medewerkers, geeft Flitsen onderstaand de belangrijkste punten uit die toespraak weer. In 1965 werd de eerste computer bij Albert Heijn in ge - bruik genomen. „De automatisering is bij Ahold niet van vandaag of gisteren. De eerste compu ter werd in 1965 binnen ons bedrijf geïnstalleerd; sinds dien is er sprake van voort durende uitbreiding van de computertoepassingen. Nu, in 1984, krijgt die vorm van automatisering een vervolg in de winkels", aldus de heer Heijn. Hij is van mening dat de automatisering in de win kels een reeks veranderin gen te weeg zal brengen die waarschijnlijk even ingrij pend zal zijn als destijds de overgang van bedienings winkel naar supermarkt. De eerste stappen zijn al gezet. De bestelprocedure van filia len naar centrales („order entry") is al sinds 1981 geau tomatiseerd. Na eerdere stu dies in de jaren zeventig zijn in een tiental AH-winkcls in middels ook de proeven af gesloten met scanning. En met succes. De streepjesco de die op de artikelen is aan gebracht wordt automatisch gelezen als het langs de kassa wordt gehaald. De kassa maakt vervolgens niet alleen de rekening (kassabon) op, maar verzamelt en regis treert ook de afnamegege- vens. Tien jaar experimen ten heeft geleerd dat kassa automatisering een rendabe le zaak is. Thans is het moment aange broken dat met selectie en installatie van scanning-ap- paratuur kan worden gestart. „Scanning is niet zomaar een handig hulpmiddel voor de caissière, scanning heeft een belangrijke taak in een ont wikkeling die als één geheel moet worden gezien. Alle winkelfuncties moeten in dat samenhangend systeem tot hun recht komen", aldus de heer Heijn. Er zijn vier trajecten waar langs de automatiseringsin spanningen naar één eind doel lopen; de volledige win kelautomatisering. De vier trajecten zijn: 1. bestellingen; reeds ge noemd („order entry") en gerealiseerd. 2. kassa-automatisering; zojuist uit de proeffase en spoedig in de realisatiefa se welke binnen vijf jaar moet zijn afgesloten. 3. ontvangstregistratie in het winkelmagazijn; een traject dat dit jaar de proeffase ingaat, met on der meer de installatie van een microcomputer in een tweetal winkels. 4. paralleltraject dat uit mondt in de beschikbaar heid van management- en marketinginformatie per winkel, per regio en per artikel. Uiteraard zal dat uitgebreide programma in fases worden voltrokken. Buiten de vier genoemde trajecten is er echter nog een vijfde, overi gens zeer belangrijk, traject: de acceptatie. De hele tech nische en organisatorische ontwikkeling valt of staat met de acceptatie ervan door de medewerkers in de filialen. Dit vijfde traject zal begeleid dienen te worden door een voortdurende voorlichtings- en opleidings activiteit. Dit laatste is bij Ahold al in volle gang. Samen met de automatise ring van de winkelfuncties zal ook een aantal andere za ken hernieuwd geregeld kunnen worden. Daarbij valt bijvoorbeeld te denken aan. tijdregistratie die kan worden geautomatiseerd, iets wat vooral door de part-timers met instem ming zal worden begroet; verbetering van brand en inbraakpreventie, in clusief automatische alar mering; betere bewaking en op timalisering van het ener gieverbruik gedurende dag en nacht. De computer is op de ar beidsmarkt impopulair. Be grijpelijk is dat wel, omdat tot dusver bij automatisering de nadruk heeft gelegen op kostenbesparing. Volgens de heer Heijn is dat echter een noodzakelijke eerste ronde geweest. Het échte, creatie ve automatiseringswerk is maar net begonnen. „Wij zijn er van overtuigd dat computers voor méér dan al leen kostenbesparingen kun nen worden benut. Als het creatieve automatise ringswerk in voldoende ma te kan worden doorgezet dan zal, naar onze overtui ging, de computertechnolo gie net als elke andere tech nologie, ook tot nieuwe be drijvigheid en nieuw werk kunnen leiden. Voorwaarde is dat de technologie geac cepteerd wordt, volledig. Daartoe is echter nog veel te doen. Een winkel blijft een winkel, computers zullen aan dat feit niets veranderen. Wel kan met computers een winkel verbeterd worden en kan computergebruik leiden tot nieuwe winkelbedrijvig- hcid Computers geven de mogelijkheid om het servi ceniveau te handhaven en op te voeren en niettemin concurrerend te blijven. Computers maken het moge lijk ook aan de laatste wen sen van de consument tege moet te komen. Mits, en dat zeg ik met nadruk, wij leren die computer creatief te ge bruiken", aldus de heer Heijn. Hij besloot het onderwerp winkelautomatisering met: „Wij kunnen, dank zij scan ning. automatische order en try en dergelijke technieken, mits die geïntegreerd zijn in een voor onze onderneming geschikt systeem. gaan werken aan nieuwe vormen van, noem het, nering doen. Niet. en zeker niet alléén, om kosten te verlagen. Wel, en op z'n minst vooral, om de continuïteit en de winst gevendheid van onze onder neming op een creatieve ma nier te versterken." Binnen Ahold wordt een veelheid aan cursussen geboden met als doel dat medewerkers optimaal kunnen functioneren in hun directe werkomge ving. Veelal zijn dit vakgerichte cursussen. Er zijn er echter ook die breder opgezet zijn en ingaan op sociale en maatschappelijke ontwikkelingen. Eén van die cursussen is de Algemene Kadervor ming (AKV) die inmiddels al voor het zesde jaar wordt georganiseerd door Ahold Opleidingen. Tot 1 april 1984 hebben in totaal 150 medewer kers en medewerksters aan deze cursus deelge nomen. Hoe deze cursus door deelnemers wordt ervaren peilde Flitsen bij een drietal medewer kers. In het kort even de inhoud van de cursus. De AKV' is een algemene vormende oplei ding. Het accent ligt op de verruiming van kennis, in zicht en vaardigheden met betrekking tot het functione ren van medewerkers met als achtergrond de ontwik kelingen binnen bedrijf en samenleving. De cursus wordt gedurende een jaar in zes a zeven zgn. blokken van meerdere aaneengesloten dagen gegeven. Inleiders van binnen en buiten Ahold gaan tijdens lezingen en groeps discussies in op bijvoorbeeld maatschappelijke ontwikke lingen, de positie van het middenkader, medezeggen schap in de onderneming, marketing en commercie, vergader- en gesprekstech niek, automatisering en lei dinggeven. Kritischer Toin Rijven, als coördina tor werkzaam op de afdeling Klantenherkomstonderzoek van de Dienst Onroerende Goederen, zegt in een alge meen oordeel over de AKV- cursus dat deze voor ieder een is aan te bevelen. Vol gens hem geeft AKV een bre dere kijk op totaal Ahold en de maatschappelijke ontwik kelingen die direct met het bedrijf hebben te maken. „Wat ik als bijzonder positief heb ervaren is dat, o.m. door het werken met subgroepen, de behandelde leerstof werd teruggekoppeld naar de ei gen werksituatie. Over de inhoud van de cur sus is Toin tevreden. „Er zijn natuurlijk altijd blokken die je op voorhand meer of min der aanspreken. Voor mij hoefde bijvoorbeeld het blok „OR en Vakbonden" niet zo nodig. Achteraf kan ik echter zeggen dat ik er wel veel aan heb gehad. Nu ik de cursus achter de rug heb, ontdek ik bij mezelf Onlangs kocht een mevrouw uit Dordrecht bij Albert Heijn een pak aardappel- schijfjes. Toen zij het thuis opende kwam er naast een aantal aardappelschijfjes ook een fors uitgevallen borstel uit het pak tevoorschijn. Hoe die borstel in het pak is te rechtgekomen blijft voorals nog een raadsel. dat ik meer betrokken ben met wat binnen mijn werksi tuatie gebeurt. Vroeger dacht ik wel eens: „Het zal wel zo moeten." Nu ga je naar achtergronden zoeken en probeer je met hetgeen je tijdens de cursus hebt geleerd, alles in een breder kader te zien. Je bent daardoor kritischer en be wuster met je werk en werk omgeving bezig." Over de cursusieiding en ook de in leiders van buiten Ahold heeft Toin alle lof: ,Je ziet duidelijk dat men de cursus bijzonder zorgvuldig heeft opgezet." Eind-evaluatie Jos Scheepens is werkzaam als chef logistiek bij DC Veg- hel. Afkomstig van AH is hij, in zijn nieuwe functie, de AKV-cursus gaan volgen. ,Als je als Eerste Verkoper uit een AH-filiaal komt, kom je uit een tamelijk „be schermd wereldje", als ik dat zo onparlementair mag zeg gen. Je bent eigenlijk alleen met de verkoop van produk- ten bezig en het contact met klanten en medewerkers. Als chef logistiek heb je veel meer te maken met allerlei ontwikkelingen die direct met het concern en de sa menleving hebben te maken. Sterk aan de cursus vond ik de presentatie van de werk maatschappijen en de maat schappelijke ontwikkelin gen. Zwak vond ik het blok Sociale Vaardigheden. Bij voorbeeld het onderwerp sollicitaties. Dit lag niet di rect aan degene die dit cur- susblok leidde maar meer aan de factor tijd. We kwa men er gewoon niet vol doende aan toe." Kort na afloop van de cursus ontvingen de deelnemers een enquêteformulier waar in hun mening over de cur sus werd gevraagd. Jos: „Ik vind het jammer dat na ver loop van een half jaar de cur sisten niet nog eens bij el kaar worden geroepen voor een soort eind-evaluatie waarbij centraal zou moeten staan wat men nu werkelijk in de praktijk doet met de leerstof." Resultaten Jan van der Werf, Chef Uit gaande Goederen van Albert Heijn Grootverbruik te Breukelen trad in 1982 in dienst. Kort daarop nam hij al deel aan de AKV-cursus. „Ik zou het zo weer over doen. Eigenlijk wist ik - om dat ik van buiten Ahold kwam - weinig van de andere werkmaatschappijen. Tij dens AKV ben ik daar veel van te weten gekomen door de bijzonder kundig ge brachte presentaties. Ook leer je de mensen kennen die er werken en hoor je over specifieke problemen waarmee ze hebben te ma ken. Dat gebeurde echt niet alleen tijdens de cursusuren, maar ook 's avonds in de in formele sfeer. Je wisselt er varingen uit. Op zichzelf draagt dat al bij tot een beter functioneren van de eigen persoon." Over het blok Sociale Vaar digheden zegt Jan: „ik heb daar veel geleerd over het hoe en wat van leidinggeven en hoe je de medewerkers kunt motiveren. Als Chef Uit gaande Goederen heb ik met een groot aantal magazijn medewerkers te maken. De sfeer op onze afdeling was al goed te noemen, maar is ze ker verbeterd door hetgeen ik op de AKV-cursus heb ge leerd. Dat is voor mij een duidelijk bewijs dat de cur sus bijzonder op de praktijk is gericht." Als één van de beste inlei ders tijdens het blok Sociale Vaardigheden noemt Jan van der Werf de heer Wouter van der Gaag van het Neder lands Pedagogisch Instituut, die een lezing hield over het onderwerp „Verziekt Ar beidsbestel". „Hij had een dermate droge humor dat hij van het begin tot het eind bleef boeien. Je zou hem wat zijn stijl betreft wel kunnen vergelijken met Doctoran dus P", stelt Jan van der Werf. Als laatste merkt hij nog op, dat iedereen die de gelegenheid krijgt, zeker de cursus AKV moet gaan vol gen: ,Je steekt er veel van op en het betreft allemaal zaken waarmee je in het dagelijks leven krijgt te maken."

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 2